BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Hollanda Vize Başvurusu

Kültürel ve turistik seyahatlerin yanı sıra ticari amaçlarla da sıklıkla ziyaret edilen Hollanda’ya giriş yapabilmek için T.C. vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Seyahat süresine göre uzun ya da kısa süreli alınabilen vizeler için konsolosluklar farklı belgeler talep etmektedir. Çoğu insan için zorlayıcı olan vize süreci hakkında sizin için hazırladığımız vize rehberini inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hollanda Uçak Bileti Aldınız Mı?

Hollanda vize işlemleri sırasında uçuş bilgilerinin ibraz edilmesi zorunludur. Ülkeye gidiş/dönüş uçak bileti ile varsa transit/ara uçuşların bilgilerinin konsolosluğa bildirilmesi gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında zorluk yaşamamak için Hollanda uçak bileti sayfasından seyahat tarihinize göre uçuşları inceleyebilir, erken rezervasyon avantajından yararlanabilirsiniz.


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Hollanda Gezi Rehberi

Amsterdam Gezi Rehberi

Eindhoven Gezi Rehberi

***

Hollanda Vize Türleri

Hollanda vize türleri seyahat amacı ve seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

C Tipi vizeler, Hollanda’ya 90 günü aşmamak kaydıyla yapacağınız seyahatler için başvurmanız gereken vize türleridir. Shengen ya da kısa süreli vize olarak da bilinen C tipi vize ile Hollanda’nın yanı sıra Schengen üye ülkelerine de seyahat edebilirsiniz.

T.C. vatandaşları için Schengen vizesi başvurularında pasaport türü de büyük önem taşımaktadır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde, hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Hollanda’ya seyahat edebilmektedir.

Hollanda Turistik Vizesi

Hollanda’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyenler bu vize ile 90 güne kadar ülkeyi gezebilir. Schengen vizeleri arasında en sık başvuru yapılan vize türlerinin başında gelen bu vize turistik faaliyetlere izin verir.

Hollanda Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Ülkeye iş nedeni ile ya da fuar ziyaretleri için seyahat edeceklerin ticari vizeye başvurması gerekmektedir. 90 güne kadar olan iş seyahatlerinde Hollanda’da bulunan iş ortaklarından davetiye almak zorunludur.

Hollanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Hollanda’da yaşayan aileniz, akrabalarınız ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek için bu vize türüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 90 günü aşmamak kaydıyla yapacağınız ziyaretler için yakınlarınızın belediyeden davetiye mektubu talep etmesi zorunludur.

Hollanda Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Ülkeye yapılacak konferans ve seminer katılımları ile sportif faaliyetler için kültürel vizeye başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu vize türü ile 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde kültürel faaliyetlere katılabilirsiniz.

Hollanda Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Öğrenciler de eğitim için Hollanda vizesine başvuruda bulunabilmektedir. Özellikle yaz sezonunda verilen eğitimler ve stajlar için 90 gün için geçerli kısa süreli öğrenim vizesine başvurmak mümkündür.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Geçici ikamet vizesi olarak da bilinen D Tipi vizeler 90 günden fazla sürecek seyahatler için alınması gereken vize türüdür. Aile birleşimleri, uzun süreli yurt dışı eğitimleri ve oturma izni için bu vizeye başvuruda bulunabilirsiniz.

Hollanda Transit Vizesi

Hollanda’da bulunan bir havalimanından Schengen üye ülkesi olmayan 3. bir ülkeye seyahat edeceklerin Hollanda transit vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Antiller Vizesi

Hollanda Krallığı’nın Karayipler’de bulunan Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, St Eustatius ve St Maarten bölgelerini ziyaret etmek isteyenlerin Antiller vizesi alması gerekmektedir. Bu vize ile 90 günü aşmamak kaydıyla belirlenen bölgelere seyahat edebilirsiniz. Kısa süreli Antiller vizesini daha sonra uzatmak mümkün değildir. Antillerde 90 günden uzun süre kalacakların oturum izni alması gerekmektedir.

Hollanda Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • 26 Eylül 2018 tarihi itibarı ile Hollanda vizesi başvuru formunu internet üzerinden doldurmak gerekmektedir.
 • Hollanda vizesi başvuru formu Türkçe, İngilizce ya da Flemenkçe dil alternatifleri ile doldurulabilmektedir.
 • 2 Şubat 2020 itibarı ile seyahatlerden en fazla 6 ay önce C Tipi Shengen vize başvurusunda bulunmak mümkündür.
 • 25 Eylül 2014 tarihi itibarı ile Schengen üye ülkelerine giriş için daha önceden parmak izi verenlerin şahsen başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Geçerli pasaportunuz var ise vekalet verdiğiniz 3. kişi sizin yerinize başvuru işleminizi gerçekleştirebilmektedir.
 • Pasaport ve kimlik için verilen parmak izleri vize için istenen parmak izlerinden farklıdır. Bu nedenle, Schengen vizesi için daha önce parmak izi vermediyseniz başvurunuzu şahsen yapmanız gerekmektedir.
 • Hollanda konsoloslukları, gerekli gördükleri durumlarda başvuru sahiplerinden randevu talep edebilmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Pasaportların son 10 yılda çıkarılmış olması, seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğinin bulunması ve yan yana en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.)
 • Varsa önceden kullandığınız pasaportların asılları
 • Hollanda vizesi başvuru formu (Eksiksiz ve hatasız doldurulan başvuru formlarının ıslak imzalı olması gerekmektedir.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (3,5x4,5 cm ölçülerinde olması gereken fotoğrafların son 3 ay içinde çekilmesi, arka fonunun beyaz olması ve daha önce vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğü ya da e-devlet üzerinden alınabilmektedir.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi
 • Hollanda uçuş ve konaklama bilgileri (Hollanda’da kalacağınız otelin rezervasyon dökümleri ile uçak bileti rezervasyonlarının çıktılarının başvuru sırasında gösterilmesi gerekmektedir.)
 • Banka hesap dökümü (Finansal durumu gösteren hesap dökümlerinin son 3 ayı yansıtması gerekmektedir. Hesap dökümleri ıslak imzalı ve kaşeli olarak teslim edilmelidir.)
 • 4A SGK dökümü (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Çalışılan şirkete ait imza sirküleri
 • Vergi levhası (Yalnızca işverenler için geçerli)
 • Son 3 aya ait faaliyet belgesi ya da Ticari Sicil Belgesi (Yalnızca işverenler için geçerli)
 • Varsa tapu ve kira kontratları, kredi kartı ve araç ruhsatı fotokopileri
 • Varsa belediyeden talep edilebilen davetiye mektubu
 • Vize sponsor dilekçesi (Maddi geliri yetersiz olanlar için geçerli)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Sponsor dilekçeleri, konsoloslukların talep ettiği maddi desteği sağlayamayan işsizlerin ve öğrencilerin vize başvurusunda verebilecekleri dilekçedir. Vize sponsor dilekçeleri 3 aydan kısa süre içinde hesap hareketleri aktif olmayanlar tarafından da kullanılabilmektedir.

Vize sponsor dilekçesi yazabilmek için 1. dereceden akraba olma şartı aranmaktadır. Başvuru sahiplerinin 1. dereceden aylık belirli bir gelire sahip akrabaları olan anne, baba, eş ve çocuklar sponsorluk yapabilmektedir.

Buradan vize sponsor dilekçesi örneğini inceleyerek dilekçenizi daha kolay ve hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize başvuru sürecinde ödemekle yükümlü olduğunuz farklı gider kalemleri bulunmaktadır. Hollanda vize harç ücretleri ve danışmanlık merkezi ücretlerinin yanı sıra bilgisayar çıktısı ve fotokopiler, biometrik fotoğraf, varsa danışma merkezine göndereceğiniz kargolar gibi kalemlere de bütçe ayırmanızda fayda bulunmaktadır.

2 Şubat 2020 tarihi itibarı ile Hollanda vizesi için geçerli olan ücretler aşağıdaki gibidir:

 • Vize Harç Ücreti: 80 Euro
 • 6-12 Yaş Arası Başvuru Sahipleri İçin Vize İşlem Ücreti: 40 Euro

Başvuru Merkezleri

Hollanda’ya vize başvuruları Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Kurumların yetki alanları belli olsa da vize işlemleri için bölge ayrımına gidilmemiştir. Yetki alanı dışında kalan şehirlerde yaşıyorsanız da Ankara ve İstanbul’da vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • Hollanda Büyükelçiliği

Adres: Turan Güneş Bulvarı, Hollanda Caddesi No:5 06550 Ankara

Telefon: +90 312 409 18 00

Hollanda Büyükelçiliği Yetki Alanı: Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir ve Karabük.

 • İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu

Adres: İstiklal Cad. No: 197, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: +90 212 393 21 21

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ ve Yalova.

Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda vize randevularını birlikte çalıştığınız danışmanlık merkezleri ya da turizm acenteleri aracılığı ile alabilirsiniz. Seyahatinizden 15 gün önce konsolosluğun belirlediği gün ve saate alınacak randevuya şahsen katılmanıza gerek yoktur. Schengen vizesi için 5 yıl geçerli parmak izi olanlar danışmanlık merkezlerine vekalet vererek randevuya gitmeden de Hollanda vizesi alabilmektedir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Hollanda vize başvurusunda bulunacakların öncelikle seyahat amacına ve süresine göre vize türüne karar vermesi gerekmektedir. 90 güne kadar olan seyahatleriniz için C Tipi (Schengen vizesi), 90 günden uzun sürecek seyahatleriniz içinse D Tipi vizeye başvuruda bulunabilirsiniz. Karayip bölgesine seyahat edeceklerin ise Hollanda Antilleri vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Vize türüne karar vermenizin ardından Hollanda vize başvuru formunu İngilizce, Türkçe ya da Flemenkçe olarak online ortamda doldurabilirsiniz.
 • Vize türüne göre konsolosluğun talep ettiği tüm belgeleri eksiksiz ve belirlenen sırada hazırlayarak danışmanlık merkezine teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Danışmanlık merkezleri teslim ettiğiniz belgelerle birlikte Hollanda konsolosluklarından randevu talebinde bulunmaktadır. Parmak izi uygun olanların randevuya şahsen katılmasına gerek yoktur.
 • Belgelerin incelenmesinin ardından vize süreci sonuçlanmaktadır. Buradan vize başvuru takibinizi yapabilirsiniz.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Konsolosluğu’nun vize randevusunun ardından teslim edilen belgeleri incelemesi ve vize sonucunu bildirmesi yaklaşık 7-15 gün sürmektedir. Resmi tatiller ve ek belge istenmesi gibi durumlarda bu süre daha da uzayabilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.