tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Kahramanmaraş Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Akdeniz Bölgesi’nin doğu sınırında bulunan Kahramanmaraş, antik çağlardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehrin adı uzun yıllar boyunca Maraş olarak kullanılmış, şehirde yaşayanların Millî Mücadele’de sergilediği üstün özveri ve başarıdan dolayı ise Cumhuriyetin ilânı ile birlikte Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. Maraş isminin kökeni ise oldukça eskiye dayanır. Bölgede hüküm sürmüş medeniyetlerden Hitit Krallığı'nın MÖ 1000’li yıllarda yıkılması ile ortaya çıkan Gurgum Krallığı, Maraş’ı merkez olarak benimsemiştir. Asur Krallığına ait tabletlerde Gurgum Krallığının merkezi olarak Markas’dan bahsedilir. Şehrin adı ile ilgili ulaşılabilen en eski yazılı eserler bu tabletlerdir. Bu nedenle Maraş isminin Markas’dan türediği kabul edilir. Şehirde yaşamış olan en eski medeniyetin MÖ 2000’li yıllarda Hitit Krallığı olduğu belirtilmektedir. Ancak bölgede yapılan kazılarda bulunan eserlerin tarihinin MÖ 14000’li yıllara dayandığı keşfedilmiştir.

kahramanmaraş gezi rehberi

11 adet ilçesi bulunan kent; doğuda Adıyaman ve Malatya, batıda Adana ve Osmaniye, kuzeyde Sivas ve Kayseri, güneyde Osmaniye ve Gaziantep ile komşudur.

Maraş Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: Akdeniz Bölgesi
Yüz ölçümü: 3.017 km2
Dil: Türkçe
Ortalama sıcaklık: 15.6 C
İklimi: Güneyde Akdeniz İklimi ve Kuzeyde Yumuşak Karasal İklim
Bitki örtüsü: Orman ve Fundalık
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: 0344
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: Tip C


Kahramanmaraş’a Nasıl Gidilir? 

Kahramanmaraş Havalimanı, 1996 yılından beri şehri ziyaret etmek isteyenler için konforlu ve hızlı bir ulaşım imkânı sunuyor. Çevre şehirlerde bulunan havalimanlarına göre daha sakin olan Kahramanmaraş Havalimanı'nda sadece 5 uçak kapasiteli apron bulunuyor. Pegasus Hava Yollarından alacağınız Kahramanmaraş uçak bileti ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kahramanmaraş’a kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul haricindeki şehirlerden Kahramanmaraş’a ulaşmak için de Pegasus Hava Yolları'nın aktarmalı uçuşlarından faydalanabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Kahramanmaraş Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım 

Kahramanmaraş Havalimanı şehir merkezine 5 km uzaklıktadır ve havalimanı-şehir merkezi ulaşımı ortalama 15 dakikadır. Havalimanından büyükşehir belediyesinin sağladığı yolcu servisleri ve taksiler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Pegasus araç kiralama hizmeti ile dilediğiniz aracı seçebilir, daha rahat ve konforlu bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım 

Kahramanmaraş’ta şehir içi ulaşım belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile sağlanır. Şehir içi otobüslerde kullanılan Kahraman Kart edinerek, indirimli fiyatlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.  

Kahramanmaraş’a Ne Zaman Gidilir? 

Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi’nin en doğusunda bulunur. Bu nedenle bölgenin diğer şehirlerine göre yazları bunaltıcı şekilde sıcak değildir. Bunun yanında komşu olduğu Doğu Anadolu ve İç Anadolu şehirleri gibi sert bir iklimi de yoktur. Bu nedenle kent yılın birçok zamanında ziyaret edilebilir. Kahramanmaraş’a yapılacak ziyaretlerin 3-4 gün olması şehri keşfetmek için yeterlidir.

Kahramanmaraş’taki Festivaller 

Kahramanmaraş’ta yılın belirli dönemlerinde çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenir. Bunlar arasında şüphesiz en ilgi gören etkinlik şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun kutlanmasıdır. Millî Mücadele direnişinin başlangıç yeri olarak kabul edilen kentteki bu kutlamalar görülmeye değerdir. Şehirde düzenlenen festival ve etkinlik programına Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün web sitesinden ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş’ta yıl içerisinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ve festivaller şunlardır:

 • Uluslararası Ultra Maratonu (Mayıs)
 • Uluslararası Türkoğlu Avasım Geleneksel Türk Oyunları Festivali (Mayıs)
 • Dondurma ve Kültür Sanat Festivali (Eylül)

 

Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler

Farklı kültürlerin sentezlenmesiyle zenginleşen, özgün ve özel dokusunu koruyan Kahramanmaraş, Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen rotalar arasındadır. İşte Maraş’ta gezilecek yerlerden birkaçı:

Germenicia Antik Kenti

MS 300-400 yıllarında Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilen antik kentin büyük bir bölümü halen yer altındadır. Şehir merkezi içinde kalan antik kent eşsiz mozaikler barındırır. Arkeolojik çalışmaların henüz tamamlanmamış olduğu tarihi kentten çıkarılan birçok eser Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir.

