tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Roma’da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Roma’da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Dünyanın en güçlü imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’nun ana vatanı olan başkent, tarihi yapılardan hoşlanan gezginlere adeta bir şölen vadediyor. Köklü geçmişinin yanı sıra günümüzde de önemini aynı oranda koruyan kent, Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olma unvanına sahip.

Kolezyum

Roma Kolezyum

Başkentin en dikkat çekici yapılarının başında hiç kuşkusuz Kolezyum geliyor. Ünü tüm dünyaya yayılmış olan yapı, adeta şehrin simgesi konumunda. M.S. 72 yılında inşaatına başlanan amfiteatr, Flavianus adıyla da anılıyor. 188 metre uzunluğa ve 156 metre genişliğe sahip olan yapı, tam 450 yıl boyunca aktif olarak kullanılmış. 2007 yılından beri Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak kabul edilen Kolezyum, Roma gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Ancak Kolezyum’un Roma’yı ziyaret eden tüm gezginler tarafından büyük ilgi gördüğünü hatırlatmakta fayda var. Bu durum da doğal olarak Kolezyum’a giriş için uzun sıralar oluşmasına neden oluyor. Kolezyum ziyaretinizde uzun sıralar bekleme ihtimalini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Kimilerine göre Paris’i bile gölgede bırakarak aşkın şehri olarak tanımlanan Roma’nın en popüler gezi noktalarından bir tanesi de Trevi Çeşmesi. Aşk Çeşmesi adıyla da anılan yapı, 1732 yılında heykeltıraş Nicola Salvi tarafından tasarlanmış. Şehrin bir diğer önemli noktası olan Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan Aşk Çeşmesi, havuza para atma ritüeliyle de oldukça popüler. Rivayete göre çeşmeyi ziyaret eden kişiler sağ elleriyle sol omuzlarının üstünden havuza para attıkları takdirde dilekleri gerçek oluyor.

İspanyol Merdivenleri

Roma fotoğraflarının başrolünü kimseye kaptırmayan yerlerden bir tanesi de tabii ki İspanyol Merdivenleri. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan merdivenler, hem yerel halkın hem de Roma’yı ziyaret eden gezginlerin gözdesi konumunda. 1700’lü yıllarda inşa edilen İspanyol Merdivenleri, aynı zamanda şehrin sosyalleşme mekanlarından bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Roma Forumu

Roma İmparatorluğu’nun en çarpıcı izlerini görebileceğiniz yerlerden bir tanesi olan Roma Forumu, Kolezyum’un batısında yer alıyor. Romalıların tarih boyunca ticaret ve kültür merkezi olarak kullandığı bölge, günümüzde ayakta kalan en etkileyici antik kentlerden bir tanesi. Forum Magnum adıyla da anılan Roma Forumu’nu Roma ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Pantheon

Roma Pantheon

Dünyadaki en görkemli tapınaklardan biri olan Pantheon, Roma İmparatoru Hadrian tarafından M.S. 118-125 yılları arasında inşa edilmiş. Tarih boyunca iki kez yangın sebebiyle zarar gören tapınak üçüncü kez yenilenmiş ve günümüzdeki halini almış. Son derece görkemli kubbesi, eşsiz mimarisi ve günümüze kadar korunmuş tarihi dokusuyla Pantheon, Roma’nın en önemi yapıları arasında yer alıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Roma’da çok sayıda bazilika, katedral ve tarihi kilise yer alıyor. Bunlar arasında en fazla öne çıkanlardan bir tanesi ise hiç kuşkusuz Aziz Petrus Bazilikası. Vatikan’da yer alan bazilika, aynı zamanda dünyanın en büyük kilisesi olma unvanını da taşıyor. Aynı anda 60 bin kişiyi ağırlayabilen yapı, 222 metre uzunluğa ve 138 metrelik yüksekliğe sahip.

Roma’nın Yerlisi Gibi Takılabileceğin Mekanlar

Roma'da Colosseum, Sistina Şapeli ve Panteon gibi anında fark edilebilecek birçok cazibe merkezine mutlaka uğramalısın. Bu bölgelerin büyüsünü keşfettikten sonra, Roma’nın bunlardan ibaret olmadığını düşünüyorsan gayet haklısın. Roma’da bir gezginin keşfedeceği harika ayrıntılar var. Birkaçından bahsedelim:

Baykuşları Evinde Ziyaret Et

Roma’da seni gerçeküstü bir villa bekliyor. Bu villa tabii ki turistlere açık bir müze görevi görmüyor ve genelde yerliler tarafından biliniyor. Hatta bazı yerliler diyelim. Bu villada sadece insanlar değil, baykuşlar da yaşıyor. Ürkütücü bir villa hayal ettin değil mi? Aksine burası oldukça sıcak ve sevimli. Baykuşlar için yapılmış evleri ve içindeki baykuşları mutlaka ziyaret etmelisin.

Roma Baykuş Evi

Ostiense'de Sokak Sanatı

Roma’nın güneyinde bulunan Ostiense, şehrin işçi sınıfının yaşadığı, endüstriyel geçmişi sağlam olan bir yer. Son yıllarda popüler restoran ve barların açılmasının yanı sıra burada sokak sanatı da çok gelişti. Grafiti kaplı duvarlardan en iyisi, 'Ünlüler Dünyası'. Rengarenk olan bu duvarda gerçek sanatın hiç beklenmedik bir sokakta da karşımıza çıkacağını görebilirsin.

Coppede Mahallesi

Tıpkı baykuş evi gibi ilginç mimariye sahip yapılardan oluşan gizemli bir mahalle burası. Coppede Mahallesi’nden bahsediyoruz. Sanki İspanyol mimar Gaudi buraya uğramış gibi sürrealist bir havaya sahip bu mahallenin sokakları da çok ilginç. Kabartma heykeller, işlemeli sütunlar ilginç balkonlarıyla bu mahalle, hayatında gördüğün en ilginç bölgelerden biri olabilir.

Roma Coppede Mahallesi

MAXXI'de Modern Sanat

2010 yılında açılan 21. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi adı altında sergilenen bu koleksiyonda günümüzün en iyi eserlerini görebilirsin. MAXXI’de bulunan bu eser, Zaha Hadid başta olmak üzere pek çok ünlü sanatçının mimari eserleri üzerinde yoğunlaşıyor. Sanatın en modern halini keşfetmek için burası sana sunulan en iyi mekân.

İlginç Eserler Kilisesi

Cosmedin'deki Santa Maria Kilisesi kesinlikle ilginç hatta biraz da ürkütücü eserleri barındırmasıyla ünlü. Boccà della Verita, St Valentine'in kafatası bizce en görülesi şeyler. St Valentine'in kafatası çiçeklerle süslenmiş ve her yol 14 Şubat’ta onun için geçit törenleri düzenleniyor. Harika mozaiklerin de bulunduğu bu müzeye mutlaka uğramalısın.

Roma İlginç Eserler Kilisesi

Yukarı Yukarı