;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Makedonya Gezi Rehberi

Üsküp Şehir Rehberi

Üsküp Havalimanı Bilgileri

Makedonya Vizesi

Makedonya’ya yapacağınız uzun süreli seyahatler için vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yapmayı planladığınız ziyaretin amacı ve kapsamına bağlı olarak farklı tür vizelere ve her vize türü için farklı başvuru evraklarına gereksinim duyulabilmektedir.   Başvuruları ilgili konsolosluklara yapabilir ya da vize işlemleri ile ilgili destek sağlayan yetkili acentelerden yardım talep edebilirsiniz.

Makedonya Vize Türleri

Uzun süreli Makedonya ziyaretleriniz için gerekli prosedürleri tamamlayarak ilgili vizeyi edinmeniz gerekmektedir.

Makedonya Turistik Vizesi

Makedonya Schengen ülkeleriyle birlikte Azerbaycan, Botsvana, Küba, Kazakistan, Kosova, Peru, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’yi de vizeden muaf ülkeler arasında kabul etmektedir. Buna göre 90 günü aşmayacak turistik amaçlı ziyaretleriniz için Makedonya vizesi almanıza gerek yoktur.

Makedonya Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Makedonya’ya yapacağınız ticari amaçlı ve kısa süreli ziyaretleriniz için vizeden muaf kabul edilirsiniz. 90 günü aşacak olan seyahatleriniz için ise vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Makedonya’yı ziyaret etmeyi planlayan Türk vatandaşları 6 ay içinde 3 ay süreyle vizesiz konaklama hakkına sahiptir. Ancak söz konusu süre zarfı içinde çalışmak ya da eğitim almak isteyen vatandaşların çalışma veya eğitim vizesi almaları gerekmektedir.

Uzun süreli Makedonya ziyaretleri için D tipi uzun süreli vize edinmeniz, bunun için de sizden istenen evraklarla birlikte ilgili konsolosluklara başvuruda bunmanız gerekmektedir.

Makedonya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi gerekçelerle uzun süreli olarak planladığınız Makedonya ziyaretleriniz için seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız gerekir. Bu süreçte ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgiyi sizinle paylaşacak ve işlemleri sizin adınıza yürüterek takibini sağlayacak yetkili acentelerden destek alabilirsiniz.
 • Vize başvuru sürecinde sıkıntı yaşamamak için konsolosluk randevularınızı planladığınız seyahat tarihinden en az 1 ay önce almanız faydalı olacaktır.
 • Seyahat amacınıza ve kalış sürenize göre konsolosluk tarafından sizden istenen evrakları istenildiği şekilde hazırlayıp sıraladıktan sonra yetkili makamlara teslim etmeniz gerekmektedir. Bu süreçte yine yetkili ve profesyonel acentelerin yardım ve yönlendirmesine başvurarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Vize başvurularınızı planladığınız seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan ve içerisinde minimum 2 boş sayfası olan pasaportlarınızla yapmanız gerekmektedir.
 • Ziyaret amacınıza bağlı olarak sizden istenen belgeler arasında davetiye de yer alabilir. Varsa deavetiye, uçak bileti, sağlık sigortası, otel rezervasyonuyla ilgili belgeleri de başvuru ve seyahat sürecinde yanınızda bulundurun.

Makedonya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Makedonya’ya seyahat edecek olan diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulurlar. Bu noktada pasaportunuzu, nüfus cüzdanınızı, uçak bileti ve konaklama belgelerinizi ve seyahat sağlık sigortanızı yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Eğer seyahat programınız 90 günü aşıyorsa o zaman ziyaret amacınıza uygun vize için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurular esnasında sizden, aşağıda listesi bulunan evrakları hazırlamanız beklenir.

 • Seyahat dönüş tarihinizi ilk gün kabul ederek minimum 6 ay geçerlilik süresi ve içinde 2 boş sayfası bulunan pasaport
 • 3,5 x 4,5 cm. ebatlarında, beyaz fon üzerinde ve son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sağlık sigortası (seyahat süresi kadar)
 • Eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz vize başvuru formu
 • Ziyaret amacınıza bağlı olarak hazırlanmış davetiye ve/veya dilekçe
 • Uçak ve otel rezervasyon belgeleri
 • Banka hesap dökümü
 • Şirkete ait ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri
 • Tüm bu belgelerin yanında konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

 

Başvuru Merkezleri

 • Makedonya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: İnönü Cad. Üçler Apt. No: 20 Kat 2 D 3 Gümüşsuyu Taksim İstanbul

Telefon: 212 251 2233

 • Makedonya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Karaca Sok. No: 24/5-6 G.O.P. 06700 Ankara

Telefon: 0312 439 9204

 • Makedonya İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres:  Mansuroğlu, Eminoğlu Plaza, 288/4. Sk No:14, 35220 Bayraklı / İzmir

Telefon: 0232 463 8282

 • Makedonya Kayseri Fahri Konsolosluğu

Adres: Kayseri Sanayi Odası, Kocasinan Bulvarı, No.161, 38110, Kocasinan / Kayseri

Telefon: 0352 245 1050

 • Makedonya Antalya Fahri Konsolosluğu

Adres: Ela Quality Resort Hotel İskele Mevkii Belek Serik / Antalya

Telefon: 0242 715 2334

 • Makedonya Kocaeli Fahri Konsolosluğu

Adres: G.O.S. Bölgesi İhsan Dede Cad. 100 Sokak 41480 Kocaeli

Telefon: 0262 751 3334

Randevu Nasıl Alınır?

