tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Macaristan Gezi Rehberi

Macaristan Gezi Rehberi

İçindekiler


Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülke olan Macaristan, tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ülkedeki pek çok yapı ve bölge UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Dünyanın en popüler turistik ülkelerinden biri olmasında bu yapılar ve başkent Budapeşte önemli role sahiptir. Mimari açıdan mutlaka görülmesi gereken tarihi binaları ve sanatla bütünleşen sokakları Macaristan’ın simgeleri arasında sayılabilir. Kültür ve sanatla dolu geçecek seyahatinizden önce hazırladığımız rehberi inceleyebilirsiniz. 

Macaristan

Macaristan Hakkında Genel Bilgiler

Dili Macarca
Başkenti Budapeşte
Bulunduğu Kıta Orta Avrupa
Yerel Saat GMT+2
Para Birimi Macar Forinti
Priz Tipi C, F
Yıllık Ortalama Sıcaklık 9-10°C
İklimi Karasal İklim
Yüz Ölçümü 93.030 km²
Bitki Örtüsü Bozkır
Geçim Kaynakları Ticaret (İhracat)
Telefon Kodu +36

Resmi Dili

Macaristan’ın resmi dili Macarca olsa da Almanca ve İngilizce de yoğun olarak konuşulan diller arasındadır. Batıda bulunan bazı bölgelerde ise Fransızca yoğun olarak kullanılan dildir.

İklimi

Yazların oldukça sıcak olduğu Macaristan’da ılıman karasal iklim hakimdir. Bu nedenle, yaz aylarında bile yağış görülebilir.

Yerel Saati

Macaristan yerel saati Türkiye’den 1 saat geridedir.

Para Birimi

Para birimi olarak forint kullanılsa da bazı yerler dolar ve euro da kabul etmektedir. 

Geçim Kaynakları

Macaristan’da ekonomi genel olarak ihracata dayalıdır. Aynı zamanda bilgisayar ve telekominikasyon da gelişmiş sektörler arasında yer alır. Bilim ve teknoloji alanındaki faaliyetler de son derece desteklenmektedir.

Macaristan Nerededir? 

Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan ülkenin konumunu Macaristan haritası üzerinden incelediğimizde Macaristan’ın kuzeyinde Slovakya, güneyinde Sırbistan, batısında Slovenya ve doğusunda Romanya'nın bulunduğu görülür. Aynı zamanda güneybatısında Hırvatistan, kuzeybatısında Avusturya ve kuzeydoğusunda da Ukrayna yer alır.

Macaristan’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin hâkim olduğu Macaristan’da yazlar sıcak kışlarsa oldukça soğuk geçer. Nispeten ılıman geçen bahar ve sıcak da olsa yaz ayları ülkeye yapılacak kültürel seyahatler için en uygun dönemlerdir. Kayak tatili düşünüyorsanız aralık, ocak ve şubat ayları doğru tercih olacaktır. 

Macaristan’a Ne Zaman Gidilir?

Macaristan’a Nasıl Gidilir?

Hava yolunu tercih ederek Macaristan’a hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Pegasus Hava Yolları, Macaristan’ın en büyük havalimanı olan Budapeşte Havalimanı’na İstanbul’dan direkt, diğer şehirlerden ise aktarmalı uçuşlar düzenler. İstanbul’dan Macaristan’a gerçekleşen direkt uçuşlarla yaklaşık 1 saatte şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Macaristan’da Ulaşım İmkanları

Macaristan’da ulaşım metro, tramvay ve otobüslerle sağlanır. En sık kullanılan ulaşım şekli trenlerdir. Çoğu şehri birbirine bağlayan demir yolu hattı Magvar Allamvasutak tarafından işletilmektedir. Şehirlerarası seyahatler için ise merkez nokta başkent Budapeşte’dir. Aynı zamanda Viyana ve Bratislava’ya gitmek isteyenler için feribot seferleri de bulunur. Tren kadar hızlı olan otobüs hatları ise 28 devlet şirketi tarafından yönetilmektedir. Ülkede, metro ve otobüsler ekonomik bir şekilde seyahat etmenizi sağlayacaktır.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Şehir merkezinden 16 km uzaklıkta bulunan havalimanından şehre; otobüs, shuttle ve taksi kullanarak ortalama 40 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

100E numaralı otobüsler yolcu katındaki BKK durağından hareket edere ve 05.00-00.30 arasında hizmet verir. Bu otobüs; şehir merkezi Deák Ferenc tér’e yaklaşık 35 dakikada ulaşım sağlar. 

Terminal 2’de bulunan 200E numaralı otobüs de havalimanından şehre ulaşım sağlayan hatlardan biridir. 200E’ye binerseniz, Kőbánya-Kispest’ten M3 metrosunu kullanarak kısa sürede Deák Ferenc tér şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havalimanında bulunan tek taksi firması olan Fötaxi’dir. Yaklaşık 30 dakika süren yolculuğun ücreti ortalama 7000 HUF’tır(2019).

