tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Sırbistan Gezi Rehberi

Sırbistan Gezi Rehberi

İçindekiler


Balkan yarımadasının ortasında yer alan Sırbistan, sahip olduğu etnik çeşitlilik ve kültürel yapısı ile dikkat çeker. Tarihi boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan ülkede Roma ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan birçok tarihi yapı bulunur. Bununla birlikte Sırbistan’da sağlık turizmi de bir hayli gelişmiş durumdadır. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan ve ünüyle bilinen şifalı sular ve kaplıcalar, dünyanın her noktasından turistin ülkeyi ziyaret etmesini sağlar.

Sırbistan Gezi Rehberi

Sırbistan Hakkında Genel Bilgiler

Dili Sırpça, Makedonca
Başkenti Belgrad
Bulunduğu Kıta Avrupa Kıtası
Yerel Saat GMT+2
Para Birimi Sırp Dinarı
Priz Tipi C,F 
Yıllık Ortalama Sıcaklık 12,3°C
İklimi Sıcak ve Ilıman
Yüz Ölçümü 88.361 km²
Bitki Örtüsü Bozkır ve Orman
Geçim Kaynakları Tarım
Telefon Kodu +381

Resmi Dili

Sırbistan’da resmi dil, Rusça ile oldukça benzerlik gösteren Sırpçadır. Ayrıca komşu ülkeler olan Macaristan ve Romanya dilleri de ülkede son derece yaygındır. Ülkede İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır; fakat seyahatinizi çok daha konforlu kılmak isterseniz ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz bazı Sırpça cümleleri gitmeden önce not edebilirsiniz.

Geçim Kaynakları

Ülkenin başlıca geçim kaynağı tarımdır. Ayrıca belirli bölgelerde yer alan zengin demir ve bakır madenleri de ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

İklim

Ülkenin iklimi sıcak ve ılıman olarak sınıflandırılabilir. Yoğun yağış alan bir ülkedir. Özellikle başkent Belgrad’ta, yılın en kurak dönemlerinde bile hava oldukça yağışlı olabilir.

Saati Dilimi

Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Sırbistan’da da GMT+2 saat dilimi kullanılır.

Sırbistan Nerededir? 

Sırbistan, Avrupa kıtası içerisinde ve Balkan yarımadası olarak adlandırılan bölgenin tam da orta noktasında yer alır. Doğuda Bulgaristan ve Romanya, güneyde Makedonya ve Arnavutluk, batıda ise Bosna Hersek, Karadağ ve Hırvatistan ile komşudur.

Sırbistan’a Ne Zaman Gidilir?

Yıllık ortalama 12°C hava sıcaklığına sahip olan Sırbistan çok sıcak bir ülke değildir; ancak özellikle kış mevsimleri oldukça sert geçer. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem ise havaların oldukça güzel seyrettiği nisan ve ekim ayları arasıdır. 

Sırbistan’a Ne Zaman Gidilir?

Sırbistan’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan’a ulaşımda en konforlu ve hızlı ulaşım seçeneği hava yoludur. Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na düzenlediği direkt uçuşlar ile Sırbistan’a yaklaşık 1 saatte varmanız mümkün. 

Sırbistan’da Ulaşım İmkanları

Sırbistan; otobüs, tramvay ve trenlerden oluşan geniş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Ayrıca ülkede troleybüs adı verilen elektrikli otobüsler de yaygın olarak kullanılır. Ülke genelindeki toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için öncelikle “BusPlus” adı verilen ulaşım kartına sahip olmak gerekir. Tüm toplu taşıma araçlarında geçerliliği olan bu kart; otobüs duraklarında yer alan gişelerden satın alınır ve yükleme yapılarak kullanıma hazır hale getirilir. Ülkenin genelinde toplu taşıma araçları 06.00 ile 00.00 arasında hizmet verir. 

Ülke nüfusunun yaklaşık %25’ini oluşturan başkent Belgrad’da durum biraz daha farklıdır. Oldukça kalabalık olan Belgrad’da toplu taşıma araçları günün her saati hizmet vermektedir. 

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı, Belgrad şehir merkezinin 18 km batısında yer alır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda 72 hat koduna sahip otobüsler sıkça tercih edilir. Son derece ekonomik olan bu otobüsler ile 35 – 40 dakika içerisinde Belgrad şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. 

