BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

İçindekiler

Yıl boyu karla kaplı dağları, derin gölleri, buzlu tundraları ve devasa parkları ile benzersiz bir ülke olan Rusya; renkli gece hayatı, sıra dışı festivalleri, eğlenceli etkinlikleri ve modern şehir yaşantısı ile ziyaretçilerine hoşça vakit geçirme olanağı sunar. Yüz ölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, aynı zamanda göz alıcı tarihi yapılara, görkemli saraylara ve eşsiz sanat müzelerine de ev sahipliği yapar. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Rusya hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için ülke rehberimize yakından göz atabilirsiniz.

Rusya Gezi Rehberi

Rusya Hakkında Genel Bilgileri

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Moskova
Ülke Kodu: RU
Resmi Dili: Rusça
Yüz Ölçümü: 17.100.000 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +7
Alan adı uzantısı: .ru
Para Birimi: Rus Rublesi


Rusya Başkenti

Rusya’nın başkenti, dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan Moskova’dır.

Rusya Para Birimi

Rus Rublesi, ülkenin resmi para birimidir.

Resmi Dili

Ülkenin resmi dili, Rusçadır.

Konumu

Olağanüstü yüz ölçümü ile dünyadaki en büyük ülke olan Rusya; Asya ve Avrupa kıtaları arasında yer alır ve tam 14 ülke ile kara sınırına sahiptir.

 

Rusya Nüfusu

Rusya nüfusu 2017 yılı itibari ile yaklaşık 145 milyondur.

Yerel Saat

GMT+3 saat diliminde bulunan Rusya’nın yerel saati, Türkiye ile aynıdır.

Bitki örtüsü

Ülkenin engin yüz ölçümü nedeni ile Rusya’da arazi koşulları, iklim şartları ve bitki örtüsü oldukça değişkendir. Sibirya tundrasından Ural dağlarına, Karadeniz kıyısındaki plajlardan batı Rusya ovalarına kadar, bu değişken coğrafyada çok sayıda farklı bitki örtüsüne rastlamak mümkündür.

Geçim kaynakları

Rusya, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, merkezi olarak planlanmış bir ekonomiden daha pazar tabanlı ve küresel olarak bütünleşmiş bir ekonomiye doğru geçiş yapmıştır. 1990'lardaki ekonomik reformlar sonrasında hızlı bir özelleştirme süreci başlamış; enerji, sanayi ve savunma alanında önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. Enerji üretimi, madencilik, sanayi, dış ticaret, turizm ve gayrimenkul, Rusya’nın başlıca geçim kaynakları arasında gösterilebilir.

Rusya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Rusya’ya hem hava hem de kara yolu ile ulaşım sağlanabilir, ancak Rusya’ya yapılan seyahatlerin büyük bir çoğunluğu hava yolu ile gerçekleştirilir. İstanbul ve Ankara’dan Rusya’ya doğrudan ve aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Başta Moskova ve Krasnodar olmak üzere Nizhny Novgorod,  Grozny, Mineralnye Vody gibi çok sayıda şehre doğrudan uçuş yapabilmek mümkündür.

Rusya'ya Uçak Bileti AraRusya’da Ulaşım İmkânları

Rusya, çok uzak mesafelere sahip geniş bir ülke olduğu için uzak noktalara seyahat ederken ulaşım güzergâhını planlamanız gerekebilir. Rotanızı belirledikten sonra ise farklı ulaşım araçları ile dilediğiniz yere ulaşabilmeniz kolaylaşır. Rus şehir ve kasabalarında; şehir içi yolculuklarınızda metro, otobüs, tramvay, troleybüs, taksi kullanabilirsiniz. Moskova, St. Petersburg, Novosibirsk, Novgorod, Samara, Kazan, Yekaterinburg ve Volgograd gibi büyük şehirlerde yer altı ulaşım ağları oldukça yaygındır. 

