BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Danimarka Vize Başvurusu

Gelişmiş ülkeler arasında ilk sıralarda bulunan Danimarka’da aynı zamanda dünyanın en mutlu insanları da yaşamaktadır. Modernliğin yanı sıra doğal güzellikleri ile de turistleri kendine çekmeyi başaran Danimarka’ya siz de gitmek istiyorsanız öncelikle Danimarka vizesi almanız gerekmektedir.

Seyahat planlarının olmazsa olmaz aşamalarından biri olan vize için gerekli olan bazı evraklar, başvuru şartları bulunmaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra merak ettiğiniz vize çıkış süreci ya da ücretlerine “Danimarka Vize Rehberi” içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Danimarka Uçak Bileti Aldınız mı?

Vize başvuru sırasında, alınan uçak biletini göstermek zorunlu değildir. Ancak seyahat takvimini içeren gidiş/dönüş uçak biletlerinin zorunlu evraklar arasında bulundurulması vize çıkış aşamasında başvuran kişi için olumlu bir izlenim bırakmaktadır. Alacağınız Danimarka uçak bileti aynı zamanda erken rezervasyon avantajları ile de seyahati daha ekonomik hale getirmektedir.


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Danimarka Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

***

Danimarka Vize Türleri

Hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaportu bulunan T.C. vatandaşları 3 ay ile sınırlı olmak koşulu ile Danimarka’da vizesiz seyahat edebilmektedir. Ancak umuma mahsus (bordo) pasaportu bulunanların Danimarka seyahati için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Seyahat amacına ilişkin ise bazı vize türleri bulunmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

C tipi vize türü Danimarka’yı kısa süreli ziyaret edeceklerin alması gereken vizedir. 90 gün kalma sınırı bulunan bu vize türünün bir diğer adı da Schengen vizesidir.

Danimarka’ya gidecek olan hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının Danimarka Schengen vizesi almasına gerek yoktur. Bu pasaport sahibi kişiler 180 gün içinde 90 güne kadar Danimarka’ya seyahat edebilmektedir.

Ancak umuma mahsus (bordo) pasaportu bulunan kişilerin Danimarka ziyareti için Schengen vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Alacakları Schengen pasaportu ile yine 90 güne kadar ülkeyi ziyaret edebilirler.

Danimarka Turistik Vizesi

180 günde 90 gün ile sınırlı olarak Danimarka’ya turistik seyahat gerçekleştireceklerin başvurması gereken vize türüdür. Turistik vizeye başvuranların ülkede uzun süreli kalması ya da çalışması yasaktır.

 

Danimarka Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

90 günden daha az sürede Danimarka’da ticari anlaşmalar yapacak, iş ve fuar ziyaretlerine katılacak kişilerin bu vizeye başvurması gerekmektedir. Genel vize evraklarının yanı sıra Danimarka’daki kurum/organizasyondan davet mektubu alınmalıdır.

Danimarka Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Danimarka’da yaşayan ailesine, akrabasına ya da arkadaşına ziyaret gerçekleştirecek olanlar karşı taraftan aldıkları davet mektubu ile bu vize türüne başvuru yapmalıdır. Danimarka’da kalış süresi yine 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlıdır.

Danimarka Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Sporcuların ya da Danimarka’daki konferanslara ya da kültürel faaliyetlere katılacak kişiler, Danimarka’daki organizasyona katılım belgelerini resmî olarak vize başvurusunda sunmalıdır. Bu vize türünde ülkede kalış süresi 90 gün ile sınırlı tutulmaktadır.

Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi

90 günden daha uzun bir süre Danimarka’da kalacak ve ülkede eğitim görecek, ücretsiz staj yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Danimarka’daki okuldan ya da staj yapılacak yerden alınacak davetiye veya güvence gerekli olan evraklar arasındadır.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Danimarka’da aile birleşimi yapacak, çalışacak ya da okuyacak öğrencilerin uzun süreli vize başvurusu yaparak ülkeye gitmesi gerekmektedir. Bu vize türüne ayrıca din adamları da dahil edilmektedir. Uzun süreli kalmak isteyen kişilerin kalacakları amaçlarına göre farklı evrak listesi bulunmaktadır.

Danimarka Transit Vizesi

Danimarka’dan Schengen bölgesine dahil olmayan bir başka ülkeye geçiş yapılacak ise transit vize alınmalıdır.

Danimarka Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Danimarka vizesi için gerekli olan evrakların; eksiksiz, güncel tarihli ve başvuru sahibinden imzalanmış olması gerekmektedir. Eksik evrak ya da yanlış bilgi vize alma sürecini uzatabileceği gibi vize reddine de yol açabilir.
 • Danimarka vizesi almak için seyahat takviminden en geç 15 gün, en erken 3 aya kadar vize randevusunun alınması gerekmektedir.
 • Pasaport, Danimarka seyahati dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır ve son 10 yıl içerisinde verilmelidir.
 • Pasaportun yıpranmamış olması ve Danimarka vizesi için en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Kızlık soyadının bulunduğu pasaport ile başvuru yapanların başvurusu kabul edilmemektedir. Kişi, evlendikten sonraki soyadı ile yeniden pasaport çıkartmalıdır.
 • Son 5 yıl içinde Schengen vizesine başvurmamış kişilerin parmak izi vermesi gerekmektedir. 5 yılı geçen parmak izleri geçerliliğini kaybeder.

Danimarka Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Danimarka’ya turistik amaçlı seyahat edecek işsizler, işverenler, sigortalı çalışanlar, esnaf-sanatkârlar ve serbest meslek mensupları, emekliler ve öğrencilerin vize başvurusu için bazı evrakları tamamlaması gerekir. Başvuru sırasında istenen evraklar:

 • Pasaport
 • Danimarka Schengen vizesi başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş, başka bir vize için kullanılmamış, beyaz fonda, 35x45 mm ölçülerinde)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ziyaret takvimini kapsayan seyahat sağlık sigortası
 • Uçak ve konaklama rezervasyon belgeleri
 • Banka hesap dökümü (Son 3 aya ait, ilgili bankadan ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (İşveren kurum tarafından imzalı ve kaşeli. Sigortalı çalışanlar için geçerlidir)
 • Faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, imza sirkülerinin fotokopisi, SGK/Bağ-Kur hizmet dökümü (İşverenler için geçerlidir)
 • Öğrenci belgesi
 • Emeklilik belgesi (Banka hesap özeti veya emekli defteri)
 • Varsa araç ruhsatı, kira gelirleri, tapu vb.
 • Kabul mektubu (Danimarka’da katılması planlanan üniversite ya da akademik kurumdan)
 • Muvafakatname (18 yaş altındaki öğrencilerin ebeveynleri tarafından hazırlanacak olan noter tasdikli belge)
 • Sponsor dilekçesi (İşsizler ya da öğrencilerin Danimarka seyahatini karşılayacak kişilerin hazırlaması gereken dilekçe)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

  Öğrenciler ya da ev hanımları gibi aylık sabit bir geliri bulunmayan kişiler, sponsor desteği alarak Danimarka’ya seyahat gerçekleştirebilmektedir. Bunun için sponsor olacak kişinin başvuru yapan kişinin 1. derece yakını olması şartı aranmaktadır. Sponsorun, konsolosluğa hitaben bu seyahate sponsor olacağını dilekçe ile belirtmesi ve gelirini resmî belgeler ile açıklaması gerekmektedir.

Sigortalı çalışmayanların ya da öğrencilerin banka hesaplarında yeterli miktarda parası var ise sponsor desteği almadan da seyahat gerçekleştirebilmektedir. Bu durumda yine 1. dereceden yakının dilekçe yazması gerekmektedir.

Danimarka Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Danimarka Schengen vizesine başvuru aşamasında ödenmesi gereken zorunlu vize harcı bulunmaktadır. Tüm Schengen vizeleri için geçerli olan ücret Danimarka için de aynıdır. Vize harcının yanı sıra vize danışmanlık ücreti de vize merkezleri tarafından alınabilmektedir. Bu danışmanlık ücretine fotoğraf, başvuru formu, kurye, fotokopi vb. işlemler dahildir.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Vize harç ücreti: 80 euro
 • 6-11 yaş arası çocuklar için vize harç ücreti: 40 euro
 • 6 yaşından küçük yaştaki çocuklar ve diplomatik pasaportu olanlar vize harç ücretinden muaf olsalar bile vize harcının bazı durumlarda yatırılması gerekebilir. Başvuru, konsolosluk tarafından işleme alındığı an ise yatırılan ücret başvuru sahibine geri verilmektedir.

 

Başvuru Merkezleri

 • Danimarka Büyükelçiliği

Adres: Yukarı Dikmen Mahallesi Turan Güneş Bulvarı No.: 106 Yıldız Kule İş Merkezi Kat: 22 06550 ANKARA

Telefon: +90 312 408 33 00

Yetki Alanı: Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Trump Towers Büyükdere Cad. No.: 1 Kule 2 D: 463 34387 Şişli/İSTANBUL

Telefon: +90 212 359 19 00

Yetki Alanı: Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne

 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Akdeniz Caddesi Reyent İşhanı 1/702 Pasaport /İZMİR

Telefon: +90 232 489 54 01

Yetki Alanı: İzmir, Manisa, Uşak, Muğla, Aydın

Randevu Nasıl Alınır?

Danimarka vizesi almak için öncelikle vize randevusu almak gerekmektedir. Temsilcilikler direkt olarak başvuruyu kabul etmedikleri için yetkili kıldıkları vize merkezleri ya da acentelere aracılığı ile randevu alınması gerekmektedir. Konsolosluklar sadece uzun süreli vize başvurularında şahsen alınan randevuyu kabul etmektedir.

Belirlenen seyahat tarihi öncesinde vizenin çıkması için randevunun en geç 15 gün içerisinde alınması gerekmektedir. Konsolosluklar kimi zaman yoğun olduğundan ya da özel günler hizmet vermemesinden dolayı bu süreç uzayabildiği için en erken yolculuktan 3 ay öncesine kadar randevu alınmalıdır.

Randevular her ilin yetkili temsilciliklerinden alınmalıdır. Yetki bölgesinde olmayan konsolosluklara yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Danimarka’ya gitmeden önce ülkeyi hangi amaçla ziyaret edileceği ve ne kadar süre kalınacağının belirlenmesi gerekmektedir. Kısa süreli seyahatler için C tipi, uzun süreli seyahatler için ise D tipi vizeye göre evrak hazırlanmalıdır.
 • Vize başvurusu için hazırlanacak olan evrakların güncel, eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Danışmanlık hizmeti alan kişiler acenteler aracılığı ile konsolosluğun istediği belgeleri tam ve nizami bir şekilde hazırlayabilir.
 • Tüm özel durumlar göz önüne alınarak seyahat takvimine yetişecek şekilde vize randevusu alınmalıdır. Randevular yetkili vize merkezleri ya da acenteler ile alınmalıdır.
 • Vize çıktıktan sonra pasaport acentelerden alınabileceği gibi danışmanlık hizmeti kapsamında kurye ile adrese de teslim edilebilir.

Danimarka Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka vize sonucu 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak başvuru; Danimarka Göçmenler Bürosuna gönderilmişse bu süre 30 güne kadar çıkabilmektedir. Temsilciliklerin yoğunluğu, olası aksilikler ya da özel günler dikkate alınarak başvuru yapılmalıdır.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.