tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

İzmir Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At İzmir Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Türkiye’nin en modern şehirlerinden biri olan İzmir; kendine has kültürü, muhteşem doğası ve ilgi çekici turistik merkezleriyle birçok gezginin rotasında kendine yer buluyor. Ülkemizin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir, aynı zamanda köklü bir tarihe de sahip. Ege Denizi’ne kıyısı olan şehirler arasında Atina’dan sonra en büyük ikinci şehir olan Ege’nin incisini daha yakından ‌tanımak istiyorsanız işte şehirle ilgili merak ettiğiniz her şeye yanıt olacak İzmir şehir rehberi...

İzmir Gezi Rehberi

Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: Ege Bölgesi 
Yüz ölçümü: 7340 km²
Dil: Türkçe  
Ortalama sıcaklık: 16.7 °C
İklimi: Akdeniz iklimi
Bitki örtüsü: Maki ağırlıklı ‌Akdeniz bitki örtüsü
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +90232
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: C ve F Tipi / 230 V


İzmir Nerededir?

Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan İzmir, Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Ege Denizi kıyısında konumlanan kent, İzmir Körfezi adı verilen bölgenin çevresinde bulunuyor. Ege’nin incisi olarak nitelendirilen şehir, kuzeyde Balıkesir, doğuda Manisa, güneyde ise Aydın illeriyle komşu.

İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

İzmir, özellikle ilçe ve beldeleriyle Türkiye’de yaz turizminin gözde şehirlerinden bir tanesi. Aynı zamanda bir metropol olma özelliği taşıyan kent, yılın her döneminde ziyaret edilebiliyor. Yaz aylarının sıcak, kış aylarının ise ılıman hava koşullarına sahne olduğu şehri sıcaklar veya yağışlardan etkilenmeden gezmek istiyorsanız ilkbahar ayları ideal bir seçim olabilir. Ancak İzmir’i deniz turizmi amacıyla ziyaret etmeyi hedefliyorsanız yaz aylarında gerçekleşecek bir İzmir seyahati planlayabilirsiniz.

İzmir’i Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

İzmir, çok çeşitli seyahat motivasyonları sebebiyle gezi rotalarına eklenen şehirlerden bir tanesi. Deniz turizminin yanı sıra fuar, iş gezisi veya tarihi ve kültürel geziler yapmak amacıyla da İzmir’e seyahat edilebiliyor. Şehri gezmek için ayıracağınız süre de doğal olarak seyahat motivasyonunuza göre değişiklik gösteriyor. Ancak yine de kenti tam anlamıyla gezmek, tüm tarihi yerlerini ve turistik merkezlerini görmek istiyorsanız İzmir seyahatine en az bir haftalık bir süre ayırmanız gerekiyor.

İzmir Festivalleri

İzmir, eğlence ve sanatın şehri olmasının yanında iş dünyası için de oldukça önemli bir nokta. Fuar ve kongreler şehri olarak tanımlanan kentte yıl boyu birçok etkinlik düzenleniyor. Hem festival hem de fuar açısından oldukça zengin bir şehir olan İzmir’de gerçekleşen en önemli etkinlikler ise şu şekilde:

 • Uluslararası Kukla Festivali - Mart
 • Avrupa Caz Festivali - Mart
 • Mart Dokuzu Ot Festivali - Mart
 • Gaziemir Çocuk Şenliği - Nisan
 • Bornova Kiraz Festivali - Mayıs
 • Uluslararası Müzik Festivali - Temmuz
 • Balkan Festivali - Eylül
 • Uluslararası ‌Selçuk-‌Efes Kültür Sanat Festivali ve Kurtuluş Şenlikleri - Eylül
 • Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri - Aralık
 • Aynı zamanda şehirde her yıl değişen tarihlerde çok sayıda fuar ve kongre de düzenleniyor. Seyahatinizi bu etkinliklerden birine denk getirmek istiyorsanız seyahat tarihinizde kentte gerçekleşecek fuar ve kongrelere göz atabilirsiniz.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, ülkemizdeki hava yolu ulaşımında da önemli bir konuma sahip. Kente Türkiye’nin birçok şehrinin yanı sıra bazı dünya şehirlerinden de direkt uçuşlar düzenleniyor. İstanbul’dan İzmir’e hava yoluyla ulaşmak isterseniz 346 km’lik mesafeyi yaklaşık 1 saat 10 dakikada aşabilirsiniz. Başkent ‌Ankara'dan İzmir’e gerçekleşen direkt uçuşlar ise yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor.