Rusya Havaalanına Ulaşım

Havaalanından şehre çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. Otobüsler, sabit hatlı dolmuşlar, özel taksiler, shuttle servisleri ve banliyö trenleri, havaalanına ulaşımı kolaylaştırır. Ayrıca yüksek hızlı trenler, bazı büyük şehirlerde havalimanı terminallerine kadar faaliyet gösterir. Havaalanındaki özel işaretleri takip ederek ekspres trenler için gişelerden bilet satın alabilir veya online bilet alma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Rusya'da Gezilecek Yerler

Dünyanın en büyük ülkesi Rusya; tarihi şehirlerden pastoral kırsal alanlara, epik tren yolculuklarından botanik gezi turlarına, sanatsal etkinliklerden hareketli gece hayatına kadar her alanda ziyaretçilerine geniş imkanlar sunar. Tarihi, kültürel ve ekonomik anlamda dikkat çeken başlıca Rusya şehirlerine yakından göz atabilirsiniz.

Moskova

Moskova

Rusya'nın ilgi çekici ve sofistike başkenti Moskova; dünya standartlarında hizmet veren sanat galerileri, birinci sınıf restoranları, dünyaca ünlü markaların bulunduğu alışveriş merkezleri ve heyecan verici gece hayatıyla öne çıkan bir megapoldür. Tarihi Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Puşkin Anıt Müzesi, Tolstoy’un Evi, Dostoyevski’nin Evi, Mayakovski Müzesi ve Tretyakov Devlet Galerisi, şehrin gezilip görülebilecek başlıca yerleri arasında sayılabilir.

St. Petersburg

Ülkenin kuzey batısında bulunan ve uzun yıllar boyunca Çarlık Rusya’nın başkenti olan St. Petersburg, Moskova’dan sonra Rusya’nın en büyük şehridir. Çarlık Sarayı, Ermitaj (Hermitage) Müzesi, Aziz Isaak Meydanı, Nevsky Prospekt Caddesi, Mariinsky Tiyatrosu ve Vasilyevsky Adası, şehrin en önemli gezi alanları içinde gösterilebilir.

Novosibirsk

Sibirya Federal bölgesinin hem başkenti hem de en büyük şehri olan Novosibirsk, önemli bir ulaşım merkezidir. Kentin tarihi, Trans Sibirya demir yolunun inşaatıyla bağlantılıdır ve şehir, Vladivostok'a giden yolda en önemli duraklardan biridir. Rusya'nın en iyileri içinde bulunan ünlü Devlet Opera ve Bale Binası, Bugrinsky Köprüsü, Metro Köprüsü, Lenin Meydanı,  Novosibirsk Sanat Müzesi, Nikolai Şapeli ve tarihi tren garı, Novosibirsk’in ünlü gezi alanları içinde sıralanabilir.

Vladivostok

Eşsiz manzarası, ılıman iklimi ve eğlenceli şehir hayatı ile Rusya’nın San Francisco’su olarak anılan Vladivostok, Moskova’dan yaklaşık 6500 km uzakta yer alır. Lazurnaya Koyu, Russky Adası, Russky Köprüsü; Arsenev Tarih Müzesi ve Primorsky Sanat Galerisi, şehrin başlıca gezi yerleri arasında bulunur.

Yekaterinburg

Rusya’nın dördüncü büyük kenti olan Yekaterinburg, Ural Dağları'nın çevresine kurulmuştur. Maden, kömür, tuz ve malakit şehrin en önemli geçim kaynakları arasında yer alır. Yekaterinburg Opera ve Bale Binası, Iset Nehri Barajı, Ganina Yama Manastırı ve Kirillov’un Evi, kentin başlıca gezi noktaları içinde gösterilebilir.

Nizhny Novgorod

Moskova'dan trenle dört saat uzaklıkta olan Nizhny Novgorod, Rusya'nın en ünlü ve en büyük şehirleri içinde yer alır. Volga Nehri üzerindeki antik kent, Orta Çağ döneminden kalma yapıları, sıra dışı şehir manzarası ve görkemli sarayları ile göz doldurur. Kremlin Kalesi, Milenyum Anıtı, Aziz Sofya Katedrali, Çkalov merdivenleri, Shveytsariya Parkı ve Valeri Çkalov Anıtı, şehrin başlıca gezi yerlerinden sadece birkaçıdır.

