tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Avusturya Gezi Rehberi

Avusturya Gezi Rehberi

İçindekiler


Mükemmel kayak merkezleri, nefes kesici doğal güzellikleri, ihtişamlı kentleri ve köklü tarihinden kaynağını alan zengin kültürü ile Avusturya, konuklarına eşine az rastlanan bir tatil vadediyor. Ülkeye gittiğinizde klasik müziğin önemli isimlerinin yetiştiği şehirleri keşfedebilir ya da Alpler’in eteklerindeki pistlerde kış sporları ile uğraşabilirsiniz. Avusturya haritasına bakıp kendi kendinize “Avusturya’ya nasıl gidilir, orada ne yapılır, nereler görülür ve Avusturya’da ne yenir, ne içilir" diye merak ediyorsanız Avusturya gezisi öncesi aklındaki tüm sorular için doğru yerdesin.

avusturya

Avusturya Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Viyana
Ülke Kodu: AT
Resmi Dili: Almanca
Yüz Ölçümü: 83.879 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +43
Alan adı uzantısı: .at
Para Birimi: Euro

Avusturya Resmi Dili

Avusturya’nın resmi dili Almanca’dır. Ancak Macarca, Hırvatça ve Slovence de resmi olarak kabul görüyor. Avusturya'da İngilizce ile iletişim de birçok yerde mümkün. Ayrıca ülkede Fransızca da konuşuluyor, ama pek yaygın değil. Orta seviyede İngilizce konuşabilen biri, özellikle Viyana’da hiç sıkıntı çekmeyecektir.

Avusturya Başkenti

Avusturya’nın başkenti, Tuna Nehri kıyısındaki Viyana’dır.

Avusturya’nın Konumu

Avusturya, Avrupa kıtasının orta bölümünde yani Orta Avrupa'da yer alıyor.

Avusturya Nüfusu

2017 verilerine göre Avusturya’nın nüfusu 8,7 milyondur.

Avusturya’da Yerel Saat

Avusturya, GMT+2 zaman diliminde yer alıyor. Yani Avusturya, Türkiye’yi 1 saat geriden takip ediyor.

Avusturya Para Birimi

Avrupa Birliği üyesi olan Avusturya’da resmi para birimi olarak “Euro” kullanılıyor.

Avusturya Yüz Ölçümü

Alp Dağları’nın görkem kattığı Avusturya’nın yüz ölçümü 83.879 kilometrekaredir.

Yönetim Şekli

Avusturya’da, yönetim şekli olarak parlamenter cumhuriyet benimsenmiş durumda. 1918 yılından beri yürürlükte olan bu sistemde yönetimin en üst kademesinde cumhurbaşkanı bulunuyor. Parlamento ise Ulusal Meclis ve Federal Konsey olmak üzere iki meclisten oluşuyor.

Bitki Örtüsü

Avusturya, Avrupa’nın en zengin orman örtüsüne sahip ülkeleri arasında başı çekiyor. Meşe, kayın, alaçam, fıstık çamı ülkede en sık görülen ağaç türlerini oluşturuyor. Edelvays, centiyan, süpürge otu gibi bitki türleri Alpler’in kuzeyine eşsiz görünüm katıyor. Kimi kısımlarda ise makilik alanlar, fundalıklar ve tuz içerikli bozkır bitkileri gözlemlenebiliyor.

Geçim Kaynakları

Avusturya ekonomisinin omurgasını, otomotiv ve elektronik alanlarına odaklı sanayi kuruluşları oluşturuyor. Silah, metal ve kağıt sanayi üzerinde saygıdeğer bir konuma sahip ülkenin en ünlü markaları Swarovski, Red Bull, Steyr, Glock ve OMV.

Ayrıca ülke topraklarının yaklaşık %40’ı tarım arazisi olarak kullanılıyor. Zengin tarihi ve kültürel birikime sahip olan Avusturya’da, turizm faaliyetleri de ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlıyor.

Avusturya Kaç Eyaletten Oluşuyor?

Avusturya, 9 eyaletten oluşuyor: Burgenland, Karintiya, Aşağı Avusturya (Niederösterreich), Yukarı Avusturya (Oberösterreich), Salzburg, Steiermark, Tirol, Vorarlberg ve Viyana.

