tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Bologna Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Bologna Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Orta Çağ atmosferinin günümüze taşıyan Bologna, kültürel turlardan hoşlanan bireyler için Avrupa’da seyahat edilebilecek en güzel destinasyonların başında geliyor. Dört bir yanında değerli tarih hazinelerini keşfedebileceğiniz, mutfak kültürü ile sizleri mest edecek kent ayrıca kalabalık bir öğrenci nüfusunu bünyesinde barındırıyor. Bu sayede Kuzey İtalya’nın mimari açıdan eşsiz kenti, gayet renkli eğlence fırsatlarını da konuklarına sunuyor.

Bologna Gezi Rehberi

Bologna Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: İtalya
Bölge: Güney Avrupa
Yüz ölçümü: 140,9 km²
Dil: İtalyanca
Ortalama sıcaklık: 14 °C
İklimi: Nemli Subtropikal
Bitki örtüsü: Orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +39
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip C / F / L


Bologna Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Bologna, İtalya’nın kuzeyinde yer alıyor. Şehir, geniş ve verimli Po Ovası ile Apenin Dağları arasında kalan bölgeye kurulmuş. Kültürel zenginliği ile öne çıkan tarihi yerleşim, aynı zamanda Reno ve Sava nehirlerinin birbiriyle kesiştiği noktaya oldukça yakın konumda bulunuyor.

Bologna’nın komşuları; Anzola dell’Emilia, Casalecchio di Reno ve Castel Maggiore gibi nispeten küçük yerleşimlerden oluşuyor. En yakınındaki büyük yerleşim bölgesi olarak nitelendirilebilecek Floransa ile arasındaysa 82 kilometrelik mesafe bulunuyor.

Bologna’ya Ne Zaman Gidilir? 

Bologna’ya Ne Zaman Gidilir?

Bologna, tüm yılı nemli subtropikal iklimin etkisi altında geçiriyor. Dolayısıyla yaz aylarında sıcaklık değerleri yükselirken hava şartları daha istikrarlı hale geliyor.  Kış ve ilkbahar aylarında ise yağışlar bir hayli sıklaşıyor. Hatta yılın ilk birkaç ayında şehir, ince kar örtüsüyle kaplanırken hissedilen sıcaklıklar 0 °C’nin altına gerileyebiliyor. Ancak bu durum sakinlikten hoşlanan gezginlerin şehre akın etmesinde herhangi bir engel teşkil etmiyor. Çünkü yılın bu döneminde turistik merkezler önünde uzun kuyruklar oluşmazken sonbaharın son haftalarında kurulmaya başlanan Noel pazarlarının ışıltısı ve yeni yıl heyecanıyla şehir bambaşka görünüme kavuşuyor.

Mayıs ile eylül ayları arasında kalan dönemse Bologna’nın turizm sezonu olarak nitelendiriliyor. Yılın bu zamanı, kentin tüm önemli meydanlarına cıvıl cıvıl atmosfer hâkim oluyor. Üstelik yaz mevsiminde şehirde gerçekleştirilen kültürel etkinliklerin sayısı bir hayli artıyor. Gezginler ayrıca uzayan günlerle birlikte tatil sürelerini daha efektif kullanabilme ve daha çok yer görme imkânı yakalıyor.

Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Bologna’yı tüm yönleri ile tanımak için en azından 3-4 günlük tatil süresi ayırmak gerekiyor.

Bologna’daki Festivaller

Festivaller, Bologna’nın havasını ciddi oranda değiştiriyor. Dilerseniz seyahat tarihinizi bu etkinliklere göre belirleyip daha doyurucu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • Artefiera (Ocak)
 • Angelica Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali (Mayıs)
 • Biografilm Festivali (Haziran)
 • Bologna Caz Festivali (Ekim-Kasım)
 • Bilbolbul Karikatür Festivali (Kasım)
 • Bologna Motor Show (Aralık)

Bologna’ya Nasıl Gidilir? 

Bologna’ya ulaşım için direkt seferlerden yararlanabilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı’na yönelik gerçekleştirilen seferler, ortalama 2-2,5 saat sürüyor. Kuzey İtalya’nın tarihi atmosfere sahip kentine en kısa sürede ve konforlu bir şekilde ulaşmak için aradığınız cazip fırsatları Bologna uçak bileti sayfasını ziyaret ederek kolaylıkla bulabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Bologna’da Ulaşım İmkânları – Toplu Taşıma

Bologna’da merkezi bir noktada konaklamayı tercih ederseniz, tüm önemli cazibe merkezlerine ve tarihi yapılara yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak çevre dostu ulaşım çözümlerinin başında gelen bisikletlerle de şehir merkezinde güvenle yolculuk yapabilirsiniz.

Kente ilk defa seyahat edecekseniz ve yer-yön bulmaya çalışırken zaman kaybetmek istemezseniz, otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Otobüs ağı kapsamındaki 32 ve 33 numaralı araçlar, şehri tanımak isteyen gezginlere tur olanağı sunuyor. Her iki otobüs de tren garının hemen önünden seferlerine başlıyor.

Şehir içerisinde konforlu yolculuk deneyimi yaşamak için taksileri tercih edebilirsiniz. Tren garı, Via Indipendenza ve Piazza Maggiore başta olmak üzere birçok merkezi noktada yolcu bekleyen taksilere rastlayabilirsiniz.

Bologna Havalimanı’ndan Kent Merkezine Ulaşım

Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı ile kent merkezi arasında 6 kilometrelik mesafe bulunuyor. Bu mesafeyi aşmak için dilerseniz shuttle otobüslere binebilir ya da taksilere yönelebilirsiniz. Otobüsler, kentin kalbine yakın konumdaki tren garına ulaşım sağlıyor. Yolculuk, ortalama 15 dakika sürüyor. Seferlerden yararlanabilmek için ihtiyacınız olan biletleri, araç içerisinde satın alabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Bologna’da Gezilecek Yerler

Bologna’da Gezilecek Yerler

Orta Çağ’dan kalma yapılarının renginden dolayı “Kızıl Şehir” lakabına layık görülen Bologna’da ziyaret edebileceğiniz birçok önemli tarihi mekân ve müze bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

Bologna Katedrali

12. yüzyıldan kalma katedral, konuklarına hem kentin enfes manzarasını seyretme hem de birbirinden değerli sanat eserlerini yakından inceleme fırsatı veriyor. Dini yapının iç kısmına ihtişam katan eserlerde Prospero Fontana, Donato Creti gibi önemli ustaların imzası bulunuyor.

Asinelli ve Garisenda Kuleleri

Kuleler, Asinelli Ailesi’nin gücünü temsil etmeleri amacıyla 12. yüzyılın başında inşa edilmiş. Eğik halde olmaları nedeniyle bir hayli ilgi çeken Asinelli ve Garisenda Kuleleri, kent manzarasını seyretmek için şehirdeki en ideal yerler arasında gösteriliyor.

Basilica di San Petronio

1390 yılında başlayan inşa süreci halen daha devam eden bazilika, Avrupa’nın en büyük altıncı dini yapısı olma özelliği taşıyor. Yapıyla ilgili tüm çizimler ve modeller, müze bölümünde sergileniyor. İçeride ayrıca farklı azizlere adanmış yirminin üzerinde şapel bulunuyor.

Basilica di Santo Stefano

Bünyesinde Antik Roma ve Lombardiya’ya özgü mimari detaylar barındıran bazilikanın 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Bir zamanlar bazilikada birbirinden güzel yedi kilise bulunuyormuş. Ancak bu yapılardan günümüze yalnızca Crocefisso, Trinità, Santo Sepolcro ile Santi Vitale e Agricola ulaşmayı başarabilmiş.

Piazza Maggiore

Piazza Maggiore

Kentin kalbi konumundaki meydan, çevresini saran revaklı yapılar ve canlı atmosferi ile gezginleri kendisine çekiyor. Yaz aylarında buraya giderseniz, açık havada film izlemenin keyfine varabilirsiniz. Ayrıca kentin simgesi sayılan birçok tarihi yapıyı ziyaret şansı da bulabilirsiniz.