Soçi

Soçi

Rusya’nın tatil köyü olarak ünlenen Soçi hem yaz hem de kış tatilleri için önemli bir turizm merkezidir. Karadeniz kıyısında pitoresk bir konumda yer alan kent; güneşli plajları, lüks otelleri, birinci sınıf restoranları, canlı gece hayatı, eşsiz doğası ve sayısız kültürel etkinlikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Rusya Vize Süreci

Rusya’ya turist olarak giriş yapabilmek için 15 günlük ya da bir aylık turist vizesi almak gerekir. Ticari, özel ziyaret veya davetiyeli Rusya vize seçenekleri sayesinde uzun süreli vize alabilmek de mümkün olur. Rusya Konsolosluğu veya turizm firmaları aracılığı ile vize başvurusu gerçekleştirilebilir. Vize işlemlerinin tamamlanma süresi 5-14 gün arasında değişebileceği için seyahat planınızdan en az 15 gün önce vize başvurusunda bulunmanız tavsiye edilir. Acil vize ihtiyaçları için ekstra ücret ödeyerek ekspres (acil) vize hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Rusya vize ücreti ise vizenin süresine ve türüne göre değişkenlik gösterebilir.

Rusya’da Nerede Kalınır?

Rusya Federasyonu'nda, çoğu yabancı konukları ağırlama konusunda uzmanlaşmış 5000’e yakın otel vardır. Özellikle Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirlerde bulunan pek çok otel, uluslararası standartlara uygun olarak hizmet verir. Büyük tatil köyleri, 5 yıldızlı oteller ve kurumsal otel zincirleri, kaliteli bir konaklama için idealdir. Ülkenin uzak şehirlerinde ve kırsal bölümlerinde ise ucuz konaklama seçeneklerine daha çok yer verilir. Ayrıca, geleneksel mimari ile inşa edilen bağımsız butik oteller, Rus kültürünü daha yakından tanıyabilmenize yardımcı olur.


REZERVASYON YAP

Rusya’da Ne Yenir?

Rusya ziyaretinizde deneyebileceğiniz başlıca lezzetler şu şekilde sıralanabilir:

Rusya’da Ne Yenir?

 • Kaşa: Süt, yulaf, karabuğday veya irmik ile hazırlanan kahvaltı lapası,
 • Blini: Havyar, balık, tereyağı ve ekşi krema ile servis edilen küçük krepler,
 • Ponchiki: Sıcak olarak servis edilen şekerli çörekler,
 • Piroshky: Biftek ile hazırlanan et sarması,
 • Borscht: Kremalı pancar çorbası,
 • Pelmeni: Geleneksel etli mantı.

Rusya’dan Ne Hediye Alınır?

Oldukça zengin bir kültüre sahip olan Rusya’da hediyelik eşya almak için uğrayabileceğiniz çok sayıda yer vardır. Alışveriş merkezlerinde, yerel dükkanlarda, halk pazarlarında, metro çıkışlarında ve hipermarketlerde çok çeşitli hediyelik ürünler bulunur. Saatler, kameralar, seramik ve cam ürünleri, dekoratif ahşap eşyalar, mücevherler ve oyuncaklar, hediyelik eşya olarak tercih edilebilir. Geleneksel üretim yöntemleri ile imal edilen oyuncak Matruşka bebeklere ve el yapımı hediyelik eşyalara, ülkenin hemen hemen her yerinde rastlayabilirsiniz.

Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

Rusya, dünyanın en kurak ülkeleri arasında bulunur. Yağış miktarı düzensiz olan ülkede, sadece belli alanlarda yıllık ortalama 450 mm civarında yağış görülür. Rusya hava durumu da oldukça değişkendir. Kışlar son derece soğuk ve sert, yazlar da kurak ve sıcaktır. Soğuk havalardan fazla hoşlanmıyorsanız oldukça çetin bir kış dönemine sahip olan Rusya’ya yaz aylarında gitmeniz tavsiye edilir.

Rusya Gece Hayatı

Rusya gece hayatı ile ünlü ülkeler arasında yer alır. Özellikle Moskova, St Petersburg ve diğer büyük şehirlerde, gece boyunca hizmet veren lüks gece kulüpleri ve barlar vardır. Moskova’da; Propaganda, Rodnya, Constructor ve St Petersburg’da; Griboyedov Club, Purga Club ve Dom Beat, yıl boyu ziyaret edilebilecek ünlü gece kulüpleri içinde gösterilebilir. Daha sakin bir deneyim arayanlar için farklı alternatifler de vardır. Bolşoy Balesi, opera etkinlikleri, caz barlar, tiyatrolar, sirkler ve konserler gibi daha geleneksel akşam eğlenceleri de tercih edilebilir. Biletleri, etkinlikten hemen önce bilet gişelerinden satın alabilirsiniz.

