tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Sivas Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Sivas Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Tarihi İpek Yolu güzergâhında bulunan Sivas, yüz ölçümü açısından Türkiye’nin en büyük ikinci şehridir. Selçuklu izlerinin derinden hissedildiği şehrin tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar uzanmaktadır. Sivas isminin antik dönemlerde şehirde bulunduğu rivayet edilen üç su kaynağından geldiği yaygın bir inanıştır. Rivayete göre bu üç su kaynağından birincisi tanrıya şükrü, ikincisi anne ve babaya saygıyı, üçüncüsü ise küçüklere sevgiyi temsil eder. Antik dönemdeki bölge halkının bu değerleri zamanla yitirmesi sonucu her üç su kaynağının da kuruduğuna inanılır. Şehrin adının da üç göze (su kaynağı) anlamına gelen Sipas isminin değişime uğrayarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Sivas’ın 16 adet ilçesi bulunmaktadır. Şehir doğuda Erzincan, batıda Yozgat, güneyde Kayseri, Kahramanmaraş ve Malatya, kuzeyde Tokat, Ordu ve Giresun ile komşudur.

Sivas gezi rehberi

Sivas Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: İç Anadolu
Yüz ölçümü: 2,768 km2
Ortalama sıcaklık: 9 C
İklimi: Karasal
Bitki örtüsü: Çayır
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +346
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: Tip C

 

Sivas’a Nasıl Gidilir?

Sivas, sahip olduğu havalimanı ile 1990 yılından itibaren misafirlerine konforlu bir ulaşım imkânı sunar. Pegasus Hava Yolları'ndan alacağınız Sivas uçak bileti ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Sivas’a kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul dışından Sivas’a ulaşmak için de Pegasus Hava Yolları'nın aktarmalı uçuşlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca Sivas’tan Sabiha Gökçen Havalimanı'na ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na direkt seferler de bulunuyor.

Sivas Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Sivas Havalimanı şehir merkezine 32 km uzak ta yer alır ve ulaşım ortalama 45 dakika sürer. Havalimanından toplu ulaşım, yolcu servisleri, taksi seçenekleri ile şehir merkezine ulaşmak mümkün. Ayrıca havalimanından kiralayabileceğiniz araçlarla da şehir merkezine gidebilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım

Sivas’ta şehir içi ulaşım belediye otobüsleri, halk otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile sağlanır. Şehirde raylı sistem bulunmamasına rağmen ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehir içi otobüslerde kullanılan kent kart ile indirimli bir şekilde ulaşım hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Sivas’a Ne Zaman Gidilir?

Sivas karasal iklimin tam olarak yaşandığı bir şehirdir. Kışları çok soğuk ve çoğunlukla kar yağışlı, yazları ise oldukça sıcak ve kuraktır. Yılın ortalama 4-5 ayı her yer kar ile örtülüdür. Bu nedenle şehre gidilebilecek en güzel zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Gerek tarihi yapıları ve gerek doğal güzelliklerini doyasıya görmek için şehre yapılacak ziyaretlerin 3-4 gün olmasında fayda vardır.

Sivas’taki Festivaller

Gerek tarihi ve gerekse kültürü ile oldukça sosyal bir kent olan Sivas’ta her yıl çeşitli festivaller düzenlenir. Tüm etkinlik ve festival programına Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün web sitesinden ulaşabilirsiniz. Sivas’ta yıl içerisinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ve festivaller:

 • Yıldızeli – Banaz Pir Sultan Abdal Etkinliği (Haziran)
 • Uluslararası Kangal Köpek Festivali (Temmuz)
 • Divriği Halk Ozanları Festivali (Temmuz)
 • Hafik Kültür ve Turizm Festivali (Temmuz)
 • Yıldızeli Geleneksel Karakucak Güreşleri (Ağustos)

 

Sivas’ta Gezilecek Yerler

Köklü tarihinin yanında Milli Mücadele dönemine dair izleri de ziyaretçilerine sunan Sivas’ta görülmeye değer sayısız yer bulunur.

Divriği Ulu Cami

Divriği Ulu Cami Anadolu Selçukluları döneminde 1228-1243 yılları arasında inşa edilmiştir. Külliye yapısında olan camiye bağlı olan bir Darüşşifa da bulunur. Sanat tarihçilerinin Divriği Mucizesi olarak adlandırdığı cami muhteşem taş işçiliği ile ön plana çıkar. Mayıs ve eylül aylarında caminin kapılarından sızan ışığın oluşturduğu gölgeler de hayli dikkat çeker. Bu aylarda ikindi namazından 45 dakika önce insan siluetinde bir gölge oluşur. Gölge birkaç dakika sonra Kur’an okuyan bir siluete bürünür ve takiben de namaz kılan bir insanı andırır.

Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Milli Mücadele döneminin önemli şehirlerinden olan Sivas ziyaretçilerine duygu dolu anlar yaşatır. Bu güzel duyguları en çok hissedeceğiniz yer şüphesiz kongre binasıdır. Atatürk ve Temsil Heyeti'nin 2 Eylül – 18 Aralık 1919 tarihlerinde Milli Mücadele Karargahı olarak kullandığı bina 1980 yılına kadar Kongre Lisesi olarak hizmet vermiştir. Bu tarihten sonra ise müzeye çevrilmiştir. İçerisinde bulunan Atatürk’ün çalışma ve dinlenme odaları Sivas Kongresi’nin yapıldığı günlerdeki haliyle ziyaretçilerini ağırlar.

Eğri Köprü

Eğri Köprü Selçuklular tarafından 12.yüzyılda Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir. 5 metre yüksekliğinde ve 180 metre uzunluğundaki köprü yaklaşık yarısından itibaren 130 derecelik bir açıyla yapılmıştır. Köprü bu nedenle Eğri Köprü olarak isimlendirilmiştir. Sağlam yapısı ile yaklaşık 900 yıldır ayakta duran köprü bugüne kadar hiç restorasyon geçirmemiştir..

Gökpınar Gölü

Sivas’ın güney kısmında yer alan Gürün ilçesinde bulunan göl muhteşem bir doğa manzarasına ev sahipliği yapar. Gölün ortalama derinliği 20 metredir ve sıra dışı berrak suyu nedeniyle tabanı rahatça görülür. Ayrıca güneşin konumuna göre renk değiştiren göl dev bir akvaryumu andırır.

Balıklı Kaplıca

Çoban köpekleri ile ünlü Kangal ilçesinde bulunan kaplıca özellikle sedef hastalarının uğrak yeridir. Su sıcaklığının 36-37 derece olduğu kaplıca birçok faydalı iyon içerir. Ayrıca tedavi edici balık olarak bilinen Garra Ruffa türü balıklar da kaplıcada bulunmaktadır. Kaplıcanın, romatizma, egzama, iltihaplı sivilceler ile sinir hastalıklarına da iyi geldiği düşünülür. Bunun yanında suyunu içmenin çeşitli böbrek rahatsızlıkları üzerinde tedavi edici etkiye sahip olduğu kabul edilir.

 

Sivas’ta Nerede Kalınır?

8 farklı şehir ile komşu olan Sivas tam anlamıyla bir kavşak noktasıdır. Bu özelliği ile birçok ziyaretçisi bulunan şehirde fazla sayıda konaklama alternatifi mevcuttur. Şehrin önemli otelleri arasında Buruciye Otel, Hilton Garden Inn, Büyük Otel, Eretna Otel, Selçuklu Alaaddin Otel ve Revag Palace yer alır. Bu oteller dışında şehir merkezinde çeşitli pansiyon ve konuk evlerinde de konaklama imkânı bulabilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Sivas’ta Ne, Nerede Yenilir?

Sivas tipik bir Anadolu mutfağına sahiptir. Yemekleri arasında özellikle Sivas köfte oldukça ünlüdür. Bunun yanında kuru salatalık dolması, mercimek badı ve pezik turşusu da tadılması gereken yöresel lezzetlerdir. Peki, ziyaretçilerine lezzet şöleni sunmayı vadeden Sivas’ta ne nerede yenir?

 • Geleneksel Anadolu Mutfağı : Aşçıbaşı Restoran, Lezzetçi Çamlık Restoran
 • Geleneksel Sivas Mutfağı : Sivas Sofrası, Osman Ağa Konağı
 • Kelle : Sivas Kellecisi ve Çorbacısı
 • Çorba : Lezzetçi Çorbacım
 • Pide / Etli Ekmek : Mücahit Etli Pide
 • Sivas Köftesi : Köfteci Ahmet, Özen Kebap

 

Sivas’ta Ne, Nereden Alınır?