Siz de İzmir seyahatinizi konforlu bir şekilde gerçekleştirmek için İzmir uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

İzmir’de hava yolu ulaşımı 1987 yılında kullanıma açılmış olan Adnan Menderes Havalimanı üzerinden gerçekleştiriliyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşları bakımından oldukça işlek olan Adnan Menderes Havalimanı, şehir merkezinin 14 km güneyinde, Gaziemir ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Adnan Menderes Havalimanı, şehir merkezine ulaşım konusunda yolculara birçok çözüm sunuyor. Havalimanından şehre ulaşım için İZBAN adı verilen tren seferlerini, ESHOT adı verilen otobüs hatlarını veya HAVAŞ otobüslerini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda havalimanında taksi ve araç kiralama gibi alternatif ulaşım çözümleri de bulunuyor.


ARAÇ KİRALA

İzmir Şehir İçi Ulaşım

İzmir, şehir içi ulaşım konusunda ülkemizdeki gelişmiş kentlerden bir tanesi konumunda. Kentte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait ESHOT otobüsleri en sık kullanılan ulaşım yöntemi. Şehrin birçok noktasına ESHOT otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. ESHOT haricinde bir diğer popüler ulaşım yöntemi ise İZBAN trenleri. Toplam 136 km’lik bir hat üzerinde hizmet veren İzmir Banliyösü, 41 farklı durağa sahip. Raylı sistemle ulaşım konusunda İzmir Metrosu da 6 farklı hat ile hizmet veriyor.

Bir liman kenti olan İzmir’de toplu ulaşım için kullanılan bir diğer yöntem de İzmir vapurları. Şehrin birçok farklı bölgesi arasında hizmet veren vapurlar, şehir içi ulaşımda keyifli bir deniz yolculuğu yapma imkan sunuyor. Ayrıca dolmuş, minibüs ve taksiler de şehir içi ulaşım için tercih ediliyor.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir, hem ilçeleri hem de şehir merkeziyle çok sayıda gezilecek noktaya sahip. Dünyaca ünlü plajların yanı sıra birçok tarihi yapının da görülebileceği şehirde, unutulmaz bir tatil deneyimleyebilirsiniz. İşte, İzmir’in mutlaka görmeniz gereken en önemli turistik merkezleri:

Saat Kulesi

Saat Kulesi

Şehrin en önemli simgelerinden biri olan Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda yer alıyor. Sultan II. Abdülhamit zamanında inşa edilen kule, 25 metre uzunluğa sahip. 1901’de tamamlanan Saat Kulesi, o tarihten bu yana İzmir’in en önemli tarihi yapılarının başında geliyor. Fransız asıllı İzmirli mimar Raymond Charles Pere tarafından tasarlanan kuledeki saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm hediye etmiş. İzmir gezinize, şehrin en simge yapılarından biri olan Saat Kulesi ile başlayabilirsiniz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Ege’nin incisi İzmir’in bir diğer önemli turistik merkezi ise şehirde alışverişin kalbinin attığı yer olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı. 1600’lü yıllardan beri şehrin en önemli ticaret merkezlerinin başında gelen çarşı, 5 km’lik bir uzunluğa sahip. 15 binin üzerinde mağaza, dükkan ve iş yerine ev sahipliği yapan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, yılın her dönemi oldukça kalabalık. Dünyanın en büyük açık hava alışveriş alanlarından biri olan çarşı, aynı zamanda çok sayıda tarihi han, hamam veya çeşmeye de ev sahipliği yapıyor. İzmir gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Konak ilçesinde yer alıyor.