Vize işlemlerinizin önemli bir ayağı olarak ikamet ettiğiniz ile göre bağlı bulunduğunuz konsolosluktan randevu talebinde bulunmanız gerekir. Bu noktada işlemlerinizi yetkili acenteler aracılığıyla sürdürebilir, vakitten ve enerjiden tasarruf sağlayabilirsiniz. Konsolosluk randevularınızı planladığınız seyahat tarihinden en az 1 ay önce almanız yararınıza olacaktır.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • 90 günü aşan Makedonya ziyaretleriniz için ziyaret amacınıza uygun vize başvurusunda bulunmanız beklenir. 90 günden kısa süreli seyahatleriniz için vizeden muaf tutulursunuz.
 • Vize başvuru sürecinde konsolosluk tarafından talep edilen evrakların eksiksiz ve usulüne uygun şekilde hazırlanıp ilgili mercilere teslim edilmesi gerekir. Bu hassas ve özenle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Dolayısıyla bu noktada yetkili acentelerden profesyonel destek alarak hareket edebilir, bu şekilde hata yapma ve aksaklık ihtimalini en aza indirebilirsiniz.
 • Vize başvurusu için sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayıp sıraladıktan sonra konsolosluk randevusu aşamasına geçebilirsiniz. Randevu talebini şahsen gerçekleştirebileceğiniz gibi yine yetkili acenteler aracılığıyla da yapabilirsiniz. Ancak seyahat planlarınızın aksamaması adına randevu talebi için geç kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Makedonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Makedonya vizesi için yapacağınız başvurular genellikle 7 ila 10 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak bu süre kimi zaman 15 güne kadar, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan yabancı uyruklu kişiler için ise daha da fazla uzayabilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Makedonya Vize Başvurusu

Zengin bir tarihi ve kültürel mirası bulunan, renkli sosyal yaşamıyla öne çıkan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talebinde bulunmayan Makedonya, bu özellikleriyle birlikte ziyaret için hayli cazip bir ülke konumuna yükselmektedir.

Makedonya Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Türk vatandaşları 180 gün içinde maksimum 90 gün kalacak şekilde planladıkları Makedonya ziyaretleri için vizeden muaf kabul edilir.  Ancak daha uzun süreli seyahatler için, seyahat amacına uygun vize türüne başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Vize türleri, başvuru koşulları, başvuru için gerekli belgeler ve başvuru merkezleri gibi farklı konularda merak ettiğiniz soruların cevabını detaylarıyla birlikte “Makedonya vize rehberi” içeriğimizde bulabilirsiniz.

Makedonya Uçak Bileti Aldınız mı?

Kısa ve uzun süreli Makedonya ziyaretleriniz için Makedonya uçak bileti rezervasyonunuzu önceden yaptırmayı unutmayın. Bu şekilde vize ile ilgili prosedürlerin yürütülmesi esnasında ve ülkeye giriş yaparken sürecin daha hızlı ve kolay ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca erken rezervasyon avantajlarından da sonuna kadar yararlanabilirsiniz.


Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kuzey Makedonya’yı neden ziyaret etmeliyim?

Köklü tarihi geçmişi, kendine özgü Balkanlar kültürü, eşsiz güzellikteki gölleri, yemyeşil ormanları ve diğer doğal güzellikleri ile bilinen Kuzey Makedonya her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Hem kültürel bir gezi gerçekleştirebilir hem de ekstrem sporlar yaparak macera dolu bir seyahat dönemi yaşayabilirsin.

 

Kuzey Makedonya seyahati için ideal dönem nedir?

Ülke genelinde farklı iklim tipleri hakim. Prespa Gölü ve Ohrid Gölü’ne yakın olan şehirlerde Akdeniz iklimi hakimken dağlık alanlarda karasal iklim görülüyor. Bu nedenle, yaz aylarında kıyı kesimlerde hava sıcaklığı 40°C’ye kadar çıkıyor. Balkanların soğuk hava etkisini ise dağlık bölgelerde fazlasıyla hissetmek mümkün. Sıcaklığın yüksek olduğu yaz ayları, ülkede kültürel ve tarihi bir gezi için ideal dönemi oluşturuyor.

 

Ucuz Kuzey Makedonya uçak bileti nasıl alırım?

Hava sıcaklığının yüksek olduğu yaz aylarında daha çok ziyaret edilen Kuzey Makedonya’nın uçak biletleri bu dönemde daha yüksek olabiliyor. Bütçene uygun uçak bileti için kış aylarını ya da hafta içi uçuşlarını tercih edebilirsin. Bazı dönemlerde düzenlediğimiz kampanyalar ve promosyolar da ekonomik bir seyahat gerçekleştirmeni mümkün kılıyor. 

 

Kuzey Makedonya’nın kullandığı saat dilimi nedir?

Kuzey Makedonya’da GMT+1 saat dilimi kullanılıyor.

 

Kuzey Makedonya vize istiyor mu?

Hayır. T.C. vatandaşları vize almadan, yalnızca pasaportları ile ülkeye giriş yapabiliyor. Geçerli bir pasaportla ve 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Kuzey Makedonya’ya seyahat edebilirsin.

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki saat farkı nedir?

Makedonya yerel saati Türkiye yerel saatinden 1 saat geride bulunuyor.   

Yukarı Yukarı