Neptün Çeşmesi

17. yüzyıldan kalma çeşme, eskiden papalık yönetiminin kentteki en önemli sembollerindenmiş. Şimdilerde ise Tommaso Lauranti’nin imzasını taşıyan göz alıcı mimarisi nedeniyle fotoğrafını çekmek isteyen gezginlerin akınına uğruyor.

Bologna Arkeoloji Müzesi

Kentin tarihi hakkında detaylı bilgi almak için Arkeoloji Müzesi’ni Bologna gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Kültürel tesiste Antik Mısır, Roma ve Etrüks uygarlıklarına ait koleksiyonlar sergileniyor. Bunlara ek olarak müzede Kelt ve Yunan uygarlıklarına özgü nesneleri de inceleyebilirsiniz.

Ulusal Galeri

18. yüzyılda kurulan Ulusal Galeri vasıtasıyla Bologna’nın sanatsal zenginliği konusunda eşine az rastlanır bilgiler edinebilirsiniz. Güzel Sanatlar Akademisi ile aynı binayı paylaşan galeride, 13. ve 18. yüzyılda üretilmiş eserler sergileniyor. Koleksiyonu oluşturan çalışmalar ağırlıklı olarak şehir ile bağı olan sanatçılara ait eserler arasından seçilmiş.

Venedik Penceresi

Bologna’da tatil yaparken fotoğraf çekebileceğiniz özel bir yer arayışına girerseniz, rotanızı hemen Venedik Penceresi’ne ya da yerel dildeki adıyla La Piccola Venezia’ya çevirebilirsiniz. Pencere, geleneksel mimarinin zarafetini başarıyla yansıtan evlerle çevrili küçük bir kanala açılıyor.

Museo Ducati

Motosiklet tutkunlarının Bologna gezi programlarına dâhil ettikleri yerlerin başındaysa Ducati Müzesi geliyor. Kültürel tesisi gezerken markanın 1946’dan beri ürettiği 15 ikonik modeli yakından inceleyebilir, Ducati tarihinin önemli olayları hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Hatta markanın yarışlarda kazandığı kupaları da görebilirsiniz.

Bologna’da Nerede Kalınır?

Bologna’da Nerede Kalınır?

Kuzey İtalya’ya yönelik kültür turlarının en önemli durakları arasında gösterilen Bologna, küçük bir şehir olmasına rağmen bünyesinde farklı yönleri ile öne çıkan üç konaklama bölgesi barındırıyor. Kentin kalbi olarak nitelendirilen Maggiore Meydanı ve çevresi, bu bölgelerin en popüleri konumunda olmayı sürdürüyor. Meydan yakınında, çok sayıda hizmet kalitesi yüksek otel seçeneği bulunuyor. Üstelik buradan birçok önemli cazibe merkezine ulaşmak da en fazla 5-10 dakika sürüyor.

Ekonomik fiyatlı konaklama tesisleri arasından seçim yapmak isterseniz, Bologna Fuar Alanı ya da tren istasyonu çevresine odaklanabilirsiniz. Fuar alanına yakın konumda, kentin zengin mutfak kültürünü tanımanızı kolaylaştıracak birçok kaliteli restoran yer alıyor. Tren istasyonu civarındaki otellerden ise kent merkezine ulaşım için 15 -20 dakikalık süre yeterli oluyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

Bologna’da Ne Nerede Yenir?

Bologna’da Ne Nerede Yenir?

Bolonez sos, parmesan peyniri ve tortellini gibi damak çatlatan lezzetlerin doğum yeri olan Bologna’da, tadına doyamayacağınız tariflerden oluşan harika bir mutfak kültürü sizleri bekliyor. Zaten kent, bu özelliğinden dolayı uzun yıllardan beri “Şişman” unvanını üzerinde taşıyor. Yerel halk, yemek yemeyi yalnızca yaşamak için bir zorunluluk olarak görmüyor. Haliyle özellikle akşam yemekleri uzun sohbetler eşliğinde tüketiliyor.