Geleneksel Maraş Konakları 

Sivil mimarinin en güzide örneklerini oluşturan Maraş Konakları şehrin simgelerinden birisidir. Konakların giriş kapıları iç içe iki kapı şeklindedir. Bu kapılardan küçük olanı insanlar, büyük olanı ise binek hayvanları içindir. Konaklar genellikle iki katlı cumbalı yapıdadır. Bu yapılardan ziyarete açık olan Dedeoğlu Konağı ile Kocabaş Konağını ziyaret edebilirsiniz.

Maraş Kalesi 

Maraş kalesi

Tarihi MÖ 9.yüzyıla dayanan kale belirgin bir şekilde Hitit Krallığı izleri taşır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi'nde kaleye ait dört adet aslan heykelinden bahsedilir. Bu heykellerden günümüze sadece 1 tanesi ulaşmış olup Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesinde yer alır.

Döngel Mağaraları ve Köyü

Kahramanmaraş’taki en eski yerleşim yeri olarak bilinen Döngel Mağaraları üst üste bulunan üç mağaradan oluşur. Bölgede irili ufaklı birçok gölet ve şelale vardır. Çevresinde bulunan mesire alanları ile ziyaretçilerine keyifli bir zaman geçirme imkânı sunan mağara özellikle yaz aylarında oldukça serindir.

Taş Köprü

Kahramanmaraş taşköprü

Şehir merkezine 11 km mesafede bulunan köprü Ceyhan Nehri üzerinde bulunur. 1563 yılında Dulkadiroğlu Beyliği tarafından inşa edilen köprü, büyük oranda orijinal halini korumuştur. Köprü asimetrik bir yapıda olup 158 metre uzunluğundadır.

Kahramanmaraş’ta Nerede Kalınır? 

Oldukça köklü tarihi ve zengin kültürel yapısı ile yıl içerisinde birçok ziyaretçi ağırlayan şehirde çeşitli konaklama alternatifleri bulunur. Bu seçeneklerden ön plana çıkanlar Hampton by Hilton Hotel, Clarion Hotel ve Saffron Hotel'dir. Şehir merkezinden biraz uzakta olsa da Ramada Plaza Hotel de şehrin yıldızları arasındadır. Ayrıca Kentpark Exclusive Butik Hotel ve Otel Germanicia da şehir merkezinde tercih edilebilecek oteller arasındadır. Şehirde konaklarken Ilıca kasabasında bulunan kaplıcalardan faydalanmak da isterseniz, kasabada bulunan Haliloğlu Apart Otel ve Şerife Hatun Apart Otel gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Kahramanmaraş’ta Ne, Nerede Yenir? 

Kahramanmaraş dondurması

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş, zengin mutfağı ile birçok yöresel tat sunar. Meşhur Maraş dondurması, cips şeklindeki tarhanası, mumbar dolması, eli böğründe kebabı, ekşili çorbası ile ziyaretçilerine unutulmaz bir lezzet şöleni vadeden Kahramanmaraş’ta hangi yemeğin nerede yenileceğini sizler için derledik.

 • Mumbar dolma, Eli Böğründe Kebabı: By Yaşar Steak House, Çınar Restoran
 • Geleneksel Anadolu Mutfağı: Hacı Milcan Et Lokantası, Gümüşhan Restoran
 • Geleneksel Kahramanmaraş Mutfağı: Kocabaş Konağı, Küçük Ev Restoran, Maraş Kültür Evi
 • Kelle Paça Çorbası: Meşhur Maraş Paça, Menekşe Paça Salonu

 

Kahramanmaraş’ta Ne, Nereden Alınır?

