;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Azerbaycan Vize Başvurusu

Türkiye’nin kardeş ülkesi olan Azerbaycan’a turizm ve ticaret amacıyla her yıl binlerce kişi seyahat etmektedir. Ülkeye girişte ise bazı vize prosedürleri uygulanmaktadır. Türkiye, belli süreler ve amaçlar dahilinde vizeden muaf tutulan ülkelerden biridir. Bununla birlikte, bazı durumlarda vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Siz de Azerbaycan seyahatinizden önce vize prosedürü ile ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Azerbaycan Uçak Bileti Aldınız Mı?

Azerbaycan konsolosluklarının vize başvurusunda bulunanlardan talep ettiği belgelerden biri olan uçak bileti rezervasyonu, sürecin olumlu sonuçlanması için büyük önem taşımaktadır. Siz de Azerbaycan vizesine başvuruda bulunurken erkenden Azerbaycan uçak bileti rezervasyonu yaptırarak ekonomik bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

 

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Azerbaycan Gezi Rehberi

Bakü Gezi Rehberi

Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı

***

Azerbaycan Vizesi

1 Eylül 2019 tarihinde Azerbaycan ve Türkiye arasında yapılan vize muafiyeti anlaşmasına göre umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 30 güne kadar; hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri ise 90 güne kadar Azerbaycan’a vizesiz seyahat edebilmektedir.

Türkiye’nin yanı sıra 66 ülkenin diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ya da hususi pasaport sahibi vatandaşları 30 veya 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye giriş yapabilmektedir.

Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Rusya, Tacikistan, Ukrayna ve Özbekistan ülkelerinin herhangi bir pasaportuna sahip olan vatandaşları ise 90 güne kadar ülkede vizesiz kalma hakkına sahiptir.

Azerbaycan, varışta vize uygulamasıyla da bazı ülkelerin vatandaşlarına kolaylık sağlamaktadır. Bahreyn, Singapur, Çin, Japonya, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Malezya, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinin vatandaşları Azerbaycan havalimanlarında 30 gün ve İsrail vatandaşları ise 60 gün geçerli vize alabilmektedir. T.C. vatandaşları ise bu uygulamadan yararlanabilmek için Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na iniş yapmaktadır.

30 Ağustos 2018’de yürürlüğe giren ASAN elektronik vize uygulaması ise 93 ülkenin vatandaşına internet üzerinden vize alma kolaylığı sağlamaktadır. E-vize uygulaması ile vatandaşlar 30 güne kadar ve tek giriş hakkı ile ülkeye seyahat edebilmektedir. Konsolosluklara başvuruda bulunmaya gerek kalmadan ve resmi tatil olması fark etmeksizin 3 saat içinde vize alınabilmektedir. Başvuru sahiplerinin e-postalarına gönderilen vizenin çıktısını alarak seyahat sırasında yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. E-vizelerin alındıkları tarih itibarı ile 90 gün içinde kullanılması zorunludur.

Azerbaycan Vize Türleri

Azerbaycan, çoğu ülke vatandaşının ülkeye kolaylıkla seyahat edebilmesi için bazı vize prosedürleri uygulamaktadır. Vize türleri ise giriş vizeleri ve transit vize olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Giriş Vizesi

Farklı nedenlerle Azerbaycan’a giriş yapacakların seyahat amacına uygun olarak giriş vizelerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu vizeler tek ya da çok giriş hakkı tanımaktadır.

Tek giriş vizesi en fazla 90 günlük alınabilmektedir. Vatandaşlar, bu vize ile ülkeye yalnızca tek sefer giriş yapabilmektedir. Çok giriş vizesi ise en fazla 2 yıllık verilmekte ve vatandaşlar bu süre içinde birden çok kez Azerbaycan’a seyahat edebilmektedir.

Azerbaycan Genel Vize

İş seyahatleri, turistik geziler, ticari faaliyetler, araştırmalar, kültür ve spor etkinlikleri ve tıbbi tedavi nedenleri ile Azerbaycan’a seyahat edeceklerin genel vizeye başvurması gerekmektedir. T.C. vatandaşları belirlenen süreler içinde vizeden muaf olarak ülkeye giriş yapabilmektedir.

Azerbaycan Diplomatik Vize

Diplomatik görevlerle Azerbaycan’a seyahat edeceklerin diplomatik vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Azerbaycan Hizmet Vizesi

Uluslararası kurumlarda ya da devlet kurumlarında görevli vatandaşlar Azerbaycan’a giriş yapabilmek için hizmet vizesi almak zorundadır.

Diplomatik vize ve hizmet vizesi yalnızca resmi görevler için verilmektedir.

Transit Vize

Azerbaycan’dan 3. bir ülkeye geçiş yapacakların transit vize alması gerekmektedir. Transit vize alındığı andan itibaren en geç 30 gün içinde kullanılmalıdır. Tek ya da çift giriş hakkı ile alınabilen transit vize ile ülkede en fazla 5 gün kalınabilmektedir.

Azerbaycan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Azerbaycan vizesi başvuru formu Azerice, İngilizce ve Türkçe dil alternatifleri ile hazırlanmıştır. Başvuru formu bu üç dilden biri ile internet üzerinden doldurulabilmektedir.
 • Vize başvurusunda kullanılan pasaportların 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.
 • Pasaportunda Dağlık Karabağ vizesi görünenlerin ülkeye giriş yapması mümkün değildir.

Azerbaycan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Pasaport ve kimlik bölümünün fotokopisi (Pasaportların seyahat tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğinin olması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Fotoğrafların 3X4 ölçülerinde ve beyaz fon önünde olması gerekmektedir.)
 • Azerbaycan vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet mektubu
 • Onaylanmış gidiş/dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Banka hesap dökümü (Kaşeli ve ıslak imzalı)
 • Harcın yatırıldığına dair dekont
 • Seyahat amacını, süresini ve finansal bilgileri içeren dilekçe
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
 • Varsa araç ruhsatı, tapular ve kredi kartı bilgileri

Randevu Nasıl Alınır?

Azerbaycan vize randevusu Ankara, İstanbul ve Kars’ta bulunan konsolosluklardan alınabildiği gibi yetkili danışma merkezleri tarafından da alınabilmektedir. Şahsen müracaat edecekler, ikamet adresleri ve konsoloslukların görev bölgelerini dikkate alarak randevu alabilmektedir. Konsolosluklar, başvuru sahipleri için randevu günü ve saati belirlemektedir.

 

Başvuru Merkezleri

 • Azerbaycan Büyükelçiliği

Adres: Diplomatik Site, Bakü Sokak, No: 1, Oran/Ankara

Telefon: +90 312 490 69 13

Görev Bölgeleri: Adana, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Bartın, Bayburt, Çankırı, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Malatya, Mersin, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova ve Yozgat.

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Zeytinoğlu Caddesi, No: 65, Akatlar, Beşiktaş/İstanbul

Telefon: +90 212 325 80 42

Görev Bölgeleri: Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Karaman, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ve Zonguldak.

 • Kars Başkonsolosluğu

Adres: Yusuf Paşa Mahallesi, Haydar Aliyev Sokağı, No: 9, Merkez/Kars

Telefon: +90 474 223 64 75

Görev Bölgeleri: Ardahan, Ağrı, Artvin, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van.


Vize İşlemleri ve Takibi

 • Azerbaycan’a belirlenen süreler dışında ve farklı nedenlerle seyahat edeceklerin vize başvurusunda bulunmadan önce vize türüne karar vermesi gerekmektedir.
 • Vize türüne uygun olarak konsolosluklara ya da yetkili danışma merkezlerine başvuruda bulunmak isteyenler başvuru formunu doldurmak ve harç ücretini yatırmakla yükümlüdür.
 • Başvuru sahipleri talep edilen belgeleri hazırladıktan sonra konsolosluklardan randevu talep edebilmektedir. Belgelerin teslim edilmesinin ardından konsolosluklar yoğunluk durumuna göre vize sürecini tamamlamaktadır.
 • Vize takibini doğrudan temsilciliklerden ya da danışma merkezleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Azerbaycan vizesi en erken 3-4 iş günü içinde çıkmaktadır. Bazı dönemlerde konsolosluklar oldukça yoğun olmaktadır. Bu yoğunluğu ve resmi tatil günlerini de düşünerek vize başvurusunu en az 1 ay önceden yapmak gerekmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde yazılmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

İçindekiler

SIKÇA SORULAN SORULAR

Azerbaycan’a neden ziyaret etmeliyim?

Modern ve geleneksel yapının bir arada görüldüğü Azerbaycan; kendine özgü mimarisi, muhteşem doğal güzellikleri, kültür/sanat etkinlikleri ve tarihi yapıları ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin kardeş ülkesi olarak da bilinen Azerbaycan’da hiç yabancılık çekmeyeceğin eşsiz bir gezi dönemi geçirebilirsin.

 

Azerbaycan seyahati için ideal dönem nedir?

Azerbaycan’da karasal iklimin hakim olması nedeniyle yıllık sıcaklık farkı oldukça yüksek. Kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçmesine rağmen yaz ayları bunaltıcı bir sıcaklık hakim. Özellikle dağlık bölgelerde kış mevsimi oldukça uzun sürüyor. Hazar Denizi’ne yakın noktalarda ise daha ılıman bir iklim görülüyor. Bunaltıcı sıcaklardan ve dondurucu soğuktan etkilenmeden, keyifli bir seyahat dönemi geçirmek istiyorsan en ideal zaman bahar ayları.

 

Ucuz Azerbaycan uçak bileti nasıl alırım?

Ilıman karasal iklim nedeniyle Azerbaycan’a seyahatler genellikle havanın yumuşak olduğu nisan-mayıs ve eylül-ekim aylarında gerçekleşiyor. Bu dönemler dışından kalan zamanlarda bütçene uygun uçak bileti bulabilirsin. Aynı zamanda kampanya ve promosyonlarımızı takip ederek erken rezervasyon avantajından yararlanabilir, hafta içi uçuşlarıyla ekonomik bir yolculuk geçirebilirsin.

 

Azerbaycan’ın kullandığı saat dilimi nedir?

Azerbaycan’da GMT+4 saat dilimi kullanılıyor.

 

Azerbaycan vize istiyor mu?

Azerbaycan’a bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları vizesiz seyahat edebilirler. Türkiye ve Azerbaycan arasında 2019 yılında yapılan anlaşmaya göre, 30 günü aşmamak kaydıyla ülkeye yalnızca pasaportunla giriş yapabilirsin.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki saat farkı nedir?

Azerbaycan yerel saati Türkiye yerel saatinden 1 saat ileride bulunuyor.  

Yukarı Yukarı