tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya Gezi Rehberi

İçindekiler


Balkan yarımadasının merkezinde bulunan bu küçük ülke, günümüze kadar iyi korunmuş Roma ve Osmanlı döneminden kalma köprüleri, tarihi binaları ve ibadet merkezleri ile dikkat çeker. Otantik görüntüsü, sıcakkanlı insanları ve çok ulusluluğu ile ön plana çıkan Makedonya, sahip olduğu ulusal parkları, doğal güzellikleri ve sakin yapısı ile konuklarına keyifli bir seyahat deneyimi sunar.

Makedonya

Makedonya Hakkında Genel Bilgiler

Dili Makedonca, Arnavutça
Başkenti Üsküp
Bulunduğu Kıta Avrupa
Yerel Saat GMT+2
Para Birimi Makedonya Dinarı
Priz Tipi C,F – 230V
Yıllık Ortalama Sıcaklık 12,4 °C
İklimi Ilıman, Karasal
Yüz Ölçümü 25.713 km²
Bitki Örtüsü Bozkır ve Orman
Geçim Kaynakları Tarım ve Maden İşletmeciliği
Telefon Kodu +389

Resmi Dili

Makedonca ülkenin resmi dilidir; ancak çok uluslu yapısı nedeniyle ülkede Arnavutça, Boşnakça, Sırpça ve Türkçe dilleri de konuşulmaktadır. 

Geçim Kaynakları

Osmanlı döneminden bu yana Makedonya önemli bir tarım alanı olma özelliğine sahiptir. Çeşitli gıda maddeleri, tütün, meyve ve sebze üretimi, ülkenin başlıca geçim kaynaklarındandır. Ayrıca bölge, zengin demir yataklarına sahiptir. Ülkede son yıllarda ise sanayileşme ve endüstriyel üretimde artış yaşanmaktadır.

İklimi

Ülkenin farklı bölgelerinde, farklı iklim tipleri görülür. Ülke içerisinde yer alan büyük nehirlerin etrafına yoğunlaşmış şehirlerde Akdeniz iklimi hâkimdir. Nispeten yükseltinin fazla olduğu bölgelerde ise iklim karasala daha yakındır.

Makedonya Nerededir? 

Makedonya, Balkan yarımadası olarak adlandırılan bölgenin merkezinde yer alır. Kuzeyde Sırbistan, doğuda Bulgaristan, güneyde Yunanistan, batıda ise Arnavutluk ile komşudur. Ülke, oldukça uzun olan Vardar nehri ve yükseltisi 2000 metreyi aşan dağları ile tanınır. 

Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Makedonya, özellikle de tarih severlerin dikkatini çeken otantik bir ülkedir. Bu nedenle Makedonya’yı ziyaret etmek ve ülkenin sunmuş olduğu doğal ve tarihi güzellikleri yakından tanıyabilmek için en uygun dönem, sıcaklıkların arttığı yağışların ise azaldığı haziran ve ekim ayları arasıdır. 

Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Makedonya’ya Nasıl Gidilir?

Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Üsküp Büyük İskender Havalimanı’na düzenli olarak gerçekleştirdiği direkt uçuşlar ile Makedonya’ya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  İstanbul ile Üsküp arasındaki 800 km’lik mesafe için ortalama yolculuk süresi ise 1,5 saattir. 

Makedonya’da Ulaşım İmkanları 

Diğer Balkan ve Avrupa ülkelerinin aksine, Makedonya’nın hiçbir şehrinde metro veya tramvay hattı bulunmadığı için Makedonya genelinde toplu taşıma için otobüsler tercih edilir. Otobüsler hem ekonomik olması hem de aktif çalışma saatleri nedeniyle şehir içi ulaşımda beklentiyi karşılar. Bu hatlar arasında hizmet veren çift katlı ve kırmızı renge sahip olan otobüslere binmek için herhangi bir biniş kartına da ihtiyaç yoktur (2019).

