tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Mısır Gezi Rehberi

Mısır Gezi Rehberi

İçindekiler


Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Mısır’ın tarihi MÖ 5000 yılına dayanır. Afrika ve Asya arasında köprü; Avrupa, Hindistan ve Uzakdoğu deniz ulaşımında bir geçit olan Mısır, stratejik konumuyla tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Firavunlar döneminde inşa edilen ve dünyanın yedi harikasından ilki olan Keops Piramidi de bu döneme ait bir yapıdır. Piramitlerin inşasında kullanılan dev taş blokların taşınması, hesaplarının “pi” sayısına uygun olması ve piramitlerin en ücra noktalarının aydınlatılması gibi sırlar hala çözülememiştir. Yapılışları ayrı bir sır olan, rüzgârın tesiriyle çeşitli hayvan şekilleri alan sfenksler de görenleri hayrete düşürür. Tüm bu zenginlikleri ile Mısır, turistik açıdan oldukça merak uyandıran rotalar arasındadır.

Mısır Gezi Rehberi

Mısır Hakkında Genel Bilgiler 

Dili Arapça, Mısır Arapçası
Başkenti Kahire
Bulunduğu Kıta Afrika
Yerel Saat GMT+2,
Para Birimi Mısır Lirası
Priz Tipi C, F 
Yıllık Ortalama Sıcaklık 27.2°C
İklimi Step İklimi
Yüz Ölçümü 1.010.000 km²
Bitki Örtüsü Çöl (Nil Havzası ve kıyı bölgeler hariç)
Geçim Kaynakları Petrol, altın, tekstil, kimyevi ürünler, turizm
Telefon Kodu +20

Dili

Mısır’ın resmi dili Arapçadır. Ülkede Mısırca denilen Mısır Arapçası da yaygın olarak konuşulur.

Yerel Saati

Mısır doğu Avrupa standart saat diliminin bir parçasıdır. Diğer kuzey Afrika ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleri gibi GMT+2 saat dilimini kullanır.

Para Birimi

Mısır’ın para birimi Mısır Lirası’dır.

Yüz Ölçümü

Kuzeyi ve doğusu deniz, güneyi ve batısı çöl olan Mısır’ın yüz ölçümü 1.010.000 km²’dir.

Bitki Örtüsü

Mısır’ın Nil sulama kanalları bölgesinde nilüfer ve bambu; doğu çöllerinin yağış alan bölgelerinde ılgın, akasya, çeşitli dikenli çalılar, küçük etli bitkiler ve kokulu otlar, kereste kaynağı olarak da demirağacı (Casuarina) yetişir. Ülkenin kuzey bölgesinde iğne yapraklı ağaç olarak Fenike ardıcı görülür. Vahalarda da çeşitli palmiye türleri bulunur.

Geçim Kaynakları

Mısır’ın geçim kaynaklarının başında tarım, endüstri ve turizm yer alır. Tekstil, kimyevi ürünler, petro- kimya ve çimento başlıca endüstri dallarıdır. Maden bakımından da zengin olan Mısır’da petrol, manganez, çinko, bakır, kurşun, fosfat, krom, altın gibi madenler çıkarılır. Ayrıca etrafı denizlerle çevrili olan Mısır’da balıkçılık da oldukça yaygındır. 

Mısır Nerededir? 

Mısır, Afrika’nın kuzeydoğu köşesinde yer alır. Sina yarımadası ile Asya’ya bağlanır. Mısır; kuzeyde Akdeniz, kuzeydoğuda İsrail, güneyde Sudan, batıda Libya ile komşudur.

Mısır’a Ne Zaman Gidilir?

Mısır’da step iklimi hâkim olduğu için yıl boyunca az yağış görülür. Ülkede yıllık ortalama sıcaklık 27°C civarındadır. Sıcaklıklar hemen her bölgede aynı olmakla birlikte Akdeniz ve Nil deltasına yakın olan bölgelerde, özellikle Kahire’de nem oranı oldukça yüksektir. Mısır’da mart ve mayıs ayları arasında Sahra Çölü’nden gelen kuru rüzgarlar kum fırtınasına dönüşerek bu aylarda şehri gezmek isteyenlere zor anlar yaşatabilir. Yaz aylarında nadiren 40°C‘nin üzerine çıkan sıcaklıklar kışın 14-22°C arasında değişir. Mısır’ı ziyaret etmek için iklim açısından uygun olarak düşünülebilecek aylar havanın aşırı sıcak ve kuru olmadığı ekim ve şubat ayları arasıdır.

Mısır’a Ne Zaman Gidilir?

Mısır’a Nasıl Gidilir?

Pegasus Hava Yolları ile Mısır’ın gizemli piramitlerini keşfedebilir, görkemli çöllerinde gezintiye çıkabilir, Nil Nehri’nin kıyılarında huzur bulabilirsiniz. Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt olarak Hurgada Uluslararası Havalimanı (HRG), Kahire Uluslararası Havalimanı (CAI) ve Şarm El Şeyh Havalimanı (SSH) seferleri vardır.  

Mısır’da Ulaşım İmkanları 

Mısırda toplu taşıma ücretleri uygun olmasına rağmen toplu taşıma ağı yeterince gelişmemiştir. En yaygın kullanılan toplu taşıma aracı otobüstür. Ülkenin başkenti Kahire’de metro da bulunur; ancak metro güzergahı şehrin tüm turistik bölgelerini kapsamaz. Her ne kadar toplu taşıma araçlarına göre biraz daha pahalı olsa da Mısır’da taksi ile ulaşım en pratik yöntemlerden biridir. 

Seyahatinizi konforlu kılmak ve araç kiralamak isterseniz, Pegasus araç kiralama hizmeti sayfasını inceleyebilir, seyahat tarih aralığınız ve teslim almak istediğiniz lokasyona göre oluşturulan araç seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

ARAÇ KİRALA

Kahire Uluslararası Havalimanı (CAI)’ndan Şehir İçine Ulaşım 

Kahire Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu otobüstür. Terminal çıkışındaki otobüs duraklarından günün her saati 30 dakikada bir otobüsler hareket eder. Bu otobüslerle yaklaşık 45 dakikada Kahire’ye ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine taksi ile ulaşmak da mümkündür. Şehirde, taksi ücretinin önceden şoför ile konuşulması tavsiye edilir.

Şarm El Şeyh Havalimanı (SSH)’ndan Şehir İçine Ulaşım

Havalimanından şehre uçakların iniş saatlerine göre kalkış saatleri belirlenen GO Airport Shuttle adı verilen araçlar ile ulaşım sağlanır. Bu araçların biletleri havalimanında temin edilir. Ayrıca havalimanından şehre özel araçlar ile de transfer sağlanabilir. Bunun yanı sıra Şarm El Şeyh şehir merkezine taksi ile de ulaşılabilir. 

Hurgada Uluslararası Havalimanı (HRG)’ndan Şehir İçine Ulaşım

Hurgada’nın toplu ulaşım sistemi çok gelişmemiş olduğundan havalimanından şehre ulaşmanın en pratik yolları taksi kullanmak veya araç kiralamaktır. Hurgada seyahatiniz için araç kiralama işleminizi Pegasus ayrıcalığı ile yapabilirsiniz.

Mısır’da Gezilecek Yerler

Mistik ve büyüleyici dokusuyla turistlerin ilgi odağı olan Mısır’da görülmesi gereken birçok tarihi mekân, müze ve turistik nokta bulunur. Bunlardan bazılarını sizin için aşağıda listeledik:

Mısır Piramitleri

Sayısı yüzden fazla olan irili ufaklı bu muhteşem yapıların en ünlüsü Keops Piramidi’dir. Kahire’nin Gize bölgesinde yer alan Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri kabul edilir. Yine bu bölgede bulunan Basamaklı Piramit ise inşa edilen ilk piramit olması sebebiyle ilgi çeken adreslerdendir. 

Büyük Gize Sfenksi

Kefren piramidinin hemen karşısında bulunan Büyük Gize Sfenksi boyutları itibarıyla dünyanın en büyük tek parça taş yapısıdır. Firavun başlı aslan heykeli görenleri kendisine hayran bırakır. Dünyanın ayakta kalabilmiş en yaşlı anıtları kabul edilen Büyük Gize Sfenksi, Kahire’de bulunur.

Krallar Vadisi

Bu vadide Firavunlar ve asiller adına oluşturulan mezarlar yer alır. Luksor bölgesinde bulunan bu vadide Tutankhamun, Tiye, Merneptah ve Tausert gibi önemli isimlerin mezarları bulunur.

