tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Ekstrem Sporlar

Ekstrem Sporlar

İçindekiler

İçindekiler

Monoton gezilerden sıkıldıysan, kendine farklı bir hobi arıyor ve hayatına birazcık heyecan katmak istiyorsan ekstrem sporlara ne dersin? 

Farklı şehirlerde adrenalin patlaması yaşayacağın deneyimlere hazırsan senin için hazırladığımız ekstrem sporlar rehberinde kaybolmaya başlayabilirsin.  

yamaç paraşütü

Ekstrem Spor Nedir?

Adrenalin tutkunları tarafından yapılan ve sporcuların genel olarak fiziki bir kondisyona sahip olması gereken aktiviteler bütünü ekstrem spor olarak adlandırılır. Hız, güç, direnç, odaklanma ve dayanıklılığa bağlı sporlarda başarılı olabilmek için deneyim kazanmak gerekir. 

Aksiyon ve macera severlerin tercihi ekstrem sporlar diğer sporlara göre belli bir oranda tehlike barındırır. Bununla birlikte, çeşitli önlemlerle son derece güvenli bir hale gelen sporlarda adrenalinin yüksek olması sporcuların bu riski almasını sağlar.   

En Popüler Ekstrem Sporlar

Maceraperestlerin tercihi, adrenalinin yüksek olduğu sporlar solo ya da ekstrem spor turları kapsamında ekiple birlikte yapılabilir. İşte en popüler ekstrem sporlardan bazıları:

Bungee Jumping

bungee jumping

Ekstrem sporlar arasında oldukça popüler olan bungee jumping, esnek ip ve halatlar yardımıyla yüksek bir yerden atlama olarak tanımlanır. Kule, baraj gibi yüksek yerlerden ya da vinçle kurulan platformlardan atlayış gerçekleştirilir. Bu sporlar arasında, hızlı denenebilecek sporların başında bungee jumping gelir. Kaliteli materyallerle üretilen ekipmanlar kullanıldığı ve profesyonel koşullarda gerçekleştirildiği takdirde risksizdir. Adrenalinin çok yüksek olduğu bu sporda yükseklik korkusunun olmaması gerekir. 

Bungee jumping hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.

Skydiving

skydiving

Hava dalışı olarak da bilinen skydiving, özellikle son yıllarda oldukça popüler olan sporların başında gelir. Belli bir yüksekliğe ulaşan hava araçlarından yapılan atlayışların ardından paraşüt açılarak iniş gerçekleştirilir. Paraşütün açılmasına kadar olan süre ise serbest düşüş olarak adlandırılır. Bu atlayışı ilk defa gerçekleştirenler profesyoneller eşliğinde tandem atlayışı gerçekleştirir. 

Skydiving  hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.  

Dağ Bisikleti

dağ bisikleti

Bu spor, farklı zorluk seviyelerine sahip engebeli parkurlarda tam donanımlı ve dayanıklı dağ bisikletleri ile yapılır. Outdoor aktivitelere uygun kaliteli ekipmanlarla gerçekleştirilen dağ bisikleti sporu bazen saatler bazen de haftalarca sürer. Sporcular, uzun süreli parkurlar için yanlarına kamp malzemesi de alır. Eşsiz manzaralar eşliğinde pedal çevirmek için iyi bir kondisyon gerekir.

Dağ bisikleti hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.  

Abseiling

abseiling

Kaya tırmanışı olarak adlandırılan abseiling çeşitli zorluk seviyelerine sahiptir. Outdoorda dik kayalarda yapılan bu spor için öncelikle yapay ortamlarda antrenman yapmak gerekir. Dayanıklı ipler ve halatlarla kayaya tırmanış ve ardından inişi içeren bu sporda teknik bilgilerin önemi büyüktür. Kontrollü bir şekilde rotayı başarıyla bitirebilmek için el ve ayak bileklerinin güçlendirilmesi şarttır. 

Abseiling hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.  

Canyoning

canyoning

Fiziki kondisyonun çok önemli olduğu ekstrem sporların başında canyoning gelir. Derin ve dik vadilerde yapılan bu sporda kaya tırmanışı, yüzme, atlama gibi farklı alanlarda yetkinlik ve kondisyon gerekir. Oldukça zorlayıcı bir süreçte gerçekleşen canyoning çeşitli seviyelerde, solo ya da ekiple birlikte yapılabilir.

Canyoning hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.  

Hangi Mevsim Hangi Ekstrem Sporu Yapabilirsiniz?

Ekstrem sporlarda hava koşulları sporcuların performansı açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, her ekstrem spor için ideal dönem/mevsim farklılık gösterir. 

