BolBol
Üye Girişi

Beyrut Gezi Rehberi

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz ve Orta Doğu’yu harmanlayan kimliğiyle görenleri büyüleyen, farklı etnik yapıları içerisinde barındıran çok kültürlü bir metropoldür. Ülkenin en büyük ana limanına sahip olan kent, bu özelliği sayesinde dünyanın en önemli ticaret merkezleri arasında yerini alır. 5000 yıllık köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine toplayan Beyrut’un yazılı kaynaklardan öğrenilen tarihi MÖ 15. yüzyıla kadar uzanır.

Beyrut şehri ve sahili

Beyrut sözcüğünün kökeni İbranicede “kuyu” anlamına gelen “be'erot” kelimesine dayanır. Küreselleşme ve Dünya Kentleri Araştırma Ağı tarafından “Beta Dünya Kenti” olarak ilan edilen şehir, 1975-1990 yılları arasında patlak veren Lübnan İç Savaşı’nın ardından yeniden yapılandırılmıştır.

Günümüzde oldukça modern ve kozmopolit bir turizm kenti olarak tüm dünyanın ilgi odağı olan Beyrut’un komşuları Biblos, Sayda, Jounieh kentleridir.

Beyrut Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Lübnan
Bölge: Beyrut Valiliği
Yüz ölçümü: 10.452 km2
Dil: Arapça
Ortalama sıcaklık: 20.5 C
İklimi: Akdeniz
Bitki örtüsü: Maki
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +961
Para Birimi: Lübnan Poundu
Priz Tipi: Tip C


Beyrut’a Nasıl Gidilir?

Beyrut, uluslararası bir havalimanına sahip olduğu için şehre ulaşımın en kolay yolu hava yolu ile ulaşımdır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Beyrut’a Pegasus Hava Yolları’nın direkt seferleri bulunur. İstanbul dışındaki şehirlerden ise Pagasus’tan Beyrut uçak bileti satın alınarak İstanbul aktarmalı şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Beyrut-İstanbul arası uçuş süresi ise yaklaşık 1,5 saattir.

UCUZ UÇUŞ BUL

Beyrut cami ve kilise

Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı şehir merkezinden 9 km uzakta yer alır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için özel minibüs servisleri, taksi ve araç kiralama seçenekleri kullanılır. Özel minibüs servisleri 07.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet verir. Havalimanı çıkış kapısının yakınında bulunan 2. kalkış bölgesindeki duraklardan kalkan minibüslerle yaklaşık 20-25 dakikada şehir merkezine gidilebilir.

Bir diğer ulaşım alternatifi olarak havalimanı tarafından yetkilendirilmiş taksiler kullanılabilir. Seyahatinizi daha konforlu kılmak isterseniz Pegasus araç kiralama sayfasını ziyaret edebilir, seyahat tarihlerinize göre sunulan araç seçenekleri arasından ideal aracınızı seçebilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir içi Ulaşım

Beyrut’ta şehir içi ulaşımda en yaygın yöntemlerden biri pazarlık yaparak taksiye binmektir. Ön rezervasyon imkânı bulunan taksileri önceden telefonla rezerve ederek daha avantajlı fiyatlarla kullanabilirsiniz.

Bunun yanında toplu taşıma olarak en yaygın kullanılan seçenek ise otobüstür. İki firma tarafından işletilen otobüslerin belirli bir durağı yoktur ve çok sık sefer düzenledikleri için şehrin herhangi bir noktasından binebilirsiniz. Otobüslerin seferleri oldukça sıktır ve ortalama ücret 500 ila 1000 Lübnan poundu (2018) arasında değişir.

Ek olarak, ilginç bir ulaşım deneyimi için şehir merkezi ile Harissa Tepesi arasında çalışan teleferiği de kullanabilirsiniz.

Beyrut’a Ne Zaman Gidilir?

Beyrut Güvercin Kayalıkları

Yazın oldukça sıcak olan, kışın ise kuru soğukların yaşandığı Beyrut’u gezmek için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Deniz turizmi olanağı sağlayan kent, kış aylarında ise kayak yapmak için uygundur. Bu doğrultuda, seyahat amacınıza göre de sezon belirleyebilirsiniz.