Kahire Mısır Müzesi

Bu müzede Antik Mısır medeniyetlerine ait en değerli arkeolojik ögeler korunmaktadır. Müzede Rames II ve 10 diğer firavun cesedi mumyalanmış bir şekilde sergilenir.

Şarm El Şeyh

Şarm El Şeyh

Dalış meraklılarının en gözde mekanlarından biri olan Kızıldeniz’in buraya kıyısı bulunur. Şarm El Şeyh’de yılın her döneminde birçok dalış turu düzenlenir. Kışın bile su sıcaklığının 20°C altına düşmediği Kızıldeniz sahip olduğu zengin su altı güzellikleriyle adeta bir cennettir. 

Şehri detaylarıyla keşfetmek isterseniz, “Şarm El Şeyh Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Mısır’da Nerede Kalınır? 

Mısır’da yaygın olarak tercih edilen ve en güvenli konaklama seçeneği otellerdir. Mısır için otel rezervasyonunuzu erken tamamlamanız size daha uygun fiyatlı, güvenilir ve rahat bir konaklama imkanı sağlayacaktır. Kahire’de her bütçe için uygun bir otel seçeneği bulmak mümkündür. 

Başkent Kahire’de konaklanabilecek en popüler bölgeler eski şehir merkezi, Doki, Mohandessen ve Giza’dır. Kahire’de 2-3 yıldızlı otellerin 2 kişi gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 30-60€ (2019) aralığındadır. Lüks otellerin 2 kişi gecelik fiyatları ise 50€’dan(2019) başlar. Şam El Şeyh’de konaklama için en sevilen mevkiler Naama Bay, Hadaha ve Sharks Bay’dır. Bu bölgelerde geceliği 50€ - 150€ (2019) arasında değişen lüks tatil köylerinde de konaklama yapılabilir. 


REZERVASYON YAP

Mısır’da Ne, Nerede Yenir? 

Eski Mısırlıların yeme-içmeye olan düşkünlükleri mezar ve tapınakların duvarlarındaki çizimlerden anlaşılır. Bu çizimlerde tasvir edilen büyük ziyafetler ve çok çeşitli yiyeceklerin çoğu günümüzde Mısırlıların evlerinde tüketilir. Mısır mutfağı, özellikle Ortadoğu’daki Lübnan, Filistin, Suriye gibi komşularının mutfaklarından etkilenmiştir. Pirinç ve ekmeğin temel gıdalar olarak tüketildiği Mısır’da molokhiyya (ıspanağa benzer bir tür sebze) ve ful mudammas (soslu iç bakla) oldukça sevilen lezzetler arasındadır.

Mısır mutfağının en popüler lezzetlerini ve bu lezzetleri bulabileceğiniz Kahire restoranları sizin için sıraladık:

 • Falafel: Fayruz Lebanese Restaurant
 • Koşeri: Koshary Abou Tarek Restaurant
 • Mulukhiyah: Boharat Restaurant
 • Umm-Ali tatlısı: El Malky Restaurant
 • Şavarma: Sabaya Restaurant

Mısır’dan Ne Hediye Alınır? 

Mısır’ın başkenti Kahire önemli bir ticaret ve turizm merkezidir. Kahire alışveriş imkanları açısından elverişli bir şehirdir. Özellikle Han Halil Çarşısı’nda papirüsten yöresel baharatlara, tekstil ürünlerinden halılara kadar birçok özgün hediyelik eşya bulabilirsiniz. Sevdiklerinize el yapımı takılar, deri eşyalar, parfümler ve ilginç baharatlar hediye edebilirsiniz. 

Mısır’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Mısır’a gitmeden önce ülkenin vize gerekliliklerini incelemenizde fayda var.
 • Şehir içinde taksi kullanmanız gerektiğinde taksicilerle önceden pazarlık yapmanız faydalı olacaktır. 
 • Mısır toplumunun büyük bir çoğunluğu Müslüman olduğundan toplumsal yaşam da İslam inancına göre şekillenir. 
 • Mısır’a gitmeden önce bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanmak, seyahat sırasında ise antiseptik jel, sabun, peçete gibi temel hijyen ürünlerini bulundurmak hayatınızı son derece kolaylaştıracaktır. 
 • Mısır’da alışverişte pazarlık yapılabilir. Özellikle pazarlarda ürün satın almadan önce muhakkak pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. 

