tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Almanya Gezi Rehberi

Almanya Gezi Rehberi

İçindekiler

Tarihi yapıları, kültürel dokusu, modern şehir hayatı, küçük kasabaları ve geniş ormanları ile eşsiz bir yer olan Almanya, kıtanın en güçlü ekonomiye sahip ülkesidir. Tarih, sanat, kültür ve doğal güzellik denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Almanya, tatil yapmak için de ideal bir yerdir. Almanya hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve gezi planınızı kolayca organize etmek için rehberimize göz atabilirsiniz.

almanya gezi rehberi

Almanya Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Berlin
Ülke Kodu: DE
Resmi Dili: Almanca
Yüz Ölçümü: 357.386 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +49
Alan adı uzantısı: .de
Para Birimi: Euro

Almanya Başkenti

Almanya’nın başkenti, kültürel ve tarihi anlamda dünyanın en önemli kentlerinden biri olan Berlin’dir.

Almanya Para Birimi

Ülkenin resmi para birimi Euro’dur.

Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Almancadır.

Konumu

Orta Avrupa'da yer alan Almanya, 357.386 km² yüz ölçüme sahiptir. Almanya’nın kuzeyinde Danimarka, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi; doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya; güney bölümünde İsviçre ve Avusturya; batısında da Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg yer alır.

 

Almanya Nüfusu

Almanya nüfusu 2017 yılı itibari ile yaklaşık 83 milyondur.

Yerel Saat

(GMT+1) saat diliminde bulunan Almanya’nın yerel saati, Türkiye’den iki saat geridedir.

Bitki örtüsü

Ülkenin üçte biri ormanlık alanlarla kaplıdır. Geniş ormanların büyük bir bölümü güneyde bulunur. Kuzeye; otsu bitki örtüsü, kumul alanlar ve turba araziler hâkimdir. Orta ve yüksek kesimlerde ise baskın bitki örtüsü, meralar ve çalılıklardır.

Geçim kaynakları

Dünyanın en büyük dört ekonomisinden biri olan Almanya, Japonya’dan sonra en fazla ihracat yapan ülke olma özelliğine de sahiptir. Dış ticaret, endüstriyel üretim, otomotiv, gıda, tarım, hayvancılık ve turizm, ülkenin başlıca gelir kaynakları arasında gösterilebilir.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Almanya’ya hava ve kara yolu ile ulaşım sağlanabilir. Hızlı ve konforlu olmasından dolayı Almanya ile Türkiye arasındaki yolculukların büyük bir çoğunluğu hava yolu ile gerçekleştirilir. İstanbul ile Berlin arası yaklaşık 740 km’dir. Uçak ile yapılan yolculuklar ortalama 2 saat 10 dakika sürer. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya başta olmak üzere çok sayıda uluslararası havaalanından Almanya’ya doğrudan uçuşlar düzenlenmektedir. Yılın hemen hemen her döneminde Türkiye’den Düsseldorf, Berlin, Köln, Stuttgart, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Nürnberg şehirlerine günlük uçak bileti bulunabilir.

Almanya uçak bileti fiyatları hakkında fikir sahibi olmak ve vakit kaybetmeden seyahatinizi planlamak için arama yapmaya başlayabilirsiniz.

Almanya'ya Uçak Bileti Ara


Almanya’da Ulaşım İmkânları

Toplu taşıma, Almanya’nın kentsel bölgelerinde ve büyük şehirleri birbirine bağlayan güzergâhlarında oldukça hızlı ve verimli bir şekilde çalışır. Almanya'daki toplu taşıma araçlarının büyük bir çoğunluğu birbirine entegre edildiği için küçük şehirlerde dâhi araçsız seyahat edilebilir. U-Bahn (metro), S-Bahn (banliyö ekspres treni), tramvay hatları (Straßenbahn) ve otobüsler ile şehirlerin bir noktasından diğerine pratik bir şekilde erişim sağlanabilir. Hızlı ve pratik bir seyahat için taksi duraklarından veya araç kiralama şirketlerinden yararlanmak da mümkündür.