Avusturya Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Avusturya, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Tuna Nehri’nin coğrafi açıdan zenginlik kattığı ülkenin batısında İsviçre ve Liechtenstein bulunuyor. Almanya ve Çekya kuzeydeki, Slovenya ile İtalya ise güneydeki komşuları olarak sıralanıyor. Ülkenin doğusu ise Slovakya ve Macaristan ile çevrelenmiş durumda.

Gezginler İçin Avusturya Haritası

gezginler için Avusturya haritası

Alp Dağlarının büyük kısmını sınırları içerisinde barındıran Avusturya, Orta Avrupa’da bulunuyor. Doğuda Macaristan ve Slovakya, batıda İsviçre, kuzeybatıda Almanya, güneyde İtalya ve Slovenya, kuzeyde Çekya ile çevrelenmiş Avusturya, Avrupa’nın merkezi olarak kabul edilen ülkelerden biri.

Avusturya’nın başkenti Viyana, ülkenin güneybatısına konumlanmış. Avusturya ulaşımı, özellikle hava yolu seyahati tercihe diliyorsa buradan sağlanıyor.

Avusturya’ya Ne Zaman Gidilir?

Avusturya, tüm yılı ılıman karasal iklimin etkisi altında geçiriyor. Yaz aylarında, ortalama hava sıcaklığı 25 °C dolaylarında seyrediyor. Bu dönemde su sıcaklıkları da hızla yükseldiğinden, plaj sezonu haziran ayının gelişi ile birlikte başlamış sayılıyor. Kış mevsiminde ise ortalama sıcaklıklar 2 °C’ye düşüyor. Mevsim içerisinde yağışlar, alçak kesimlerde yağmur, yüksek seviyelerde ve ormanlık alanlarda ise kar şeklinde etkisini gösteriyor.

Ilıman iklimi sayesinde Avusturya, Avrupa’nın 4 mevsim seyahat edilebilen tatil destinasyonları arasında sayılıyor. Dilerseniz kış aylarında ülkeye gidip Alp Dağları’nda kurulu olan kayak tesislerinde keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz. Yaz mevsiminde, göl kenarında güneşin tadını çıkarıp saatlerce yüzebilir, kültürel açıdan etkileyici özelliklere sahip mekânları ziyaret edebilirsiniz. İlkbahar, Avusturya'nın eşsiz doğasını keşfetmek için en iyi dönem olarak öne çıkıyor. Deneyimli gezginler ise seyahat için Avusturya şehirlerinin daha tenha olduğu sonbahar aylarını tercih ediyor.

Tatil ve Bayramlar

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Üç Aziz Kral (6 Ocak)
 • Paskalya (28 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs)
 • Küçük Paskalya (16 Mayıs)
 • Yortu Bayramı (26 Mayıs)
 • Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi (15 Ağustos)
 • Ulusal Bayram (26 Ekim)
 • Azizler Yortusu (1 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)

Avusturya’da Festivaller

 • Yeni Yıl Konseri - Viyana (Ocak)
 • Viyana Festivali (Mayıs-Haziran)
 • Tuna Adası Festivali - Viyana (Haziran)
 • Popfest - Viyana (Temmuz)
 • Uluslararası Sanat Festivali - Viyana (Temmuz)
 • Uluslararası Dans Festivali - Viyana (Temmuz-Ağustos)
 • Mörbisch Gölü Festivali (Temmuz-Ağustos)
 • Bregenz Festivali (Temmuz-Ağustos)
 • Viyana Uluslararası Film Festivali (Ekim-Kasım)

Avusturya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Avusturya’ya kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanıyor. Kara yolu ile ulaşım, gerek zaman gerekse de maliyet açısından dezavantajlı oluyor. Bu yüzden uçak seferleri daha çok tercih ediliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’den Avusturya’nın başkenti Viyana’ya düzenli uçak seferleri gerçekleştiriliyor. “Viyana uçakla kaç saat sürer?” diye merak edenler için hemen cevap verelim ortalama 1 saat 50 dakika sürüyor. Eğer ülkenin turistik açıdan popüler kentlerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, Pegasus Hava Yolları’nın sunduğu eken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilir ve uygun fiyatlı Avusturya uçak bileti sahibi olabilirsiniz.

