tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Amasya'da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Amasya'da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Mezarları, anıtları, höyükleri, kümbetleri ve daha birçok tarihi eserinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Amasya, edebi ve folklorik değerleri ile de kendine özgü bir şehirdir. Sanattan bilime, mutfak kültüründen yaşam kültürüne kadar hayatın her alanında birikimlere rastlayabileceğiniz Amasya’da mutlaka görülmesi gereken yerler:

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları

Harşene Dağı'nda bulunan mezarlar, milattan önce 302 yılına dayanan tarihiyle şehrin simgelerinden biridir. Kalker kayaların içi oyularak yapılan eserler, UNESCO Dünya Mirasları geçici listesinde yer alıyor. Pontus krallarına ait kaya mezarlarından bugüne yalnızca birkaç tanesi gelebilmiştir.

Amasya Saat Kulesi

Yerel halkın buluşma noktalarından biri olan saat kulesi, 1865 yılında Amasya şehir merkezine yapılmıştır. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan saat kulesinin Amasya halkı için özel bir anlamı vardır.

Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya denildiğinde ilk akla gelen yapılardan biri olan Yeşilırmak kıyısındaki sıra sıra evler, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Tarihi sur duvarları üzerine yapılan Yalıboyu evleri, genellikle birbiri ile bitişiktir ve avlu ya da bahçesi bulunur.

Borabay Gölü

Muhteşem bir doğa harikası olan Borabay gölü, Bakanlar Kurulu’nca turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Etrafında doğa yürüyüşleri için parkurlar bulunan gölde doğa inde tatil yapmak isteyenler inde bungalov ve çadır kampı gibi konaklama seçenekleri sunar.

Şehzadeler Müzesi

Osmanlı Dönemi’nde şehzadelerin yetiştirildiği bölge olan Amasya’da bu döneme ait tüm özellikleri yansıtan Şehzadeler müzesi, 15. yüzyıla ait klasik bir Türk evi görünümündedir. Şehzadelere ait heykellerin de bulunduğu müze iki katlı ahşap bir binadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Amasya'nın neresi meşhur?

Amasya’nın en popüler destinasyonları arasında Kral Kaya Mezarları, Amasya Kalesi, Amasya Arkeoloji Müzesi bulunuyor. M.Ö. 4. yüzyılda Pontus kralları için oyulmuş antik mezarları görebilir, dağ zirvesindeki kalenin kalan duvarlarını keşfedebilir, Amasya Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret ederek şehrin tarihine yakından şahit olabilirsiniz. Ayrıca yarı ahşap Osmanlı evlerini ve nehir kıyısındaki restoranları görmek için Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezebilirsiniz.

Amasya’da hangi müzeler var?

Amasya geziniz sırasında şu müzeleri gezebilirsiniz:

●       Amasya Arkeoloji Müzesi

●       Şehzadeler Müzesi

●       Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi

●       Alpaslan Müzesi

●       Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi

●       Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Tarih boyunca önemli bir kültür merkezi olan Amasya’da anıt mezarlardan Amasya Kalesi’ne kadar pek çok yapıyı görmek ve doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için seyahatinizi planlamaya hemen başlayın.

Yukarı Yukarı