tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Seyahat Sözlüğü

Seyahat Sözlüğü

Kokpit

Kokpit

Kokpit Nedir?

Kokpit, bir aracın sürücüsünün bulunduğu bölüme denir. Bu bölümün temel işlevleri; sürücüye, aracı kullanırken iyi bir görüş açısı sağlamak ve tüm kontrol mekanizmalarını onun için ulaşabilir kılmaktır. Uçaklarda da aynı prensiple tasarlanır.

Uçak Kokpiti Ne Demek?

Uçak kokpiti, uçağın kontrol edildiği yerdir. Bu bölüm, pilot ve yardımcı pilot için bir ofis gibidir. Uçağın stabil bir şekilde uçabilmesini sağlamak için her türlü veri, bu bölüm içindeki paneller yardımı ile pilot ve yardımcı pilota iletilir. Burası ayrıca güvenlik sistemleri ile donatılmış özel bir bölümdür ve uçağın kontrolü buradan sağlanır. Yani uçakla ilgili her datayı görünür kılar ve pilotlara görüş açısı sunacak şekilde tasarlanır.

Kokpit Ne İşe Yarar?

Kokpit, uçak ve uçuşla ilgili tüm verilerin ekranlar üzerinden pilotlara aktarıldığı bölümdür. Bu bölüm içindeki kontrol mekanizmaları sayesinde uçak manuel olarak yönetilebilir. Burada aynı zamanda  iletişim panelleri yer alır. Uçakla ilgili tüm bilgiler, bu şekilde kontrol kulelerine gönderilir.

Kokpit Ekibi Kimlerden Oluşur?

İki kişiden oluşur: Pilot ve yardımcı pilot. Bu standart bir yolcu uçağında kurallar dahilinde belirlenmiştir. Askeri uçaklarda ise pilot sayısı, uçağın tipine bağlı olarak bir kişiye düşebilir.

Kokpit Camı Çatlar mı?

Camlar yaklaşık 6 santimetre kalınlığında olur ve çeşitli kimyasallarla güçlendirilmiştir. Bu camlar birkaç katmandan oluşur ve -60 dereceden 40 dereceye kadar değişen ısıya dayanabilir. Çok ekstrem durumlarda çatlayabilir, ama çatlak sadece ilk katmanda meydana gelir. Camın tamamen çatlaması, normal şartlar altında mümkün değildir.

Kokpit Kapıları Nasıl Açılır?

Kapılar, pilot panelinden yönetilen bir güvenlik sistemine sahiptir ve sadece şifre ile açılırlar. Mesela Airbus tipi uçakların kokpit kapılarında üç farklı mod bulunur: Açık, kilitli ve normal. Kapı açık moddayken kapı içeriden açılabilir. Pilot, kapıları kilitli mod alırsa kapı dışarıdan güvenlik şifresi ile bile 5 dakika boyunca açılamaz, hatta istenirse bu süre uzatılabilir. Normal modda ise kapılar dışarıdan şifre kullanılarak 30 saniye içinde açılabilir. Bu 30 saniye içerisinde pilottan geri bildirim gelirse kapılar açılmaz.  

Yukarı Yukarı