Makedonya’da taksi fiyatları da son derece hesaplıdır. Ülkenin her yerinde aynı tarife uygulanır ve fiyatlar taksi metre ile hesaplanır. Bu nedenle kısa mesafeli yolculuklar için taksiler de oldukça sık tercih edilir. Özellikle Üsküp’te şehir içi ulaşım için bisiklet kiralamak da bir seçenektir. Şehir merkezinde bulunan “Rent A Bike” alanı 120 bisiklet ile saatlik olarak bisiklet kiralama hizmeti sunar. Şehirde gerçekleştireceğiniz keşif odaklı gezintiler için bisikleti tercih edebilirsiniz.

Üsküp Büyük İskender Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım 

Büyük İskender Havalimanı’ndan Üsküp şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek birçok alternatif mevcuttur. Bu noktada, 7/24 havalimanı çıkış kapısının önünde bulabileceğiniz ve ortalama 20 dakikada merkeze ulaşım sağlayan taksiler ön plana çıkar. Vardar Express adı altında hizmet veren ve çok daha ekonomik bir çözüm sunan otobüsler de şehir merkezine ulaşım için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca bu otobüsler ile şehir merkezinin dışında yer alan şehirlerarası otobüs terminaline de ulaşım sağlanmaktadır. 

Hem Üsküp şehir merkezine hem de Makedonya’nın diğer şehirlerine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer alternatif ise araç kiralamaktır. Araç kiralayarak ulaşım sorununu ortadan kaldırmak isterseniz, farklı araç kiralama firmalarının size özel sunduğu seçenekleri inceleyebileceğiniz Pegasus araç kiralama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Makedonya’da Gezilecek Yerler

Makedonya’da Gezilecek Yerler

Ülkenin en çok ziyaret alan şehri olan ve özellikle Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla dikkat çeken Üsküp’te mutlaka görülmesi gereken yerler;

Taş Köprü

Şehri ortadan ikiye bölen Vardar Nehri, Üsküp’ün “köprüler şehri” olarak anılmasını sağlamıştır. Tarihi Taş Köprü ise bu köprülerin en önemlilerinden biridir. Osmanlı döneminde yaptırılan ve yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip olan bu köprü, akşam saatlerinde muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapar.

Makedonya Meydanı

Üsküp’ün modern ve hareketli yüzünü yansıtan meydan, Vardar Nehri’nin kıyısında yer alır. Şehrin en ünlü restoranları, kafeleri ve alışveriş noktaları bu meydanın etrafında konumlanır. Ayrıca meydanın orta noktasına konumlandırılan ve şehrin sembollerinden olan Büyük İskender heykeli de görülmeye değerdir.

Üsküp Kalesi

Şehrin önemli değerlerinden biri de 500’lü yıllarda Romalılar tarafından inşa edilen Tarihi Üsküp Kalesi’dir. 10. yüzyıldan kalan tarihi eserlerin de sergilendiği kale, şehrin siluetini seyretmenin en keyifli halidir.

Başkent Üsküp’ü tüm detaylarıyla keşfetmek isterseniz, “Üsküp Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Makedonya’da Nerede Kalınır? 

Makedonya Otelleri

Diğer Balkan ve Avrupa şehirlerine göre çok daha ekonomik olan Üsküp’te, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunur. Özellikle Makedonya Meydanı ve Tarihi Türk Çarşısı etrafında yer alan oteller, şehrin önemli noktalarına yakın olması nedeniyle sıkça tercih edilir. Oteller dışında, pansiyonlar ile günlük veya haftalık olarak kiralanan apart evler de konaklama için tercih edilmektedir.

Üsküp’ten başlayacağınız Makedonya ziyaretinizde konaklayabileceğiniz başka şehirler arıyorsanız, ülkenin en çok ziyaret alan rotalarından Ohri, Bitola, Tetovo, Kumanovo şehirlerini inceleyebilirsiniz. 


REZERVASYON YAP

Makedonya’da Ne, Nerede Yenir?