Kordon

İzmir’in en popüler noktalarından biri olan Kordon boyu, hem şehrin yerel halkının hem de İzmir’i ziyaret eden gezginlerin gözdesi konumunda. Deniz kenarı boyunca uzanan uzun bir caddeye ve bu alanda konumlanan çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapan Kordon, şehirde dinlenmek ve gezinize kısa bir mola vermek için ideal noktalardan bir tanesi. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olan Kordon’da çimlere uzanarak Ege Denizi’nin muhteşem manzarasının tadını çıkarabilir, İzmir’in iki yakası arasında gidip gelen vapurları izleyebilirsiniz.

Çeşme

İzmir’in ilçeleri arasında belki de en popüleri olan Çeşme, şehirde deniz turizminin merkezi konumunda. Şehrin en batı ucunda, Ege Denizi kıyısında yer alan ilçe, özellikle yaz aylarında dünyanın dört bir yanındaki gezginlerden büyük ilgi görüyor. Büyüleyici plajları, oldukça hareketli geceleri ve lüks otelleriyle Türkiye’nin en önemli tatil bölgelerinden biri olan Çeşme’ye İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.

İzmir’de Nerede Kalınır?

İzmir’de Nerede Kalınır?

İzmir, ülkemizin en turistik şehirlerinden biri konumunda. Bu durum da doğal olarak şehirde çok sayıda otel, tatil köyü ve pansiyon gibi konaklama seçeneği bulunmasını sağlıyor. Şehirde Konak, Alsancak ve Karşıyaka bölgeleri konaklama için en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Özellikle Konak ilçesi, turistik birçok noktaya oldukça yakın konumda olması sebebiyle sıkça tercih ediliyor.

Bölgede her bütçeye uygun otel ve pansiyon seçeneği bulmak mümkün. Konak bölgesine oranla daha yüksek fiyatlı konaklama seçeneklerine sahip olan Alsancak da şehrin en modern noktalarından biri olması sayesinde tercih edilebilirliğini artırıyor. Alsancak’da çok sayıda lüks kafe ve restoranın yanı sıra birçok eğlence merkezi de yer alıyor. Kentte konaklama için tercih edilebilecek alternatif bir bölge ise Karşıyaka. Karşıyaka’da da tıpkı Konak gibi her bütçeye uygun birçok otel ve pansiyon seçeneği yer alıyor.

İzmir seyahatinizi yaz aylarında gerçekleştirecekseniz şehrin deniz turizminde adeta bir marka haline gelmiş ilçelerini de tercih edebilirsiniz. Çeşme, Alaçatı, Foça, Urla gibi bölgelerde yer alan çok sayıda lüks otel ve tatil köyü, unutulmaz bir yaz tatili için ihtiyacınız olan her şeyi sunuyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir, bulunduğu coğrafi konum sayesinde muhteşem Ege lezzetlerini tadabileceğiniz destinasyonlardan bir tanesi. Ancak bunun yanında İzmir’in kendine özgü birçok yemeği ve tatlısı da var. İşte, İzmir’de mutlaka tatmanız gereken lezzetler:

 • Boyoz - Alsancak Dostlar Fırını
 • İzmir kokoreci - Kokoreççi Baki Usta, Karşıyaka
 • İzmir kumrusu - Kumrucu Şevki, Çeşme
 • Bomba tatlısı - Çelebi Unlu Mamüller, Alsancak
 • Midye dolma - Kordon Boyu

İzmir’den Ne Hediye Alınır?

İzmir’den Ne Hediye Alınır?

İzmir’de alışveriş ve özellikle hediyelik eşya denince akla tabii ki Tarihi Kemeraltı Çarşısı geliyor. Çarşıda yer alan binlerce dükkanda şehre özgü otantik hediyelikler bulunuyor. Şehrin simgesi olan Saat Kulesi hediyelik eşyalarda da başrolde. Kulenin çeşitli biblolarını, magnetlerini veya tablolarını sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ayrıca İzmir’de sıkça tercih edilen hediyelikler arasında İzmir tulum peyniri, kuru üzüm, kuru kahve ve boyoz gibi lezzetler de bulunuyor.

