tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Roma Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Roma Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Tarihin en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmış kadim bir şehir olan Roma, günümüzde de dünyanın en önemli kentlerinden biri konumunda. İtalya’nın en büyük şehri ve başkenti olan kent, turistik anlamda da en gözde metropoller arasında yer alıyor. Tarihi dokusunun yanında alışveriş imkanları, gece hayatı ve yeme-içme kültürüyle öne çıkan şehir, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vadediyor. İşte A’dan Z’ye tüm detaylarıyla Roma şehir rehberi…

Roma gezi rehberi

Genel Bilgiler

Ülke: İtalya
Bölge: Güney Avrupa
Yüz ölçümü: 1285 km²
Dil: İtalyanca
Ortalama sıcaklık: 15.7 °C
İklimi: Akdeniz ılıman
Bitki örtüsü: Akdeniz tipi bitki örtüsü
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +39
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip C, F ve L / 230 V


Roma Nerededir?

İtalya’nın orta bölgelerinde, Tiber ve Aniane nehirleri arasında kalan şehir, Akdeniz’e oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Ülkedeki en önemli bölgelerden biri olan Lazio bölgesinin de başkenti olan kent, kuzeyde Floransa ve Perugia, doğuda Pescara güneyde ise Napoli ile komşu.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

Roma’ya Ne Zaman Gidilir

Ilıman Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Roma, yılın her döneminde gezilebilecek şehirlerden bir tanesi. Kentte ne yaz aylarında ne de kış aylarında çetin hava koşulları görülüyor. Ancak dünyanın dört bir yanından gezginin çok sık seyahat ettiği bir şehir olan Roma, yaz aylarında zaman zaman çok fazla kalabalık olabiliyor. Eğer İtalya’nın başkentini kalabalıklar içinde bunalmadan gezmek istiyorsanız ilkbahar veya sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Hem tarihi yapıları hem de modern mimarinin önemli eserlerini barındırmasıyla Roma, gezilecek pek çok noktaya sahip bir şehir. Ayrıca kentte alışveriş için de pek çok seçenek bulunuyor. İtalya’nın bu ilgi çekici şehrini tam anlamıyla gezmek istiyorsanız Roma seyahatine yaklaşık bir hafta ayırmanız yeterli olacaktır.

Roma Festivalleri

Rönesans’ın kalbi İtalya, İtalya’nın da başkenti Roma olunca, bu kadim şehrin sanatla iç içe olmaması düşünülemez. Yıl boyu birçok sanatsal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan başkentte çok sayıda festival de düzenleniyor. İşte, Roma'nın en önemli etkinlik ve festivalleri:

 • Roma'nın Kuruluşu - 21 Nisan
 • Uluslararası Tenis Şampiyonası - Mayıs
 • San Pietro Kutlamaları ve San Paolo Kutlamaları - 29 Haziran
 • The Noantri Festival - Temmuz
 • Estate Romana Musica - Temmuz ve Ağustos

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Roma’ya ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım yöntemi tabii ki hava yolu ulaşımı. İtalya’nın başkentine ülkemizin birçok kentinden direkt ya da aktarmalı uçuşlar düzenleniyor. İstanbul’dan Roma’ya ulaşmak isterseniz 1377 km’lik mesafeyi yaklaşık 1 saat 57 dakikada aşabilirsiniz. Başkent Ankara ve İzmir gibi şehirlerden de Roma’ya İstanbul aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Fiumicino - Leonardo Da Vinci Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’den Roma’ya hareket eden uçakların iniş yaptığı havalimanı olan Fiumicino, şehrin en büyük havaalanı. Aynı zamanda İtalya’nın ilk havalimanı olan yapı, şehir merkezinin 38 km güneybatısında konumlanıyor. Roma’nın merkezi bölgelerine yaklaşık 30 dakikalık bir uzaklıkta olan havalimanından otobüs, tren veya taksi yoluyla kente ulaşım sağlayabilirsiniz. Fiumicino-Roma hattında çalışan ve Leonardo Express adı verilen tren seferi, havalimanına inen yolcular tarafından en sık tercih edilen ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor. Ayrıca havalimanında, kısa aralıklarla şehir merkezine hareket eden otobüs seferleri de düzenleniyor.


ARAÇ KİRALA

Roma’da Şehir İçi Ulaşım

Birçok metropolde olduğu gibi Roma’da da oldukça gelişmiş bir metro ağı mevcut. Hem kentin yerel sakinleri hem de Roma’yı ziyaret eden turistler tarafından sıklıkla tercih edilen metro ağı, Metropolitana adıyla anılıyor. Üç farklı hata sahip olan metro ağı toplamda 60 km uzunluğunda. Şehir içi ulaşımda en sık kullanılan hatlar olan A ve B hatları Termini adı verilen durakta kesişiyor. Şehrin farklı bölgelerine ulaşmak ve hatlar arası aktarma yapabilmek adına Termini durağı, Roma’nın şehir içi ulaşımında hayati bir role sahip. Roma’da ayrıca otobüsler de şehir içi ulaşım konusunda önemli bir yer tutuyor. Metro ulaşımının olmadığı bölgelere belediye otobüsleriyle kolayca ulaşabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler

Dünyanın en güçlü imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’nun ana vatanı olan başkent, tarihi yapılardan hoşlanan gezginlere adeta bir şölen vadediyor. Köklü geçmişinin yanı sıra günümüzde de önemini aynı oranda koruyan kent, Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olma unvanına sahip.

Kolezyum

Roma Kolezyum

Başkentin en dikkat çekici yapılarının başında hiç kuşkusuz Kolezyum geliyor. Ünü tüm dünyaya yayılmış olan yapı, adeta şehrin simgesi konumunda. M.S. 72 yılında inşaatına başlanan amfiteatr, Flavianus adıyla da anılıyor. 188 metre uzunluğa ve 156 metre genişliğe sahip olan yapı, tam 450 yıl boyunca aktif olarak kullanılmış. 2007 yılından beri Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak kabul edilen Kolezyum, Roma gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Ancak Kolezyum’un Roma’yı ziyaret eden tüm gezginler tarafından büyük ilgi gördüğünü hatırlatmakta fayda var. Bu durum da doğal olarak Kolezyum’a giriş için uzun sıralar oluşmasına neden oluyor. Kolezyum ziyaretinizde uzun sıralar bekleme ihtimalini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Kimilerine göre Paris’i bile gölgede bırakarak aşkın şehri olarak tanımlanan Roma’nın en popüler gezi noktalarından bir tanesi de Trevi Çeşmesi. Aşk Çeşmesi adıyla da anılan yapı, 1732 yılında heykeltıraş Nicola Salvi tarafından tasarlanmış. Şehrin bir diğer önemli noktası olan Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan Aşk Çeşmesi, havuza para atma ritüeliyle de oldukça popüler. Rivayete göre çeşmeyi ziyaret eden kişiler sağ elleriyle sol omuzlarının üstünden havuza para attıkları takdirde dilekleri gerçek oluyor.

İspanyol Merdivenleri

Roma fotoğraflarının başrolünü kimseye kaptırmayan yerlerden bir tanesi de tabii ki İspanyol Merdivenleri. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan merdivenler, hem yerel halkın hem de Roma’yı ziyaret eden gezginlerin gözdesi konumunda. 1700’lü yıllarda inşa edilen İspanyol Merdivenleri, aynı zamanda şehrin sosyalleşme mekanlarından bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Roma Forumu

Roma İmparatorluğu’nun en çarpıcı izlerini görebileceğiniz yerlerden bir tanesi olan Roma Forumu, Kolezyum’un batısında yer alıyor. Romalıların tarih boyunca ticaret ve kültür merkezi olarak kullandığı bölge, günümüzde ayakta kalan en etkileyici antik kentlerden bir tanesi. Forum Magnum adıyla da anılan Roma Forumu’nu Roma ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Pantheon

Roma Pantheon

Dünyadaki en görkemli tapınaklardan biri olan Pantheon, Roma İmparatoru Hadrian tarafından M.S. 118-125 yılları arasında inşa edilmiş. Tarih boyunca iki kez yangın sebebiyle zarar gören tapınak üçüncü kez yenilenmiş ve günümüzdeki halini almış. Son derece görkemli kubbesi, eşsiz mimarisi ve günümüze kadar korunmuş tarihi dokusuyla Pantheon, Roma’nın en önemi yapıları arasında yer alıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Roma’da çok sayıda bazilika, katedral ve tarihi kilise yer alıyor. Bunlar arasında en fazla öne çıkanlardan bir tanesi ise hiç kuşkusuz Aziz Petrus Bazilikası. Vatikan’da yer alan bazilika, aynı zamanda dünyanın en büyük kilisesi olma unvanını da taşıyor. Aynı anda 60 bin kişiyi ağırlayabilen yapı, 222 metre uzunluğa ve 138 metrelik yüksekliğe sahip.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da Nerede Kalınır

Roma, oldukça turistik bir kent olması sayesinde çok sayıda otel seçeneğine sahip. Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Termini bölgesi, toplu ulaşım için de kritik bir noktada bulunmasından dolayı konaklama amacıyla sıkça tercih ediliyor. Ayrıca Centro Storico adı verilen tarihi kent merkezi de çok sayıda otel seçeneğine sahip. Roma’da alışverişin kalbinin attığı yerlerden biri olan Via Veneto caddesi de alternatif konaklama bölgelerinden bir tanesi.


