;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

***

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Katar Gezi Rehberi

Doha’da Gezilecek Yerler

Katar Türkiye'den Vize İstiyor mu?

Hayır, Katar Türk vatandaşlarından vize istememektedir. 

Katar, 28 Mayıs 2016 yılında yürürlüğe giren uygulamaya göre farklı pasaport türlerine sahip T.C. vatandaşları için farklı vize prosedürleri uygulamaktadır. Turistik geziye çıkan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Vatandaşlar, ülkeye girişte 6 ay geçerli pasaport ile konaklama ve gidiş/dönüş uçuş bilgilerinin dökümlerini göstermekle yükümlüdür. Havalimanında düzenlenen vize çok girişlidir. Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri ise herhangi bir amaçla 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere ülkeye giriş yapabilmektedir.

Turistik gezilerin dışında ticari amaçlar, eğitim, araştırma ve aile birleşimi gibi nedenlerle yapacağınız seyahatler içinse vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Katar’ın Vize İstemediği Ülkeler

Türkiye’nin yanı sıra Katar’ın vizeden muaf tuttuğu ülkeler arasında Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Malezya, Suudi Arabistan ve Umman bulunmaktadır. Bununla birlikte Birleşik Krallık, İtalya, Fas, Cezayir, Fransa ve Tunus ülkelerinin resmi ya da diplomatik pasaport sahibi vatandaşları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan, Brezilya, Ukrayna ve El Salvador ülkelerinin diplomatik pasaport sahibi vatandaşları da ülkeye girişlerde vizeden muaftır.

Tüm Avrupa Birliği vatandaşları ile 44 farklı ülkenin vatandaşları ise belirlenen ücret karşılığında havalimanından 30 gün geçerli vize alabilmektedir.

Katar Vize Türleri

Katar’a turistik geziler dışında farklı bir amaçla ve uzun süreli seyahat edeceklerin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kısa Süreli Vize

Vize serbestisi tanınmayan ülke vatandaşları turistik geziler, iş seyahatleri, aile ziyareti gibi nedenlerle kısa süreli vizelere başvuruda bulunmaktadır.

Katar Turistik Vizesi

Vizeden muaf tutulmayan ülke vatandaşlarının turistik amaçlarla yapacakları seyahatler için başvurması gereken vize türüdür. T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla turistik vizeden muaftır.

Katar Online Turistik Vizesi

23 Haziran 2017’de uygulanmaya başlanan online turist vizesi tek seferde yalnızca 30 günlük turistik seyahatler için alınabilmektedir. Bu sürenin sonunda vizenin yenilenmesi mümkün değildir. Genellikle vizeden muaf tutulmayan ülke vatandaşlarının ya da ülkede belirlenen sürelerden daha fazla kalmak isteyen, vizeden muaf ülkelerin vatandaşları bu vizeye başvuruda bulunmaktadır.

Katar Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

İş gezileri, müşteri ve fuar ziyaretleri gibi ticaret amacıyla yapılan seyahatlerde Katar ticari vizesi başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

İran Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Katar’da bulunan aile üyeleriniz, akrabalarınız ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek için başvurmanız gereken vize türüdür.

Katar Transit Vizesi

26 Eylül 2016’da yürürlüğe giren uygulama ile tüm ülkelerin vatandaşları transit geçişlerde vizeden muaf tutulmuştur. Hamad Uluslararası Havalimanı’ndan 3. bir ülkeye 5-96 saat arasında gidecek olan vatandaşların transit vize almasına gerek yoktur. Bu saatten daha uzun sürede yapılacak seyahatler içinse transit vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Uzun Süreli Vize

Uzun süreli eğitim ve araştırma faaliyetleri, aile birleşimi, çalışma gibi nedenlerle Katar’a seyahat edeceklerin başvurması gereken vize türüdür.

Katar Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Katar vize başvuru formu İngilizce ve Arapça dillerinde sunulmaktadır. Başvuru sahiplerinin bu formu İngilizce ya da Türkçe dillerinde eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurması gerekmektedir.
 • Başvuru formunda ve talep edilen diğer belgelerde belirtilen bilgilerin birbirlerini desteklemesi gerekmektedir.
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının mutlaka onaylanmış olması talep edilmektedir.
 • Pasaportların dönüş tarihi itibarı ile en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.
 • Konsolosluğa ibraz edilen belgeler yeni tarihli olmalıdır.
 • Başvuru dilekçesinin antetli kağıda ve İngilizce dilinde yazılması gerekmektedir.

Katar Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Eskimiş ve yıpranmamış olması gereken pasaportların en fazla 10 yıllık olması ve seyahat tarihi bitiminden itibaren 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Biometrik fotoğrafları 4,5X6 cm boyutlarında ve beyaz arka fon önünde olması gerekmektedir.)
 • Katar vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü (Son 3 aya ait olması gereken hesap dökümünde ıslak imza ve kaşe şartı aranmaktadır.)
 • Konaklama ve ulaşım bilgileri (Gidiş/dönüş Katar uçak bileti rezervasyonu ve ülkede konaklanacak otel rezervasyonu dökümleri)
 • Seyahat amacını ve süresini belirten dilekçe
 • Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (Yalnızca işverenler için gerekli)
 • SGK işe giriş belgesi ve maaş bordrosu (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Varsa tapu, araç ruhsatı ve kredi kartı bilgileri

 Başvuru Merkezleri

 • Katar Büyükelçiliği

Adres: Bakü Sokak, No: 6, Diplomatik Site, Oran/Ankara

Telefon: +90 312 490 72 74

Görev Bölgesi: Ankara ve çevre iller

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Yeniköy Mahallesi, İstinye Mevkii Balbandere Caddesi, Hilpark Evleri Yolu, Hilpark Suits Sitesi, No: 2, Sarıyer/İstanbul

Telefon: +90 212 229 99 55

Görev Bölgesi: İstanbul ve çevre iller

Randevu Nasıl Alınır?

Katar vize randevusunu konsoloslukların yetki verdiği danışma merkezleri aracılığı ile alabilirsiniz. Konsolosluğun belirlediği belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde toplamanız ve harç ücretini yatırmanızın ardından danışma merkezleri ve turizm acenteleri başvuru sahibi adına randevu alabilmektedir. Merkezler, randevu gün ve saatini başvuru sahiplerine bildirmektedir. Randevuya şahsen katılmanıza gerek yoktur; danışma merkezleri randevu günü konsolosluğa giderek başvuru sahipleri adına belgeleri teslim etmektedir. Yalnızca konsolosluğun talep etmesi durumunda randevuya katılmanız gerekmektedir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızı ve seyahat sürenizi göz önünde bulundurarak vize türüne karar vermeniz gerekmektedir. Katar’a turistik geziler, iş seyahatleri, aile ziyaretleri ve eğitim gibi nedenler için farklı vize türlerine başvurabilirsiniz.
 • Vize başvurunuzu konsoloslukların birlikte çalıştığı danışma merkezlerine yapabilirsiniz. Başvuru için konsolosluğun belirlediği ücreti yatırmanız ve Katar vize başvuru belgesini İngilizce ya da Türkçe dillerinde eksiksiz ve hatasız bir şekilde tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurmanız gerekmektedir.
 • Danışma merkezleri ve turizm acenteleri sizin adınıza konsolosluklardan randevu almaktadır. Konsolosluğun belirlediği şartlara uyulması durumunda randevuya şahsen gitmenize gerek yoktur.
 • Katar konsoloslukları belgelerinizi incelemenin ardından vize sürecini sonlandırmaktadır. Konsolosluklar, bu süreçte başvuru sahiplerinden ek belge isteme hakkına sahiptir.

Katar Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Katar vizesi, konsolosluğun başvuru sahiplerinin belgelerini incelemesinin ardından ortalama 15 gün içinde çıkmaktadır. Bu süre konsoloslukların yoğunluğu, başvuru sahiplerinden ek belge istenmesi ve resmi tatil dönemlerine denk gelinmesi gibi nedenlerle daha da uzayabilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

1 Kasım 2022 tarihi itibari ile;

 • Turistik, resmi, ticari ve transit vize ile seyahatler Katar 2022 FIFA Dünya Kupası süresince geçici olarak askıya alınmıştır.
 • Varışta vize alımı 2022 Dünya Kupası süresince geçici olarak askıya
  alınmıştır.

***

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Katar Vize Başvurusu

Kısa süreli turistik seyahatler için T.C. vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri de Katar’dır.

Hem turistik geziler hem de iş seyahatleri için her yıl binlerce kişinin seyahat ettiği ülkede daha fazla kalabilmek içinse vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Farklı meslek grupları ve seyahat amaçlarına göre vize prosedürleri değişiklik göstermektedir. Katar vizesi için hangi belgelerin talep edildiği, vizenin kaç günde çıktığı gibi vize sürecinde ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere hazırladığımız rehber üzerinden ulaşabilirsiniz.

Katar Uçak Bileti Aldınız Mı?

Katar’ın vize sürecinde talep ettiği belgelerden biri de konaklama ve uçuş rezervasyon dökümleridir. Hem kısa süreli turistik seyahatlerde hem de uzun süreli vize işlemlerinde bu onaylanmış rezervasyon dökümleri talep edilmektedir. Vize sürecinde sorun yaşamamak amacıyla Katar uçak bileti rezervasyonunuzu erkenden yapabilir, avantajlı fiyatlarla yolculuk edebilirsiniz.


Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

SIKÇA SORULAN SORULAR

2022 FIFA Dünya Kupası nerede yapılacak?

2022 FIFA Dünya Kupası, Katar'da gerçekleşecek. Siz de bu büyük çoşkuyu yerinde yaşamak istiyorsanız erkenden en ucuz Pegasus fiyatlarıyla Katar uçak biletinizi almayı unutmayın. 

2022 FIFA Dünya Kupası ne zaman yapılacak?

Katar'da gerçekleşecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası 20 Kasım Pazar günü başlayacak,  18 Aralık Pazar günü sona erecek.

Katar’ı neden ziyaret etmeliyim?

Doğu kültürünün modernizm ile buluşmasını daha yakından incelemek, bir ülkenin yeniden kuruluşunda inşa edilen o görkemli binaları incelemek, belki de başka bir yerde göremeyeceğiniz kıymetli tarihi eserleri görmek ve çöllerde saatlerce safari yapmak için Katar’ı ziyaret etmelisiniz. Katar, birçok turistik bölgesi ile dolu dolu geçirilecek bir seyahat vadediyor.   

 

Katar seyahati için ideal dönem nedir?  

Çöl iklimine sahip Katar’da yaz aylarında hava 50 derece oluyor. Kasım ve mayıs arasındaki aylardan birini tercih ederseniz sıcaktan bunalmadan rahat bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.  

 

Ucuz Katar uçak bileti nasıl alırım?

Katar genellikle kış ya da bahar aylarında ziyaret edilen bir ülke olduğu için bu dönemlerde yurt dışı seyahati yapacakların biletlerini erken rezervasyon fırsatı ile alması bütçelerine olumlu yönde katkı sağlayacaktır.   

Katar uçak biletini alırken hafta içi uçuşlarını tercih ederseniz de uygun uçak bileti bulmanız mümkün. Seyahatinde uygun fiyat arayanların bir diğer seçeneği ise kampanyalarımız. Yurt dışı bilet fiyatlarında uygulanan indirimler ya da kazandıran cazip kampanyalar ile Katar’a çok ucuza uçabilirsiniz.  

 

Katar’ın kullandığı saat dilimi nedir?  

Katar, Türkiye ile aynı saat dilimini kullanmakta.  

Yukarı Yukarı