Pegasus ile aşağıda sıraladığımız Avusturya havalimanlarına ulaşabilirsiniz:

Avusturya’da Ulaşım İmkânları

Trenler, Avusturya’daki en iyi ve en yaygın toplu taşıma araçları olarak öne çıkıyor. Konforlu ve makul fiyatlı ulaşım imkânı sunmaları, demir yolu araçlarının diğer seçeneklere nazaran daha fazla tercih edilmelerine sebep oluyor. Büyük şehirler başta olmak üzere ülke sınırları içerisindeki hemen hemen her yerleşime tren ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Avusturya sınırları içerisinde otobüsle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik kara ve demir yolu ağlarının birbiriyle entegre çalışması, gezginlere aynı tatil döneminde daha fazla yeri ziyaret etme fırsatı veriyor. Oluşturduğunuz gezi programı detaylıysa ve zaman kısıtlamalarından hoşlanmıyorsanız, araba kiralamayı da düşünebilirsiniz.

İş seyahati ya da tatil için Avusturya'ya vardığınızda ulaşım için daha konforlu bir seçeneğini değerlendirmek isterseniz, Pegasus ayrıcalıkları ile araç kiralayabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Avusturya Havalimanlarına Ulaşım

Avusturya havalimanları ile kent merkezleri arasındaki ulaşımı sağlama konusunda demir yolu en ideal seçenek. Başkentteki havalimanında dilerseniz özel servis hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Diğer şehirlerdeki tesislerde ise otobüslere binerek konaklayacağınız bölgeye ulaşabilirsiniz. Bu konuda ayrıca otelinizden transfer hizmeti talep edebilirsiniz.

Avusturya’da Gezilecek Yerler

Bir ülkenin tarihi ne kadar eskiyse gezip görülecek yerleri de o kadar fazla olabiliyor. Avusturya Cumhuriyeti de bu tür yerlerden biri. Ülkenin her köşesinden ayrı bir kültür ve tarih fışkırıyor. Viyana başta olmak üzere Salzburg, Graz, Linz, Hallstatt ve Inssbruck; ülkenin görülmesi gereken yerleri arasında.

Avusturya gezi rehberi içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler şöyle sıralanabilir:

 • Viyana şehir merkezi
 • Salzburg Kalesi
 • Schönbrunn Sarayı
 • Hofburg İmparatorluk Sarayı
 • Belvedere Sarayı
 • Aziz Stephen Katedrali
 • Grossglockner Yüksek Alp Yolu
 • Viyana Sanat Tarihi Müzesi
 • Dritte Mann Müzesi

Avusturya Şehirleri, Köyleri ve Eyaletleri

Avusturya şehirleri, köyleri

Orta Avrupa’nın kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Avusturya’yı ziyaret etme niyetindeyseniz ilk gitmeniz gereken yer kesinlikle Viyana. Bulunduğu konum itibariyle tarihi boyunca inanılmaz savaşlara sahne olmuş bu masalsı şehir, özellikle kış ayları boyunca büyüleyici bir güzelliğe sahip oluyor. Avusturya’nın kayak merkezlerinde beyaz bir tatil yapmak isteyenler, Tirol eyaletini ziyaret ediyor. Burası tam bir doğal cennet. Yazları yemyeşil, kışları bembeyaz…

Ülkenin en güzel yerlerinden biri de Salzburg. Dünya sanat tarihine Mozart gibi bir dahiyi bahşetmiş bu şehir, birçok önemli sanat yapısına ev sahipliği yapıyor. Bu romantik Avrupa şehrinde görülecek çok şey var! Şimdi Avusturya’nın şehirlerine kısaca göz atalım.

Viyana

Avusturya gezilecek yerler listenizin ilk sırasına ülkenin kültürel açıdan merkezi sayılan Viyana’yı ekleyebilirsiniz. Geçmişte Avusturya Macaristan İmparatorluğu’na da başkentlik yapmış olan Viyana’da açık hava konserleri izleyerek, Stephansdom gibi tarihi yapıları ve müzeleri gezerek, pazarlar ile alışveriş caddelerinde dolaşarak enfes bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

viyana

Bregenz

Alpler’in kuzey kısmında yer alan Bregenz’in kökenleri Roma İmparatorluğu zamanına kadar uzanıyor. Konstanz Gölü’nün kıyısına kurulu kent, gezginler arasındaki ününü huzurlu atmosferine ve gün batımı manzarasına borçlu. Bregenz, en hareketli günlerini temmuz ortasında başlayıp ağustos ortasında sona eren festival esnasında yaşıyor. Şehirde gezilecek yerlerin başında ise Martinstrum geliyor.

