tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi

Seyahat İzin Belgesi

İçindekiler

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları süresince şehir dışına çıkmak için almanız gereken özel belgeye Seyahat İzin Belgesi denir.

Yol İzin Belgesi olarak da bilinen bu belge ile şehirler arası toplu ulaşım araçlarına bilet alabilir ve özel aracınızla şehir dışına seyahat edebilirsiniz.

Kimler Seyahat İzin Belgesi almalıdır?

Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) özel araçla şehirler arası yolculuk yapmak isteyen herkesin seyahat izin belgesi alması gerekmektedir.

Uçağa binmek için Seyahat İzin Belgesi göstermek gerekir mi?

Uçak bileti olan misafirlerimiz sokağa çıkma kısıtlamasından muaftır. Misafirlerimiz mobil uçuş kartı, bilet görüntüsü gibi uçuşu olduğuna dair bir belge ibraz ederek seyahate katılabilirler.

1 Hazirana kadar devam edecek olan Kademeli Normalleşme genelgesi ile birlikte ; 

 

 

 • 18 yaş altı yolcular Covid-19  öncesinde olduğu gibi  tek başına seyahat edebilir. Yanında velisinin olma zorunluluğu veya seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yoktur.
 • 65 yaş üstü yolcular (Asisi olan ve olmayan) seyahat izin belgesi olmadan seyahat edebilirler. 

Daha fazla bilgi için güncel duyurularımızı takip edebilirsiniz.

Özel araçla Seyahat İzin Belgesi alabilmek için gerekli zorunlu haller nelerdir?

65 yaş altı T.C. vatandaşlarının özel araçlarıyla şehir dışına seyahat edebilmeleri için aşağıdaki zorunlu hallerden birini belgeleyerek yol izin belgesi almış olmaları gerekmektedir:

 • Askerlik görevini tamamlayarak yerleşim yerine dönmek isteyenler,
 • Birinci dereceden vefat eden yakının cenazesine katılacak olanlar,
 • Tedavi amacıyla seyahati zorunlu olan hastalar,
 • ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler,
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz etmeleri gerekmektedir.)

NOT: Zorunlu bir hali bulunmayan vatandaşların sadece toplu ulaşım araçlarıyla seyahatine izin verilmektedir. Toplu ulaşım araçlarının görevlilerine bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

65 yaş ve üzeri kişilerin Seyahat İzin Belgesi alması zorunlu mu?

1 Hazirana kadar devam edecek olan Kademeli Normalleşme genelgesi ile birlikte; 65 yaş üstü yolcular (Asisi olan ve olmayan) seyahat izin belgesi olmadan seyahat edebilirler. 

18 yaş altı kişiler için Seyahat İzin Belgesi zorunlu mu?

1 Hazirana kadar devam edecek olan Kademeli Normalleşme genelgesi ile birlikte; 18 yaş altı yolcular Covid-19  öncesinde olduğu gibi  tek başına seyahat edebilir. Yanında velisinin olma zorunluluğu veya seyahat izin belgesi zorunluluğu yoktur.


Seyahat İzin Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesini telefonla 199’u arayarak ya da e-devlet üzerinden online başvuru yaparak alabilirsiniz. Başvuru sonucu SMS ile tarafınıza bildirilmektedir.

Telefonla Yol İzin Belgesi nasıl alınır?

Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı’nı arayarak temsilcinin sizden istediği bilgileri (nereden neye gideceğiniz, kiminle gideceğiniz, araç plakası, gideceğiniz yerin adresi vs.) eksiksiz bir şekilde vererek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonrası onay mesajı tarafınıza iletilecektir. Bu SMS’i silmemeye özen gösterin.

E-devlet üzerinden Seyahat Belgesi nasıl alınır?

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama alanına “seyahat izin belgesi” yazarak çıkan sonuçlarda “İçişleri Bakanlığı/E-Başvuru” linkine tıklayın. Açılan sayfada “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak “Başvuru Türü Seçimi”nize uygun olacak şekilde formu doldurarak başvurunuzu tamamlayın.

Seyahat İzin Belgesi E-devlet Başvuru Linki için tıklayın.

Başvurunuz değerlendirildikten sonra SMS ile tarafınıza “Başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “Başvurunuz reddedilmiştir” şeklinde bilgi mesajı gönderilecektir. Onay SMS’sini şehir giriş çıkışlarında ve toplu ulaşım araçlarına binerken göstermeniz gerekmektedir. Bu sebeple kısa mesajı silmemeye özen gösteriniz.

Yukarı Yukarı