Shuttle hizmeti de tıpkı taksiler gibi tek bir firma tarafından sağlanmaktadır. MiniBud adı verilen servisler, yaklaşık 10 Euro’ya şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır (2019).

Macaristan’da Gezilecek Yerler

Başkenti Budapeşte ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Macaristan, mimarisiyle oldukça etkileyici rotalar arasında yer alır. Her şehriyle ayrı bir seyahat deneyimi vadeden ülke, korunmuş güzellikleri ve özgün kültürel yapısı ile öne çıkar.

Budapeşte 

Budapeşte

Başkent Budapeşte, geçmişte Roma İmparatorluğu sınırları içinde kalan tarihi bir kenttir. 1873’te Buda, Pest ve Eski Buda şehirlerinin birleşmesi ile şehir günümüzdeki şeklini almıştır. Tuna Nehri’nin üzerinde bulunan Buda Kalesi şehrin sembolleri arasındadır. 235 metre yüksekliğindeki Gellert Tepesi, Andrassy Bulvarı ve Opera Binası, şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer alır.

Hamamlar Şehri olarak anılan Budapeşte termal havuzları ile de ünlüdür. Budapeşte Gezi Rehberi üzerinden de gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Debrecan

Macaristan’ın Budapeşte’den sonra ikinci büyük kenti Debrecan’dır. Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Debrecan Üniversitesi şehir merkezinde bulunduğu için şehirdeki öğrenci popülasyonu oldukça yüksektir. Milli parklar, tarihi binalar, göller ve müzeler şehirde görülmesi gereken yapı ve yerler arasındadır. Şehir merkezindeki Büyük Protestan Kilisesi, Deri Müzesi ve Hortobagy Ulusal Parkı Debrecan’ın önemli noktalarıdır.

Pecs

2010 yılında kültür başkenti seçilen Pecs, 2000 yıllık geçmişi ile tarihi dokusu yüksek şehirlerden biridir. İdris Baba Türbesi, Yakovali Hasan Paşa Camii ve Neo-Romaneks Katedrali, Pecs’in görülmesi gereken önemli yapılarından bazılarıdır. Roma, Avusturya ve Osmanlı tarihini yansıtan Pecs, renkli kültürü ile tanınır.

Macaristan’da Nerede Kalınır?

Macaristan Otelleri

Macaristan’da konaklama için farklı bütçelere hitap eden çok sayıda alternatif bulunur. Otel, hostel, pansiyon ve ev kiralama bu alternatiflerden bazılarıdır. Özellikle Budapeşte’de Tuna Nehri çevresinde çok sayıda otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Budapeşte’nin Buda bölgesinde yoğunlaşan konaklama alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Özellikle yaz mevsiminde ve festival döneminde kalabalık olan şehirlerde konaklama için önceden rezervasyon yaptırılması tavsiye edilir.


REZERVASYON YAP

Macaristan’da Ne, Nerede Yenir?

Orta Avrupa ve özellikle Fransız ve Türk mutfaklarının etkisinin görüldüğü Macar mutfağında baharatlar önemli bir yere sahiptir. Macaristan’ın ulusal yemeği gulaş ve bir çeşit kırmızı biber olan paprika dünyaca ünlü lezzetlerdendir.  Biftek başta olmak üzere et yemeklerinin yanında bu lezzetler de servis edilmektedir.

Tokany, etle yapılan ve gulaşın susuz hali olarak bilinen ve en sevilen yemeklerden biridir. Balık, tavuk ve hindi eti de en sık tüketilen yiyecekler arasındadır. Macaristan’ın diğer meşhur yemekleri; paprika ve et içerikli “Pörkölts” ve sebzelerle yapılan “Fözeleks”tir.

Macaristan’dan Ne Hediye Alınır?

Tahta oyuncaklar, porselenler ve ulusal kimliği yansıtan oyuncak bebekler en sık tercih edilen hediyelerdendir. Macaristan’dan dönerken tütsülenmiş sosis ve özel salam gibi ülkeye özgü lezzetleri de alabilirsiniz. 

Antika eşya ve biblolar için Budapeşte’de Çin Pazarı olarak da bilinen Ecseri Bit Pazarı’na gidebilirsiniz. Pest şehir merkezindeki Vaci Caddesi ise alışveriş merkezlerini ve büyük markaları bulabileceğiniz caddedir. Debrecan’da ise Debrecan Plaza ve Forum Debrecan, bölgenin alışveriş noktaları olarak bilinir. 

