tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Tiran Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Tiran Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, Dajti Dağı ile çevrili bir alanda ve ülkenin doğusunda yer almaktadır. Dalmaçya kıyılarına çok yakın olsa da denize kıyısı bulunmaz. Arnavutluk’un en büyük şehridir ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Dünyanın en ucuz 10 şehri arasında bulunması da turistleri Tiran’a çekmektedir.

Tiran Skanderbeg Meydanı Mural

Tiran Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Arnavutluk
Bölge: Dajti Dağlarının Eteği
Yüz ölçümü: 1.110 km2
Dil: Arnavutça
Ortalama sıcaklık: 14.8 C
İklimi: Karasal
Bitki örtüsü: Bozkır
GMT ile arasındaki fark: Kış zamanı UTC+01.00 - Yaz zamanı UTC+02.00
Telefon Kodu: +355
Para Birimi: Lek
Priz Tipi: Tip C- Tip F


Tiran Tarihi ve Mimarisi

Osmanlı döneminde kurulan şehir, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde kalmıştır. Bu nedenle şehirdeki birçok yapıda Osmanlı izlerini görmek mümkündür. İlk kurulduğunda kasaba görünümünde olan şehir, sonraki yıllarda gelişerek önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Günümüzde de bu özelliğinin sürdüren Tiran, 17. yüzyılda tam anlamıyla şehir olma statüsünü kazanmıştır. Bu konuda 1614 yılında Osmanlı tarafından görevlendirilen Süleyman Paşa etkili olmuştur. Şehirde pek çok medrese, hamam ve cami yapılarının inşa edilmesini sağlamıştır.

Osmanlı’ya uzun yıllar boyunca bağlı kalan şehir, 19. yüzyılın başlarında millet bilinci kazanmıştır. 1919 yılında Arnavutluk’un bağımsızlığını ilan etmesiyle beraber, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Yugoslav Birliği içinde kaldığı için çok fazla değişim geçirmiştir. Şehirde yer alan eski tarihi yapılar yıkılmış ve yerlerine Yugoslav-Sovyet mimarisine sahip yapılar inşa edilmiştir. Bugünkü görünümün oluşmasında bu dönemde inşa edilen yapılar etkili olmuştur. Komünist rejim son bulduktan sonra Arnavutluk yeni bir değişim sürecine girmiştir. Bu değişimlerden en çok etkilenen başkent Tiran olmuştur. Zarar gören tarihi yapılar restore edilmiş ve komünist rejimden etkilenerek yapılan mimariler yıkılmış, yerlerine yenileri inşa edilmiştir.

Coğrafi olarak İtalya’ya yakın olduğu için, şehirde İtalyan mimarisinin de izlerine rastlamak mümkündür. Aynı zamanda genç nüfus arasında İtalyanca konuşulması da oldukça yaygındır. Küçük bir başkent olan şehir, yürüyerek rahatlıkla gezilebilir. Tiran aynı zamanda, Avrupa’nın en çok güneş alan şehirleri arasında yer alır.

Tiran Piramit

Tiran’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan kalkan uçaklarla Tiran’da bulunan Rinas Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Yolculuk ortalama 1 saat sürmektedir. Arnavutluk, Türkiye’den vize istemez. Ülkeye, ziyaret nedeninizi görevliye açıkladıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Uçuş tarihlerini ve seferlerini incelemek için Tiran uçak bileti sayfasını inceleyebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Rinas Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için metro ve otobüs seferleri yoktur ancak yolcu servisleri bulunmaktadır. Havalimanından kalkan servisler, 06.00-18.00 saatleri arasında şehir merkezine gider. Şehir merkezine ulaşmak için tercih edilebilecek diğer bir seçenek ise taksilerdir.

Şehir İçi Ulaşım

Tiran şehir içi ulaşım

Şehir içi ulaşım taksi ve otobüslerle sağlanır. Tiran'da Rinas Expresi otobüsleri faaliyet göstermektedir. Otobüslerin izlediği güzergahlar ile ilgili bilgileri her durakta bulabilirsiniz. Ayrıca Tiran toplu taşıma uygulamasını telefona indirerek, çalışma saat ve güzergahları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanılan alternatiflerden biri de taksilerdir.

Şehir içi ulaşımı daha konforlu bir şekilde sağlamak isterseniz, Pegasus'un yolcularına özel olarak sunduğu Pegasus araç kiralama hizmetinden yararlanabilir, bütçenize ve ihtiyacınıza uygun seçenekleri inceleyebilirsiniz. 


ARAÇ KİRALA

Tiran’a Ne Zaman Gidilir?

Tiran ne zaman gidilir

Şehirde karasal iklim özellikleri görüldüğü için yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için nisan, mayıs, eylül ve ekim ayları tercih edilebilir. Tiran’ı gezmek için 2 gün yeterlidir.

Tiran’daki Festivaller

 • Tiran Uluslararası Film Festivali (Eylül)
 • Tiran Gitar Festivali

 

Tiran’da Gezilecek Yerler

Tarihi açıdan oldukça zengin olan Tiran’da Osmanlı Tarihi’nden kalma birçok eser görebilir ve Saat Kulesi gibi yapıları gezerek şehir manzarasını izleyebilirsiniz. İşte Tiran’da görmeden dönmemeniz gereken yerlerden bazıları:

Tiran Ethem Bey Cami Saat Kulesi Meydan

Ethem Bey Cami

Yapımı 1790’da Molla Bey zamanında başlamış olan cami, 1820’de Molla Bey’in oğlu Hacı Ethem Efendi döneminde bitmiştir. Komünist rejim döneminde kapalı tutulan cami, 1991 yılında tekrar ibadete açılmıştır.

Saat Kulesi

Ethem Bey Cami’nin hemen önünde bulunan kule; 35 metre yüksekliğindedir ve 90 basamaklı merdivenleri bulunmaktadır. Şehrin manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için ideal adreslerden biridir.

İskender Bey Meydanı

40.000 metrekarelik bir bölgede bulunan İskender Bey’in at üzerindeki heykeli Tiran’ın tam merkezinde yer almaktadır ve 11 metre uzunluğundadır. Bu nedenle bulunduğu alan İskender Bey Meydanı ismini almıştır. İskender Bey, şehre olan katkılarından dolayı Arnavut halkı tarafından çok sevilmektedir. Tiran denilince akla gelen ilk yer olan İskender Bey Meydanı 2012 yılında yeniden şekillendirilmiştir.

Tiran Ulusal Tarih Müzesi

1981 yılında açılan müze, Tiran’ın simgelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. İçinde Osmanlı dönemine ait tarihi eserler de bulunan müzede 3 binden fazla eser yer almaktadır.

Tiran Kongre Sarayı

Arnavutluk İşçi Partisi’nin kongrelerine komünizmin son dönemlerinde ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde 2100 oturma kapasitesi ile çeşitli festival ve etkinlikler için kullanılmaktadır.

Tiran’da Nerede Kalınır?

Tiran otelleri

Tiran’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunmaktadır. Gezilecek yerlere yakın bir yerde konaklamak isterseniz, şehir merkezinde bulunan Hotel Austrai, Lot Boutique Hotel, Capital Tirana Hotel gibi otelleri tercih edebilirsiniz. Eğlenceli ve yeşil alanların çok olmasıyla popüler olan B blok bölgesinde de kalabilirsiniz. Konaklama alternatifleri arasında apartlar ve hostellerde bulunmaktadır. 


OTEL REZERVASYONU YAP

Tiran’da Ne, Nerede Yenir?

Tiran yemekleri

Tarih boyunca Osmanlı, Yunanistan ve İtalya gibi devletlerin egemenliği altında olan Arnavutluk’un mutfağı bu durumdan etkilenmiştir. Farklı kültürlerin etkisiyle çeşitlilik ve zenginlik kazanan mutfak, dünya çapında da bir üne sahiptir. Peki, yemekleri ile dikkat çeken Arnavutluk lezzetleri nerede yenilmelidir?

 • Geleneksel Arnavut Yemekleri: Era Restaurant 2
 • Byrek: Arnavut böreği olarak bilinen bu lezzet İskender Bey Meydanı arkasında bulunan börekçiler sokağında tadılabilir.
 • Makarna: Osteria Tirana
 • Tiriliçe: UFO Cafe
 • Çikolata: Cioccolatltaliani
 • Çay-atıştırmalık: Tribeca Tirana Cafe

 

Tiran’da Alışveriş

Tiran alışveriş

Şehir merkezinde hediyelik eşya satan yerel dükkanlardan seramik ve çömlek ürünlerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca Balkanların en büyük alışveriş merkezi olan TEG, Tiran’da bulunmaktadır. TEG içinde Özdilek, LcWaikiki gibi Türk markalarını da bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, Galeria ve City Park Avm’leri de ziyaret edebilirsiniz. Tiran’da Myslym Shyri Caddesi üzerinde alışveriş mağazaları toplanmıştır. Bu caddede, açık alanda alışveriş yaparken İtalyan marka değişik makarnaları da satın alabilirsiniz.

Tiran’da Gece Hayatı

Tiran gece hayatı saat kulesi

Şehirdeki gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. B blok bölgesinde kafe, bar ve gece kulüplerinde zaman geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile sohbet etmek ve kaliteli müzik dinlemek için de B blok bölgesinde bulunan, küçük ve sakin eğlence mekanlarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz popüler bir mekan olan Sky Tower Hotel'in kafesinde şehrin manzarasını da seyredebilirsiniz. Değişik dekorasyonu ile Radio mekânı da şehrin ilgi çeken mekanları arasında yer alır.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: 355

Şehir Kodu: 04

Rinas Uluslararası Havalimanı: 355 04 23 81 600  

Yukarı Yukarı