Beyrut’u gezmek için ortalama 4 gün yeterlidir. Şehir merkezinde gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için kenti yürüyerek keşfetmek de oldukça keyifli bir deneyimdir.

Beyrut’taki Festivaller

Ev sahipliği yaptığı uluslararası etkinliklerle  Beyrut; Orta Doğu’da kültür ve sanatın nabzının attığı şehirdir. İşte Beyrut’ta düzenlenen festivallerden bazıları:

  • Beyrut Uluslararası Film Festivali (Ekim)
  • Beyrut Uluslararası Caz Festivali (Temmuz)

 

Beyrut’ta Gezilecek Yerler

Turizm açısından oldukça gelişmiş olanaklara sahip olan Beyrut hem zengin kültür çeşitliliğiyle hem tarihi yapılarıyla büyüleyici bir seyahat deneyimi vadeder. Seyahatinizi renklendirecek destinasyonlarla Beyrut seyahatinizi unutulmaz bir deneyime çevirebilirsiniz.

Beyrut Ulusal Müzesi

1942 yılında açılan müzede arkeolojik eserler sergilenir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında toplanmaya başlayan koleksiyonda toplam 100.000 eser bulunur. Özellikle eski Fenike bulguları ile dünyanın en zengin koleksiyonuna sahip olan müze, Lübnan’ın en değerli kültürel mirasları arasındadır.

Harissa Tepesi

Beyrut Harissa tepesi

Kent merkezinden teleferikle ulaşılabilen Harissa Tepesi, 660 metre yüksekliktedir ve Meryem Ana Heykeli ile Maronit Katedrali’ne ev sahipliği yapar. 15 ton ağırlığındaki beyaz bronz heykel Lübnan’ın koruyucusu olarak kabul edilir. Muhteşem bir Beyrut manzarası vadeden Harissa Tepesi’ne seyahatinizde yer verebilirsiniz.

Al – Omari Camii

Beyrut Al Omari Camii

12. yüzyıldan kalma yapı, şehrin en köklü camilerinden biridir. 1291 yılında şehri ele geçiren Memlukler o zamanlar eski bir kilise olan yapıyı camiye çevirmiş ve adını Al – Omari Camii olarak ilan etmiştir. Romanesk tarzını yansıtan yapı, iç savaşta zarar görse de yapılan restorasyonlarla bugün de göz alıcı güzelliğini korur.

Burj Hammud

Ermeni Katolik cemaatin yoğunlukla yaşadığı bu bölge, Beyrut’un çok kültürlülüğünü temsil eden özel bir yerdir. Ermeni kültürü ile Lübnan kültürünün harmanlandığı bölge, turistler açısından oldukça ilgi çeken destinasyonlardan biridir.

Hamra

Hamra bölgesi Müslümanların yoğunlukla yaşadığı bir bölgedir ve turistik anlamda oldukça popülerdir. Alışveriş için burada yer alan mağazaları tercih edebilir, bölgenin büyüklü küçüklü restoran ve cafelerinde Beyrut lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Hamra sahillerinde denize girebilir, Akdeniz güneşinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ashrafieh

Beyrut’a her kiminle gidiyorsanız onun elinden tutup ve onu mükemmel bir yere götüreceğinizi söyleyin. Sonra Ashrafieh’e doğru yürümeye başlayın. Buraya vardığınızda Beyrut’un özetini göreceksiniz. Burası şirin kafelerin, Beyrut yerlilerinin, birbirinden güzel butiklerin ve şekerlemecilerin olduğu yer. Bilmediğin her sokağa girmelisiniz. Mutlaka bir sürpriz karşılayacak ve sizi kendine hayran bırakacaktır.

Horsh

Horsh Beyrut henüz yeni açıldı. Yemyeşil, kocaman ve spor yapmak için harika bir park burası. Seyahatinizin hafta sonu günlerinde mutlaka buraya uğramalısınız. Kusursuz bir doğa sizi karşılayacak.

Beyrut’ta Nerede Kalınır?