Eisenstadt

Küçük bir şehir olan Eisenstadt, ziyaretçilerini mimarisi ile etkilemeyi başarıyor. Şehir sınırları içerisinde farklı özelliklere sahip dört semt bulunuyor. Bunlardan Eisenstadt-Oberberg; Bergkirche, Klavarienberg ve Haydnmausoleum gibi önemli yapılara ev sahipliği yapıyor. Eisenstadt-Unterberg, kentin eski Yahudi bölgesi olarak anılıyor. St. Georgen’de ise keyifli atmosfere sahip tavernalar sizleri bekliyor.

Graz

Ülkemizde daha çok ünlü futbol takımı Sturm Graz ile bilinen Graz, bir günde önemli yerleri gezilebilen küçük ve sevimli bir şehir. Viyana’ya 2.5 saat uzaklıkta bulunan Graz’ın merkezi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Bazı yerlerinde Osmanlı’dan izler görülebiliyor. Mesela şehir parkından ana meydana inmek için Sporgasse isimli sokaktaki binalardan birinin en üst katındaki camda, aşağı doğru sarkmış eli palalı ve sarıklı bir Osmanlı askeri heykeli görebilirsin. Heykel, ahşaptan yapılmış.

Avusturya turu listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerleşimlerden biri olan Graz, sınırları içerisindeki altı üniversiteden kaynağını alan hareketli gündelik yaşamı ile de ilgi uyandırıyor. Arnold Schwarzenegger’ın doğum yeri olan kent, tarihi dokusu ve kültürel birikimiyle de adından sıkça söz ettiriyor. Durum böyle olunca, Graz için kapsamlı bir gezilecek yerler oluşturmak gerekiyor. Listenizi oluştururken ilk sıralara Glockenspiel, Mausoleum, Graz Katedrali ve Burg’u yazmanızı tavsiye ediyoruz.

Innsbruck

Innsbruck Avusturya gezilecek yerler

Innsbruck, tıpkı Viyana ve Graz gibi mimarisi ve kültürü ile konuklarını büyüleyen bir şehir. Lakin Alpler’in en büyüğü kabul edilen kayak merkezlerinin bu kentte bulunması, kış sporlarına ilgi duyan gezginlerin gözünde Innsbruck’u farklı bir konuma taşıyor. Yazın New Orleans Festivali’ne ev sahipliği yapan kentte; kayak yapmak dışında müzeleri, anıtları ve tarihi yapıları gezerek dolu dolu günler geçirebilirsiniz.

Klagenfurt

Klagenfurt, sakin atmosfere sahip şehirleri seven gezginlerin Avusturya’daki favorileri arasında haklı bir yere sahip. Zengin kültüre sahip kentte etkileyici performanslar izlemek için şehir tiyatrosuna gidebilirsiniz. Tabii bu aktivitenin öncesinde Lindwurm, Minimundus, Robert Musil Edebiyat Müzesi ve Gustav Mahler Komponierhauschen’i ziyaret edebilirsiniz.

Linz

2009 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Linz, Yukarı Avusturya eyaletinin başkenti olarak ülkenin gelişmiş bölgelerinden biri konumunda. Ars Electronica gibi dünyanın en önemli bilim ve teknoloji festivallerinden birine ev sahipliği yapan Linz; Avusturya gezi rehberi içerisindeki en düzenli, küçük ve temiz şehirlerden biri.

Tuna Nehri’nin ortadan ikiye ayırdığı bu şehirde yapılacaklar şöyle sıralanıyor: Öncelikle mutlaka Ars Electronica Festivali’ne denk gelmeye çalışın. Ardından şehrin sokaklarında kaybolun ve sokak sanatçılarının gösterilerini izleyin. Ana meydan Hauptlatz’da hamburger yiyin ve ardından Tuna Nehri’nin kenarındaki sanat müzesini gezin. Şehirde eğlenmek istiyorsanız rotanızı Altstadt bölgesine çevirin, orada birçok eğlence mekanı bulacaksınız.