İlkbahar ve Sonbaharda Yapılabilecek Ekstrem Sporlar

Abseiling, rafting gibi sporlar için ideal dönem hava durumunun belli bir düzeyde seyrettiği bahar aylarıdır. 

rafting

Abseiling

Özellikle kıyı kesimindeki abseiling rotalarında yaz mevsimi çok sıcak olduğu için sporcular bu spor için bahar aylarını tercih eder. Tırmanış sırasında aşırı sıcak ve soğuk havalar sporcuları olumsuz yönde etkiler.

Rafting

Sal ve kano gibi araçlarla yapılan rafting için su seviyesinin biraz yüksek olması gerekir. Bu nedenle en doğru mevsim karların eridiği ilkbahar ayları ve bol yağışın görüldüğü sonbahar aylarıdır.

Rafting hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.  

Yazın Yapılabilecek Ekstrem Sporlar

Dalış, bungee jumping ve canyoning için ideal kabul edilen dönem yaz aylarıdır.

dalış

Dalış

Ekstrem yaz sporları arasında çok sıcak havalarda bile rahatlıkla yapılabilen sporlardan biri dalıştır. Serbest ve tüplü dalış aslında her mevsim yapılabilse de çoğunlukla yaz mevsiminde tercih edilir.

Dalış hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.  

Bungee Jumping

Bungee jumping de her mevsim yapılabilen sporlardandır. Bununla birlikte, özellikle kıyı şeridinde kurulan platformlar yaz mevsiminde tatil için bu bölgelere gelenlere yöneliktir.

Canyoning

Dik ve derin kanyonlar içinde yapılan canyoning için en doğru mevsim yazdır. Bunun nedeni bahar aylarında görülen yağışların ve kar sularının kanyon içindeki su seviyesini yükseltmesidir.  

Kışın Yapılabilecek Ekstrem Sporlar

Kış denildiği an akla gelen kayak sporunun yanı sıra, buz tırmanışı için de ideal dönem kış mevsimidir.

snowboard

Kayak

Ekstrem kış sporu dendiği zaman akla gelen ilk aktivitelerden biri kayaktır. Karla kaplı alanlarda ve soğuk havada yapılan kayak için en doğru mevsim kış mevsimidir. Kayak, hava koşullarına uygun ekipmanlarla güvenle yapılabilir. 

Kayak sporu hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen tıkla.

Buz Tırmanışı

Abseiling ve dağcılığın birleşimi adrenalin dolu sporlardan biri olan buz tırmanışı, buzla kaplı kayalara tırmanmayı içerir. Bu nedenle buz tırmanışının çok soğuk havalarda, kış mevsiminde yapılması gerekir. Türkiye’de yalnızca Erzurum’da yapılsa da dünyada oldukça ilgi gören sporlardan biridir.

 

Türkiye’de Ekstrem Sporlar Nerede Yapılır?

Adrenalin tutkunları ve farklı ekstrem spor severler için Türkiye’nin farklı şehirlerinde çok sayıda parkur ve rota bulunuyor.

Bungee Jumping - Lara Beach/Antalya

Antalya’da çok sayıda noktada bungee jumping platformları olmasına rağmen Lara Beach en popüler bölgelerin başında gelir. Özellikle bölgeye tatile gelenler ve ilk defa bu sporu deneyecekler için Lara Beach’te özel platformlar kurulur. Yaklaşık 60 metre yükseklikten atlayarak adrenalin dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Hem bu deneyimi yaşamak hem de tatil yapmak isterseniz Antalya Havalimanı’ndan 15 dakika içinde Lara’ya ulaşabilirsiniz.

Skydiving - Efes/İzmir

Skydiving için Türkiye’nin en elverişli havasına sahip olan Efes amatör ve profesyonel sporcuların uğrak noktalarından biridir. İlk defa bu sporu yapacaklar için verilen profesyonel eğitimler de bölgenin önemini bir kat daha artırır. Burada tandem atlayışlar gerçekleştirebilir ve atlayış tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Siz de bu adrenalin dolu sporu yapabilmek için İzmir uçak bileti alabilir ve yaklaşık 1 saat içinde Efes’te olabilirsiniz.

Dağ Bisikleti - Belgrad Ormanı/İstanbul

Belgrad Ormanı dağ bisikleti

İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Belgrad Ormanı’nda çeşitli sporlar yapılabilir. Burada, dağ bisikleti kullanmak isteyenler için doğal ve özel parkurlar bulunur. İsterseniz toprak yollarla kaplı 20 kilometrelik doğal parkuru, isterseniz de 8 kilometrelik özel parkuru kullanabilirsiniz. 

İstanbul uçuş bilgilerini inceleyerek seyahatinizi planlayabilir, doğa ile iç içe olabileceğiniz bu parkurda pedal çevirebilirsiniz.

Canyoning - Kaputaş Kanyonu/Antalya

Canyoning - Kaputaş Antalya

Kaynak

Kaş’ta bulunan Kaputaş Kanyonu canyoning sporu ile ilgilenenler için oldukça zorlu bir rotadır. Bu nedenle genellikle profesyoneller tarafından tercih edilen kanyonda kaya tırmanışı ve yüzme gibi canyoning faaliyetlerinde bulunmak mümkündür. Neredeyse bir gün ayrılması gereken rotanın sonunda bulunan Kaputaş Plajı da bölgenin tercih edilme nedenleri arasında bulunur.

Antalya uçak bileti alarak hem Kaputaş Kanyonu’nda canyoning deneyimi yaşayabilir hem de tatil yapabilirsiniz.

Kayak - Erciyes/Kayseri

Erciyes Kayseri

Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerine ev sahipliği yapar. Zorluk seviyesine göre yaklaşık 32 farklı parkurun bulunduğu Erciyes’te amatör ve profesyoneller bu sporu gerçekleştirebilir. %50’ye varan eğimlere sahip pistlerde teknik bilgilerinizi uygulayabilirsiniz.

Özellikle kış mevsiminde bu güzel atmosferde spor yapabilmek için Kayseri Havalimanı’na direkt uçuşlarla gidebilirsiniz.

Dünya’da En İyi Ekstrem Spor Rotaları

Türkiye gibi dünyada da çok sayıda ekstrem spor rotası ve parkuru bulunuyor.

Dalış - Kızıldeniz/Mısır

Hurghada Kzııl Deniz Dalış Rotası

Kızıldeniz ve Nil Nehri’ne yakın yerlerde dünyanın en güzel resiflerine sahip dalış noktaları bulunur. Özellikle Hurghada bölgesi dünyanın her yerinden tüplü dalış yapmak isteyen sporcuların akınına uğrar. Yalnızca yaz mevsiminde değil kış sezonunda bile burada dalış yapmak mümkündür. Teknelerle birlikte yürütülen ve en az bir hafta süren dalış turları da sporcular arasında oldukça popülerdir.

Bölgeye hızlı bir şekilde ulaşmak ve derin sularda dalış yapabilmek için Hurghada uçuş bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Canyoning - Verdon Kanyonu/Avusturya

Verdon Kanyonu Avusturya

Oldukça dar ve derin bir yapıya sahip olan Verdon Kanyonu, 25 km uzunluğunda ve 700 metre yüksekliğindedir. Oldukça zorlu bir rota olan Verdon Kanyonu’nu başarıyla tamamlayabilmek için profesyonel sporcuların kondisyonlarının çok iyi durumda olması gerekir. Dik kayalara yapılan tırmanışlar ve su birikintileri arasında gerçekleşen yürüyüşler sporcular için oldukça zorlayıcı olacaktır. 

Verdon Kanyonu’nu da dahil edeceğiniz muhteşem bir seyahat planı oluşturmak için Avusturya uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Abseiling - Petit Dru/Fransa

Yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın da en zorlu parkurları arasında bulunan Petit Dru daha çok profesyonel sporculara hitap eder. Oldukça tehlikeli kabul edilen ve dik kayaların bulunduğu bölgede dayanıklı materyalden üretilen ekipmanların kullanılması güvenlik açısından önemlidir.

Mont Blanc Dağları ve Alpler’de yaşayacağınız eşsiz deneyim için Fransa uçuş noktalarını inceleyebilirsiniz. 

Kayak - Sochi/Rusya

Kayak merkezi - Soçi Rusya

Krasyana Polyana’da bulunan Sochi Kayak Merkezi 2014 yılında uluslararası bir turnuvaya da ev sahipliği yapmıştır. Kar kalitesi bakımından oldukça ileri olan bölge, Rusya’nın en popüler kayak pistlerine sahiptir. 

Krasnodar uçak bileti rezervasyonu yaparak buradan kısa sürede Sochi’de olabilirsiniz. 

İpte Kayma - İspanya ve Portekiz

Adrenalin dolu olmasının yanı sıra oldukça eğlenceli de olan ipte kayma sporunun en ilginç rotalarından biri İspanya ve Portekiz arasında gerçekleşir. İki ülke arasında bulunan Guidiana Nehri üzerinde ipte kayma platformu vardır. İspanya’dan başlayan kayma sonunda, sporcular yerel saat olarak 1 saat ileri olan Portekiz’e ulaşır.

Bu ilginç ve işsiz deneyimi yaşamak isteyenler Madrid uçak bileti alarak bölgeye kısa sürede ulaşabilir. İpte kayma hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

***

NOT: Eğer spor ekipmanlarınızı uçak seyahatinizde yanınızda götürmeyi planlıyorsanız Müşteri Hizmetlerimizi arayarak uçuşunuza ilgili hizmeti ekletmeniz gerekmektedir.

 

Spor Ekipmanları Taşıma Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayın

Yukarı Yukarı