Berlin

Almanya Havaalanına Ulaşım

Almanya’da havaalanına ulaşım çoğunlukla otobüs, metro ve taksi ile sağlanır. Şehrin önemli noktalarından hareket eden shuttle hizmetleri de yolcular tarafından tercih edilen başlıca havaalanı ulaşım araçları arasında yer alır. Ayrıca VIP taşımacılık hizmeti sunan çok sayıda firma, premium araçlar ile havaalanından istediğiniz yere ulaşmanıza destek olur.

Almanya'da Gezilecek Yerler

Özenle korunmuş tarihi yapıları, göz alıcı katedralleri, Orta Çağ döneminden izler taşıyan Gotik kasabaları, geleneksel kent pazarları, müzeleri, eğlenceli festivalleri ve büyük fuarları ile yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Almanya’da çok sayıda gezilip görülebilecek yer bulunur. Almanya'nın kültürel, turistik özellikleri ve iş merkezi oluşlarıyla öne çıkan en gözde şehirlerine yakından göz atabilirsiniz.

Bamberg

Bir zamanlar imparatorluk şehri olan Bamberg, Bavyera'nın kuzeyinde yer alır. UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde bulunan bu ufak şehir; görkemli yapıları, tarihi dokusu, iç içe geçmiş su kanalları ve mükemmel manzarası ile Almanya’nın en önemli turistik lokasyonları içinde gösterilir. Regnitz Nehri'nin ortasına inşa edilen eski belediye binası, taş köprü, Bamberg Katedrali ve küçük Venedik evleri şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında öne çıkar.

Berlin

Berlin'de gezilecek yerler

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, hareketli gece hayatı ve dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmeyi başaran kültürel etkinlikleri ile bilinir. Berlin'in tüm yıla yayılan kültürel takvimi; festivaller, konserler ve partilerle dolup taşar. Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Berlin duvarının kalıntılarının sergilendiği East Side Gallery ve yeni Reichstag binası, şehirde görülmeye değer yerler arasında başı çeker.

Berlin gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Frankfurt

Frankfurt

Frankfurt, her yıl çok sayıda uluslararası ticaret fuarına ev sahipliği yapar. Yılda ortalama 80 fuar ve serginin düzenlendiği şehirde yüksek binalar ve modern mimari yapılar dikkat çeker. Şehrin alışveriş merkezi Hauptwache ve eski kent merkezi Römerberg, Frankfurt’ta gezilip görülmesi gereken başlıca yerler arasında bulunur.

 

Hamburg

Hamburg

Almanya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Hamburg; yüksek yaşam standartlarına, kozmopolit bir yaşam tarzına ve muhteşem bir mimariye sahiptir. Büyük bir liman şehri olan Hamburg’da Orta Çağ'da inşa edilen ticari yapılara ait izler günümüzde de görülebilir. St. Michael Kilisesi, tarihi belediye binası, botanik bahçe, geleneksel yarı ahşap evlerin bulunduğu birkaç caddeden biri olan Deichstrasse bölgesi ve gece hayatı ile ünlü Reeperbahn Mahallesi, şehrin başlıca cazibe merkezleri arasında yer alır.

Hamburg gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Heidelberg

Almanya’nın güney batısında bulunan Heidelberg; benzersiz konumu, kültürel şehir hayatı ve doğal yapısı ile dikkat çeker. Şehir, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapar. Neckar Nehri'nin dar ve pitoresk yolları üzerinden eski kent merkezine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Hareketli ana cadde, yaya dostu oluşuyla alışveriş yapmak için idealdir. Dünyaca ünlü kale, şüphesiz Heidelberg'in en dikkat çeken yapılarından biridir.

Köln

Köln

Almanya’nın en büyük dördüncü kenti olan Köln; modern alışveriş merkezleri, eğlenceli gece hayatı ile görülmeye değer bir şehirdir. Ren Nehri çevresine kurulan kent, medya ve endüstri kuruluşları anlamında da ülkenin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul görür. Tam anlamıyla bir Gotik mimari şaheseri olan Köln Katedrali, Almanya’nın en ünlü yapıları içinde yer alır. Çikolata Müzesi’nin ve Kolumba Müzesi’nin de Köln'de gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması önerilir.

Köln gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Leipzig

Tarihi, ticari ve kültürel açıdan önemli bir kent olan Leipzig, Almanya tarihinin unutulmaz anlarına tanıklık etmiştir. Johann Sebastian Bach, bugün şehrin en önemli yerlerinden biri olan St. Thomas Kilisesi'nde Koro şefliği yapmıştır. Felix Mendelsohn, en önemli eserlerinden bazılarını Leipzig’de bestelemiştir. Goethe'nin en büyük eserlerinden biri olan Faust'taki meşhur bar sahnesine ilham verdiği söylenen opera binası, Leipzig’de bulunmaktadır. Leipzig Hayvanat Bahçesi, Bach Müzesi ve Auerbach mahzeni de şehrin diğer önemli turistik yerleri içinde sıralanabilir.

Leipzig gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Münih

Münih

Resmi olarak 1158 yılında kurulan Münih şehri, 1503'ten beri Bavyera'nın başkenti olarak kabul edilir. Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olan Bayern’de yer alır. Müzelere ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan şehir merkezine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Büyüleyici eski şehir; Rönesans, Barok, Gotik ve neo-klasik tarz mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapar. Şehir merkezinde Marienplatz olarak adlandırılan geniş bir kafe ve restoran alanı bulunur. Marienplatz Meydanı’nın yakınında yer alan Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı) ve Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) şehrin en önemli turistik lokasyonları içinde gösterilebilir.

Münih gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Stuttgart

Stuttgart

Ülkenin tarihi, kültürel ve sanatsal anlamda en önemli şehirlerinden biri olan Stuttgart’ta, ekonomik ve endüstriyel faaliyetler yoğundur. Rönesans tarzı ile bilinen Altes Schloss (eski kale), Barok tarzı ile öne çıkan Neues Schloss (yeni kale) ve şehrin en modern yapılarından biri olan Mercedes-Benz Müzesi, Stuttgart’ta gezilip görülebilecek başlıca yerler arasında bulunur.

Almanya Vize Süreci

Almanya Konsolosluğuna giderek veya "vize.flypgs.com" adresini ziyaret ederek alabileceğiniz seyahat vizesi sayesinde 90 güne kadar Almanya’da konaklayabilirsiniz. Ayrıca, farklı bir AB ülkesinden alınan Schengen vizesi ile de Almanya’ya turistik ziyarette bulunabilirsiniz.

Almanya vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak için "Almanya Vize Rehberi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’da Nerede Kalınır?

Almanya’da bütçenize ve beklentilerinize uygun çok sayıda konaklama seçeneği vardır. Uluslararası yıldız derecelendirme sistemini kullanan Almanya’da, bir yıldızlı mütevazı bir otelden beş yıldızlı ultra lüks bir otele kadar oldukça geniş bir yelpaze içinden seçim yapabilmek mümkündür. Yıldızlı şehir otelleri, kamp alanı motelleri, kiralık evler ve pansiyon tipi oteller, Almanya’daki başlıca konaklama seçenekleri içinde gösterilebilir.

REZERVASYON YAP

Almanya’da Ne Yenir?

Almanya'da ne yenir

Gastronomi anlamında Fransa, İspanya veya İtalya kadar çeşitliliğe sahip olmasa dâhi geleneksel Alman mutfağında, oldukça lezzetli yemekler de bulunabilir. Alman makarnası (spatzle), sosisli sandviç, patates kavurması (Bratkartoffeln), sığır yahnisi (Sauerbraten), Alman usulü şinitzel, biftek sarması (Rouladen) Almanya’da deneyimleyebileceğiniz başlıca lezzetler arasında yer alır. Ülkede Türkiye'den giden göçmen nüfusu da bir hayli kalabalık olduğu için her şehirde Türk yemekleri yapan restoranlara rastlayabilirsiniz.

Almanya’dan Ne Hediye Alınır?

Almanya’da sevdikleriniz için alabileceğiniz çok sayıda hediyelik eşya türü bulunmaktadır. İlginç bir hatıra olması adına orijinallik sertifikasıyla sunulan Berlin duvarı kalıntılarını satın alabilirsiniz. Porselen ve metal işçiliği ile üretilen renkli bira bardakları, Bavyera’nın geleneksel kıyafetleri, ahşap işçiliği ile şekillendirilen guguklu duvar saatleri, cam şişe içine yerleştirilen dekoratif gemiler ve birbirinden lezzetli Alman çikolataları ülkeden dönmeden önce alabileceğiniz başlıca hediyelik eşyalar arasında sıralanabilir.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Almanya, tipik karasal iklime sahip ülkeler arasında bulunur. Genel olarak yazları sıcak ve ılıman, kışları ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçer. Hava sıcaklıklarının 20 ila 30 °C arasında değiştiği Mayıs ve Eylül ayları arası, Almanya’ya gitmek için tercih edilebilecek en ideal dönemlerden biridir.

Almanya Gece Hayatı

Almanya gece hayatı

Berlin, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Köln gibi büyük şehirlerde gece hayatı oldukça aktiftir. Ünlü DJ’lerin sahne aldığı, gece boyu dans edebileceğiniz elektronik müzik ağırlıklı kulüpler, Almanya’nın hareketli gece hayatını özetler.

Almanya'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Almanya’da pazar günleri tüm alışveriş yerleri ve dükkânlar kapalıdır.
 • Alman halkı her zaman kurallara uyar ve saygı gösterir. Özellikle trafikte tüm kurallara harfiyen uyulması gerekir. Aksi halde ciddi para cezaları ile karşılaşılabilir.
 • Kaldırımların çoğunda renkli bir şerit ve gri bir şerit olmak üzere iki farklı şerit alanı bulunur. Renkli şerit bisikletler, gri şerit de yayalar için ayrılmıştır.
 • Almanya’da, ülkemizde olduğu gibi klasik 230 V prizler kullanılır.
 • Yanınızda her daim nakit bulundurmanız özellikle halk pazarları, festivaller ve yöresel lokantalarda işinizi kolaylaştırabilir.

Almanya Önemli Telefonlar

İtfaiye: 112

Polis: 110 veya 112

Ambulans: 112

Almanya Önemli Günler ve Bayramlar

 • 1 Ocak Yeni Yıl Tatili
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 23 Mayıs Anayasa Günü
 • 14 Eylül Almanca Günü
 • 3 Ekim Alman Birlik Günü
 • 9 Kasım Berlin Duvarı'nın Yıkılış Yıldönümü
 • 11 Kasım St. Martin Günü
 • 17 Kasım Ulusal Yas Günü
 • 6 Aralık Aziz Nikolas Günü

Almanya’daki Festivaller

 • Oktoberfest (Münih)
 • Freimarkt Bremen Festivali (Bremen)
 • Cranger Kirmes Festivali (Herne)
 • Nürnberg Halk Festivali
 • Berlin Film Festivali
 • Schützenfest Hannover
 • Leipzig Kitap Fuarı

Almanya Hakkında Merak Edilenler

Sıkça Sorulan Sorular

Pegasus’ta ucuz uçak bileti nasıl alınır?
arrow down arrow down yellow

Yurt içi ya da yurt dışı uçak bileti arıyorsanız ve en ucuz uçak bileti fiyatları ile seyahatinizi planlamak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Pegasus’ta bütçenize en uygun uçak bileti sizi bekliyor.

Pegasus, low cost yani düşük bütçeli bir hava yolu şirketi olduğu için uçak bileti alırken başka yere bakıp fiyat karşılaştırması yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü Pegasus’un biletlerini en ucuza sadece flypgs.com ve mobil uygulamada bulabilirsiniz.

Üstelik en ucuz bilet arayışınızı kolaylaştırmak için “Takvim/Grafik” görünümünü kullanarak farklı ay ve günlerde gideceğiniz yer için fiyatları karşılaştırabilir, aradığınız uçuşu uygun fiyat avantajıyla kolayca bulabilirsiniz.

En ucuz uçak biletlerinden nasıl haberdar olabilirim?
arrow down arrow down yellow

En ucuz uçak bileti için site site dolaşmaya, indirim kovalamaya gerek yok!

Pegasus’un e-bültenine abone olarak ve mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirerek en uygun uçak bileti bulabileceğiniz kampanyalardan bir gün önceden haberdar olabilirsiniz.

Pegasus’un uçak bileti fiyatları sadece flypgs.com ve mobil uygulamada en uygundur.  Bu sebeple en ucuz bilet için doğrudan web sitemiz üzerinden aramaya yapmaya başlayabilirsiniz.

Tabii en ucuz bilet kampanyalarından sizi haberdar edebilmemiz için bildirim izni vermeniz ve bildirimlerinizi açık tutmanız gerekir. Aksi takdirde kaçırdığınız uçak biletleri için üzülebilirsiniz.

Ayrıca siz en ucuz uçak bileti ararken yorulmayın diye geliştirdiğimiz Takvim/Grafik görünümünü kullanarak, hangi ay ve günlerde ucuz uçak bileti alabileceğinizi kolayca görebilirsiniz. Seyahat tarihleriniz esnekse bu özelliği mutlaka kullanmalısınız.

Uçak biletini ucuza almanın püf noktaları nelerdir?
arrow down arrow down yellow

Eğer seyahat tarihleriniz esnekse ve uçak biletini en ucuz fiyata bulmak istiyorsanız şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Takvim/Grafik görünümünü kullanarak en ucuz uçak biletini bulun.
 • Uçak bileti rezervasyonunu son dakikaya bırakmayın.
 • Erken rezervasyon fırsatlarını yakalayın.
 • Tarihte kararsızsanız yakaladığınız ucuz fiyatı sabitleyin.
 • Pegasus kampanyalarını takip edin.
 • Sezon açılış fiyat duyurularını takip edin.
 • Hafta sonu ve özel günler dışındaki tarihler için uçuşunuzu planlayın.
 • Sezon dışı tarihlerde seyahat edin.

Uçak bileti alırken nelere dikkat edilmeli?
arrow down arrow down yellow

Uçak bileti alırken seyahatinizin gerekliliklerine göre dikkat edeceğiniz şeyler farklılık gösterecektir. Aşağıdaki sorulara verdiğiniz cevaplar uçak bileti fiyatları başta olmak üzere düzenlemeniz gereken belgelere kadar birçok şeyi daha net bir listeye dönüştürmenize yardımcı olacaktır:

 • Uçak bileti yurt içi mi yurt dışı mı?
 • Kaç kişi için rezervasyon yapacaksınız?
 • Vizeniz var mı? Pasaportunuzun süresi doldu mu?
 • Bagaj ya da özel ekipman taşıyacak mısınız?
 • Giriş yapacağınız ülkenin istediği özel test ya da evraklar var mı?

Uçak bileti sorgulama işlemi yaparken bilet fiyatı ve resmi gerekliliklerin yanı sıra şunlara da özen gösterin:

 • Uçak bileti aldığınız web sitesinin güvenilirliğini sorgulayın.
 • Mutlaka 3D security yöntemi ile ödemenizi gerçekleştirin. Eğer, güvenli ödeme sunmuyorsa uçak biletinizi Pegasus gibi resmi sitelerinden alın.
 • Aldığınız bilette kalkış-varış yerini, gün ve saati kontrol edin.
 • Aldığınız koltuk, yemek, bagaj gibi ek hizmetler varsa bilette yazıp yazmadığına dikkat edin.

En uygun uçak bileti alacağınızı düşünürken kötü bir deneyim yaşamamak için yukarıda sıraladığımız maddelere dikkat etmek önemli. Uçak bileti alırken kafanızda herhangi bir soru işareti kalmaması ve herhangi bir sorun yaşamanız halinde kurumsal bir firmadan destek alabilmek için uçuşunuzu flypgs.com ve mobil uygulama üzerinden planlayabilirsiniz. 

Ucuz uçak bileti için seyahatimden ne kadar zaman önce uçak biletimi almalıyım?
arrow down arrow down yellow

En ucuz uçak bileti alabilmek için erken rezervasyon yapmak oldukça önemlidir. Uçak bileti fiyatları uçuş tarihi yaklaştıkça en uygun uçak bileti almanıza olanak sağlayan bilet ücret sınıfları dolduğu için yükselebilmektedir. Bu nedenle seyahatinizi aylar öncesinden planlamanızı öneririz.

Ancak en uygun uçak bileti almak için zamanlama dışında farklı faktörlerin de olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle kampanya düzenlediğimiz destinasyonlar için yakın tarihlere de inanılmaz fiyatlara uçak bileti alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Online uçak bileti rezervasyonu nasıl yapılır?
arrow down arrow down yellow

İnternet üzerinden online uçak bileti rezervasyonu yapmak için www.flypgs.com adresine giriş yapın ya da akıllı telefonunuza Pegasus mobil uygulamasını indirin.

Ardından uçuşa başlayacağınız havalimanını, gideceğiniz yeri ve tarihi seçerek uçuşları listeleyin. Size en uygun uçuşu seçtikten sonra istenen diğer seçimleri yapıp bilgilerinizi girdikten sonra online uçak bileti rezervasyonunuzu güvenilir bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Nasıl indirimli uçak bileti alırım?
arrow down arrow down yellow

İndirimli uçak bileti almak için düzenlediğimiz "1 Euro +vergiler, %50 indirimli yurt dışı uçak bileti, %40 indirimli yurt içi uçak bileti" gibi kampanyalarımızı takip edebilirsiniz. BolBol üyelerine özel olan kampanyalardan faydalanmak için hemen üye olabilir, ayrıca mobil uygulamayı indirerek uçak bileti indirimlerinden 1 gün önceden haberdar olabilirsiniz.

Pegasus BolBol üyeliğinin bana kazandıracağı avantajlar nelerdir?
arrow down arrow down yellow

Pegasus BolBol üyesi olarak uçak bileti alırken pek çok farklı ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz.

İşte BolBol üyesi olmanın avantajlarından bazıları:

 • İlk uçuşunuza özel 1000 BolPuan kazanabilirsiniz.
 • BolBolShop ve iş birliklerinden harcama yaparak BolPuan biriktirebilir ve uçuşlarında harcayabilirsiniz.
 • Kredi kartı, pasaport ya da sevdiklerinizin bilgilerini kaydederek hızlı bir şekilde uçak bileti al
 • Doğum gününüze özel uçak bileti indirimlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Uçak bileti fiyatlarını BolPuan cinsinden görüntüleyerek biriken puanlarınızla uçak bileti satın alabilirsiniz.

Daha birçok ayrıcalıktan yararlanmak için hemen BolBol’a üye olabilirsiniz.

Uçak bileti sorgulama (PNR) nasıl yapılır?
arrow down arrow down yellow

Sorgulama yapabilmeniz için öncelikle uçak bileti almış olmanız gerekir. Eğer satın almış olduğunuz bir uçak biletiniz varsa burada yer alan PNR ile uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Flypgs.com’daki “Bilet İşlemleri” sayfasına PNR numaranızı ve soy isminizi yazarak rezervasyonunuzla ilgili detayları görebilir; uçak biletleri için iptal ve değişiklik işlemlerini yapabilirsiniz.

Uçak bileti sorgulama işlemini tüm uçak biletleri için yapmanız gerekir. Çünkü her biletin farklı bir PNR numarası (rezervasyon kodu) bulunmaktadır.

Ayrıca mobil uygulama kullanarak BolBol üye girişi yaptığınız durumda “Uçuşlarım” sekmesi üzerinden PNR numarası girmenize gerek kalmadan aldığınız tüm uçak biletleri için kolayca işlem yapabilirsiniz.

Uçak bileti rezervasyonunda değişiklik yapılabilir mi?
arrow down arrow down yellow

Evet, uçak bileti rezervasyonunda değişiklik yapabilirsiniz.

Satın aldığınız yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksiniz tüm uçak biletleri için değişiklik işlemini bilet aldığınız kanal üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Uçak bileti rezervasyonunu flypgs.com ya da mobil uygulama üzerinden aldıysanız “Bilet İşlemleri” sayfası üzerinden PNR numarası (rezervasyon no) ve soyadı bilginizi girerek uçak bileti değişikliğini kolayca yapabilirsiniz.

Eğer rezervasyonunuzu acente ya da çağrı merkezimiz üzerinden tamamladıysanız, 0888 228 12 12 numaralı hattı arayarak istediğiniz uçak biletleri için değişiklik talebini gerçekleştirebilirsiniz.

Aldığınız ucuz uçak bileti için değişiklik yapmak istediğiniz takdirde online kanallarımızdan yapılan değişiklikler için herhangi bir işlem bedeli ödemezsiniz. Yalnızca değişiklik yapacağınız uçuştaki bilet ücret sınıfına bağlı olarak doğabilecek fiyat farkını ödemeniz gerekebilir.

Uçak bileti fiyatları gitmek istediğiniz ülke ve şehre, tarihlere göre farklılık gösterebileceği için değişiklik yaparken de ucuz uçak bileti rezervasyonu yapabilmek adına seyahat planlamanızı ileriki tarihler için değerlendirebilirsiniz.

Uçak bileti rezervasyonu nasıl iptal edilir?
arrow down arrow down yellow

Önceden yapılmış bir rezervasyonun iptalini, uçak bileti satın alımını gerçekleştirdiğiniz kanal üzerinden yapabilirsiniz.

Flypgs.com ve Pegasus mobil uygulamalarından aldığınız uçak biletleri için rezervasyon iptalini web sitesindeki “Bilet İşlemlerim” sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. İlgili sayfadaki form alanına PNR numarası ve soyadı bilgilerinizi yazarak uçak bileti sorgulama işlemini yapabilir ve iptal isteğinizi onaylayabilirsiniz.

Eğer ucuz uçak bileti alımını acente ya da çağrı merkezimiz üzerinden yaptıysanız, o zaman aldığınız uçak biletleri için rezervasyon iptalini 0888 228 12 12 numaralı hattı arayarak yapmanız gerekecektir.

Biletinizi iptal etmeden önce ucuz uçak bileti fiyatları ile yeniden uçak bileti almak için değişiklik ya da açığa alma gibi opsiyonları değerlendirmenizi öneririz.

Ayrıca rezervasyon iptal kuralları için “Genel Kurallar” sayfamızı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Fiyatını sabitleyip rezervasyon yaptırdığım uçuş için tarih değişikliği yapabilir miyim?
arrow down arrow down yellow

Hayır, fiyat sabitleme işlemi sadece ilgili uçak bileti için geçerlidir ve bu özellik farklı bir tarihteki uçuş için geçerliliğini yitirir.

Eğer yaptığınız aramada listelenen uçuşun sizin için en uygun uçak bileti fiyatı ile sunulduğunu düşünüyorsanız, ancak kararsızsanız sadece fiyat sabitleme için bir ödeme yaparak uçak bileti fiyatını belirli bir süreliğine dondurabilirsiniz.

İhtiyaç duymanız halinde fiyatını sabitlediğiniz en uygun uçak bileti için bir defaya mahsus olmak üzere Pegasus Çağrı Merkezi üzerinden yeniden Fiyat Sabitleme bedeli ödeyerek rezervasyon için uzatma işlemi de yapabilirsiniz.

Yukarı Yukarı