tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Amman Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Amman Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Dünyanın en eski şehirlerinden birisi olan Amman, Ürdün’ün en büyük şehri ve başkentidir. En eski yerleşim yerlerinden biri olan şehir, birçok kültürü içerisinde barındırır. Şehrin isminin ilk geçtiği kaynak Eski Ahit’tir. Bu kitapta geçen “Rabbah Ammon” ifadesi “Ammonitlerin başkenti” anlamını taşır. Bu isim Helenistik dönemine kadar kullanılmıştır. Ancak şehri hakimiyeti altına alan Mısır Kralı Ptoiemaios Philadelphos, şehrin ismi Filadelfeia olarak değiştirilmiştir ve şehir 635 yılına kadar Mısır egemenliğinde kalmıştır. Şehir; Osmanlı yönetimine kadar Emevi, Abbasi, Eyyubi, Selçuk gibi güçlü devletlerin hükmü altında varlığını sürdürmüştür. I. Dünya Savaşı’ndan sonra ise İngilizlerin egemenliği altına giren Ürdün 1946 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ve Amman’ı başkent olması kabul etmiştir.

Amman Hisarı

Amman, yedi tepe üzerine kurulan bir şehirdir. Bu durum Ürdün bayrağında yedi köşeli yıldız ile temsil edilir. Şehir batı ve doğu olmak üzere iki bölgeye ayrılır. Geleneksel Amman’ı doğu kesimi yansıtır. İslam izlerinin görüldüğü doğu kesimi, tarihi Amman’ın merkezidir ve geleneksel Ürdün mimarisinin izlerini taşır. Batı kesimi ise modern görünümü ile bir Avrupa şehrini anımsatır. Bu kesimde; modern şekilde inşa edilmiş yüksek binalar, sanat galerileri, lüks oteller ve lüks restoranlar yer alır.

Amman Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Ürdün
Bölge: Lut Gölü’nün kuzeydoğusu
Yüz ölçümü: 1.680 km2
Dil: Arapça
Ortalama sıcaklık: 16.6 C
İklimi: Akdeniz iklimi- Çöl iklimi
Bitki örtüsü: Maki
GMT ile arasındaki fark: Kış yerel saati UTC+2 / Yaz yerel saati UTC+3
Telefon Kodu: +962
Para Birimi: Ürdün Dinarı
Priz Tipi: Tip C


Amman’a Nasıl Gidilir?

Amman havalimanı

Pegasus Hava Yolları ile İstanbul'dan direkt uçuşlarla Amman Queen Alia Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Amman’a uçuş süresi ortalama 1 saat 40 dakikadır. Diğer şehirlerden İstanbul aktarmalı olarak ulaşabileceğiniz şehrin uçuş tarihleri ve detaylarına Amman uçak bileti sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Amman Queen Alia Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşım; taksi ve ekspres otobüsler ile sağlanmaktadır. 24 saat boyunca hizmet veren ekspres otobüsleri her 30 dakikada bir Amman şehir merkezine hareket eder. Otobüs, Kuzey Terminal 2’nin dışında bulunan duraktan kalkar ve yolculuk 45- 60 dakika arası sürer.

Amman seyahatinizde araç kiralamak ve tüm seyahatinizi daha konforlu kılmak isterseniz Pegasus araç kiralama hizmeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Pegasus’un seyahat tarihleriniz doğrultusunda sunduğu seçeneklerden ideal aracınızı seçebilir ve havalimanından teslim alabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım

Amman’da şehir içi ulaşım ağı henüz çok gelişmiş değildir. Ulaşım, yalnızca otobüsler ile sağlanır; bu sebeple taksi ve araç kiralama seçenekleri turistler tarafından sıklıkla tercih edilir. Pazarlık kültürünün oldukça gelişmiş olduğu şehirde taksi ücretleri için indirim sağlayabilirsiniz.

Amman’a Ne Zaman Gidilir?

Amman ne zaman gidilir

Şehirde, Akdeniz ve çöl iklimi birlikte görüldüğü için, soğuk bir dönem yaşanmaz fakat yaz aylarında sıcaklık epey yükselir.

Şehir her mevsim ziyaret edilmeye uygun olsa da daha rahat bir seyahat için ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Amman’ı gezmek için en az 2 gün ayrılması tavsiye edilir.

Amman’daki Festivaller

Amman, her yıl pek çok uluslararası festivale ev sahipliği yapar. Şehre renkli ve dinamik bir atmosfer kazandıran festivaller yalnızca yerel halkın değil, turistlerin de ilgi odağındadır.

 • Görsel Festivali (Mart)
 • Jazz Festivali (Nisan)
 • Opera Festivali (Temmuz)

 

Amman’da Gezilecek Yerler

Amman, köklü geçmişi ve bu geçmişin armağan ettiği tarihi yapıları ile turistik bir değer kazanmıştır. Bu tarihi yapıların yanı sıra şehrin sanatsal ve kültürel yönü de turistler açısından oldukça tatmin edicidir.

Amman Kalesi 

Amman kalesi

Amman’ın kurulduğu yedi dağdan biri üzerinde bulunan Amman Kalesi; şehrin en eski tarihi yapılarından birisidir. Arkeolojik kazılarda elde edilen verilere göre, Amman Kalesi’nin bulunduğu tepede Cilalı Taş Devri’nden beri yaşam olduğu tespit edilmiştir. Kale; Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihi ve Bizans, Emevi, Roma gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla dünya çapında ünlüdür.

Amman Roma Tiyatrosu

Amman roma tiyatrosu

Antonius Plus zamanında yapımına başlanan tiyatronun tarihi 2. yüzyıla dayanır. Bu özelliğiyle tiyatro, Amman’da yer alan en eski tarihi kalıntılar arasındadır. 6000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatro üç ana bölümden oluşur. Tiyatro, güneşin gökyüzündeki konumu göz önüne alınarak inşa edildiği için tiyatronun kuzey bölümünden güneşin bütün hareketlerini seyretme imkânı bulunur.

Kral I. Abdullah Cami

Amman’ın simgesi olan cami büyüleyici bir görselliğe sahiptir. 20. yüzyılda inşa edilen caminin yapımına 1982 yılında başlanmış ve 1989 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Adını, ünlü Ürdün Kralı I. Abdullah’tan alan ve Amman’ın merkezinde bulunan caminin mavi renkteki kubbesi şehrin birçok bölgesinden görülür. İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan cami; vitray süslemeleri ve iç duvarlarındaki el işçiliği ile oldukça dikkat çekicidir.

Mşatta Sarayı

Amman mşatta sarayı

Amman’da yer alan sarayların en gösterişlisi Mşatta Sarayı’dır. 743-744 yıllarında oldukça büyük bir arazinin üzerine inşa edilen sarayın, birçok odası ve büyük bir bahçesi vardır. Sarayın iç ve dış kısmındaki süslemeler el işçiliğinin büyüleyici örneklerindendir.

Amman Arkeoloji Müzesi

Tarih boyunca birçok medeniyetin merkezi olan Amman, arkeolojik kalıntılar açısından oldukça zengindir. Bu arkeolojik eserler, kronolojik sıraya göre, şehir merkezinde yer alan Amman Arkeolojik Müzesi’nde sergilenir. En dikkat çeken detayı Ölü Deniz’den çıkarılan kalıntılar olan müze, tarihe etkileyici bir yolculuk vadeder.

Amman’da Nerede Kalınır?

Amman nerede kalınır?

Amman şehrinde her bütçeye göre konaklama seçeneği bulunur. Şehrin geleneksel yapısını ve tarihi mekânlarını görmek istiyorsanız Oldtown bölgesindeki konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Modern yapısı ile dikkat çeken 5. Ada Bölgesi de ziyaretçilerin en çok tercih ettiği bölgeler arasındadır.


OTEL REZERVASYONU YAP

Amman’da Ne, Nerede Yenir?

Amman yemekleri

Ürdün mutfağı; Akdeniz, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve İran mutfaklarının esintilerini taşır. Bu sentezin şekillendirdiği Ürdün mutfağında neredeyse yemeklerinin tamamında et başroldedir.

 • Falafel: Hashem Restoran
 • Humus: Reem Al Bawadi
 • Mansaf: Al Quds
 • Şavurma: Al Karam
 • Künefe: Habibah
 • Yöresel Kahvaltı: Sham Al Balad

 

Amman’da Ne, Nereden Alınır?

Amman alışveriş

Amman’da alışveriş kültürünü semt pazarları oluşturur. Haftanın her gün Amman’ın farklı bölgelerinde kurulan semt pazarları hem yerel halkın hem de turistlerin ilgi odağındadır. Amman’ın en büyük pazarı Souk Jara’dır. Buradan özel kokulu sabun ve Amman yöresine ait kıyafetler satın alabilirsiniz.

Amman’ın yayalara açık olan ilk caddesi Wakalat Caddesi’dir. Burada şehrin en eski dükkanları yer alır. Ünlü markaların yer aldığı Sweifieh Caddesi’nden de alışveriş yapabilirsiniz. El işlemeleri satın almak istiyorsanız Pera bölgesini ziyaret edebilirisiniz. Antik ürünlere ilgi duyuyorsanız ise rotanızı Madaba bölgesine çevirebilirsiniz. Amman’dan hediyelik olarak misk kokulu esanslar ve ev yapımı bakım ürünleri alabilirsiniz.

Amman’da Gece Hayatı

Amman gece hayatı

Amman’da gece hayatı renkli ve hareketlidir. Şehrin birçok bölgesinde canlı müzik yapan kafeler, barlar ve gece kulüpleri bulunur. Hareketli bir gece hayatını tercih ediyorsanız Rainbow Caddesi’ni tercih edebilirsiniz.

Amman’da nargile kültürü vardır. Sakin bir yer tercih ederek kahve ile nargile keyfi çıkarabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +962

Şehir Kodu: 6

Amman: Queen Alia Uluslararası Havalimanı: +962 6 500 2777

Polis: 191

Ambulans: 193  

Yukarı Yukarı