Bologna, gerçek bir şarküteri cenneti olarak anılıyor. Mortadella ve culatello gibi ürünler, pek çok tarifte kendilerine yer bulabiliyor. Eğer yemeğe ayıracak çok fazla vaktiniz yoksa tigelle, crescentina gibi atıştırmalıklarla açlığınızı kolayca bastırabilirsiniz. Ana yemek olaraksa Bolonez soslu makarna, Bollito Misto, Cotoletta Alla Bolognese ya da Polpette Alla Bolognese tüketebilirsiniz. Yemek sonrası tatlı bir şeyler yemek isterseniz, kendinizi bir porsiyon Zuppa Inglese ile şımartabilirsiniz.

 • Yerel Lezzetler: Mercato Delle Erbe, Mercato Di Mezzo
 • Pizza: PizzAltero, Pizzeria Due Torri
 • Makarna: Tamburini
 • Tatlı ve Kahve: Caffe Terzi, Gelateria Gamberini

Bologna’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Bologna’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Kuzey İtalya’nın birçok kentinde olduğu gibi Bologna’da da alışveriş söz konusu olduğunda, ilk akla gelen seçenekler çeşitli giyim ürünleri ile gastronomik lezzetler oluyor. Modayı yakından takip eden ve özgün ürünlerin peşindeki gezginler Bologna’ya geldiklerinde önceliği ayakkabı modellerine veriyor. Gastronomiye meraklı bireylerse alışverişe çıktıklarında şarap ve peynir çeşitleri arasından damak tatlarına göre seçim yapmayı tercih ediyor.

Kente özgü gıda maddelerini bulabileceğiniz en iyi yerler olarak pazarlar öne çıkıyor. Mercato Delle Erbe ya da Mercato Di Mezzo’yu ziyaret ederseniz, bölgede yetişen sebze ve meyvelerden çeşit çeşit soslara kadar birçok farklı ürünü doğrudan çiftçilerden satın alma şansına sahip olabilirsiniz. Tasarımcı butikleri ve zincir mağazalar ise kentin en önemli alışveriş bölgesi konumundaki Independenza Caddesi üzerinde sıralanıyor. Eğer buradaki mekânlarda aradığınız tarzda ürünlerle karşılaşmazsanız, Via Farina’ya yönelebilirsiniz.

Bologna Gece Hayatı

Bologna Gece Hayatı

Üniversite öğrencilerinin varlığı sayesinde Bologna’nın gece hayatı her daim canlılığını koruyor. Barlar ve gece kulüpleri ağırlıklı olarak Via Zamboni ile Via Mascarella üzerinde yer alıyor. Gastronomi tutkunları arasında popüler Golem – Caffe D’Arte, San Martino Meydanı’nda faaliyet gösteriyor. Bu mekân dışında Via Andrea Costa’daki Ai Vini Scelti de yoğun ilgi görüyor.

Hip Hop ve R&B’den hoşlanıyorsanız, ünlü isimlerin sahne aldığı Estragon’a gidebilirsiniz. Barmenlerin yaratıcılıklarını konuşturarak hazırladıkları içeceklerin tadına bakmak içinse Nu Bar Lunge’a zaman ayırabilirsiniz.

Bologna’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Bologna’da hafta sonları şehir merkezindeki tüm sokak ve caddeler motorlu taşıt trafiğine kapatılıyor. Bu durum, özellikle yürüyerek kentin güzelliklerini keşfetmek isteyen gezginlere güvenli ortam sunuyor.
 • Kent, bünyesinde ziyaret edilmeye değer birçok mekân barındırıyor. Bu mekânları indirimli fiyatlarla ziyaret etmek için Bologna Card satın alabilirsiniz.
 • Bologna tatiline ayırdığınız süre 6-7 gün civarındaysa, zamanınızın bir kısmını Parma, Venedik, Floransa, Modena gibi şehirlere günübirlik ziyaretlere ayırabilirsiniz. Tren yolculuğu, bu tarz geziler için en ideal ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor.

Önemli Telefonlar

 • Polis: 118
 • İtfaiye: 115
 • Acil Yardım: 113
 • Bologna Havalimanı: + 39 051 647 96 15
Yukarı Yukarı