OTEL REZERVASYONU YAP

Roma’da Ne, Nerede Yenir?

Roma’da Ne, Nerede Yenir

Mutfak kültürüyle tüm dünyaya nam salmış bir ülke olan İtalya’nın başkenti Roma, tabii ki yeme-içme kültürü bakımından da oldukça gelişmiş durumda. Başkente dünyanın dört bir yanından yalnızca gastronomi amaçlı geziler dahi düzenleniyor. Roma’nın en ünlü lezzetleri arasında tabii ki en üst sıralarda meşhur İtalyan pizzası yer alıyor. Via Del Governo’da bulunan Pizzeria Baffetto, en leziz pizzaları tadabileceğiniz mekanlardan bir tanesi. Pizzanın yanı sıra İtalya’nın bir diğer ünlü yemeği olan makarnalar da Roma’da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden.

Ayrıca kentte kahve kültürü de oldukça yaygın. Şehrin dört bir yanına yayılan kafelerde meşhur İtalyan kahvesi espresso’nun keyfini çıkarabilirsiniz. Tabii ki Roma mutfağı yalnızca bu lezzetlerle sınırlı değil. En popüler yemeklerin yanı sıra şehre özgü diğer alternatif lezzetler de gastronomi meraklılarının rotasını başkente çevirmesine neden oluyor. İşte Roma’nın diğer meşhur yemekleri:

 • Panini
 • Risotto
 • Trapizzino
 • Tigelle
 • Saltimbocca
 • Gelato (Roma Dondurması)

Roma’dan Ne Hediye Alınır?

Roma’dan Ne Hediye Alınır

Alışveriş seven gezginlerin kendilerini adeta cennete düşmüş gibi hissedecekleri bir şehir olan Roma, hediyelik eşya konusunda da oldukça zengin bir çeşitlilik sunuyor. Şehrin birçok caddesinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanında oldukça farklı konseptte ürünler bulmak mümkün. Özellikle moda alanında oldukça gelişmiş bir ülke olan İtalya’nın başkenti Roma, çok sayıda butiğe de sahip. Via Condotti ve Via del Corso gibi caddelerde sıra sıra dizilmiş yüzlerce dükkan, hediyelik eşya arayışında olanlara zengin alternatifler sunuyor. Aynı zamanda Roma’da tablolar, geleneksel figürlere sahip biblolar veya deri ürünleri gibi seçenekleri de hediyelik olarak tercih edebilirsiniz.

Roma’da Gece Hayatı

Roma’da Gece Hayatı

Roma, gece hayatından hoşlanan gezginlere de unutulmaz bir tatil vadediyor. Trastevere ve Campo De Fiori bölgeleri başta olmak üzere şehrin birçok noktasında çok sayıda bar ve gece kulübüne rastlamak mümkün. Aynı zamanda şehirde, özellikle yaz aylarında çok sayıda sokak partisi de düzenleniyor. Roma seyahatinizde başkentin gece hayatını da deneyimlemek istiyorsanız Locanda Atlantide, Goa veya Akab Club gibi kentin popüler mekanlarını tercih edebilirsiniz.

Roma’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Roma seyahatiniz için Schengen vizesi almanız gerekiyor.
 • Şehirdeki birçok yerel butik ve dükkan öğle saatlerinde kapalı olabiliyor. Büyük mağazalar ise öğle arası vermemekle birlikte genellikle 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.
 • Bazı restoranlarda menüdeki ürünlerin fiyatı mekanda oturup oturmama tercihinize göre değişiklik gösteriyor. Özellikle yerel fast food restoranlarında paket yaptırdığınız ürünleri daha ucuza satın alabilirsiniz.
 • Çok sayıda müzeye sahip bir şehir olan Roma’da bir müze kartı satın almayı düşünebilirsiniz. Kentte Roma Pass ve Omnia ismi verilen iki farklı müze kartı kullanılıyor.
 • Hristiyan dünyası için kutsal bir yer olan Vatikan da Roma sınırları içerisinde yer alıyor.

Önemli Telefonlar ve Adresler

 • Roma Türkiye Büyükelçiliği: Via Palestro, 28, 00185 Roma | Telefon: +39 06 445941
 • Polis: 112
 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
Yukarı Yukarı