Bölgenin etnik çeşitliliği, yemek kültürünün de son derece zengin olmasını sağlamıştır. Makedonya genelinde, Avrupa’nın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz çeşitlilikte tatlı, hamur işi ve ana yemekler görebilirsiniz. Musakka, sarma, türlü, kebap gibi Türk mutfağının özel lezzetlerinin benzerlerini bulabileceğiniz Makedonya mutfağının öne çıkan lezzetleri;

 • Üsküp Köftesi: Türk Çarşısı Lokantaları/Üsküp
 • Elbasan (Makedon yahnisi): Makedonska Kuka/Üsküp
 • Trileçe: Bistro Skopje/ Üsküp

Makedonya’dan Ne Alınır?

Ülkenin gelişmiş tarım ve hayvancılık sektörü, hediyelik eşya pazarını da etkilemiştir. Makedonya’da kurutulmuş ve tütsülenmiş et, özel tütün mamulleri, kurutulmuş sebzeler ve bölgeye has baharatlar birçok turist tarafından satın alınır. Bunun yanı sıra, ülkeye özel içecekler de hediye amaçlı tercih edilir.

Başkent Üsküp’te, geleneksel alışveriş kültürünün bir parçası olmak isterseniz şehir merkezinde yer alan Eski Pazar’ı; mağazaları bulabileceğiniz alışveriş merkezi arıyorsanız Skopje City Mall’u tercih edebilirsiniz.

Makedonya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Makedonya’nın birçok bölgesinde Türkçe konuşan insanlara rastlamak mümkündür. Ayrıca özellikle Üsküp’te Türkler tarafından işletilen birçok kafe, restoran ve mağaza bulunur.
 • Ülkede İngilizce konuşulma oranı yüksek değildir. 
 • Ülkede pazarlık kültürü yaygındır; özellikle yerel halk tarafından işletilen küçük işletmelerde pazarlık yapabilirsiniz. 

Makedonya Gece Hayatı

Makedonya Gece Hayatı

Ülkenin eğlence için tercih edilen şehri başkent Üsküp’te; DJ performanslardan jazz kafelere, Irish publardan gece kulüplerine, herkese hitap edebilecek etkinlikler bulmak mümkündür. Arağınız her mekânı Vardar Nehri çevresinde bulabilirsiniz. Gece hayatı renkliliği ile bilinen bir diğer şehir de Ohri’dir. Bu şehirde mekanlar açısından en çok tercih edilen bölge ise Eski Kent bölgesidir.

Makedonya Resmî Tatil ve Bayramları

 • Ortodoks Noeli-7 Ocak 
 • İşçi Bayramı-1 Mayıs 
 • Paskalya-2 Mayıs 
 • Slav Eğitimcileri Bayramı-24 Mayıs 
 • Bağımsızlık Günü-8 Eylül
 • Makedon Devrimi Bayramı-23 Ekim 
 • Azizler Bayramı-8 Aralık 

Makedonya’daki Festivaller

 • Ohri Yaz Festivali (Temmuz /Ohri)
 • Galicnik Düğünü (Temmuz/ Galicnik Köyü, Batı Makedonya)
 • Üsküp Caz Festivali (Ağustos /Üsküp)

Makedonya Vize Süreci

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları herhangi bir vize veya giriş izni olmaksızın Makedonya’ya seyahat edebilmektedir. Kısacası Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeler arasındadır.

Diğer ülke vatandaşları Makedonya Vize Rehberi sayfamız üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Makedonya Hakkında Merak Edilenler

Turistlerin ülkeye dair merak ettiği bazı sorular;

Makedonya acil durum telefonları nedir?

Acil durum hattı: 112

Polis: 192

Makedonya’da pahalı bir şehir mi?

Diğer Balkan ve Avrupa ülkeleri ile karşılaştırınca Makedonya ekonomik bir ülkedir. Ülkenin para biriminin Euro olmaması, bu durumdaki en büyük etkenlerden biridir.

Ülkede İngilizce konuşuluyor mu? 

Yerel halkın büyük bir bölümü İngilizce bilmiyor ancak özellikle de Üsküp’te Türkçe ile rahatlıkla işlerinizi halledebilirsiniz.

Makedonya turları genellikle hangi rotaları kapsıyor?

Ülkede en çok ziyaret alan rotalar; Üsküp, Stobi, Ohri, Matka Kanyonu, Tetova, Mavrova, Debre, Struga ve Bitola’dır.

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı