tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Priştine Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Priştine Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Priştine, 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın başkentidir. Kosova’nın en kalabalık ve en gelişmiş şehri olan Priştine, Arnavutça’da “bozuk mevsim” anlamına gelir. Şehir için bu ismin kullanılmasının nedeni ise hava durumunun gün içerisinde sık sık değişmesidir. Tarihi MÖ 2. yüzyıla dayanan şehir, M.S. 518’de yaşanan bir deprem ile farklı bir hal almştır. Tarihi boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Priştine, ev sahipliği yaptığı medeniyetler sayesinde kültür mozaiği bir Avrupa şehri olarak tanımlanır.

Balkanların tam ortasında, Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova ve Avrupa’nın en genç başkenti Priştine… Osmanlı padişahları tarafından el üzerinde tutulan, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan yol üzerinde olması sayesinde tam bir kültür mozaiğine dönmüş bir kent. Tarihi tatlı ve acı hatıralarla dolu, her köşesinde ayrı bir hikayenin yazıldığı Priştine, keyif ve keşif dolu bir tatil için seçebileceğin bir rota. Priştine’ye gitmenin en pratik yolu uçak seyahati. İstanbul’dan Priştine’ye uçmak 1 saat sürüyor, üstelik Kosova Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Pristine şehir

Priştine Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Kosova
Yüz ölçümü: 572 km2
Dil: Arnavutça ve Sırpça
Ortalama sıcaklık: 10 C
İklimi: Balkan İklimi
Bitki örtüsü: Kozalaklı Ağaçlar
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +381
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip E


Priştine’ye Nasıl Gidilir?

Pristine eski köprü

Priştine’ye ülkemizden giden pek çok turist bulunuyor. Türkiye’den Priştine’ye en kolay ulaşım hava yolu ile sağlanıyor. Türkiye’deki tüm şehirlerden İstanbul aktarmalı olarak ulaşabileceğiniz Priştine’ye uçuş tarih ve noktaları için Pegasus Hava Yolları Priştine uçak bileti sayfasının ziyaret edebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Priştine Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Priştine Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım otobüs ve bisikletler ile sağlanır. Bisiklet kullanımının oldukça yaygın olduğu kentte saatlik bisiklet kiralayabilmek mümkündür. Bisikletlerin dışında çevre dostu olan otobüsler ile de ulaşım sağlanabilir. Ancak havaalanından şehir merkezine direkt otobüs bulunmadığı için aktarma yapmak gerekiyor. Otobüs oldukça uygun fiyatlı bir ulaşım seçeneği olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. 

Priştine Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor ve taksiciler sabit ücret talep ediyor. Onlarla konuşup ücreti düşürme olasılığın var. Şehir merkezine vardıktan sonra Priştine’nin birçok yerini yürüyerek gezebilirsin.

Seyahatinizi çok daha konforlu kılmak isterseniz, Pegasus araç kiralama sayfasını ziyaret ederek Priştine seyahat tarihlerinize göre sunulan seçenekler için ideal aracınızı bulabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım

Priştine şehir içi ulaşım

Priştine’de şehir içi ulaşım bisiklet ve otobüsler ile sağlanır. 7 numaralı otobüs hattı, şehrin pek çok önemli noktasına uğrayan ve turistler tarafından en sık kullanılan hattır.

Priştine’ye Ne Zaman Gidilir?

Karasal balkan iklimine sahip olan Priştine’de kışlar oldukça şiddetli geçtiği için, Priştine’ye gitmek için en uygun dönem mayıs ve ağustos ayları arasıdır. Priştine küçük bir şehir olduğu için 2 günde şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Priştine’deki Festivaller

Priştine Newborn Anıtı

Priştine’de düzenlenen festivallerin tarihlerine göre seyahatinizi ayarlayabilir, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

 • Priştine Koşu Maratonu (Mayıs)
 • Priştine Jazz Festivali (Kasım)
 • Pristina ODA Theatre (Kasım)
 • Priştine Uluslararası Film Festivali (Temmuz)

 

Priştine’de Gezilecek Yerler

Ev sahipliği yaptığı medeniyetler sayesinde, doğu ve batı kültürünün harmanlandığı Priştine, tarihi ve kültürel değerleriyle keşfedilmeyi bekleyen şehirler arasında yer alır.

Pristine şehir kütüphanesi

Skanderberg Heykeli

Priştine’nin merkezinde bulunan heykelin etrafında bir süs havuzu bulunuyor. Skanderberg heykeli ve havuz, şehre gelen turistler tarafından fazlasıyla ilgi çekmesinin yanı sıra, şehrin buluşma noktası olarak biliniyor.

Kosova Ulusal Müzesi

Pristine kosova ulusal müzesi

Trafiğe kapalı bir alanda bulunan Kosova Ulusal Müzesi, Kosova’nın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Uzun süre kapalı kalan ve 2014 yılında ziyarete açılan müze, Kosova Savaşı’ndan eserlere ev sahipliği yaptığı için turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Osmanlı’da modernleşme akımının başlamasından sonra 1898 yılında Avusturyalılar tarafından Osmanlı ordusu için inşa edilmiş. 1975 yılına kadar Yugoslav ordusuna karargah olan bu yapı, günümüzde ziyaretçilere açık bir müze. (Pazartesi günleri kapalı)

Fatih Sultan Mehmet Camii

Priştine fatih cami

Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Fatih Sultan Mehmet Camii, 1461 yılından beri Priştine’de ibadet yeri olarak kullanılıyor. “Hünkar Cami” olarak da bilinen cami, Osmanlı İmparatorluğu’nun şehre bıraktığı en önemli tarihi eserler arasında yer alıyor. bir çeşme ile beraber Fatih Sultan Mehmet Külliyesi olarak tasarlanan yapı, minareleri 1955 yılında zarar görmüş fakat 2001 yılında restore edilmiş. Kesme taştan yapılan Fatih Sultan Mehmet Cami, mükemmel bir kare formuna sahip. Kalem işi nakışlarla süslenmiş cami, yıllar içinde yeni İslam sanat eserleriyle süslenmiş. Priştine’nin en önemli eserleri arasında gösterebileceğimiz Fatih Sultan Mehmet Camii, tarihi yerinde görmeyi sevenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Priştine Saat Kulesi

Priştine Saat Kulesi

Osmanlı döneminde her şehre bir saat kulesi inşa edilirdi. Priştine Saat Kulesi de 19. yy’de Priştine şehir merkezine Yaşar Paşa tarafından inşa ettirildi. 26 metre yüksekliğinde ve altıgen şeklindeki saat kulesinin çanı, Moldova’dan getirtilmiş. Bu antika çan, 2001 yılında çalınmış ve günümüzün saat kulesinde elektrikli çan sistemi kullanılıyormuş.

Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi

Pristine Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi

Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi, Priştine’de aktif olarak kullanılan tek Ortodoks Kilisesi’dir. 2004 yılında restore edilen ve 2010 yılında tekrar hizmete açılan kilise, mimarisi ile ziyaret edenleri büyüleyen rotalar arasındadır.

Yaşar Paşa Camii

16. yy’de yapımına başlanıp 19. yy’de tamamlanan Yaşar Paşa Camii, Priştine’deki önemli Osmanlı eserlerinden biri. Yaşar Mehmet Paşa tarafından 1834 yılında ibadete açılan cami, Priştine Akademi Binası’nın tam karşısında kalıyor. Yakın zamanda tamamen restore edilen Yaşar Paşa Camii, Priştine gezi rehberinde önemli bir Osmanlı eserleri durağı.

Gazi Mestan Türbesi

Priştine’den Mitroviça’ya giden yol üzerinde, ne zaman ve kimin adına yaptırıldığı belli olmayan bir türbe yükseliyor: Gazi Mestan Türbesi. Rumeli seferlerine katılıp şehit olan askerler için yaptırıldığı düşünülen Gazi Mestan Türbesi, 3.30 metre yüksekliğinde sekizgen forma sahip bir yapı. Çevre halkının Bayraktar Türbesi olarak isimlendirdiği türbe, Priştine gezi rehberi içinde belki de en gizemli nokta. Eski kayıtlarda yanında bir tekke olduğu söylenmesine rağmen günümüzde böyle bir yapı bulunmamakta. Türbedeki mezar taşlarının en eskisi, 1808 yılına tarihlenmiş.

 

Priştine Etnografya Müzesi-Emin Gjiku

Priştine'nin eski şehir bölgesinde bulunan Etnografya Müzesi, 20. yy’de Priştine’nin bilinen isimlerinden Emin Gjiku’ya aitmiş. 1900’lü yılların başında yapılan konak, klasik Osmanlı mimarisinin tüm izlerini yansıtıyor.

Kocadişi Konağı

Osmanlı tüccar ailelerinin kullandığı konak prototipinin güzel bir örneği olan Kocadişi Konağı, günümüzde Kosova Tarihi Eserleri Koruma Enstitüsü binası olarak değerlendiriliyor. Ahşap iskeleti, verandası ve mükemmel işlemeleriyle klasik Osmanlı konaklarının tüm detaylarını barındıran Kocadişi Konağı, Priştine'de gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor.

Sultan I. Murat Türbesi (Meşhed-i Hüdavendigar)

Priştine’de görülebilecek Osmanlı eserlerinin en görkemlisi, hiç şüphesiz Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk şehit padişahı Sultan I. Murad adına yaptırılmış Hüdavendigar Külliyesi’dir. Kosova Savaşı’ndan sonra Sırp süvari Milos Obilic tarafından sonra hançerlenerek şehit edilen Sultan I. Murad’ın iç organları buraya gömülmüş ve yapı bir türbeye dönüştürülmüş. Evliya Çelebi’nin anılarında da kendine yer bulan Meşhed-i Hüdavendigar, 2000’li yıllarda restore edilerek tarihi yaşamak isteyen gezginler için ziyarete açıldı. 

Priştine’de Nerede Kalınır?

Pristine otelleri

Priştine’de hemen her bütçeye uygun otel ve apartlar bulunuyor. Priştine’ye gelen turistler genellikle şehir merkezine yakın olan Agim Ramadani, Maliq Pasha, Ali Kelmendi ve Fehmi Agani caddeleri üzerinde bulunan otellerde konaklıyor. Gezilecek turistik bölgelere yakın mesafelerde bulunan bu caddelerde bütçe ve beklentilerinize uygun otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Priştine’de Ne, Nerede Yenir?

Priştine yemekleri

Orta Avrupa, Arnavut ve Sırp mutfağının hâkim olduğu Priştine’nin yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor.

 • Liburnia Restoran: Arnavut Mutfağı
 • Tartine: Triliçe
 • Vela Fish Restoran: Sudak Balığı
 • Samurai: Japon Mutfağı

 

Priştine’de Ne, Nereden Alınır?

Priştine alışveriş hayatı

Priştine’de alışveriş denildiğinde akla Hyjnesha tanrıçasının bibloları gibi şehrin kültürünü ve tarihini anımsatan yerel ürünler geliyor. Priştine’nin gezdiğiniz her ara sokakta bu tarz yerel hediyelik eşyalar satan mağazalara rastlayabilirsiniz. Eğer büyük ve lüks mağazalardan alışveriş yapmak isterseniz Albi Shopping Mall’u ve Pristina City Park’ı ziyaret edebilirsiniz.

Priştine Gece Hayatı

Pristine şehri gece hayatı

Prsiştine’deki gece hayatı son yıllarda hareketlenmeye başlamıştır. Nüfusun giderek artması gece hayatının hareketlenmeye başlamasının en önemli sebebidir. Priştine’deki en meşhur mekânları Fethi Agani caddesi, Azize Teresa Caddesi ve Garibaldi Caddesi’nde bulunuyor. Burada bulunan mekânlara uğrayarak canlı müziğin ve eğlencenin tadına varabilirsiniz. Duplex, Spray Club ve Jazz Club gibi kulüpler de Priştine’deki en meşhur gece kulüpleridir.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +381

Şehir Kodu: 38

Priştine Havalimanı: +381 38 5015021214

Polis: 92

Ambulans: 94

Yukarı Yukarı