Beyrut roman hamamları

Beyrut şehir merkezi oldukça küçük olduğu için oteller de birbirine yakın konumlanmıştır. Özellikle Rome Caddesi, Hamra Leon Caddesi, Australia Caddesi otellerin yoğunlukla bulunduğu bölgelerdir. Bu bölgede büyük ve lüks otelleri tercih edebileceğiniz gibi, pansiyon seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Kalmak için Hamra bölgesini tercih ederek alışveriş ve restoran imkânlarından da faydalanabilirsiniz. Hamra’da Bealbeck Caddesi üzerindeki konaklama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Beyrut’ta Ne, Nerede Yenir?

Beyrut humus

Beyrut mutfağı; Akdeniz mutfağı ile Orta Doğu mutfağının sentezini sunan bir lezzet şöleni vadeder. Tahıl, deniz mahsulleri, et, sebze ve zeytinyağlılardan oluşan yemeklerinin lezzeti dünya çapında bir üne sahiptir. Beyrut geleneksel yemekleri arasında falafel, mukadami, mutabbal, humus ve tabboule sayılabilir. Peki, tüm bu lezzetleri keşfetmek için hangi adreslere uğramalısınız? Humus, Tabboule: Abou Hassan, t-marbouta Mutabbal, Mukademi: Appetito Trattoria, Onno Bistro, Varouj Arok: Ferdinand, Sud Restobar, Falafel: Al halabi, Abu Naim Steak- Et Yemekleri: Abdel Wahab, Vesper

Beyrut’ta Ne, Nereden Alınır?

Beyrut alışveriş

Organik besinleri ile ünlü olan Beyrut; sabun, zeytinyağı, zahter, turşu ve akor gibi özel içecekleri ile dikkat çeker. Dünya Fuar Ticaret Örgütü'nün üyesi olan ve şehir merkezinde yer alan Les Terroirs du Liban’dan sabun, humus, reçel, turşu ve zeytinyağı gibi organik lezzetleri hediyelik olarak da alabilirsiniz.

Hamra caddesinde ve Downtown Beyrut’da bulunan ve ünlü tasarımcılara ev sahipliği yapan mağazalardan yöresel giyim eşyalarına bakabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Beyrut’un güneyindeki Mar-Elias Caddesi ve Rue Verdun bölgesinde bulunan mağazaları da gezebilirsiniz. Yöresel el işlerinin yanı sıra antika mücevher, giyim ve boncuk ürünlerinin satıldığı Pazar Pazarı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır Rachid Karami Caddesi’ndeki Codeon ise hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkânlar arasındadır. Yerel tatlardan oluşan hediyelikler için Burj Hammud çarşılarını dolaşarak keşfe çıkabilirsiniz.

Sen Souk Al Ahad bizce bu coğrafyadaki en iddialı pazar. Cumartesi ve pazar günü boyunca şehri neşelendiren bu tezgâhlarda satılan ürünler ise çok farklı. Burada her şeyi bulabilirsiniz. Orijinal DVD’ler bile! Alışveriş yapmak istemiyorsanız da bu pazara uğramalısınız. Tezgâhlarda oyalanırken akşamın ne zaman geldiğini fark etmeyeceksiniz.

Beyrut’ta Gece Hayatı

Beyrut şehri gece hayatı

Beyrut’ta gece hayatı oldukça renklidir. Sky Bar gibi şehrin sembolik mekânları John Kennedy Caddesi ve Omar Daouk Caddesi civarında yer alır. Şehir merkezindeki büyüklü küçüklü birçok eğlence mekânı arasından zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. Beyrut’un gece kulüpleri içinde ödüllü DJ performanslarını dinleyebileceğiniz derecede kaliteli mekânlar mevcuttur.

Beyrut’un genç yüzünü görmek istiyorsanız Mar Mikhael’e uğraman gerekiyor. Kentin sokak partileri, yenilikçi atmosferi, bir şeyler yudumlayacağınız kafeleri burada toplanır. Özellikle gece burası bir hayli kalabalık. Bu bölgenin ekonomik olduğunu iddia etmesek de mutlaka burada bir gün geçirmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +961

Şehir Kodu: 1

Beyrut Havalimanı: +961 1 628 000

Polis: 112  

SIKÇA SORULAN SORULAR
Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.