tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

En Ucuz Irak Uçak Bileti Fiyatları

-

Bir Yetişkin Yolcu İçin Yaklaşık Toplam Fiyat:

Ucuz Günleri Seç
Irak Uçtuğumuz Şehirler
Irak Uçtuğumuz Şehirler

Irak Hava Durumu

Gün
Min
Maks
 
Pzt
31ºC
43ºC
Pzt
Sal
32ºC
43ºC
Sal
Çar
33ºC
45ºC
Çar
Para Para: Irak Dinarı
Saat Saat: 15:12:21
Dil Dil: Arapça

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Babil’in Asma Bahçeleri, Hatra, Samarra, Ashur Antik Kentleri ve Erbil Kalesi sizleri Irak topraklarında gizemli bir yolculuğa davet ediyor. İnsanlık tarihinin en önemli buluşu olan yazının icat edildiği topraklara, Mezopotamya’ya unutulmaz bir gezi yapmaya ne dersiniz? 

Mezopotamya’nın kalbine giden bu yolculukta Irak’ın geleneksel lezzetlerini ve yöresel kültürünü de yakından tanıyacaksınız. Kampanyalarımızı takip ederek uygun fiyatlı Irak uçak biletine hemen sahip olun!

Pegasus’un Irak uçuşları Bağdat, Erbil ve Basra şehirlerine direkt olarak düzenleniyor. Aktarmasız, hızlı, konforlu bir uçak yolculuğunun ardından Bağdat Uluslararası Havaalanı , Erbil Havalimanı ya da Basra Havalimanı lokasyonuna iniş yapılıyor.

Bağdat uçuşları için direkt seferler İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı, Ankara, Trabzon ve Antalya üzerinden gerçekleşiyor. Ayrıca Türkiye ve yurt dışındaki birçok şehirden de aktarmalı olarak Bağdat’a gidilebiliyor. İstanbul-Bağdat direkt uçuş seferleri yaklaşık olarak 3 saat sürüyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı, Ankara ve Antalya üzerinden Erbil uçuşları ile İstanbul-Basra uçuşları da aktarmasız olarak yapılıyor. Ayrıca Irak’ta Bağdat- Erbil- Basra direkt uçuşlarından yararlanarak diğer şehirlere de bağlantılı olarak ulaşabilirsiniz.

Irak Havaalanlarından Şehir Merkezine Ulaşım

Farklı şehirlerden direkt olarak gerçekleştirilen Bağdat uçuşları için Bağdat şehir merkezine 16 km uzaklıktaki Uluslararası Bağdat Havaalanı hizmet veriyor. Havalanından kent merkezine farklı toplu taşıma araçları ile yaklaşık yarım saat içinde ulaşabilirsiniz. Erbil ve Basra Havalimanları’ndan da kent merkezlerine ortalama 25-30 dakika içinde ulaşım sağlanabiliyor.

Irak’ta genel olarak havalimanlarından şehir merkezine taksilerle gidiliyor. Aynı zamanda araç kiralama yöntemi de daha rahat, esnek ve hızlı bir yolculuk için popüler bir seçenek olarak değerlendiriliyor.

Taksi

Irak’ta toplu taşıma pek gelişmediği için genellikle farklı şehirlerdeki havaalanlarından kent merkezlerine ulaşmak için taksiler kullanılıyor. Toplu taşıma seçenekleri bulunmadığından şehir merkezine gitmek üzere birçok kişi pazarlık yaparak taksilere biniyor. Aksi takdirde yüksek bir ulaşım ücreti ödenebiliyor. Taksiler 7/24 hizmet verdikleri için kolay erişim avantajı da sağlıyor.

Araç Kiralama

Bazı havaalanlarında araç kiralama hizmeti veriliyor. Araç kiralayarak daha esnek bir ulaşım seçeneğinden yararlanabilir, kent merkezlerine kısa sürede ulaşıp birçok turistik yeri konforlu bir koşullarla gezebilirsiniz.

Havaalanı Servisleri

Bazı havaalanlarında kent merkezlerine servis kalkıyor. Gün içindeki saatlere ve yoğunluğa göre sefer sıklıkları değişse de servisler genellikle 30 dakika veya 1 saatlik aralıklarla hizmet veriyor.

Irak’ta Ulaşım

Irak’ta ulaşım aracı olarak başkent Bağdat da dahil olmak üzere genel olarak taksiler kullanılıyor.

Irak’ta Hangi Toplu Taşıma Araçları Bulunuyor?

Irak’ta toplu taşıma ağı gelişmediği için yalnızca birkaç otobüs hattı ve tren seçenekleri bulunuyor. Bağdat’ta tren seferleri Basra istikametine doğru gerçekleştiriliyor.

Taksiler ise günün her saatinde hizmet veriyor. Çoğunlukla taksimetre açılmıyor ve ücret km başına hesaplanıyor. Gideceğiniz yer için şoförle belirli bir ücrette anlaşma sağlayabilmeniz mümkün oluyor. Ayrıca Irak’ta paylaşımlı taksi kullanmak da son derece yaygın. Sizinle aynı yere gidecek başka kişilerle birlikte taksiye binerek taksi ücretini paylaşabilir, daha ekonomik bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Irak’ta turistik yerlere taksilerle gidebileceğiniz gibi aynı zamanda toplu taşıma seçeneklerinin çok kısıtlı olmasından dolayı birçok kişi gibi siz de araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Özel aracınızla Irak’ta daha özgür ve konforlu koşullarla seyahat etmeniz mümkün.

Irak’ta Şehirlerarası Ulaşım

Irak’ta şehirlerarası ulaşım havayolu ve kara ulaşımı ile sağlanıyor. Bağdat-Erbil gibi uçuş seferleri kısa süre içinde gerçekleştirilirken ülkedeki popüler seyahat rotaları arasında bulunan Bağdat-Basra tren yolculuğu da ön plana çıkıyor. Toplu taşımanın gelişmemiş olması Irak’a giden yolcuları daha çok özel araç veya taksi kullanımına yönlendiriyor.

Irak Tren Güzergahı

http://www.andrewgrantham.co.uk/images/iraq/iq-map-pol96.jpg

Batı Asya’da, Basra Körfezi’ne kıyısı bulunduğu için adı körfez ülkeleri arasında anılan Irak, Dicle ve Fırat nehirlerinin suladığı verimli topraklara sahiptir. Dicle Nehri başkent Bağdat’ın tam ortasından geçer. Bağdat’ta konaklama yapabilmek için nehir kenarındaki otelleri tercih edebilirsiniz. Kentte hem beş yıldızlı otelleri hem de daha düşük bütçeli otelleri bulabilmeniz mümkün. Ancak şehir merkezindeki “uluslararası güvenli bölge” olarak ilan edilen ve yeşil bölge olarak da bilinen alandaki oteller en çok tavsiye edilen otellerdir. Güvenliğiniz açısından sorun yaşamayacağınız bu bölgede çok sayıda otel ve pansiyon bulabilirsiniz. Şehir merkezinin yanı sıra, Bağdat Havalimanı içindeki otelleri de kısa süreli ziyaretlerinizde konaklama merkezi olarak seçebilirsiniz.  

Türkiye’den direk uçuşlarla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Erbil, konaklama açısından da konforlu seçenekler sunar. Kent merkezinde beş yıldızlı oteller alış-veriş ve gezi noktalarına yakın olmaları nedeniyle işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kent merkezinden uzaklaştıkça daha düşük bütçeli otel imkanları mevcut olsa da, güvenlik açısından şehir merkezindeki otelleri kullanmanızda yarar var. Irak’ın Bağdat ve Erbil gibi büyük şehirlerinde kalınacak yerler ile ilgili detaylı bilgilere otel rezervasyonu aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Medeniyetin beşiği Mezopotamya bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmalar, insanlığın gelişimine katkı sağlayan ilk buluşların bu bölgeden diğer uygarlıklara yayıldığını gösterir. Örneğin ilk kentler, ilk sulama kanalları, saban, yerleşik düzene geçiş, çömlek çarkı, 60 dakika üzerinden zaman hesaplama gibi teknolojik icatlar ile matematik, tıp ve astronomi alanındaki uygulamalar şaşırtıcı niteliktedir. Irak tarihi eserlerinin büyük bir bölümü UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır. Bağdat ve Erbil, Irak tarihine ait bulgulara çokça rastlayacağınız önemli gezi rotalarıdır:     

