tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Erivan Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Erivan Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Başlıklar

Diğer Şehirler

Ermenistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri Erivan, zengin kültürel mirası ve köklü tarihi ile turistleri cezbeden gezi rotaları arasında yer alıyor. Tarihi ve kültürel zenginliğine eşlik eden müzeleri ve sanat galerileri ile kültür-sanat tutkunlarına unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor, doğal güzellikleriyle de kendine hayran bırakıyor. Dikkat çeken mimarisi ile “Pembe Şehir” olarak anılan Erivan, ziyaretçilerini keyifli bir geziye davet ediyor.

Erivan gezi rehberi

Erivan Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Ermenistan
Yüz ölçümü: 223 km²
Dil: Ermenice
Ortalama sıcaklık: 10.2 °C
İklimi: Karasal
Bitki örtüsü: Ardıç, çayır, orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+4
Para Birimi: Ermeni Dramı
Ülke Kodu: +374
Telefon Kodu:  10
Priz Tipi: 230 V, 50 Hz, C / F


Erivan Nerededir? Komşuları?

Ermenistan’ın en büyük şehri ve başkenti olan Erivan ülkenin batısında yer alıyor. MÖ 782 yılında Hrazdan Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir, Ağrı Dağı ovasının kuzeydoğusunda bulunuyor. Köklü tarihi geçmişi ile zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yapan Erivan’ın koşuları ise Eçmiadzin, Aştarak, Artaşat ve Hayanist’tir.

Erivan’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Erivan’da kışlar çok soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Bu doğrultuda, Erivan seyahatinizi soğuk havalardan ya da aşırı sıcaktan etkilenmeden yapmak istiyorsanız, şehre ziyaret için en uygun zaman bahar ayları olacaktır. Diğer yandan Erivan’da bulunan kayak merkezlerinde bir kış tatili planlıyorsanız, özellikle ocak ve şubat ayları karın en çok yağdığı dönemlerdir.

Erivan Festivalleri

Erivan her yıl çok sayıda festival ve etkinliğe ev sahipliği yapan şehirlerden biridir. Erivan gezinizi festivallerin düzenlendiği tarihlere göre yaparak hem yerel kültürü tanıma fırsatı bulabilir hem de birbirinden renkli ve eğlenceli festivallerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İşte, başkent Erivan’ın en önemli festival ve etkinlikleri

 • Erivan Caz günü (Nisan)
 • Erivan Şarap Günleri Festivali (Mayıs)
 • Altın Kayısı Erivan Uluslararası Film Festivali(Temmuz)
 • Erivan Renk Koşusu (Temmuz)
 • Taraz Festivali (Ağustos)
 • Uluslararası Müzik Festival, (Eylül – Ekim)
 • Uluslararası Yüksek Performanslı Sahne Sanatları Festivali (Kasım)

Erivan’ı Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

2500 yıllık tarihi ve kültürel mirası ile Erivan, gerek tarihi yapıları gerekse turistik bölgeleri ile ziyaretçilerine pek çok gezilecek yer sunar. Tarihi dokusunu yansıtan yapıları ve katedralleriyle olduğu kadar müzeleri ve sanat galerileriyle de özellikle kültür ve sanat tutkunu gezginlerin ideal gezi rotaları arasında yer alır. Bu doğrultuda Erivan’ın ilgi çekici tarihi ve turistik noktalarını gezmek ve doğal güzelliklerle çevrelenmiş parklarını ziyaret etmek için yaklaşık 3-4 günlük bir seyahat planı yapmanız yeterli olacaktır

Erivan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Erivan’a ulaşım için en konforlu ve hızlı ulaşım alternatiflerinden biri havayoludur. Kafkasya’nın bu gizemli şehrine yolculuk yapmak istiyorsanız, Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Zvartnots Uluslararası Havalimanı’na düzenlediği direkt uçuşları tercih ederek şehre yaklaşık 3 saatte şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin farklı şehirlerinden İstanbul aktarmalı seferlerle de Erivan’ı ziyaret edebilmeniz mümkündür.

Seyahatinizi avantajlı fiyatlarla gerçekleştirmek için Pegasus’un belirli dönemlerde düzenlediği kampanya ve promosyonları takip ederek ucuz Erivan uçak biletinizi hemen satın alabilirsiniz.

Erivan’da Ulaşım İmkânları

Pegasus İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gerçekleştirdiği Erivan uçuşlarında Zvartnots Uluslararası Havalimanı’na iniş yapar.

Toplu Taşıma

Erivan toplu taşıma açısından Ermenistan’ın en gelişmiş şehridir ve şehir içi ulaşım otobüs, matruşka, metro, troleybüs ve taksilerle sağlanır. Oldukça geniş bir güzergâhta hizmet veren otobüs ve minibüsler şehir içinde istediğiniz noktalara ekonomik fiyatlarla ulaşabilmenizi sağlar.

Metro şehrin kuzey-güney hattında 10 istasyonla hizmet verir ve şehir içi ulaşımın önemli bir parçasını oluşturur. Haftanın her günü 06.30 – 23.00 saatleri arasında hizmet veren metro şehrin her noktasına ulaşım için konforlu ve hızlı bir alternatif sunar. Ayrıca şehirde ulaşım için taksileri ve araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

‌Zvartnots Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Zvartnots Havalimanı Erivan şehir merkezine yaklaşık 12 km mesafede yer alır. Pek çok ulaşım alternatifiyle havalimanından şehir merkezine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz

Zvartnots Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım havalimanından kalkan servisler, otobüsler, matruşka olarak adlandırılan minibüsler, metro ve taksiler ile sağlanır. Hat numaraları ve güzergâhlarına göre farklı saatlerde kalkan otobüsler ortalama 20 dakikada içerisinde şehir merkezine ulaşır. Matruşkalar ile havalimanından şehrin daha uzak pek çok noktasına gidebilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir ulaşım sunan metro, 06:30 – 23:00 saatleri arasında hizmet verir. Havalimanından 18 numaralı otobüsler ile bağlantılı olarak metroya aktarma da yapabilirsiniz. Ayrıca havalimanındaki taksileri tercih ederek şehre çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuzu daha konforlu hale getirmek için Pegasus araç kiralama hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Erivan’da Gezilecek Yerler

Cumhuriyet Meydanı

Erivan’ın en popüler noktası olan Cumhuriyet Meydanı şehrin merkezinde yer alıyor. Bakanlık binaları ve pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan meydanda aynı zamanda heykeller, havuz ve fıskiyeler bulunuyor. Yaz aylarında pek çok eğlence düzenleniyor ve şehrin kalbi olarak nitelendiriliyor. Cumhuriyet Meydanı içerisinde şehrin yöresel yemeklerini ve içeceklerini deneyebileceğiniz kafeler, restoranlar ve mağazalar da şehri gezerken hem alışveriş yapabileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz olanaklar sunuyor.

Ermenistan Tarih Müzesi

Ermeni tarihini ve kültürünü yansıtan pek çok eserin sergilendiği Ermenistan Tarih Müzesi’nde altın, gümüş, renkli halılar, silahlar ve arkeolojik eserler sergileniyor. Ermeni kültürüne yakından tanıklık edebileceğiniz müzede ayrıca Kafkasya, Mısır, Asur, İran gibi farklı medeniyetlere ait eserleri de görebilirsiniz.

Ermenistan Ulusal Sanat Galerisi

Sanat galerileri ile öne çıkan Erivan’da sanat tutkunlarını cezbeden merkezlerin başında Ermenistan Ulusal Sanat Galerisi geliyor. Her yıl çok sayıda sergiye ev sahipliği yapan sanat merkezi birbirinden değerli koleksiyonları ile büyüleyici bir ambiyansa sahip. Rusya ve farklı ülkelerden sanatçılarının eserlerini inceleyebileceğiniz bu galeri, Erivan’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri.

Cafesjian Sanat Müzesi

Tamanyan Caddesinde bulunan Cafesjian Sanat Müzesi içerisinde 5000’den fazla eser sergileniyor. Çok sayıda değerli koleksiyonun ve en büyük cam koleksiyonlarından birinin yer aldığı müzede, ayrıca ünlü sanatçıların eserlerini de görebilirsiniz.

Matenadaran Eski El Yazmaları Müzesi

17 binden fazla el yazması eserin sergilendiği Matenadaran, Dünya’daki en eski el yazması müzesi olma özelliği taşıyor. Ermenice’nin yanı sıra Rusça, İbranice, Frasça, Japonca ve Latince dillerinde de el yazmalarına ev sahipliği yapan müzede ayrıca minyatür resimleri ve matematik alanında yapılan çalışmaları da inceleyebilirsiniz.

Mavi Camii

Gök Camii olarak da bilinen Mavi Cami 18. yüzyılda inşa edilmiştir ve günümüzde halen ibadete açıktır. Erivan’da yaşayan İranlılar tarafından kullanılan bu camiyi gezerek hem tarihin büyülü atmosferine tanıklık edebilir hem de cami içerisindeki medrese ve kütüphaneyi inceleyebilirsiniz.

Eçmiyazin Katedrali

Eçmiyazin Katedrali

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Eçmiyazin Katedrali, Erivan’da görmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Ermenistan’ın en eski katedrali olarak bilinen bu katedral şehrin eski mimari örneklerini görebileceğiniz bir ortam sunuyor.

Erivan’da Nerede Kalınır?

Her geçen gün gelişmeye devam eden Erivan, konaklama açısından pek çok seçeneğe sahip. Seyahatiniz sırasında her şey dahil ve konforlu bir konaklama seçeneği arıyorsanız, şehir merkezinde Cumhuriyet Meydanı ve Opera Binası civarında yer alan 5 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca şehirde ziyaretçiler için butik otel, pansiyon ve hostel seçenekleri de bulunuyor. Şehrin farklı bölgelerinde bulunan bu otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Erivan’da ihtiyacınıza ve bütçenize uygun tüm konaklama seçeneklerini inceleyebilir, Pegasus’tan avantajlı fiyatlarla otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

Erivan’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Erivan’da Ermeni, Arap, Rus ve özellikle Türk mutfağıyla benzer lezzetler bulunuyor. Dolayısıyla Erivan’a gittiğinizde alışkın olduğunuz pek çok lezzetle karşılaşabilirsiniz. Et ürünleri ve ekmeğin ön planda olduğu şehirde günlerce taze kalabilen lavash ve mayalı bir ekmek çeşidi olan matnakşa, en çok tüketilen yiyeceklerin başında geliyor. Sığır eti ve çeşitli sebzelerle hazırlanan borsch çorbası eve keşkeklik buğdayla yapılan dövme köfte de kentin öne çıkan yemeklerinden. Kuzu eti, patlıcan ve mantı da şehirde oldukça popüler lezzetler arasında. Şarap ve konyakları ile meşhur şehirde Türk kahvesine benzer bir kahve çeşidi de mevcut.

Erivan’ın denemeniz gereken diğer lezzetleri ise şu şekilde:

 • Dolma
 • Khoravat
 • Kaşlama
 • Vospov Abour
 • Jengyalov Hac
 • Baklava

Erivan’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Ermenistan’ın en büyük şehri Erivan’da pek çok mağaza, butik ve yerel dükkân mevcut. Büyük bölümü şehir merkezinde yer alan bu mağaza ve butiklerde yerel tasarımcıların moda ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya dükkânlarında şehre özgü biblo, boyalı tabaklar, ahşap tavla, magnet ve anahtarlık gibi çeşitli seçenekler arasından sevdiklerinize hediyeler satın alabilirsiniz. Erivan’da turistlerin en çok rağbet ettiği pazarlardan biri olan ve Cumhuriyet Meydanı yanında bulunan Vernisaj pazarı sanat eserleri, hediyelik eşya ve antika alışverişlerinizde pek çok seçenekle karşılaşabileceğiniz önemli yerlerdendir. Bu pazar, sadece hafta sonları açıktır.

Erivan’ın yöresel lezzetleri, taze kurutulmuş meyve ve sebze alışverişi yapmak istiyorsanız, Tashir adı verilen Erivan Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ev yapımı halı ve kilimler, özel reçeller ve şehrin meşhur Ermeni konyağı ve Ermenistan votkası da satın alabileceğiniz hediyeler arasında yer alıyor.

Erivan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Erivan’a seyahat edecek yolcuların vize alması gerekiyor.
 • Şehrin müze ve sanat galerilerinin pek çoğunu gezmek ücretsiz. Müzelerde fotoğraf ve video çekmenize kesinlikle izin verilmiyor.
 • Erivan’da alkollü araç kullananlar için çok ağır yaptırımlar söz konusu.
 • Erivan kış aylarında oldukça soğuk ve kar yağışlıdır. Bu nedenle şehri kış aylarında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bavulunuza kalın kıyafetler almanız faydalı olabilir.
 • Şehirde Türkçe konuştuğunuzda genelde cevap alamayabilirsiniz. Bu doğrultuda Rusça ve İngilizce dilini kullanmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Yerel halk alışveriş sırasında turistlere farklı fiyat verebiliyor. Alışveriş yaparken yerel esnafla pazarlık yapmanız iyi olacaktır.

Erivan Gece Hayatı

Erivan’da gece hayatı özellikle şehrin merkezi Cumhuriyet Meydanı ve Opera Binası çevresinde hareketlilik gösteriyor. Cumhuriyet Meydanı ve Opera Binası civarında bulunan pek çok kafe ve barlarda eğlenceler özellikle yaz aylarında sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Farklı müzik türleri ile devam eden eğlencelerde Ermeni halk müziğine sıkça rastlayabilirsiniz 5 yıldızlı otellerde düzenlenen akşam programlarında hem yöresel lezzetleri tadabilir ve canlı müzik eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Ülke Alan Kodu: +374

Erivan Şehir Kodu: 10

Zvartnots Uluslararası Havalimanı (EVN): +374 10 493000

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Arama Kurtarma: 108

Trafik Polisi: 177

Yukarı Yukarı