tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Süleymaniye Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Süleymaniye Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Süleymaniye, tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. İran’a komşu olması sebebiyle Fars kültüründen de büyük ölçüde etkilenen Süleymaniye’de, Arap ve Fars kültürünün harmanlanmasından doğmuş bambaşka bir kültürü gözlemlemek mümkündür.

Süleymaniye şehtri gezi rehberi

Mezopotamya’da hüküm sürmüş çoğu medeniyetin yerleşim yeri olarak seçtiği Süleymaniye’nin adı Osmanlı dönemi paşalarından İbrahim Paşa’nın babası Süleyman Paşa'dan gelir.

Erbil, Kerkük, Selahaddin ve Halepçe illerine komşu olan Süleymaniye’ye yıl içinde gelen turist sayısı son yıllarda artmıştır.

Süleymaniye Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Irak Özerk Bölgesi
Bölge: Kuzeydoğu
Yüz ölçümü: 20.144 km2
Dil: Arapça-Kürtçe
Ortalama sıcaklık: 20.2 C
İklimi: Ilıman
Bitki örtüsü: Bozkır
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +964
Para Birimi: Irak Dinarı
Priz Tipi: Tip C-D-G


Süleymaniye’ye Nasıl Gidilir?

Irak Özerk Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Süleymaniye’ye Pegasus Hava Yolları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçuş noktaları ve tarihleri için  Süleymaniye uçak bileti sayfasını inceleyebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Süleymaniye Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Süleymaniye Havalimanından şehir merkezine ulaşım genellikle taksi ve araç kiralama seçenekleri ile sağlanmaktadır. Şehirden 15 km uzaklıkta bulunan havalimanından şehir merkezine ulaşım ortalama 20 dakika sürmektedir.


ARAÇ KİRALA

Şehir içi Ulaşım

Süleymaniye şehir içi ulaşım

Süleymaniye’de şehir içi ulaşım henüz çok gelişmemiştir; bu nedenle turistlerin ulaşım için en sık kullandığı seçenek taksidir. Siz de telaşsız ve konforlu bir şekilde şehri keşfetmek isterseniz taksilerle ulaşım sağlayabilir veya şehir içindeki araç kiralama firmaları aracılığıyla araba kiralayabilirsiniz.

Süleymaniye’ye Ne Zaman Gidilir?

Süleymaniye zagros dağı

Ortadoğu coğrafyasında bulunan Süleymaniye, konumu nedeniyle oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın 50 dereceyi gördüğü Süleymaniye’de kış ayları da yağışlıdır. İklim özellikleri göz önüne alındığında Süleymaniye’ye gidilecek en ideal mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. Mart, nisan, eylül ve ekim aylarında ziyaret edebileceğiniz Süleymaniye’yi gezmek için 2 gününüzü ayırmanız yeterlidir.

Süleymaniye’deki Festivaller

Süleymaniye seyahatinizi daha keyifli kılmak isterseniz şehre özgü festival içerik ve tarihlerine göz atabilirsiniz.

 • Kar Festivali (Ocak)
 • Süleymaniye Film Festivali (Ekim)

 

Süleymaniye’de Gezilecek Yerler

Mezopotamya’da bulunması ve yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması sebebiyle Süleymaniye, gezilip görülecek yerler konusunda oldukça zengindir.

Şeref Han Heykeli

Süleymaniye bölgesinde yöneticilik yapan Şeref Han adına yaptırılan heykel, Şeref Han’ın bölge halkı tarafından gördüğü saygının sembolüdür.

Hazar Merd Mağarası

Süleymaniye hazar merd mağarası

Süleymaniye’de bulunan Hazar Merd Mağarası, Paleolitik çağdan kalan ve 1928 yılında keşfedilen bir tarihi oluşumdur. Bir vadinin içinde bulunan mağara, 11x12 metre genişliğinde tek odadan oluşur. Tarihin gizemli çağlarından kalan bu yapıyı görmek için Süleymaniye’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sartka Kalesi

19. yüzyılda Dukan Nehri’nin yanı başında kurulan kale tarihi açıdan oldukça önemlidir. Konumu nedeniyle oldukça müstahkem bir kaledir. 19. yüzyıldan kalan yapı, oldukça hasar görmüş olsa da hala aynı etkileyiciliğiyle ayaktadır. Qasholi mevkiinde bulunan kaleyi görmek isteyenler Süleymaniye merkezinden kısa bir seyahat gerçekleştirmek zorundadır.

Dukan Gölü

Süleymaniye Dukan Gölü

Karasal iklimi ile oldukça kurak ve sıcak olan Süleymaniye’de bulunan Dukan Gölü bölgenin nefes kaynağıdır. Göl çevresinde oluşan habitat, bölgenin farklı bir havaya sahip olmasını sağlamıştır. Raniye şehrine yakın bir konumda olan Dukan Gölü Süleymaniye şehrini ziyaret eden turistlerin uğrak mekânıdır.

Süleymaniye’de Nerede Kalınır?

Süleymaniye otelleri

Süleymaniye; Irak ve İran arasında bir geçiş noktası olması sebebiyle oldukça lüks otellerin bulunduğu bir yerdir. Grand Millennium Sulaimani, Copthorne Hotel Baranan, Ramada, Titanic, HighCrest; şehrin lüks konaklama alternatifleri arasındadır. Bu otellerin birçoğu spa hizmeti de vermekte ve bu özelliğiyle ön plana çıkmaktadır.


OTEL REZERVASYONU YAP

Süleymaniye’de Ne, Nerede Yenir?

Süleymaniye yemekleri

Fars, Ortadoğu ve Avrupa mutfağından özel lezzetler deneyimleyebileceğiniz Süleymaniye’de, dünya mutfağının seçkin lezzetlerini de bulabilirsiniz.

 • Lübnan lezzetleri: 3al Khebze Zaytuni
 • Kebap, Pencer Dolması: Chalak’s House:
 • Ortadoğu mutfağı (Mezguf, Biryani, Gezo) : Xani Cafe
 • İtalyan lezzetleri: Pronto, Barbera, Chalak’s Place, Barbera
 • Burger, Döner: Falafelo

 

Süleymaniye’de Ne, Nereden Alınır?

Süleymaniye alışveriş

Süleymaniye’de yöresel ve modern anlamda alışveriş yapabileceğiniz pek çok dükkân bulunur. Bu dükkanlar yoğunlukla Mevlevi Caddesi ve Salim Caddesi’nde bulunur. Hediyelik eşya olarak sevdiklerinize bakır ürünler, el işlemesi halı ve kilimler alabilirsiniz.

Bölgenin önemli alışveriş merkezi City Center AVM’ye uğrayarak, aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Gece Hayatı

Süleymaniye gece hayatı

Süleymaniye gece hayatı, son yıllardaki turist artışı nedeniyle gelişme göstermeye başlamıştır. Süleymaniye’de mekanlar sıklıkla Mevlevi Caddesi üzerinde yer alır. Bu cadde üzerindeki mekanlarda vakit geçirebilir veya Ramada, Millennium, Titanic gibi otellerin bar ve restoranlarına rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +964

Bölge Kodu: 53

Süleymaniye Havalimanı: 964 53 317 3322

Yukarı Yukarı