Kahramanmaraş alışveriş

Şehir, meşhur dövme dondurması ve yöresel ürünlerinin yanında el işçiliği ile üretilen çeşitli ürünler ile de dikkat çeker. Özellikle Kapalı Çarşı Bakırcılar Sokağında küçük bir çarık üretim dükkânı olan Hüseyin Usta, Hollywood kostümcülerinin de uğrak yeridir. İçerisinde bulunan birçok atölye ile Bakırcılar Çarşısı, yöresel birçok ürünü ve lezzeti bulabileceğiniz bir yerdir. Bunun yanında şehir merkezinde bulunan Yaşar Pastanesi'nden şoklanmış bir şekilde dövme dondurma alabilirsiniz. Ayrıca Piazza AVM, Arnelia AVM ve Hasırcıoğlu AVM’de de alışveriş yapma imkânı bulabilirsiniz.

Kahramanmaraş’ta Gece Hayatı

Kahramanmaraş, fazla hareketli olmasa da ziyaretçilerine birçok Anadolu kentine oranla daha tatmin edici bir gece hayatı sunar. Bu kapsamda şehir merkezinde çeşitli eğlence mekânları, canlı müzik yapan kafeler ve türkü barlar mevcuttur. Öyle ki şehirde kafeler sokağı olarak anılan bir cadde bulunur. Bu cadde üzerinde yer alan kafelerde gece geç vakitlere kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz. Gece kulüpleri arasında Almina Night Club ve Klasedon Bar sabaha kadar devam eden eğlenceleri ile dikkat çeker. Ayrıca otantik bir gece isteyenler için Deniz Türkü Bar ve Haskoç Türkü Evi de alternatif seçenekler arasındadır.

Önemli Telefonlar

Kahramanmaraş Telefon Kodu: 0344

Kahramanmaraş Havalimanı: 0344 236 53 52  

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kahramanmaraş'ta nasıl araç kiralayabilirim?

Kahramanmaraş'ta araç kiralamak için uçak yolculuğu ile şehre gittiyseniz doğrudan havalimanındaki araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus Araç Kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Kahramanmaraş şehir merkezinden araç kiralamayı planlıyorsanız, yine güvenilir kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Kahramanmaraş neyi ile meşhurdur?

Kahramanmaraş, ünlü "Maraş dondurması" ile meşhurdur. Ayrıca şehir, geleneksel Türk mutfağına özgü lezzetlerin sunulduğu bir gastronomi merkezi olarak da bilinir. Bu lezzetlerden en popüler olanları; Maraş tarhanası, acem pilavı, Maraş tava, cevizli kırma tatlısı, sömelek köfte, çöş börek (Maraş mantısı), un sucuğu, ciğerli bulgur pilavı, pazı sarması, eli böğründe, Maraş paçası, Maraş yoğurtlu kebap, ravanda şerbeti ve ekşili dövme çorbasıdır diyebiliriz.

Kahramanmaraş'a nasıl ulaşabilirim? En yakın havaalanı neresidir?

Kahramanmaraş'a ulaşmak için en yakın havaalanı "Kahramanmaraş Havalimanı"dır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden Kahramanmaraş'a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca, kara yoluyla seyahat etmek isterseniz, şehre otobüs ve özel araçla da seyahat edebilirsiniz.

Kahramanmaraş'ta yerel el sanatları veya alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

Kahramanmaraşta birçok el sanatı geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Bunlar arasında en popülerleri bakırcılık, bıçakçılık ve kilimciliktir. Kahramanmaraş'tan eve dönerken alabileceğiniz hediyeler arasında bakır eşyalar, Osmanlı çarıkları, deri sandaletler, tarhana cipsi, kuru dolma, dondurma, Çağlayancerit cevizi ve Maraş biberini sayabiliriz.

Kahramanmaraş çevresinde doğa yürüyüşleri veya doğa sporları için uygun bölgeler var mı?

Kahramanmaraş ve çevresi doğa severler için birçok seçenek sunar. Kahramanmaraş'ın doğal güzellikleri arasında Kapıçam Tabiat Parkı, Yedikuyular Kayak Merkezi, Amanos Dağları, Döngel Mağarası ve Ceyhan Nehri kıyısı gibi doğa yürüyüşleri, trekking ve doğa sporları için ideal bölgeler bulunmaktadır.

Kahramanmaraş'ta gezi planlarken nelere dikkat etmeliyim?

Özellikle doğa aktiviteleri için hava koşullarını göz önünde bulundurarak mevsime uygun giyim ve ekipmanı yanınıza almalısınız.

Yerel tatları denemek için yöresel restoranlara uğramalı ve Maraş dondurmasını mutlaka tatmalısınız.

Tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etmek için yeterli zaman ayırmayı unutmayın.

Yukarı Yukarı