Salzburg

Mozart’ın doğduğu kent olduğundan, Avusturya’da tatil konusu gündeme geldiğinde Salzburg’un adı neredeyse başkent Viyana ile eşit derecede anılıyor. Salzach Nehri’nin ikiye böldüğü şehirde nereye giderseniz gidin "Salzburg’un Oğlu” ile ilgili önemli detaylar bulabilirsiniz. Kompakt bir şehir yapısına sahip olduğundan birkaç saatlik yürüyüş rotasında çok sayıda tarihi yapıyı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Salzburg gezilecek yerler

Villach

Villach’ın geçmişi de tıpkı Bregenz gibi Roma dönemine kadar uzanıyor. II. Dünya Savaşı’nı ağır hasarlı atlatan kent, sakin atmosferi ile konuklarına aradıkları huzuru fazlasıyla veriyor. Hatta Villacher Fahrzeugmuseum, Landskron Kalesi, St. Jakop Çan Kulesi gibi mekânları sayesinde gezginleri adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor.

Hallstatt

Hallstatt Avusturya

Avrupa’nın en eski yerleşim merkezlerinden birine olan Hallstatt, Avusturya gezi rehberi içerisindeki en eski yerlerden biri! Keltlerin ilk yerleşik hayata geçtiği yer olarak bilinen Hallstatt, bir masal şehrinden bile daha güzel. Hallstatt turları ile ziyaret edilebilen bu köy, aynı zamanda UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Tam bir Alp Dağları kasabası olan Hallstatt, özellikle aynı ismi taşıyan gölü üzerindeki yansımalar ile insanı rüyalar alemine götürecek kadar güzel bir şehir.

Avusturya’da Yapılacak Şeyler: İster Kayak İster Kültür Turu

Avusturya'da yapılacak şeyler

Avrupa’nın kültür ve kayak başkentinde yapılacak o kadar çok aktivite var ki... Avusturya gezi rehberi için seçtiğimiz etkinlikleri aşağıya sıralayalım:

 • Kayak: Avusturya, kayak turları ile ünlü bir yer. Ischgl, Sölden, Kitzbühel, Lech, Innsbruck ve Serfaus gibi bölgeler, kayak tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler.
 • Klasik müzik turu: Avusturya, tarihi boyunca birçok klasik sanat dahisine yuva olmuş. “Müziğin Ülkesi” unvanını sonuna kadar hak ediyor yani! Özellikle Viyana’da, dünyanın en iyi akustiğine sahip konser alanları mevcut. Mesela Wiener Musikverein olarak bilinen Büyük Salon ya da Viyana Konser Evi (Wiener Konzerhtaus). Buralarda dinleyeceğin tınıları, ömrün boyunca unutamayacaksın.
 • Gurme turu: Bu konunun detaylarını yukarıda paylaştığımız Viyana Gastronomi Dünyası yazısında inceleyebilirsin.
 • Saray turu: Avusturya’nın sarayları kesinlikle görülmeli. Schönbrunn, Hofburg ve Belvedere, görkemli görünümleri ile insanları adeta şaşkına çeviriyor.

Avusturya’da Nerede Kalınır?

Avusturya’nın en küçük şehirlerinde bile farklı yıldız kategorilerinde faaliyet gösteren oteller bulabilirsiniz. Ancak ülke yıl boyunca yoğun ilgi gördüğünden, Avusturya otellerinde fiyatlar yıl boyunca yüksek seviyelerde oluyor. Bu durumdan etkilenmemenin yolu ise erken rezervasyon fırsatlarını takip etmekten geçiyor.

Bütçeniz kısıtlıysa ve tek başınıza seyahat etmekten hoşlanıyorsanız, hostel veya pansiyon seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Kırsal kesimde kiralık odalar bulabileceğiniz gibi kentlerde yatak ve kahvaltı usulü çalışan işletmelere yönelebilirsiniz.

Henüz Avusturya'da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, seyahat amacınıza ve alışkanlıklarınıza uygun yüzlerce otel seçeneklerinden birini Pegasus aracılığı ile tercih edebilirsiniz.


REZERVASYON YAP

Avusturya’da Ne, Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Avusturya mutfağı denildiğinde akla gelen ilk lezzetler, et yemekleri ve hamur işi tatlılar oluyor. Bir dilim limon ve biraz tereyağı ile tadını zenginleştirebileceğiniz Schnitzel, özellikle Viyana’da tatil yapan gezginlere mutlaka denemelerini önereceğimiz yemeklerin başında geliyor. Viyana tatili sırasında ayrıca patates ve yaban turşusu ile servis edilen Tafelspitz’in tadına bakabilirsiniz.

