tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Londra Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Londra Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Tarih boyunca dünyanın en önemli şehirlerinden biri olma unvanını her daim koruyan Londra, İngiltere’nin ve aynı zamanda Birleşik Krallık’ın başkenti. Her yıl dünyanın en çok turist çeken şehirleri sıralamasında en üst sıralarda yer alan şehir, oldukça kozmopolit bir yapıya sahip. Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Londra, tam anlamıyla bir dünya metropolü konumunda bulunuyor.

Londra Gezi Rehberi

İşte, bu görkemli şehir hakkında merak ettiğiniz her şeye yanıt olacak Londra şehir rehberi:

Genel Bilgiler

Ülke: İngiltere
Bölge: Batı Avrupa
Yüz ölçümü: 1572 km²
Dil: İngilizce
Ortalama sıcaklık: 11.1 °C
İklimi: Ilıman okyanus iklimi
Bitki örtüsü: Kıraç arazi ve ormanlar
GMT ile arasındaki fark: Kış aylarında GMT+0, yaz aylarında GMT+1
Telefon Kodu: +44
Para Birimi: Pound/Sterlin
Priz Tipi: Tip G Tipi / 230 V


Londra Nerededir?

Dünyanın en önemli başkentlerinden biri olan şehir, Büyük Britanya adasının güneydoğusunda, Thames Nehri üzerinde konumlanıyor. Şehrin kuzeyinde Hertford ve Chelmsford, doğusunda Maidstone, batısında Aylesbury ve Reading güneyinde ise Kingston şehirleri yer alıyor.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Londra denince akıllara ilk gelen konulardan biri de tabii ki Londra yağmurları. Ilıman okyanus ikliminin hakim olduğu şehirde yıl boyunca yağmurlar görülüyor. Yağış olmayan günlerde dahi genellikle kapalı havalara sahne olan şehir, temmuz ve ağustos aylarında güneşe kavuşuyor. Eğer Londra gezinizi soğuk ve yağıştan etkilenmeden gerçekleştirmek istiyorsanız seyahatiniz için yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Ancak Londra’nın bu aylarda oldukça kalabalık olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Londra’yı Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Londra, hem Avrupa’nın hem de dünyanın en önemli şehirlerinden biri konumunda. Bu önemini tarihteki stratejik konumu kadar sahip olduğu çok sayıda turistik merkeze de borçlu. Londra’ya seyahat eden gezginleri şehirde çok sayıda tarihi ve kültürel yapı bekliyor. Bu görkemli şehri tam anlamıyla tanımak istiyorsanız Londra gezisi için en az bir hafta ayırmanız gerekiyor.

Londra Festivalleri

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra, adeta bir festivaller şehri olarak tanımlanabilir. Şehir, oldukça farklı kültürlerin bir arada yaşadığı kozmopolit bir kent olduğu için Londra’da dünyanın dört bir yanından milletlerin izlerini taşıyan etkinliklere katılabilirsiniz. İşte, başkent Londra'nın en önemli festival ve etkinlikleri:

 • Notting Hill Carnival - Ağustos
 • The Thames Festival - Eylül
 • Hint Yeni Yılı (Diwali Festival) - Çeşitli tarihler
 • Çin Yeni Yılı Kutlaması - Şubat
 • Pueblo Karnavalı - Ağustos
 • St. Patrick's Day - Mart
 • Bonfire Night - 5 Kasım
 • Wimbledon Tenis Şampiyonası - Haziran ve temmuz
 • The Mayor's Thames Festival - Eylül
 • Londra Sanat Fuarı - Ocak
 • Londra Geçidi - Aralık
 • The Virgin London Marathon - Nisan
 • Frieze London

Londra’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Londra’ya ulaşım için hava yolu kullanılıyor. Ülkemizin birçok şehrinden İngiltere’nin başkentine direkt veya aktarmalı uçuşlar düzenleniyor. İstanbul’dan Londra’ya uçmak isterseniz 2504 km’lik mesafeyi yaklaşık 3 buçuk saatte aşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin diğer büyük şehirleri Ankara ve İzmir’den de Londra’ya İstanbul aktarmalı olarak yaklaşık 4 buçuk saatte ulaşabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Londra Stansted Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezinin 48 km kuzeydoğusunda yer alan Stansted Havalimanı'ndan merkeze ulaşım için ise Stansted Express adı verilen metro kullanılıyor. Her 15 dakikada bir hareket eden metro seferleri ile yaklaşık 45 dakikada şehrin merkezi noktalarından biri olan Liverpool Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra, şehir içi ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş kentlerinden bir tanesi konumunda. Dünyanın en eski yeraltı ulaşım sistemi Londra’da yer alıyor. Underground adı verilen metro ağı, kentin birçok noktasına ulaşım konusunda çözüm sunuyor. Toplamda 11 hattan oluşan sisteme şehrin sokaklarında gördüğünüz “Underground” tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Başkentte şehir içi ulaşımın bir diğer önemli aktörü de tabii ki kentin simgesi haline gelmiş olan Londra otobüsleri. Şehirde hizmet veren kırmızı otobüsler, yalnızca kentin dokusunda simgesel bir parça olmakla kalmıyor, aynı zamanda Londra’nın birçok noktasına ulaşabilmek için de oldukça faydalı bir toplu taşıma aracı görevi görüyor.

Londra’da Gezilecek Yerler

Londra’da Gezilecek Yerler

Londra, yalnızca sokaklarıyla bile oldukça ilgi çekici bir şehir olmasının yanında çok sayıda gezilecek noktaya da sahip. Tarihi yapıların yanı sıra çok sayıda müze ve sergiye de ev sahipliği yapan şehir, ziyaretçilerine uzun yıllar boyunca unutulmayacak bir tatil vadediyor.

Big Ben

Londra’da gezilecek yerler listesine şehrin en önemli simgelerinden biri olan Big Ben ile başlamamak olmaz. Yalnızca başkentin değil bulunduğu coğrafyanın da en önemli yapılarından biri olan Big Ben, 96 metre uzunluğa sahip bir saat kulesi. Westminster Sarayı’nın hemen yanı başında yer alan kule, 1834 yılında inşa edilmiş. Neogotik mimariyle tasarlanan kule, şehri görmeye gelen gezginlerin rotalarında her daim başrolü kapmayı başarıyor. Ancak tabii ki bu durum kuleye girişte uzun sıraların da oluşmasına sebep oluyor. Özellikle yoğun sezonlarda Londra’yı ve dolayısıyla Big Ben’i ziyaret etmeyi düşünüyorsanız planlamanızı yaparken sizi beklemesi muhtemel uzun kuyrukları da hesaba katmalısınız.

British Museum

Yüzlerce müzeye ev sahipliği yapan bir şehir olan Londra’da bu mekanların arasında en dikkat çekici olanlardan bir tanesi tabii ki British Museum. 1759 yılında açılan British Museum, şehrin en önemli müzesi olarak değerlendiriliyor. Dünya müzeciliğinde de oldukça önemli bir konumu olan mekan, 7 milyona yakın eseri himayesinde barındırıyor. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan British Museum’a en az bir gününüzü ayırmanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Westminster Sarayı

Londra gezinizde mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden biri olan Westminster Sarayı, Big Ben’e oldukça yakın konumda. Aslına bakılırsa Big Ben’den bile önce inşa edilmiş olan bu yapı, tarih boyunca İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapmış. Her ne kadar günümüzde Big Ben’in popülerliğinin biraz gölgesinde kalsa da Westminster, Londra gezinizin en önemli duraklarından biri olmaya aday.

Hyde Park

Londra, yalnızca tarihi mekanları ve müzeleriyle değil, parklarıyla da oldukça ünlü bir şehir. Londra parklarının en büyüğü ise ünü dünyaya yayılmış olan Hyde Park. 150 hektarlık bir alana yayılan park, hem şehrin sakinlerinin hem de Londra’yı ziyaret eden gezginlerin uğrak noktası konumunda. Londra gezinizde ufak bir dinlenme molası vermek istiyorsanız rotanızı Hyde Park’a çevirebilirsiniz.

Buckingham Sarayı

Şehrin en fazla ilgi çeken yerleri arasında en üst sıralarda yer alan Buckingham Sarayı, günümüzde İngiliz Kraliyet Sarayı olarak kullanılıyor. 1700’lü yılların başında Buckingham Dükü için inşa edilen saray daha sonra Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasıyla kraliyet sarayı halini almış. 800’e yakın odaya sahip olan sarayın yalnızca 19 odası ziyarete açık konumda. Saray, günümüzde daha çok resmi törenler için kullanılsa da turistler için ayrılan bölümleri de görülmeye değer.

Londra’da Nerede Kalınır?

Londra’da Nerede Kalınır?

Londra, her yıl dünyada 30 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bir şehir. Böylesine popüler bir seyahat destinasyonu olan kent, doğal olarak çok sayıda otel ve konaklama seçeneğine sahip. Ancak Londra’da konaklama özellikle şehir merkezine yakın bölgelerde yüksek fiyatlı seyredebiliyor. Daha uygun fiyatlarla konaklamak isteyen gezginlere şehrin kenar bölgeleri tavsiye ediliyor.

Şehirde konaklama açısından en çok tercih edilen bölgelerin başında City of London geliyor. Birçok turistik merkeze oldukça yakın konumda bulunan bölgede, çok sayıda lüks otel ve hostel yer alıyor. Ayrıca tarihi pansiyonlar da bölgede oldukça popüler. Londra’da konaklama için yönelebileceğiniz bir diğer alternatif de Soho bölgesi. Şehrin en hareketli noktalarından biri olan Soho, özellikle gençler tarafından sıkça tercih ediliyor. Hayatın 24 saat hiç durmadan hareketli bir şekilde yaşandığı Soho, tiyatrolar bölgesi olarak da biliniyor. Bölgede çok sayıda eğlence merkezi ile pub ve bistro yer alıyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

Londra’da Ne Nerede Yenir?

Londra’da Ne Nerede Yenir?

Oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Londra, yeme-içme kültürü bakımından birçok farklı mutfağın etkisi altında. Şehirde İngiliz mutfağının yanı sıra Hint, Çin, Alman, Fransız ve Türk mutfakları da oldukça popüler. Tüm bu çeşitliliğe rağmen tabii ki kentin en önemli yemeği İngiliz kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Fish&Chips. Bu İngiliz lezzetinin tadına bakmak için şehirdeki en popüler Fish&Chips restoranlarından bir tanesi olan Poppies’i tercih edebilirsiniz. Fish&Chips haricinde Londra’da başka geleneksel veya modern yemekler de oldukça popüler.

İşte Londra’da tadına bakabileceğiniz diğer lezzetler:

 • İngiliz Kahvaltısı
 • Donut
 • Beef Wellington
 • Sticky Toffee
 • Bangers & Mesh
 • Yorkshire Rosto
 • Pie & Mash

Nama

Vegan Dostu Beslenme

Hayal kırıklığına asla izin vermeyen menüsü ile Nama, işlenmemiş organik yiyecekleri ve zengin menüsü ile dikkat çekiyor. Vegan dostu bu restoranda hemen her malzeme organik. Haşlanmamış sebze bulamayacağınız restoranın en iyi yemekleri etsiz olarak üretiliyor. Bunun dışında sağlıklı ham pizzalarını da denemelisiniz. En sevdiğin yemekleri, bünyenize karşı suçluluk duymadan burada afiyetle yiyebilirsiniz

Adres: NAMA, 110 Talbot Road, Londra, W11 1JR.

Tiny Leaf

Tiny Leaf

Londra’nın yepyeni sağlık dolu restoranı Tiny Leaf, geçtiğimiz kış servislerini açtı. Londra’nın en yeni organik, vejetaryen restoranı, bünyesinde bulunan tüm yiyecekleri değerlendirip, sıfır atık mottosunu benimsiyor. Öğle yemeği için et içermeyen yemekler tercih ediliyor. Restoranın menüsü sürekli değişkenlik gösterse de adaçayı, yabani havuç ile kırmızı pancar salatası gibi lezzetler mutlaka hazır bulunuyor. Organik sebzeler eşliğinde, kenevir sosu ile kızarmış kabak, tereyağlı fasulye yahnisi ise restoranın başlıca lezzetleri.

Adres: Tiny Leaf 209 Westbourne Park Road, Londra, W11 1EA

Indigo, One Aldwych

Sağlıklı Beslenme

Yenilikçi ve müşterilerinin sağlığı açısından pek düşünceli Indigo’nun  menüsünde en kaliteli mevsimlik malzemeler kullanılır. Lezzetleri asla glüten ve inek sütü içermez. Tekne balıkları, sağlıklı cips quinoa, yer elması ve badem salatası ile süslenen doyurucu bir menü ile misafirlerini ağırlar. Yemeklerde kullanılmayan glüten ve sütün yerine, badem sütü, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve pirinç sütü kullanılır.

Adres: Indigo, One Aldwych, Londra, WC2B 4BZ

The Wallace Restaurant

The Wallace

Son derece aydınlık ve havadar bir atmosfere sahip olan restoran, tarihi bir Londra konağında bulunuyor. Yaratıcı fikirlere sahip uzman şefler, mevsimlik malzemelerden oluşturduğu menüler ile bu restoranı karşı konulmaz hale getiriyorlar. Sağlıklı yiyecekleri ile misafirlerini önemseyen The Wallace Restoran’da şeker pancarı lezzetlerini denemelisiniz. Ayrıca kış aylarında hastalıklara yenilmemeniz için merlot sirkesi, keçi peyniri ve fındıktan oluşan iksir ile mutlaka tanışmalısınız.

Adres: The Wallace Restaurant, Hertford House, Manchester Square, Londra W1U 3BN

Londra’dan Ne Hediye Alınır?

Londra’dan Ne Hediye Alınır?

Londra, alışverişi seven gezginler için de gidilebilecek ideal destinasyonlardan bir tanesi. Şehirde birçok alışveriş merkezi ve yerel dükkan bulunuyor. Londra seyahatinizden sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız şehrin simgesi olan Big Ben’in veya Londra otobüslerinin çok çeşitli biblo, magnet ve tablolarını bulabilirsiniz. Ayrıca Londra için oldukça önemli olan İngiliz çayı da Londra gezisinde tercih edilebilecek hediyeliklerden bir tanesi. Çeşitli giyim ürünleri veya Londra’nın meşhur çikolata ve bisküvileri de sevdikleriniz için satın alabileceğiniz hediyeler arasında bulunuyor.

Londra Gece Hayatı

Londra Gece Hayatı

Birçok alanda olduğu gibi gece hayatı konusunda da Londra dünyanın sayılı şehirlerinden bir tanesi. Yalnızca İngiltere’nin değil Avrupa’nın en hareketli gece hayatlarından birine sahip olan şehrin en hareketli noktası ise hiç şüphesiz Soho bölgesi. Dünyanın en iyi gece kulüplerini barındıran bölge, sabah saatlerine kadar süren eğlenceleriyle hem yerel halkın hem de şehri ziyaret eden gezginlerin gözdesi konumunda. Soho’da yer alan Koko, Xoyo, Tiger Tiger gibi mekanlar oldukça popüler. Ayrıca hem Soho’da hem de Londra’nın diğer bölgelerinde çok sayıda İrlanda ve İskoç barı da yer alıyor.

Londra’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Londra'ya seyahat etmek için İngiltere vizesi almanız gerekiyor.
 • Londra’da trafik tüm İngiltere’de olduğu gibi soldan akıyor ve araçların direksiyonları sağ tarafta yer alıyor.
 • Yüzlerce müze ve sergiye ev sahipliği yapan şehirde bu mekanlar ilginizi çekiyorsa giriş ücretlerini daha ekonomik bir hale getirmek amacıyla London Pass adı verilen müze kartından satın alabilirsiniz.
 • Şehirde yağmur yağışı oldukça sık görülen bir durum. Hangi mevsimde kenti ziyaret ediyor oluşunuzdan bağımsız olarak yanınızda her daim bir şemsiye bulundurmayı düşünebilirsiniz.
 • Londra’da prizler, ülkemizden farklı olarak üç girişten oluşuyor. Seyahatinizde yanınıza bir priz dönüştürücü almanız faydalı olabilir.

Önemli Telefonlar ve Adresler

 • Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği: 43 Belgrave Square, Belgravia, London SW1X 8PA | Telefon: +44 20 7393 0202
 • Polis: 999
 • Ambulans: 999
 • İtfaiye: 999
Yukarı Yukarı