Sivas gümüş işlemeciliği ve dokuma konusunda hayli gelişmiş bir şehirdir. Ayrıca el yapımı kemik bıçakları da hayli ilgi görür. Tüm bu el sanatı ürünlerini Sivas’ta bulunan çeşitli han ve medreselerin içerisindeki dükkânlardan alabilirsiniz. Bu medreselerden en önemlisi Şifaiye Medresesidir. Mağaza alışverişi konusunda ise daha çok Belediye Çarşısı'nda ve Bankalar Caddesi üzerinde bulunan mağazalar ön plana çıkar. Bunun yanında yöre kadınlarının el emekleri ile ürettiği çeşitli ürünleri Hanımeli Çarşısı'nda bulabilirsiniz.

Sivas’ta Gece Hayatı

Sivas birçok Anadolu şehri gibi hareketli bir gece hayatına sahip değildir. Bunun yanında Atatürk Caddesi ve İstasyon Caddesi üzerinde bulunan birçok kafe gece geç saatlere kadar hizmet verir. Bu kafelerde canlı müzik dinleme olanağı bulabilirsiniz. Gece hayatı için tercih edilen diğer mekanlar Heybeli Bar, Balkon Kafe, Neşve Sivas, Captan Crown Bar ve Brother’s Cafe & Bar’dır.

 

Önemli Telefonlar

Sivas Telefon Kodu: 0346

Sivas Havalimanı : 0346 224 86 87

Sivas Havalimanı Havaş : 0346 223 15 17

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sivas'a nasıl gidilir? En yakın havaalanı neresidir?

Sivas'a ulaşmak için en yakın havaalanı "Sivas Nuri Demirağ Havalimanı"dır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Sivas'a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca, Sivas'a kara yoluyla ulaşmak isteyenler için otobüs ve tren seçenekleri de mevcuttur.

Sivas ilinin neyi meşhur?

Sivas ilinin en meşhur lezzeti "Sıvas kebabı"dır. Ayrıca Sivas; patlıcan pehli, Sivas ketesi, yumurtalı sübüra, Divriği pilavı, kıymalı patatesli kömbe, madımak, kesme aşı, cılbır, babiko, içli köfte, pezik, peskütan çorbası, hingel (mantı), Sivas köftesi ve madımak gibi yöresel lezzetleriyle de ünlüdür. Sivas mutfağında tandırda pişirilen et yemekleri de oldukça popülerdir. Bunların yanında tadabileceğiniz tatlılar arasında kelle tatlısı, gazete baklavası ve kalburabastı yer almaktadır.

Sivas deyince akla ilk gelenlerden biri de dünyaca ünlü "Kangal köpeği"dir.


 

Sivas çevresinde doğa yürüyüşleri veya doğa sporları için uygun bölgeler var mı?

Evet, Sivas ve çevresi doğa severler için harika fırsatlar sunar. Sivas'ın doğal güzellikleri arasında Yıldız Dağları, Şuğul Vadisi, Sizir Şelalesi, Eğriçimen yaylası ve Aksu Parkı gibi doğa yürüyüşleri ve dağcılık için mükemmel bölgeler bulunmaktadır. Ayrıca Gökpınar Gölü, Tödürge Gölü ve Hafik Gölü gibi göllerde doğa sporları yapabilirsiniz.

Sivas'ta yerel el sanatları veya alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

Sivas'ta alabileceğiniz yerel el sanatları ve hediyelik eşyalar arasında "çubukçuluk" oldukça ünlüdür. Ayrıca halı, nakışlı çorap, Sivas bıçağı, Zara balı, İmranlı balı, kemik tarak da Sivas'a özgü hediyelikler arasında sayılabilir. Sivas'ın el sanatları ve hediyelik eşyalarını genellikle şehir merkezindeki el sanatları dükkanlarında bulabilirsiniz.

Sivas'ta nasıl araç kiralayabilirim?

Sivas'ta araç kiralamak için uçak yolculuğu ile şehre gittiyseniz doğrudan havalimanındaki araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus Araç Kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Sivas şehir merkezinden araç kiralamayı planlıyorsanız, yine güvenilir kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Yukarı Yukarı