İzmir Gece Hayatı

İzmir Gece Hayatı

Türkiye’de gece hayatı bakımından İstanbul’dan sonra en hareketli şehirlerden biri olan İzmir, çok sayıda bar ve gece kulübüne sahip. Kentte gece hayatının kalbinin attığı nokta olan Alsancak, hem geceleri bambaşka bir havaya bürünen Kordon Boyu hem de cadde boyunca sıralanan eğlence mekanlarıyla unutulmaz geceler vadediyor. Ayrıca İzmir’de gece hayatının oldukça önemli bir aktörü de özellikle yaz aylarında dolup taşan beach club’lar. Çeşme ve Foça gibi ilçelerde yer alan çok sayıda beach club, yaz aylarında eğlenceli etkinliklere sahne oluyor.

İzmir’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Şehirde yaz aylarında zaman zaman oldukça sıcak havalar görülebiliyor. Eğer İzmir seyahatinizi yaz aylarına denk getirmeyi planlıyorsanız sizi güneşten koruyabilecek ürünleri yanınıza almayı düşünebilirsiniz.
 • Dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Efes de İzmir sınırları içerisinde yer alıyor. Şehir merkezinden Efes Antik Kenti’ne yaklaşık bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz.
 • Şehrin en merkezi caddelerinin başında Kıbrıs Şehitleri Caddesi geliyor. Ayrıca bu caddedeki en popüler buluşma merkezlerinden biri ise caddedeki Sevinç Pastanesi.

Önemli Telefonlar

Alan Kodu: +90

Şehir Kodu: 232

Adnan Menderes Havalimanı: (0232) 455 00 00

Acil Yardım: 112

SIKÇA SORULAN SORULAR

İzmir’den ne hediye alınır?

İzmir'e gittiğinizde hem hatıra olarak hem de sevdiklerinize hediye etmek için alabileceğiniz pek çok seçenek vardır. Ege mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağı İzmir'den hediye alabileceğiniz en sağlıklı ve lezzetli alternatiftir. Bunun dışında Şirince'ye özgü meyveli şaraplar, Alaçatı'dan takılar, Kemeraltı Çarşısı'nda yöresel ürünler ve antika eşyalar, Nazarköy'den nazar boncuğu, Bergama'dan tulum peyniri, Çeşme'den damla sakızı İzmir'den alınabilecek hediyeler arasında sayılabilir.

İzmir’in hangi yemeği meşhur?

İzmir'in nesi meşhur deyince akla ilk gelen lezzetler; İzmir köfte, İzmir kokoreç, kumru, boyoz, bomba, deniz ürünleri, midye dolma gibi yöresel tatlardır. Ayrıca İzmir'e gittiğinizde Ege mutfağına ait zeytinyağlı enginar, börülce, fava gibi taze zeytinyağlı tarifleri de deneyebilirsiniz.


İzmir çevresinde doğa ve yürüyüş rotaları var mı?

İzmir ve çevresi doğa severler için harika rotalar sunar. Özellikle yürüyüş yapmak için tercih edebileceğiniz İzmir doğa rotaları arasında Güzelbahçe civarı ve köyleri, Karaburun, Ödemiş Bozdağlar, Balçova-Narlıdere Sırtları, Buca ve köyleri, Çiçekli ve Şirince sayılabilir.

 

İzmir’de nasıl araç kiralayabilirim?

İzmir'de araç kiralamak için uçak yolculuğu ile şehre gittiyseniz doğrudan havalimanındaki araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus Araç Kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. İzmir şehir merkezinden araç kiralamayı planlıyorsanız, yine güvenilir kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz.

İzmir'e nasıl ulaşabilirim? En yakın havaalanı neresidir?

İzmir'e ulaşmak için en yakın havaalanı Adnan Menderes Havalimanı'dır. İstanbul, Ankara, Adana, Kayseri, Rize gibi yurt içi şehirlerinden ya da Frankfurt, Üsküp, Moskova gibi yurt dışı destinasyonlarından İzmir'e direkt uçuşlar mevcuttur.

Ayrıca farklı güzergahlardan İzmir'e ulaşım için otobüs ve tren seçenekleri de bulunmaktadır.

Yukarı Yukarı