Kırsal kesimde gezerken Vollkornbrot ve Bauernbrot gibi meşhur ekmek çeşitlerini tatma imkânına kavuşabilirsiniz. Avusturya'nın meşhur tatlısı Sachertorte ise kafe kültürünün bir hayli gelişmiş olduğu ülkede tatlı krizine giren gezginlerin adeta imdadına yetişiyor.

avusturya'da neler yenir

Avusturya’dan Ne Hediye Alınır?

Avusturya, tatillerinden elleri boş dönmek istemeyen gezginlere cazip fırsatlar sunuyor. Başta Salzburg ve Viyana olmak üzere tüm büyük kentlerde Mozart ya da Beethoven ile özdeşleştirilmiş çeşit çeşit hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak Gustav Klimt’in eserlerinden ilham alınarak tasarlanmış ürünler ve Augarten porselenleri de yoğun ilgi görüyor.

Gastronomiye ilgi duyanlar içinse Avusturya adeta cenneti andırıyor. Çikolata ve kurabiye çeşitlerinden şaraplara, kayısı reçelinden balkabağı tohumu yağına kadar birçok seçeneğe Avusturya tatili sırasında sahip olabilirsiniz.

Avusturya Gece Hayatı

Avusturya kültürünün temelinde klasik müzik yatıyor. Bu nedenle gece hayatı söz konusu olduğunda opera salonlarında canlı performanslar izlemek, akşam yapılabilecek en popüler aktivite olarak öne çıkıyor. Zaten büyük kentlerdeki salonlar, göz alıcı güzellikteki mimari ayrıntılarıyla bir hayli ziyaretçi çekiyor.

Gece hayatı olanakları bakımından Viyana, diğer tüm Avusturya şehirlerinden bir adım önde duruyor. Başkentte, farklı tarzlara sahip eğlence mekânları bulabilirsiniz. Öğrenci nüfusunun fazla olduğu Graz’da ise yerel halkla iç içe olabileceğiniz tavernalarda eğlenebilirsiniz.

Avusturya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Havalimanlarındakiler başta olmak üzere ülkedeki döviz bürolarında komisyon oranları yüksek olabiliyor. Para bozdurmanız gerekiyorsa daha güvenilir ve karlı olacağı için bankaları tercih edebilirsiniz.
 • Avusturya gezilecek yerler listenizde büyük şehirler ağırlıktaysa gezginlere özel indirim kartlarından satın alabilirsiniz. Böylece toplu taşımada, müzelerde ve cazibe noktalarında indirimlerden yararlanabilirsiniz.
 • Özellikle Viyana’da opera salonlarına ilgi fazlasıyla yüksek oluyor. Gezi planlarınızın aksamaması adına rezervasyonlarınızı önceden yaptırabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

 • Acil Yardım: 112
 • Yangın İhbar: 122
 • Polis İmdat: 133
 • Ambulans: 144
 • Tıbbi Yardım: 141
 • Dağ Kurtarma: 140
 • Viyana Başkonsolosluğu: 0043 1 877 71 81
   

Avusturya Vize Süreci

Schengen Bölgesi ülkelerinden biri olan Avusturya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunuyor. Vize işlemleri, 1 Ekim 2018 itibari ile yalnızca İstanbul’daki Avusturya Konsolosluğu tarafından gerçekleştiriliyor.

Avusturya vizesiyle ilgili merak ettiğiniz her şeyi "Avusturya Vize Rehberi"nde bulabilirsiniz.

Avusturya Hakkında Merak Edilenler

Avusturya bayrağının renkleri nelerdir?

Avusturya bayrağı; ikisi kırmızı, biri beyaz renkte yatay üç çizgiden oluşuyor.

Avusturya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Vize sürecinin başlatılabilmesi için gerekli evrakların listesini https://www.bmeia.gv.at/tr/avusturya-baskonsoloslugu-istanbul/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Avusturya vizesi başvuruları kaç günde sonuçlanıyor?

Vize işlemleri 5 ila 10 gün arasında sonuçlanıyor.

Avusturya uçak bileti fiyatları ne kadar?

Avusturya uçak bileti fiyatları mevsime göre değişiklik gösteriyor. En güncel fiyatları öğrenmek için Pegasus Hava Yolları’nın resmi web sitesini ziyarete edebilirsiniz.


Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı