tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Mahaçkale Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Mahaçkale Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Başlıklar

Diğer Şehirler

Pek çok farklı etnik unsurun bir arada yaşadığı Mahaçkale, turistik anlamda çok fazla ilgi görmeyen fakat tarihi bakımdan büyük öneme sahip bir şehirdir. Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan’ın başkenti olan Mahaçkale, tarih boyunca Anji-Kala ve Şamilkale gibi isimlerle de anılmıştır.

Mahaçkale gezi rehberi

Genel Bilgiler

Ülke: Dağıstan (Rusya)
Yüz ölçümü: 8.600 km²
Dil: Rusça
Ortalama sıcaklık: 13 °C
İklimi: Karasal ve Subtropikal
Bitki örtüsü: Karma Orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +7 8722
Para Birimi: Rus Rublesi
Priz Tipi: 220 V | 50 Hz | C/F


Mahaçkale Nerededir?

Mahaçkale, Doğu Avrupa’nın Kuzey Kafkasya adı verilen bölümünde yer alan Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan’ın başkenti. Şehir, Hazar Denizi’nin batı kıyısında konumlanıyor.

Komşuları Nelerdir?

Mahaçkale’nin komşularına baktığımızda şehrin kuzeybatısında Kızılyurt, güneyinde Buynaksk ve Kaypiksk şehirleri, doğusunda ise Hazar Denizi yer aldığı görülmektedir.

Mahaçkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Mahaçkale'ye ne zaman gidilir

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale, Rusya topraklarındaki en sıcak bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle yaz aylarında hava sıcaklıklarının oldukça ideal seviyelere geldiği bölgeyi gezmek için haziran ayından ekim sonuna kadar olan zaman aralığını tercih edebilirsiniz.Mahaçkale, her ne kadar Rusya’nın diğer bölgelerindeki gibi çok sert kış koşullarına sahne olmasa da eğer bu şehre ziyaretinizi ocak veya şubat aylarında planlıyorsanız soğuk havalara karşı hazırlıklı olmanızda fayda var.

Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Mahaçkale’yi gezmek için kaç gün gerekir sorusunun cevabı ise aslında oldukça basit. Bağlı olduğu özerk cumhuriyetin adından da anlaşılacağı üzere Mahaçkale, oldukça dağlık bir coğrafya üzerine kurulu. Küçük bir alana yayılan şehir, turistik cazibeye sahip mekanlar anlamında çok zengin bir yelpazeye sahip değil. Bu nedenle Mahaçkale’yi gezmek için yaklaşık 2-3 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Mahaçkale Festivalleri

Mahaçkale festivalleri

Mahaçkale, festival bakımından geniş çeşitliliğe sahip bir şehir değil. Ancak yine de Kafkas kültürünün merkezlerinden biri olarak kabul edilen şehirde yıl boyunca bazı etkinlikler düzenleniyor. Eğer Mahaçkale ziyaretinizde bölgenin kültürel yapısını yansıtan festivallere de katılmak istiyorsanız seyahatinizi aşağıda listelenen tarihlere denk gelecek şekilde planlayabilirsiniz.

 • Maslenista Kültür Festivali (Şubat)
 • Kafkasya Filmleri Festivali (Aralık)

Mahaçkale’ye Nasıl Gidilir?

Kuzey Kafkasya’nın en önemli merkezlerinden biri olan Mahaçkale’ye ulaşım için en çok tercih edilen yöntemlerin başında hava yolu ulaşımı geliyor. 1927 yılından beri şehirde hizmet veren Uytaş Havalimanı, bölgeyi adeta dünyaya bağlıyor. Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul’dan gerçekleştirdiği direkt uçuş seferleriyle siz de Uytaş Havalimanı’na iniş yaparak Mahaçkale’ye ulaşabilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın dört günü düzenlenen seferler ile ulaşabileceğiniz Mahaçkale, uçuş mesafesi olarak ülkemize yaklaşık 2 saat 20 dakikalık mesafede yer alıyor. Siz de Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’ye seyahat etmek istiyorsanız Pegasus avantajlarıyla en uygun uçak bileti seçeneğini bulmak için hemen şimdi harekete geçebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Mahaçkale’de Ulaşım İmkanları

 

Uytaş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Mahaçkale şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alan Uytaş Havalimanı, hem şehrin hem de Dağıstan Cumhuriyeti’nin en işlek bölgelerinden bir tanesi. Pegasus Hava Yolları ile gerçekleştireceğiniz seyahatin ardından iniş yapacağınız bölge olan Uytaş Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanız ise yaklaşık 20-25 dakika sürüyor.

Dilerseniz havalimanı içerisinde faaliyet gösteren taksilerle de ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havalimanı çıkışında yer alan transfer hizmetleri ve araç kiralama seçenekleri ile Mahaçkale’nin merkezine ulaşabilirsiniz. Online olarak Pegasus avantajlarıyla araç kiralama işlemini yapabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Mahaçkale’de Şehir İçi Ulaşım

Özerk bir bölge olması nedeniyle Mahaçkale, birçok anlamda çok gelişmiş bir şehir olarak değerlendirilemez. Mahaçkale’de şehir içi ulaşım için en çok tercih edilen araçların başında troleybüsler geliyor. Kentte henüz bir metro ağı yok. Troleybüsler haricinde taksilerin de sıkça kullanıldığı şehirde araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Mahaçkale’de Gezilecek Yerler

Rusya’nın en eski şehirlerinden biri olarak görülmesine rağmen tarih boyunca pek çok siyasi karışıklığa sahne olması nedeniyle turistik anlamda geri planda kalan Mahaçkale, farklı etnik unsurların bir arada yaşadığı bir şehir. Mahaçkale seyahatinizde birçok farklı kültüre ait tarihi yerleri görebileceğiniz gibi çok sayıda cami ve müzeyi de gezebilirsiniz.

Büyük Camii

Mahaçkale büyük camii

Mahaçkale’de gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen destinasyon tabii ki Büyük Camii. Şehrin simge yapılarından biri olan Büyük Camii, mimari açıdan Sultanahmet Camii’ne benzerliğiyle dikkat çekiyor. Hem şehrin hem de bulunduğu coğrafyanın en görkemli ve büyük camilerinden biri olan Büyük Camii, 7 bin kişilik kapasiteye sahip olması planlanarak inşa edilmiş. Günümüzde yapılan genişletme çalışmalarıyla bu görkemli camii aynı anda 17 bin kişiyi ağırlayabiliyor.

Gorki Drama Tiyatrosu

Mahaçkale’nin en önemli kültür merkezlerinden biri olarak kabul edilen Gorki Drama Tiyatrosu da Mahaçkale seyahatinizde görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyaca ünlü Sovyet edebiyatçı Maksim Gorki’nin adının verildiği tiyatro, etkileyici mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Şehir Tarihi Müzesi

Mahaçkale’yi ziyaret ettiğinizde şehrin farklı etnik unsurlarının kültürel yansımalarını ve kentin tarihini bir arada görmek istiyorsanız ilk rotanız Şehir Tarihi Müzesi olmalı.

Rus Öğretmen Heykeli

Başkent Mahaçkale’nin diğer simge yapıları arasında ise Rus Öğretmen Heykeli var. Şık bir mimari ile orta büyüklükte bir meydan üzerinde konumlanan heykel, hem Mahaçkale’nin yerli halkı hem de şehri ziyaret eden turistler tarafından çokça ilgi görüyor.

Mahaçkale’de Nerede Kalınır?

Mahaçkale, turistik anlamda çok fazla ilgi gören bir şehir olmadığı için kentte konaklama çeşitliliği de sınırlı sayıda. Mahaçkale otellerinin büyük bir kısmı şehir merkezi olarak adlandırılan bölgede yer alıyor. Ancak sınırlı sayıdaki otel çeşitliliği nedeniyle Mahaçkale seyahatinizi planlarken otel rezervasyonunu olabildiğince erkenden yaptırmanız gerekli.


OTEL REZERVASYONU YAP

Mahaçkale’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Mahaçkale seyahatinizde gastronomik anlamda pek çok farklı deneyim imkanı bulabilirsiniz. Şehrin çok sayıda farklı etnik unsura ev sahipliği yapması, Mahaçkale mutfağı içinde geniş bir çeşitlilik yaratıyor.

Mahaçkale'de ne yenir

Kafkas yemeklerinin yanı sıra Rus ve Sovyet mutfağı da Mahaçkale’de deneyimleyebileceğiniz lezzetler arasında. Mahaçkale gezisinde mutlaka tatmanız gereken yemekler ise şöyle:

 • Pelmeni
 • Hinkal
 • Kuzu Kebap
 • Kuzu Çorbası
 • Kızarmış Keçi
 • Shchi

Mahaçkale’den Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Mahaçkale’deki hediyelik eşya dükkanları genellikle şehir merkezindeki caddelerde ya da turistik cazibe mekanlarının çevresinde yer alıyor. Mahaçkale’de alışveriş dendiğinde ilk akla gelen destinasyon ise Mahaçkale Pazarı. Hem şehrin yerlileri hem de turistler tarafından sıkça ziyaret edilen çarşıda gıdadan giyime, hediyelik eşyalardan antikalara kadar pek çok farklı ürün bir arada bulunuyor.

Mahaçkale'den ne alınır

Mahaçkale ziyaretinizde sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız şehirde hem Kafkas kültürünü yansıtan pek çok etnik eşya bulabilir hem de Rus kültürünün simgesi matruşkaları ya da minik bibloları tercih edebilirsiniz.

Mahaçkale’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Mahaçkale, neredeyse tamamı Müslüman halktan oluşan bir şehir.
 • Kuzey Kafkas Federal Bölgesi’nin en gelişmiş ve kalabalık şehri olan Mahaçkale’de nüfusun büyük çoğunluğunu Varlar ve Laklar oluşturuyor.
 • Kentte çok renkli bir gece hayatı olduğunu söylenemez. Sakin bir şehir olarak değerlendirilebilecek Mahaçkale, daha çok huzurlu bir tatil arayanlar için ideal bir destinasyon.
 • Şehir, Dağıstan Bölgesi içerisinde yer aldığı için Mahaçkale’yi ziyaret etmek için Dağıstan Vizesi’ne sahip olmanız gerekiyor.

Önemli Telefonlar

 • Ambulans: 112
 • Polis: 112
 • İtfaiye: 112
Yukarı Yukarı