Mısır Gece Hayatı 

Mısır Gece Hayatı

Mısır’daki büyük otellerde gece kulübü kültürü yaygındır; otellerde bulunan bar ve kulüplerin birçoğu 24 saat hizmet vermektedir. Bununla beraber ülke çapında ünlü barlar da vardır. Bu tarz yerlerin genellikle pencereleri yoktur veya dışarıdan görülmesi mümkün değildir. Mısır’da bazı mekanlara sadece çiftlerin, bazı mekanlara sadece erkeklerin girmesine izin verilir. Bu nedenle gidilecek gece kulübünün böyle bir kuralının olup olmaması önceden kontrol edilmelidir. Ülke çapında birçok canlı performans mekanı da bulunmaktadır. Eğlencenin nabzının attığı Kahire şehrinde gece hayatı konusunda tercih edilen bölgeler ise şehir merkezinin yanı sıra Zamalek semtidir. 

Ziyaretinize Hurgada şehrinden başlamak isterseniz, gece hayatı ve diğer detaylar için “Hurgada Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Mısır Resmî Tatil ve Bayramları

 • Kıpti Noeli (7 Ocak)
 • Tahrir Devrimi Günü (25 Ocak)
 • Sina Yarımadası’nın Kurtuluşu (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Kurban Bayramı (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Mevlid Kandili (Hicri takvime göre belirlenir)
 • Sham el Nessim (Mısır’ın baharın gelişini simgeleyen milli bayramı-Tarihi her yıl değişir)
 • Mısır Milli Günü (23 Temmuz)  
 • Silahlı Kuvvetler Günü (6 Ekim)

Mısır’daki Festivaller

 • Kahire Güvercin Festivali (Kahire, Ocak)
 • Ebu Simbel Festivali (Asvan, 22 Şubat ve 22 Ekim) 
 • Shem al Nessim (Ülke geneli, Nisan)
 • Mısır Sanat Festivali (Kahire, Nisan)
 • Kahire Uluslararası Film Festivali (Kahire, Kasım)

Mısır Vize Süreci 

Mısır Umuma mahsus pasaport hamili olan Türk vatandaşlarına vize uygular. Eskiden Mısır’a gitmek için yeterli olan kapı vizesi son yıllarda uygulamadan kalkmıştır. Bu nedenle Mısır’a gitmeden önce Türkiye’deki Mısır temsilciğine vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mısır vize süreci tam olarak öngörülemediğinden vatandaşların seyahatten en az iki ay önce vize başvurularını tamamlaması tavsiye edilir. Mısır Hususi (Yeşil) pasaport hamillerine 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize uygulamaz. 

Süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için "Mısır Vize Rehberi" sayfamıza göz atabilirsiniz.

Mısır Hakkında Merak Edilenler 

Haberleşme olanakları, şehrin güvenilirliği ve şehirde İngilizce konuşulma oranı gibi Mısır’a dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Mısır’daki Türk temsilciliği nerededir?

Kahire Büyükelçiliği Adres: 25, El-Falaky Str. Bab El-Louk, Kahire Telefon: +20 2 27978400

Mısır’da acil durum numaraları nelerdir?

Polis: 122

Ambulans: 123

İtfaiye: 180

Mısır’da haberleşme ve internet olanakları nasıldır?

Mısır’da biri yerel, ikisi uluslararası olmak üzere üç büyük Telekomünikasyon şirketi bulunup bu şirketler kesintisiz haberleşme ve internete ilişkin avantajlı hizmet sunar. 

Mısır güvenli bir ülke midir?

ABD Dışişleri Bakanlığı Mısır’ı güvenlik açısından “dikkatli olunması gereken ülke” olarak listelemiştir. Mısır’a giden ziyaretçilerin her türlü şahsi güvenlik tedbirini almaları ve gösteri meydanlarından uzak kalmaları tavsiye ediliyor. Ülkenin genel kurallarına uyulduğu takdirde herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadıkları bildiriliyor.

Mısır’da İngilizce konuşarak anlaşmak mümkün mü?

Mısır İngilizce konuşulma oranının düşük olduğu ülkelerdendir. Bu nedenle Mısır’a gitmeden önce birkaç kelime Arapça öğrenmek ulaşım ve alışveriş sırasında işinizi kolaylaştırır. 

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı