tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Düsseldorf Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Düsseldorf Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

13. yüzyılda küçük bir balıkçı köyü olarak kurulan Düsseldorf , adını ilk kurulduğu yer olan Düssel Deresi’nden alır. Ren Nehri’ne kıyısı bulunan şehrin kuzeyinde Ruhr bölgesi, güney tarafında ise Köln vardır. Özellikle moda ve alışveriş tutkunlarının çok sevdiği Düsseldorf ’ta, yıl içinde gerçekleştirilen moda fuarları oldukça ilgi çeker. Şehir, 50 semtten oluşur. Barok kiliseler, uluslararası galeriler, son moda kıyafetlerin satıldığı butikler ve publar bir aradadır. Birçok yabancı ticaret odası ve dış ticaret örgütü Düsseldorf ’ta iş bağlantılarına sahiptir. Kent, işgücü yüksekliği ve potansiyeli sayesinde uluslararası projelere destek verir. Özellikle Japonya ile iş birliği yapan firma sayısı şehirde oldukça fazladır.

Düsseldorf, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti. Almanya'nın nüfus bakımından en kalabalık eyaleti olan bölgede Köln şehri de yer alır. Bu eyaletin kuzeyinde Aşağı Saksonya, doğusunda Hessen, güneyinde Renanya-Palatina eyaletleri, batısında ise Hollanda ve Belçika bulunur. Almanya’nın Paris’i olarak isimlendirilen Düsseldorf, coğrafi olarak önemli bir geçiş noktasında bulunur. Düsseldorf bir moda ve fuar kenti olduğu için Avrupa’nın sıkça ziyaret edilen köşelerinden. Bu nedenle ulaşım ve konaklama seçenekleri açısından da oldukça gelişmiş.

Düsseldorf Şehir Gezi Rehberi

Düsseldorf Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Almanya
Bölge: Kuzey Ren-Vestfalya
Yüz ölçümü: 217.41 km2
Dil: Almanca
Ortalama sıcaklık: 10.2 C
İklimi: Sıcak ve Ilıman iklim
Bitki örtüsü: Step
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +49
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip C


Düsseldorf ’a Nasıl Gidilir?

Düsseldorf nasıl gidilir

Düsseldorf’a ulaşmanın en kolay ve en ekonomik yolu, Pegasus’un Düsseldorf uçuşlarından geçiyor. Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha gökçen Havalimanı’ndan Düsseldorf ’a aktarmasız uçuşları vardır. Diğer şehirlerden Düsseldorf ’a Pegasus’tan Düsseldorf  Uçak Bileti satın alarak İstanbul aktarmalı ulaşabilirsiniz. Düsseldorf Uluslararası Havalimanı, dünyanın her yerinden uçuşların gerçekleştirildiği büyük bir aktarma merkezi. Ayrıca bu havalimanı, Almanya’nın da en büyük 3. havalimanı konumunda. Düsseldorf ’ta yer alan bir diğer havalimanı da Düsseldorf Weeze Havalimanı’dır. Kent merkezine 80 km uzaklıkta olan havalimanından charter seferleri yapılır.

UCUZ UÇUŞ BUL

Düsseldorf  Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Düsseldorf  Uluslararası Havalimanı, Almanya’nın en büyük 3. havalimanıdır. Şehre 6 km uzaklıkta bulunan havalimanından şehre ulaşmak için tren, otobüs, taksi ve araç kiralama imkânlarını kullanabilirsiniz. Havalimanından 15-20 dakikalık aralıklarla kalkan trenler ile şehre rahatça ulaşabilirsiniz.  Havaalanının terminal binasının altındaki 1 numaralı istasyondan hareket eden S7 numaralı tren, Düsseldorf  şehir merkezine 15 dakikada varır.

Havalimanından şehir merkezi ve civarına 5 ayrı otobüs hizmeti de bulunur. Sadece sergi ve fuar döneminde çalışan 896 (Havaalanı- Messegelände) numaralı otobüs haricinde, Rheinbahn tarafından işletilen otobüslerin numaraları şöyle: SB 51 (Havaalanı - Theodor-Heuss-Brücke - Meerbusch-Büderich - Kaarst), 721 (Havaalanı – Şehir Merkezi – Merkez Tren İstasyonu - Tannenhof), 727 (Havaalanı - Freiligrathplatz - Lohausen), 760 (Havaalanı - Lichtenbroich - Ratingen- Merkez). Otobüsler için Zone A bileti gereklidir. Otobüs ile ulaşımda daha detaylı bilgi almak için Rheinbahn sayfasını inceleyebilirsiniz.

Şehir merkezine taksi ya da Pegasus araç kiralama hizmetinden faydalanarak da şehre ulaşabilirsiniz.  


ARAÇ KİRALA

Düsseldorf ’ta Şehir İçi Ulaşım

Düsseldorf ’ta şehir içi ulaşımı sağlayan ana şirket Rheinbahn’dır. Ulaşımda metro (u-bahn), tramvay (s-bahn) ve otobüsler kullanılır. Düsseldorf’da kısa mesafe için (Kurzstrecke), A,B,C ve D grupları olmak üzere beş farklı biletleme tipi bulunur. Kısa mesafede sadece dört durak gidebilirsiniz. A tipi bilet şehir içinde geçerli değildir. Alınan biletlerin bölgesi ve süresi belirlidir. Bu süre boyunca başka bir ücret ödemeden belirlenen bölgedeki toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Çok sayıda otobüs hattının bulunduğu şehirdeki metro hatlarının sayısı 8, tramvay hatlarının sayısı 13’dür. Toplu taşıma hizmeti sabah 05.00 ile gece 01.00 arasındadır. Hizmet verilmeyen saatlerde ise  02.00 ve 05.00 arasında küçük otobüsler çalışır. Bu otobüslerde bilet, şoförden alınabilir. Otobüs duraklarındaki elektronik göstergelerden hangi numaralı otobüsün kaç dakika sonra geleceği ve güzergâhı hakkında bilgiler almak mümkün.

Bazı restoran ve müzelerde indirimlerden yararlanmanızı sağlayacak “Welcome Card” alarak ulaşımınızda da indirim ve kolaylık elde edebilirsiniz. Merkez Tren İstasyonundaki turizm danışma bürosu, müzeler, oteller ve toplu taşıma bileti satan yerlerden “Welcome Card” temin edilebilirsiniz. Kartı alırken belirtilen süreye göre ödeme yapılır. Bu süre zarfında ulaşıma başka ücret ödenmez. Ayrıca bu kart ile çok sayıda restoranda %10-15 arası, şehir turlarında ve Ren turunda %20’ye varan indirim hakkı kazanmış olursunuz. Birçok müzeye ücretsiz girebilir ya da indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Düsseldorf ’a Ne Zaman Gidilir?

Düsseldorf ne zaman gidilir

Yıl içinde oldukça fazla miktarda yağış alan şehre gidiş zamanı genellikle fuar/festival takvimlerine göre ayarlanır. Şubat ayındaki karnaval özellikle dikkat çeken eğlencelerdendir. Gezi için tercih edilen zamanlar ise genellikle mayıs – eylül ayları arasıdır. Eğer fuar gezmek gibi bir amaçla gidilmediyse Düsseldorf ’u gezmek için ortalama 2 – 3 günlük bir seyahat planı yeterlidir.

Düsseldorf ’taki Festivaller

Düsseldorf 'un en ünlü eğlencesi karnavallardır. Birçok turist, gezi zamanlarını bu karnavallara göre ayarlar.

 • Japon Günü ( Mayıs)
 • Jazz Rally (Mayıs)
 • Opera Days (Haziran)
 • Brasilianische Nacht- Latin Müzik ve Dans Festivali (Ağustos)
 • Düsseldorf  Gurme Festivali (Ağustos)
 • Groste Kirmes am Rhein (Rheinkirmes) (Eylül)
 • Düsseldorf  Karnavalı (Kasım)

 

Düsseldorf ’ta Gezilecek Yerler

Şehirde Ren Nehri, tarihi eserler ve alışveriş merkezleriyle ünlü caddeye ek olarak gezilmesi gereken başka birçok yer bulunur.  

Eski Şehir

Düsseldorf Eski Şehir

Ren Nehri ve Heinrich-Heine-Allee arasında kalan Eski Şehir, Düsseldorf’un kalbinin attığı yarım kilometrekarelik bir alandır. Bölgede yer alan ulusal ve uluslararası restoranlar, popüler mekânlar, antika içecek fabrikaları ve alışveriş için birçok mağaza bulunur. Bunun yanı sıra Lambertus Kilisesi, kale meydanı, NRW sanat müzesi gibi kültürel ve tarihi içerikli turlar ile ziyaret edilebilecek yapılar da vardır.

Königsallee

Düsseldorf Kö

Königsallee, şehrin alışveriş merkezidir. Halk tarafından “Kö” olarak adlandırılan caddede birçok tanınmış lüks markanın satışını yapan mağazalar bulunur. Mağazaların yanı sıra cadde boyunca restore edilmiş evler, fıskiyeler, köprüler veya süslü korkuluklara da rastlamak mümkündür. Caddede dekoratif amaçlı yapılmış fener, telefon kulübesi, direk, saat gibi objeler bulunur.

MedienHafen

Düsseldorf Medienhafen

Ren Limanı’nın restorasyonundan sonra ile gezilmeye başlanan MedienHafen’da, alandaki eski silo ve depoların, bölge karakteristiğini yansıttığı görülür. Restorasyonun yanı sıra, aslına uygun kalınarak, uluslararası üne sahip mimarlar tarafından tasarlanan binalar da dikkat çeker.

Benrath Sarayı

Dusseldorf Benrath Sarayı

1755’te başlayıp 1770’te tamamlanan inşaatı ve görkemli mimarisi ile Barok kültürünün eseridir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. İçinde Doğa Tarihi Müzesi ve Avrupa Bahçe Sanatı Müzesi bulunmaktadır.

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen

Düsseldorf Nordrhein Westfalen

1961 yılında kurulan yapı, eyaletin en büyük sanat koleksiyonunu içerir. 20.yüzyıldan 21.yüzyıla geçişte, sanatın nasıl evrildiği görülebilir. Müzede Picasso, Klee, Richter, Jackson Pollock, Andy Warhol, Joseph Beuys gibi ünlü sanatçıların eserleri de bulunur.  

Altstadt Sokakları

Altstadt, Düsseldorf'un en eski ve tarihi bölgelerinden biri. Dünyanın en uzun barlar sokağına sahip olan bu bölgede şık mekanlar, havalı kulüpler ve ayrı tarzlara hitap eden onlarca yer bulunuyor. Kalabalığın hiç eksik olmadığı bu bölge, Düsseldorf’ta eğlencenin merkezi sayılıyor. Bölgenin, şehrin tarihi bölümünde yer alması ise buraya ayrı bir hava katıyor. 

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

Ren Nehri’nin kıyısında yürüyüş yaparken İspanyol Merdivenlerini göreceksiniz. Hava yağmurlu değilse oldukça şanslısınız, çünkü şehrin tüm gençlerinin ve genç kalanlarının toplanma noktası burası. Burada akşamları sokak müzisyenlerinin performansıyla başlıyor ve tüm gece müzik eşliğinde saat kulesinin manzarası altında şehrin silueti izleniyor. Eğer kendi halinde eğlenmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seviyorsanız burası tam size göre. 

 

Monkey Island

Düsseldorf Plajı

Şehirde İspanyol Merdivenlerinden sadece 20 dakika uzaklıkta plaj mevcut. Eğer gündüzleri eğlenceye dahil olmak istiyorsanız köprüye bağlanmış bir adacık olan Monkey Island’ın kumlarına uğramanızı tavsiye ederiz. Havalar güzelken burada voleybol turnuvaları yapılıyor ve insanlar güneşin tadını çıkarıyor. Eğer voleybol oynamaktan hoşlanmıyorsanız da sorun değil, burada sizi bekleyen mekanlar mevcut. Onlardan birinde içeceğinizi söyleyip havanın tadını çıkarabilirsiniz. 

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen

Düsseldorf demişken kültür ve sanattan bahsetmemek olmaz. Şehirde bu anlamda önemli galeriler ve koleksiyonlar mevcut. Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Hükümeti tarafından 1961'de kurulmuş bir müze ve sanat kompleksi. Eyaletin en büyük sanat koleksiyonuna sahip bu müze, aynı zamanda bir enstitü olarak da hizmet veriyor. Üç farklı sergi alanına sahip Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, zamanında bölgedeki sanat merakını ve birikimini artırmak amacıyla açılmış. Franz Meyer, Werner Schmalenbach, Armin Zweite gibi isimler müzenin gelişimine katkıda bulunmuş ve yıllar içerisinde müze çok zengin bir koleksiyona sahip olmuş. Buraya geldiğinizde Pablo Picasso, Jackson Pollock, Andy Warhol, Klee Richter ve Joseph Beuys gibi dünyaca ünlü ve sanat tarihinde iz bırakmış sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Kübizm, sürrealizm, Dadaizm gibi 20. yüzyılda ortaya çıkmış ve dünyayı sarsmış sanat akımlarını seviyorsanız burası tam size göre. 

Düsseldorf ’ta Nerede Kalınır?

Düsseldorf Otelleri

Düsseldorf’ta gezi amaçlı bulunuyorsanız Altstadt seçeneği değerlendirilmelidir. İkinci Dünya Savaşı sonunda tamamen yıkılmış olan bölge, tarihi planlara göre tekrar inşa edilmiştir. Bu nedenle şehrin tarihi merkezi olarak da bilinir. Düsseldorf ’un en meşhur bölgesi olan Altstadt’da çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza ve dükkân bulunur. Yeme ve içme alternatiflerinin de çok fazla olduğu bölge, turistik amaçla gelen kişilerin en sık konakladıkları yerlerin başında gelir.

Şehre hem iş hem de gezi amaçlı geldiyseniz, Stadtmitte de bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Carlstadt, Pempelfort, Oberbilk ve Düsseldorf-Altstadt arasında kalan bu bölgede ana tren garı Düsseldorf Hauptbahnhof, alışveriş caddesi Schadowstrasse ve lüks alışveriş bulvarı Königsallee ile iç içe olursunuz. Şehre sadece iş için geldiyseniz, Düsseldorf  Merkez İstasyonu’na yakın yerleri tercih edebilirsiniz.  


OTEL REZERVASYONU YAP

Düsseldorf ’ta Nerede Ne Yenir?

Düsseldorf Kan sosisi

Düsseldorf’ta, yerel Alman yemekleri, Türk restoranları ya da Japon restoranları başta olmak üzere hemen hemen her damak tadına uygun restoranlar bulmak mümkün. Düsseldorf 'un ünlü Halve Hahn peynirinden yapılmış çavdar çöreği, Flönz kan sosisi, besleyici et çorbaları ve çeşitli patates yemeklerini burada yiyebilirsiniz. Almanya’ya özgü bir yiyecek olan “Hamburger”in anavatanı, isminden dolayı Hamburg olarak bilinse de Düsseldorf'taki hamburgerlerin tadı bambaşkadır.  

Kahvaltı: Carlsplatz, Altstadt'taki kafeler

Hamburger: Bob & Mary, What's Beef

Sokak atıştırmalıkları: Altstadt'taki sokak satıcıları

Akşam yemeği: The View Skylounge, Im Fuchschen  

 

Düsseldorf ’ta Nereden Alışveriş Yapılır?

Düsseldorf ne nereden alınır

Yerel halkın “Kö” olarak isimlendirdiği Königsallee, dünyanın en lüks alışveriş bulvarlarından birisidir. Burada lüks mağazalar ve değişik hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ayrıca Schadow Sokağı da oldukça büyük bir alışveriş caddesidir. Stilwerk de şehrin önemli bir alışveriş merkezidir.  

Königsallee Caddesi 

Düsseldorf Konigsallee

Königsallee Caddesi/Bulvarı, Düsseldorf'un en canlı ve en popüler caddelerinden biri. Düssel Nehri'nin beslediği bir kanalı içine alan bu cadde, boylu boyunca uzanan alışveriş merkezi, hediyelik eşya dükkanları, mağazaları, kafeleri, galerileri ve restoranları ile ünlü. Yerel halk tarafından kısaca "Kö" olarak isimlendirilen ve Düsseldorf’ta alışveriş keyfini sürebileceğin bu cadde, geceleri de oldukça güzel bir manzara sunuyor. Ağaçlarla kaplı bir kanal boyunca uzanan cadde, oldukça zarif bir atmosfere sahip. Bu caddenin ortasından geçen kanal da 19. yüzyılın başında inşa edilmiş. Peyzaj mimarisi Weyhe tarafından yapılan kanal, 200 yılı aşkın süredir estetik bir şekilde ışıldıyor. 

Düsseldorf ’ta Gece Hayatı

Düsseldorf Gece Hayatı

Altstadt semti ve Hafen bölgesinde çok sayıda eğlence mekânı bulunur. Cuma ve cumartesi günleri çok kalabalık olan mekânlar, hafta içinde de iş çıkışlarında insanların uğrak yerlerindendir. Gecenin ilerleyen saatleri için MedienHafen çevresi ve Bolkerstrasse önerilir. Hareketli ve kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyorsanız, Ren kıyısında yapılacak bir yürüyüş sonrası, buradaki kafelerde de keyifli zaman geçirebilirsiniz.  

DJ performansları, özel gösteriler, tematik geceler… Aradığınız gece hayatı ve eğlencenin her türünü bu şehirde bulabilirsiniz. R&B’den hardcore punk kültürüne ve Almanca stand-up’lara kadar geniş bir eğlence anlayışı sunan Stahlwerk ile gündüzleri sakin bir bar, geceleri ise kulübe dönen; öğrencilerin, sanatçıların ve şehrin entelektüellerinin buluştuğu Salon des Amateurs öne çıkan yerler arasında.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +49
Şehir Kodu: 211
Düsseldorf Havalimanı: +49 211 42 10
Polis: 110

Yukarı Yukarı