 • Abbasi Sarayı: Irak seyahatinin ilk durağı olan Bağdat, tarihte bir çok medeniyetin merkezi konumundaydı. Kenti gezmeye Dicle nehri kıyılarında 12.yüzyılda yapılan, kentin en görkemli yapısı Abbasi Sarayı’nı ziyaret ile başlayabilirsiniz. Günümüzde üniversite olarak kullanılan muhteşem binanın avlusu hemen dikkatinizi çekecek.
 • Hatra Harabeleri: Antik çağdan günümüze dek ulaşan Hatra Harabeleri’ni gezerken zamanda yolculuk yapacak, kendinizi yaşanmış hayatların içinde bulacaksınız. Bağdat’a yakın bir mesafede bulunan Hatra Antik Kenti 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine dahil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.
 • Bağdadi Müzesi: Irak seyahatinizin en ilginç olabilecek uğrak yeri Dicle Irmağı kenarında bulunan Bağdadi Müzesi’dir. Bağdat  tarihinin ayrıntılarını bulabileceğiniz müzedeki balmumu heykelleri tüm canlılığı ile sizleri bekliyor.
 • Bağdat, kültür gezilerinin yanı sıra ticaretle uğraşan iş insanlarının da ziyaret ettiği kalabalık bir şehirdir. Şavaş sonrası Irak’ın yeniden imarı için geliştirilen projeler Bağdat’ı kısa zamanda eski canlı günlerine getirmeyi amaçlıyor. Bağdat’da muhakkak görülmesi gereken yerler için Bağdat Gezi Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.
 • Erbil şehir turu ve Erbil Kalesi: Türkiyeden direk uçuşla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Erbil, tarihi kalıntılarının yanı sıra parkları, müzeleri ve alışveriş merkezleri ile de canlı ve dinamik bir şehirdir. Şehrin merkezinde bulunan Erbil Kalesi ve çevresi dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. 2014 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan kaleyi haftanın her günü ziyaret edilebilirsiniz. 
 • Kayseri Çarşısı: Irak’tan hediyelik eşya ne alsam diye düşünüyorsanız Kayseri Çarşısı tam aradığınız adres. Geleneksel Irak kültürünü birebir yansıtan tarihi Kayseri Çarşısı, içinde sağlı sollu 600 dükkanı ile kuyumcudan baharatçılara kadar her çeşit ürünü gözler önüne seriyor.
 • Erbil parkları: Sami Abdulrahman Parkı Erbil’in en büyük yeşil alanına sahip. Burada yeme -içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoranlar, kafeler bulabilirsiniz. Kentin bir diğer yeşil alanı olan Shanadar park ise kent merkezinde arkadaşlarınızla buluşma noktanız olabilir. Erbil’de gezilecek yerler için Erbil Gezi Rehberi’ne de bir göz atabilirsiniz.
 • Basra turu: Basra, Irak’ın en önemli liman kentidir. Orta Çağ’da yazılan ”Binbir Gece Masalları” kitabına ilham veren bölgedir. Burada, Sinbad Adası’nın, Halid Köprüsü’nün eşsiz güzelliği ile Fırat ve Dicle nehirlerinin birleştikleri yerde devasa su kütlesinin denizle muhteşem buluşmasını izleyebilirsiniz. Basra kentine Bağdat aktarmalı uçuşlar ile ulaşabilirsiniz.

  Irak seyahati sırasında gezilecek yerler, konaklama, yeme içme gibi konularda merak edilen bilgilere Irak Gezi Rehberi detaylı bir şekilde yer verir.

Irak seyahati sırasında faydalı olabilecek vize, önemli telefonlar, seyahat için ideal dönemler gibi bilgiler şöyle sıralanabilir:  

Irak’a gitmeden önce bilinmesi gereken bazı detaylar

 • Irak’ın Bağdat, Erbil ve Basra gibi şehirlerine İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık 2 saat 30 dakikada ulaşılır. 
 • Irak yaz mevsimi oldukça sıcak ve kurak, kış mevsimi ise serin ve yağışlı geçen bir ülkedir. 
 • Ülke resmi olarak Arapça dilini kullanılır. Ayrıca etnik grupların kendi anadilleri de yaygın biçimde konuşulur. 
 • Irak’ta para birimi olarak Irak Dinarı geçerlidir. 
 • Ülkede çalışma saatleri kısadır. Hafta içi günlerinde 09:00-15:00 arasında çalışılır. Cuma ve cumartesi günleri hafta sonu tatilidir. 
 • Irak seyahatiniz sırasında güvenliği mutlaka ön plana almalısınız. Konaklama merkezi olarak şehir merkezindeki otelleri kullanmalı, akşam geç saatlerde dışarıda bulunmamalısınız. Pasaportunuzu sürekli yanınızda bulundurmalı, otele teslim etmemelisiniz. Irak seyahatinizi mümkünse çevreyi bilen, güvenilir, Irak vatandaşı olan bir rehber eşliğinde planlamanızı öneririz.

Önemli Telefonlar

 • Telefon Kodu : +964
 • Irak’ta acil telefonlar bölgesel farklılıklar gösterebilir.
 • Polis: 104-124-133-134 ve 144 
 • Ambulans : 121 ve 122
 • İtfaiye: 115 ve 125
 • Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği: +964 790 190 9406

Irak uçuşları için aşağıdaki havalimanlarını kullanıyoruz:  

Bağdat şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan havalimanından şehrin çeşitli noktalarına ulaşım sağlayan otobüs, taksi gibi araçları kullanmanız mümkündür. Transfer otobüsleri kullanmak isteyenler biletlerini havalimanı içerisindeki ofislerden temin edebilir.    Güvenlik nedeni ile taksileri kullanmanız önerilir. Taksilerde genellikle ilk söylenen fiyat pahalı olsa da pazarlık yaparak indirim sağlayabilirsiniz. Ayrıca paylaşımlı taksi kullanarak da ekonomik bir şekilde 20-25 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Daha konforlu ve hızlı bir ulaşım için ise araç kiralama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.  

 • Basra Havalimanı

Basra Havalimanı şehir merkezine yaklaşım 25 km uzaklıkta bulunur. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda kullanılan en yaygın yöntem taksidir. Havalimanından araç kiralamak da mümkündür.   

 • Erbil Havalimanı

Erbil Havalimanı’ndan şehir merkezine havalimanı servisi veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Servisler havalimanından 15 dakika aralıklarla hareket eder. Dilerseniz havalimanından araç da kiralayabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Irak’ı neden ziyaret etmeliyim?

Irak, doğunun sıcak iklimi, otantik yaşam tarzı ile gezginlerin ilgisini çeken bir ülkedir. Irak seyahati sırasında özgün yöresel tatları deneyebilirsiniz. Başka yerlerde bulunamayan baharatları tadabilirsiniz. Ünlü el dokuması halı ve kilimlerinden alarak da gezinizi tamamlayabilirsiniz.   

 

Irak seyahati için ideal dönem nedir?

Irak’a seyahat, yılın dört mevsiminde gerçekleştirilebilir. Ancak kültür turizmi için havaların serin olduğu nisan, mayıs, haziran ayları en ideal dönemdir. 

 

Ucuz Irak uçak bileti nasıl alırım?

Irak için en ucuz uçak biletleri sıcak yaz döneminde ve hafta içi günlerinde bulunabilir. Ayrıca kampanyalarımızı takip ederek, promosyonlarımızdan haberdar olup uygun fiyatlı Irak uçak bileti satın alabilirsiniz.  

 

Irak’ın kullandığı saat dilimi nedir?

Irak GMT+3 zaman dilimini kullanır.  

 

Irak vize istiyor mu?

Türkiye ile Irak arasındaki karşılıklı anlaşma sayesinde bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları havalimanına vardıklarında 10 gün kalış süreli giriş vizesi alabilirler. Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaport sahipleri kapıda vize uygulamasından yararlanamazlar. Bu pasaportlara sahip vatandaşlarımız Irak’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden vize almalıdır.  

Aksi halde Irak havalimanı sınır kapılarından geri çevrilirler. Irak’ta pasaport türü ne olursa olsun 10 günden daha fazla kalma ihtiyacı olduğu durumlarda oturma izni başvurusu yapılmalıdır.  

Türkiye ile Irak arasındaki saat farkı nedir?

Irak ile Türkiye’nin arasında saat farkı yoktur.       

Yukarı Yukarı