Rusya'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Hediyelik eşya dükkânlarında satışa sunulanlar haricindeki eski eserlerin, değerli eşyaların, sanat eserlerinin ve el yazmalarının, ihracat lisansı olmadan Rusya Federasyonu dışına çıkarılamayacağını unutmayın.
 • Rusya’da içme suyu olarak sadece şişe sularının kullanılması önerilir. Bu nedenle, çeşme sularına çok güvenmeyin.
 • Yanınızda mutlaka Ruble taşıyın. Özellikle kırsal bölgelerde, kredi kartı ile alışveriş yapabileceğiniz mekân bulamayabilirsiniz.
 • Rusya’da da Türkiye’de olduğu gibi topraklı veya topraksız 230V prizler kullanılır. Rusya ziyaretiniz için yanınıza ekstra bir dönüştürücü almanıza gerek yoktur.

Rusya Önemli Telefonlar

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Rusya Önemli Günler ve Bayramlar

 • 1 Ocak - 4 Ocak Yeni Yıl,
 • 7 Ocak Rus Ortodoks Noel Günü,
 • 23 Şubat Şehitleri Anma Günü,
 • 8 Mart Kadınlar Günü,
 • 1 Mayıs Bahar ve İşçi Bayramı,
 • 9 Mayıs Zafer Günü,
 • 12 Haziran Rusya Günü,
 • 4 Kasım Birlik Günü,

Rusya’daki Festivaller

 • Beyaz Geceler Festivali (St. Petersburg)
 • Moskova Uluslararası Film Festivali
 • Altın Maske Tiyatro Festivali (Moskova)
 • Kış Festivali (Moskova)
 • Maslenitsa Festivali

 Rusya Hakkında Merak Edilenler

Pegasus Blog'dan İlham Al!

Barselona Gezi Rehberi
Barselona Gezi Rehberi
Avrupa’nın en cazip şehirlerinden birisi olarak ün yapmış Barselona, özerk Katalonya’nın başkenti olmasının hakkını veriyor. Şehrin kozmopolit havası, Barselona’yı birçok insan için favori şehir haline getiriyor.
Devamını Oku
berlin gezilecek yerler
Berlin Gezi Rehberi: Berlin Hakkında Her Şey
Asla yabancılık çekmeyeceğin bir yabancı şehir Berlin! Almanya’nın başkenti Berlin, zirvelerde gezen kültürel yönüyle tüm dünyadan sanatseverlerin buluşma noktalarından biri...
Devamını Oku
italya gezi rehberi
Tarih ve Lezzet Dolu Bir Keşif: İtalya
İtalya, yemek ve sanatın ülkesi… Roma İmparatorluğunun merkezi olan topraklara yayılmış İtalya, olağanüstü bir kültür-sanat birikimine sahip ve keşfetmen için seni bekliyor.
Devamını Oku
Yurt Dışında Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları
Yurt Dışında Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları
Planını düzgün yaptığın ve sana yardımcı olacak kavramları bildiğin sürece yurt dışında tatil yapmaktan korkmana hiç gerek yok. Yurt dışı tatilinde ekonomik davranmanın birçok taktiği var.
Devamını Oku
Avusturya Gezi Rehberi
Avusturya Gezi Rehberi: Avusturya Gezisi Hakkında Detaylı Bilgiler
Avusturya gezi rehberi ile Avrupa’nın kültür merkezlerinden birini tanımaya hazır mısın? Avusturya’ya nasıl gidilir, orada ne yapılır, nereler görülür ve Avusturya’da ne yenir, ne içilir diye merak ediyorsan burada tüm yanıtları bulabilirsin.
Devamını Oku
Fransa'da gezilecek yerler
Fransa Gezi Rehberi: Fransa’da Yapılması Gereken 10 Şey
Dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden biri olan Fransa, Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi olmasının yanı sıra endüstriyel devlerinden biri konumunda. Ülke aynı zamanda sportif başarıları ile de tanınıyor. Bunlardan başka?
Devamını Oku
Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.