Macaristan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Macaristan’da iş yerleri hafta içi 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Büyük alışveriş merkezleri ise 21.00’e kadar hizmet verir. Cumartesi günleri 13.00’e kadar açık olan iş yerleri pazar günü ise kapalıdır.
 • Macaristan’da selamlaşmak için el sıkışmanız doğru bir davranış olacaktır. Aynı zamanda, insanlar birbirlerine isim ve soy isimleriyle birlikte hitap eder.
 • Ülkenin resmi dili Macarca olsa da özellikle Budapeşte’deki turistik bölgelerde İngilizce konuşanların sayısı oldukça fazladır. Almanca da sıklıkla duyabileceğiniz diğer dillerden biridir.
 • Macaristan’da genellikle mineral su tüketildiği için marketten su alırken dikkat etmenizde fayda var. Aynı zamanda, ülkede musluk suyunun içilebildiği söylenir.
 • Restoranlarda bahşiş vermeniz beklenir.
 • UNESCO koruması altında çok sayıda tarihi yapı olduğu için gitmeden önce bu yapı ve yerlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.
 • Diğer Avrupa şehirlerine göre Macaristan’da yemek fiyatları oldukça ekonomiktir. 
 • Macaristan’da gezerken yasalar gereği pasaportunuzu yanınızda taşımanız gerekir.

Macaristan Gece Hayatı

Macaristan Gece Hayatı

Macaristan’da gece hayatı özellikle yaz aylarında oldukça hareketli ve canlıdır. Başkent Budapeşte başta olmak üzere Debrecan ve Pecs’te bar ve gece kulüpleri bulabilirsiniz. Pecs’te sayıları çok fazla olmasa da Rak ve Club 5 isimli mekanlar en popüler barlar arasında yer alır. Budapeşte’de ise çok daha fazla alternatif bulunur. Işık şovları ve lazer gösterileri ile dans etmek istiyorsanız Fröccsterasz gibi popüler mekanları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Buda ve Pest manzarasını izleyebileceğiniz Tuna Nehri üzerinde düzenlenen tekne partilerine katılabilirsiniz. Tekne partileri, eğlenceli olmalarının yanı sıra oldukça ekonomik bir seçenektir. Turların ücreti yaklaşık 16 Euro’dur (2019).

Macaristan Resmî Tatil ve Bayramları

 • Pazartesi Paskalyası- Mart 
 • İşçi Bayramı-1 Mayıs 
 • Saint Stephen Günü- 20 Ağustos 
 • Azizler Yortusu - 1 Kasım 
 • Noel - 25 Aralık 

Macaristan’daki Festivaller

 • Budapeşte Uluslararası Sirk Festivali (Ocak, Budapeşte)
 • Titanic Uluslararası Film Festivali (Mart, Budapeşte)
 • Bahar Festivali (Nisan, Budapeşte)
 • Körös Valley Folk Arts Festival (Temmuz, Gyula)
 • Sziget Festivali (Ağustos, Budapeşte)

Macaristan Vize Süreci

Schengen Bölgesi’nde yer alan Macaristan’a gidebilmek için Schengen vizesi almak gerekiyor. Bordo pasaportla birlikte 90 güne kadar seyahat edebilirsiniz. Bu vizeyle Macaristan’dan giriş yaparak Schengen Bölgesi’nde bulunan 26 ülkeyi de gezebilirsiniz.

Macaristan vizesiyle ilgili merak ettiğiniz diğer detaylara "Macaristan Vize Rehberi" sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Macaristan Hakkında Merak Edilenler

Her yıl 10 milyonun üzerinde turiste ev sahipliği yapan, renkli başkentiyle konuklarına farklı bir deneyim vadeden Macaristan hakkında merak edilenler;

Macaristan acil durum numaraları nedir?

Polis: 107 Ambulans: 104 Acil durum hattı: 112

Macaristan’da kaç bölge bulunur?

Macaristan 5 ana bölgeden oluşur. Bu bölgeler; Budapeşte’nin de içinde bulunduğu Macaristan Merkez, Balaton Nehri bölgesi, Danube Nehri’nin yakınında bulunan Transdanubia, tarihi dokusuyla en turistik bölgelerden biri olan Kuzey Macaristan ve ülkenin geri kalanının oluşturduğu Büyük Macaristan Ovası’dır.

Macaristan Avrupa Birliği’ne üye mi?

Macaristan, 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur.

Macaristan bayrağının anlamı nedir?

Macaristan bayrağı üstte kırmızı, ortada beyaz ve altta yeşil olmak üzere yatay 3 renkten oluşuyor. Kırmızı renk gücü, beyaz özgürlüğü ve yeşil ise umudu temsil ediyor. 

UNESCO Macaristan’da hangi yapıları koruma altına aldı?

Ülkede bulunan 8 tarihi yapı UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi’nde yer almaktadır (2019). Bu yapılar; Buda Kalesi ve Andrassy Bulvarı, Hollokö Köyü, Aggletek ve Slovak Karstik Mağaraları, Pannonhalma Manastırı, Hortobagy Milli Parkı, İlkel Hristiyan Mezarları, Fertö Gölü ve Tokaj Üzüm Bağları’dır.

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı