BolBol
Üye Girişi

Manchester Gezi Rehberi

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

İngiltere’nin kuzeybatı bölgesinde bulunan Manchester; oldukça önemli tarihsel ve kültürel bir geçmişe ev sahipliği yapar. Şehrin Romalı Mamucium’dan gelen ismi nedeniyle bu şehirde yaşayan yerliler de kendilerini Mancunian olarak adlandırırlar. Roma, Kelt, Normanlar gibi pek çok ırkın bölgede yaşamış olması, şehrin etnik ve kültürel açıdan zenginlik kazanmasını sağlamıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte Manchester şehri 19.yüzyılda önemli bir ticaret ve üretim merkezi haline gelmiştir. Pamuk üretimi ile ünlenen şehirde; makinelerin kurulması, sanayinin gelişmesi ve sonucunda ticaretin yaygınlaşması sayesinde ekonomi de hızla gelişmiştir. Bölgede ortaya çıkan iş fırsatları sayesinde nüfus bu dönemde oldukça artmıştır. Toplumsal ve ekonomik gelişmeler sayesinde Manchester, 19.yüzyıl itibarıyla daha da önemli bir kent haline gelmiştir. Liverpool ile kuzeybatı İngiltere’nin merkez şehirlerinden olan Manchester; sanayi, eğitim, spor ve bilim gibi pek çok alanda öncü olma niteliği taşır. Kozmopolit yapısıyla öne çıkan şehir; dünyaca ünlü üniversiteleri, müzeleri ve sanat galerileri ile kültür severlerin gözde rotaları arasında yer alır.

Manchester Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: İngiltere
Bölge: Kuzeybatı Bölgesi
Yüz ölçümü: 115,65 km2
Dil: İngilizce
Ortalama sıcaklık: 10,5 C
İklimi: Ilıman Okyanusya
Bitki örtüsü:  Alpin çayırlar-İğne yapraklı ormanlar
GMT ile arasındaki fark: UTC+0
Telefon Kodu: +358
Para Birimi: Sterlin
Priz Tipi: Tip G


Manchester’a Nasıl Gidilir?

Manchester’a Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 saat 25 dakika süren direkt uçuşlarla konsforlu bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca Manchester'a gitmek için Londra uçak bileti alabilir ve akabinde trenle 2 saatte Manchester’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Tamamen gezi planınıza göre rotanızı seçebilirsiniz.

Manchester uçuş noktaları ve tarihleri için,  Manchester uçak bileti sayfasını inceleyebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Manchester Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Alanın şehir merkezine uzaklığı 13,9 km olmakla birlikte, şehrin güneybatısında konumlanıyor. 

Manchester’da ulaşım ağı oldukça gelişmiş ve kolaydır. Bu nedenle havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamakta zorlanmayacaksınızdır. Havalimanında Trains tabelasını takip ederek tren istasyonuna ulaşabilir, şehir merkezine giden trene binebilirsiniz. Piccadily Station’da inip, şehrin ana merkezine otobüs veya taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu istasyondan Tram Metrolink tabelasını takip ederseniz, şehrin içine giden trene aktarma yapabilirsiniz. Aktarma yaptığınız trenden bir durak sonra inebilirsiniz.

Havalimanından mini cab adı verilen siyah taksileri veya özel taksileri kullanarak da yaklaşık yarım saat sonra şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Mini cab’ler özel taksilere oranla daha ekonomik ve uygun fiyatlandırılıyor. 

Pegasus aracılığıyla, seyahat öncesinden rezervasyon yaptırarak araç kiralama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanına yetiştiğinizde aracınızı bürolardan direkt temin edebilirsiniz.  


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım

Manchester Köprüsü

Şehir içi ulaşımın oldukça gelişmiş olduğu şehirde; tramvay, metro, otobüs ve taksi gibi pek çok ulaşım seçeneği bulunur. Belediyenin resmi web sayfası aracılığıyla, tüm ulaşım alternatiflerinin güzergah va kalkış saatleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şehirde farklı kategorilerde düzenlenmiş (öğrenci, turist vb.) seyahat kartlarından size uygun olanı temin ederek, daha avantajlı biçimde seyahat edebilirsiniz. Bu kartları da belediyenin sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz.

Manchester’a Ne Zaman Gidilir?

Manchester'a Ne Zaman Gidilir?

Hem yaz hem de sonbahar döneminde fazlasıyla turist ağırlayan Manchester’ı temmuz ve kasım ayları arasında ziyaret edebilirsiniz. Kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin olan şehri keşfetmeniz açısından en az 4-5 günlük bir seyahat planı ayarlamanız iyi olacaktır.

Manchester’daki Festivaller

Müzikten bilime, edebiyattan mutfağa pek çok alanda özel festivallere ev sahipliği yapan şehirde, size hitap eden etkinliklerin bir parçası olabilirsiniz.

  • Manchester Edebiyat Festivali (Ekim)
  • Manchester Bilim Festivali (Ekim)
  • İrlanda Festivali (Mart)
  • Manchester Jazz Festivali (Temmuz)
  • Manchester Food & Drink Festival (Eylül)

Manchester’da Gezilecek Yerler

Sahip olduğu değerlerle tarih, kültür ve sanat turizminin başrolleri arasında yer alan Manchester; ziyaretçilerine her anı dolu dolu bir seyahat vadeder. Ülkenin en iyi müzelerinden birkaçı Manchester’da bulunuyor. Ayrıca bu şehir bazen ücretsiz müze girişleri ile de sanatsever konuklarına güzellikler yapıyor. Mesela Manchester Müzesi, mısır bilimi sergisiyle tanınıyor ve birçok mumya, fosil koleksiyonlarını burada görebiliyorsunuz. Londra dışında İngiltere’nin en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Manchester Sanat Galerisi, İngiliz işçi sınıfının tarihine ilişkin birçok şeyin bulunduğu İnsanlık Tarihi Müzesi (People’s History Museum) mutlaka görmeniz gereken müzelerden.

Manchester Katedrali

Manchester Kathedrali

14. yüzyılda inşa edilmiş olan bu katedral İngiltere’nin en büyük katedrali olarak bilinir. Irwill Nehri’nin yakınında olan bu katedral, Viktoryen dönemin mimari izlerini taşır.

National Football Museum

Geçmişten günümüze futbol tarihinin tüm detaylarıyla aktarılmasını hedefleyen müze, futbol severlerin mutlaka uğraması gereken rotalar arasındadır. Futbol tarihinde önem taşıyan pek çok nesnenin sergilendiği ve simülasyon oyunların yer aldığı müze, “Dünyanın en büyük futbol müzesi” unvanına da sahiptir.

Old Trafford

Manchester Old Trafford

Manchester United maçlarının oynandığı 76.000 kişilik bu stadyum, şehrin sembolleşmiş değerleri arasındadır. 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmüş olması sebebiyle, yapı tekrar inşa inşa edilmiş ve hayata kazandırılmıştır. Stadyumun bir diğer adıyla "Düşler Sahnesi" olarak tanımlanıyor olması, stadyumun ülke futbolu için ne denli önemli bir yere sahip olduğunun da göstergesi niteliğindedir.  

Castlefield

Şehre ismini veren Roma Kalesi Mamucium’un yer aldığı bu bölge, Eski Roma dönemi tarihini en yakından soluyabileceğiniz rotalar arasındadır. Dünyanın ilk endüstri kanalı Bridgewater ve ilk yolcu treni istasyonu da bu bölgede kurulmuştur. Castlefield, şehri bu denli özel kılan detayların başında gelir.

Manchester Town Hall

Manchester’ın merkezinden biri olan Albert Square’de görebileceğiniz bu bina, Sanayi Devrimi’nin izlerini taşır. Dönemin refahını ve gücünü simgeleyen bu bina oldukça etkileyici bir mimariye sahiptir.

Royal Exchange Tiyatrosu

tiyatro-keyfini-nirvanada-yasa

Manchester’ın en güzel binalarından biri bizce kesinlikle Royal Exchange Tiyatrosu. Bu tiyatro 1976 yılından beri şehrin kalbinde faaliyet gösteriyor. 700 koltuğu ile İngiltere’nin sayılı tiyatro salonlarından biri olan Royal Exchange’de yılda ortalama 350 performans sergileniyor. Buna ek olarak, hemen yanındaki stüdyoda muhteşem konserler, edebi etkinlikler de düzenleniyor.

Adres: Aziz Anns Meydanı, Manchester

Manchester’da Nerede Kalınır?

Manchester Otelleri

Northern Quarter Bölgesi, Salford Bölgesi, Şehir Merkezi, Castlefield Bölgesi ve Didsbury Bölgesi; konaklama için en çok tercih edilen beş bölge arasındadır. Bu bölgeler; otelleri, şehirde gezilecek önemli noktalara yakınlığı ve gelişmiş ulaşım ağı ile ön plana çıkmaktadır. Daha makul bir konaklama seçeneği arıyorsanız, yıldızlı otellerin yanı sıra daha çok yurt tarzında hizmet veren hostelleri inceleyebilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

 

Manchester’da Ne, Nerede Yenir?

Manchester'da hem geleneksel İngiliz yemeklerini hem de dünya mutfağının özel lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz.

  • Fish and Chips (Balık ve Patates): Kingfisher Fish and Chips, Leo's Fish Bar, Foster Fish n' Chips
  • Geleneksel İngiliz Kahvaltısı: The Koffee Pot, The Laundrette, The Albert Square Chop House
  • Çin Yemeği: Sweet Mandarin, Tattu, Wing's Chinese Restaurant
  • Avustralya, Yeni Zelanda Kahvaltısı: Federal Cafe
  • Spor ve Yemek: All Star Lanes

 

Manchester’da Nereden Alışveriş Yapılır?

Manchester'da Alışveriş

Manchester alışveriş severleri oldukça tatmin edecek rotalar arasındadır. Şehrin en önemli alışveriş noktası olan Market Street; tasarım butik ve mağazalara ev sahipliği yapar. Sokağın trafiğe kapalı olması da sokak alışverişi kültürünün devam etmesine olanak tanır.

Market Street’te bulunan AVM’leri de tercih edebilirisiniz. 240 mağazasıyla oldukça büyük bir alışveriş merkezi olan Arndale, Market Street’te dolaşırken yorulduğunuzda kafe ve restoranları ile dinlenme imkânı da sağlar. Hafta içi her gün 09.00 ile 20.00 arasında açık olan AVM; cumartesi günleri 09.00-19.00, pazar günleri ise 11.30-17.30 saatleri arasında hizmet verir. Market Street’te bulunan bir diğer alışveriş merkezi ise Primark. Genellikle pahalı olarak tanımlanan İngiltere’de daha uygun fiyatlara alışveriş yapmak isterseniz Primark’ı tercih edebilirsiniz. Pazar dışında tüm günler 08.00 ile 22.00 arasında hizmete açık olan AVM, pazar günleri ise 11.00 ile 17.00 arası hizmet verir.

Manchester’da hem alışveriş yapmak hem de ilginç bir mimari yapı görmek isterseniz Triangle Shopping Centre’ı tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Genellikle 10.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet veren bu alışveriş merkezi, Exchange Square Bölgesi'nde yer almaktadır.

Manchester Gece Hayatı

Manchester Gece Hayatı ve Eğlence

Restoran, pub, bar, canlı müzik gibi pek çok eğlence alternatifinin yer aldığı şehir, ziyaretçilerine oldukça canlı ve eğlenceli seyahat deneyimi vadeder. Bidrcage, Gorilla ve O2 Ritz; gece kulüpleri arasından en çok tercih edilen alternatifler arasındadır. Underdog, Mahiki, Deansgate Locks ise şehrin en kalabalık publarındandır. Canlı müzik için en popüler mekanlar ise; The Deaf Institute ve Soundcontrol’dür.

Küba ve Latin ezgilerini dinleyebileceğiniz ve farklı kültürleri deneyimleyebileceğiniz seçenekler arıyorsanız Revolution veya Cabana’ya da uğrayabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +44

Şehir Kodu: 161

Acil Servis Operatörü: 999

Polis: 101

Ambulans: 112

SIKÇA SORULAN SORULAR
Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.