Belgrad şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer alternatif ise havalimanı içerisinde resmi olarak hizmet veren taksileri kullanmaktır. Şehir merkezine 20 dakika içerisinde ulaşmayı mümkün kılan taksilerin hepsinde sabit ücret alınır.

Hem şehir merkezine hem de civardaki diğer bölgelere ulaşım için araç kiralamak da konforlu seçenekler arasında yer alır. Seyahatinizi en başından telaşsız kılmak isterseniz, Pegasus’un seyahat tarihiniz ve teslim almak istediğiniz lokasyona göre sunduğu araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

Sırpçada “Beyaz şehir” anlamına gelen ve Sırbistan’ın en çok ziyaret alan kenti Belgrad; tarihi, kültürü ve etnik çeşitliliği ile Avrupa’nın önemli ve gözde merkezlerinden biri olarak gösterilir. İşte Sava ve Tuna nehirlerinin süslediği Belgrad’da mutlaka görmeniz gereken bazı yerler…

Kalemegdan

Kalemegdan

Roma İmparatorluğu döneminde savunma ve askeri birliklerin toplanması amacıyla inşa edilen bu yapının tarihi milattan öncesine kadar uzanır. 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu tarafından da yoğun olarak kullanılan Kalemegdan; Tuna ve Sava nehirlerinin kesişim noktasında bulunuyor olması sebebiyle Belgrad’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Özellikle kar manzarası eşliğinde gezilmesi önerilen Kalemegdan, mutlaka fotoğraflanması önerilen rotalar arasında yer alır.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın İstiklal Caddesi olarak tabir edilen Knez Mihailova Caddesi, şehrin modern ve hareketli tarafını yansıtır. Bir şeyler atıştırmak veya küçük bir kahve molası vermek için son derece uygun olan bu cadde, Avrupa’nın en güzel yaya caddelerinden biri olarak lanse edilir. 

Araç trafiğine kapalı olan bir alışveriş caddesi olarak tanımlanabilecek bu caddede, yürüyüşünüz boyunca pek çok etkileyici tarihi binayı da seyre çıkabilirsiniz.

Nikola Tesla Müzesi

Dünyaca ünlü Sırp mucit Nikola Tesla’nın adına açılmış ve kendisine ait önemli belge ve kişisel eşyaların sergilendiği müze, ülkenin en çok ziyaret alan noktaları arasında yer alır. Belgrad’da Krunska caddesi üzerinde bulunan müzede Tesla icatlarının demolarını görme şansına da sahip olabilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı daha yakından tanımak isterseniz Belgrad Gezi Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

Sırbistan’da Nerede Kalınır?

Sırbistan’da Nerede Kalınır?

Diğer Avrupa ve Balkan ülkeleri ile kıyaslandığında, Sırbistan’ın ekonomik bir ülke olma özelliği göze çarpar. Her bütçeden ziyaretçi için imkânların sunulduğu bu ülkede konaklama olanakları da oldukça geniştir. 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller, pansiyonlar, günlük veya haftalık olarak kiralanabilen apart daireler arasında herkes için uygun bir alternatif mutlaka bulunur. 

Ülkenin turistik açıdan en çok ziyaret edilen kenti Belgrad’da ise konaklama için tercih edilen bölgeler; turistik noktalara yakın olması sebebiyle Stari Grad ve Cumhuriyet Meydanı’dır. Şehrin merkezi noktalarına yakınlığıyla ünlenen bu caddelerde yer alan oteller genellikle yüksek bütçe gerektirir.

İç noktalara doğru hem otel hem de pansiyon fiyatları düşüş gösterdiği için tercihinizi farklı lokasyonlardan yana kullanabilirsiniz. Konaklama açısından tercihiniz hareketli bir bölgeyse, pub ve kulüpleriyle öne çıkan Skadarlija bölgesindeki seçeneklere göz atabilirsiniz.


REZERVASYON YAP

Sırbistan’da Ne, Nerede Yenir?

Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olması sebebiyle Türk mutfağının etkisinin hissedildiği Sırp mutfağı genellikle et ağırlıklı yemeklerden oluşur. Çok uluslu yapısı ve tarih boyunca farklı devletlere ev sahipliği yapmış olması, bölgenin mutfağının da oldukça çeşitli olmasını sağlamıştır. Farklı kültürlerin etkisinde şekillenen Sırp mutfağı; baharatlı yemekleri ile de ön plana çıkar. Ziyaretiniz esnasında su böreği, işkembe çorbası, biber dolması, mısır ekmeği gibi Türk mutfağının pek çok lezzetine rastlayabilirsiniz. İşte başkent Belgrad’da mutlaka tadılması gereken bazı lezzetler;

 • Pljeskavica (Geleneksel et yemeği): Zavicaj Restaurant
 • Karadordeva Snicla (Geleneksel biftek): Gradska Restaurant 
 • Kajmak (Sırp kaymağı) : Restaurant Frans
 • Cevapi (Sırp Kebabı): Lorenzo and Kakalamba
 • Ajvar (Sırp havyarı/ Sırp sebze salatası): Ambar

Sırbistan’dan Ne Hediye Alınır?

Sırbistan’da el sanatlarına oldukça önem verilir. Bu nedenle ülkenin hemen hemen her yerinde el sanatları olarak satışa sunulan ve ülkenin kültürünü yansıtan birçok hediyelik eşya bulunur.  Bunun yanı sıra porselen ve ahşap işleme sanatlarıyla üretilmiş olan ürünler de oldukça rağbet görür.

Sırbistan Gece Hayatı

Sırbistan Gece Hayatı

Ülkenin gece hayatı kültürünü genellikle barlar, kulüpler ve eğlence mekânları oluşturur. Özellikle Belgrad’ın Knez Mihailova ve Skadarlija bölgeleri, göze çarpan mekânlarıyla, ziyaretçiler tarafından oldukça sık tercih edilir.  Aynı zamanda müzik severler için de açık hava konserleri, DJ partiler gibi aktiviteler de mevcuttur. Yine şehre özgü yüzen kulüp tekneler de (Tuna ve Sava nehirleri) turistlerin ilgi duyduğu aktiviteler arasında yer alır.

Sırbistan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Başkent Belgrad’da durum biraz daha farklı olsa da Sırbistan genel olarak suç ve işsizlik oranının yüksek olduğu bir yer. Bu nedenle dolandırıcılık olaylarına karşı önlem alınması tavsiye ediliyor.
 • Sırbistan her ne kadar ucuz bir ülke olsa da bazen taksilerde ve mağazalarda turistlere fahiş fiyatlar uygulanabiliyor. Bu nedenle herhangi bir ürün veya hizmet satın almadan önce pazarlık edilmesi öneriliyor.
 • Ayrıca ülkede bahşiş kültürü de oldukça yaygın. Özellikle başkentte kafe ve restoran gibi mekânlarda bahşiş bırakılmaması hoş karşılanmıyor.

Sırbistan Resmî Tatil ve Bayramları

 • 7 Ocak- Ortodoks Noeli 
 • 15-17 Şubat - Sırbistan Ulusal Bayramı 
 • 10 Nisan- Kutsal Cuma 
 • 12-13 Nisan- Paskalya 
 • 1-2 Mayıs- İşçi Bayramı
 • 11 Kasım- Sırbistan Kurtuluş Bayramı

Sırbistan’daki Festivaller

 • Çıkış Festivali (Temmuz Ayı – Petrovaradin)
 • Guča Trompet Festivali (Haziran – Guča)

Sırbistan Vize Süreci 

Sırbistan’a giriş yapabilmek için Türk vatandaşlarının herhangi bir vize veya izin alması gerekmiyor. Ancak diğer ülke vatandaşları Sırbistan vizesiyle ilgili detaylı bilgiye "Sırbistan Vize Rehberi" yazısı üzerinden ulaşabilir.

Sırbistan Hakkında Merak Edilenler

Başkenti Belgrad’la ünlenen ülke, dünyanın her yerinden pek çok turist ağırlıyor. Peki, seyahatten önce merak edilenler neler?

Sırbistan’da İngilizce konuşuluyor mu? 

Evet, özellikle de ülkenin genç nüfusunun büyük bir çoğunluğu İngilizce ve Rusça biliyor.

Sırbistan pahalı bir ülke mi? 

Hayır, aksine turistler için Sırbistan oldukça ekonomik bir ülke. Bunda da ülkenin para biriminin Euro olmaması büyük bir etken.

Sırbistan’a gitmek için vize gerekiyor mu? 

Hayır, Sırbistan ile Türkiye arasında karşılıklı vize anlaşması bulunuyor. Sırbistan’a giriş yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey geçerliliği en az 6 ay sürecek olan bir pasaport.

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı