tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Ankara’da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Ankara’da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Ankara, hem tarihi zenginliğiyle hem de kültür-sanat alanındaki birikimiyle gezginlere dolu dolu bir seyahat programı vadediyor. İşte, başkenti yakından tanımak için seyahat planınıza mutlaka eklemeniz gereken adresler...

Anıtkabir

Anıtkabir

Ankara seyahatinizin ilk duraklarından biri Anıtkabir olmalı. Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı olan Anıtkabir, mükemmel mimarisiyle kendine hayran bırakıyor. Özellikle resmi bayramlarda, 10 Kasım'da, sömestir, yaz tatili gibi zamanlarda kapısında uzun kuyruklar oluşsa da, beklemeye değer. Ziyaretinizi gerçekleştirdikten sonra yine Anıtkabir sınırları içerisinde bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tabloların bulunduğu bu bölüm gerçekten son derece etkileyici. Ayrıca Atatürk'ün madalya ve nişanları ile kişisel eşyalarının sergilendiği Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etmeden Anıtkabir'den ayrılmayın.

Rahmi M. Koç Müzesi

2005 yılında kapılarını ziyarete açan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın ilk sanayi müzesi. Ankara Kalesi’nin hemen yakınlarında konuşlanan müzede, Atatürk ve Ankara, ulaşım araçları, denizcilik, havacılık, makine tarihi, bilim, sağlık ve Koç ailesine ait özel koleksiyon başlıkları altında pek çok ilgi çekici parça sergileniyor. Çocuklar için de ilgi çekici bir müze olan Rahmi M. Koç Müzesi'nde farklı yaş gruplarına uygun atölyeler de düzenleniyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Atatürk'ün isteği üzerine Anadolu'dan toplanan arkeolojik eserlerin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, yenilenen iki tarihi Osmanlı binasında faaliyet gösteriyor.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

1920-1924 yılları arasında TBMM binası olarak kullanılan yapı, 23 Nisan 1981'de Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Müze koleksiyonunda Atatürk ve bazı milletvekillerine ait kişisel eşyalar, İstiklal madalyaları, savaş araç ve gereçleri, yağlı boya tablolar görülebilir. 

Etnografya Müzesi

Türkiye’de müze binası olarak yapılan ilk yapı olan Etnografya Müzesi'nin mimarı Cumhuriyet Dönemi’nin önemli mimarlarından Arif Hikmet Koyunluoğlu. Halktan toplanan eserlerle 1930'da açılan müzede Anadolu halkının günlük hayatta kullandığı pek çok obje sergileniyor. 

Ankara Kalesi

Tarihi Ankara Kalesi şehri tüm ayrıntılarıyla, kuş bakışı olarak görebileceğiniz en etkileyici nokta. Ankara Kalesi dik bir yokuşun en tepesinde yer aldığı için tırmanması biraz güç olsa da, yukarı çıktığınızda tüm yorgunluğa değer. Kale etrafındaki eski Ankara evleri ise nostaljik fotoğraflar çekmek için oldukça ideal.

Mehmet Akif Ersoy Evi

Milli şairimize ait evin, bakıma alınarak müzeye dönüştürülmesi neticesinde ortaya çıkan bu tarihi yapının içinde eski fotoğraflar, Mehmet Akif Ersoy’un kişisel eşyaları ve pek çok tarihi belge sergileniyor.

Kuğulu Park

Kuğulu Park

Kavaklıdere’deki bu büyük park Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi'nin arasında yer alıyor. Ankaralıların öğle aralarında ya da okul ve iş çıkışlarında uğradığı, çoğunlukla da buluşma noktası olarak belirlenen bu park; ördek, kuğu, kaz gibi pek çok hayvanın da yaşam alanı. Park içerisinde ayrıca dinlenme alanları, çocuk oyun yeri ve büyükçe bir yeşil alan var. 

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Bir açık hava müzesi olan Roma Hamamı, Ulus semtinde yer alıyor. Bizans, Roma ve Osmanlı kalıntılarının bulunduğu bu tarihi alanda palaestra ve hamam kısımları olmak üzere iki özel bölüm bulunuyor.

PTT Pul Müzesi

Altındağ’daki PTT Pul Müzesi, modern müzecilik anlayışı ile tasarlanmış ülkemizin en önemli müzelerinden biri. Tüm dünya pullarından örneklerin sergilendiği bu ilginç ve zengin koleksiyonlu müze farklı temalardan oluşuyor. Postacılık konusunda pek çok belgenin de yer aldığı PTT Pul Müzesi bayram günleri haricinde haftanın her günü 09:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Türkiye’nin başkenti olmanın ötesinde tarihte de birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ankara, tarihi ve kültürel açıdan gezilip, keşfedilecek birçok özel mekan bulunduruyor. Müzeleri, kale, tapınak, hamam, camii gibi tarihi yapıları ile olduğu kadar park ve bahçeleri, eski mahalleleriyle de Ankara keşfedilmesi gereken en önemli kültür şehirlerinden biri.

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın arkeoloji müzesi de denebilir. Paleolitik Çağ’dan, Osmanlı dönemine kadar uzanan kronoloji temel alınarak eserler teşhir ediliyor. Ama en önemli koleksiyonu Urartu, Frigya ve Hitit dönemlerine ait. Bu anlamda gerçekten eşsiz.

Cumhuriyet Müzesi

Mimar Vedat Tek’in imzasını taşıyan yapı, ilk önce Cumhuriyet Halk Fırkası’nın binası olarak tasarlanmış, daha sonra meclis binası yetersiz kaldığında ise TBMM olarak kullanılmış. 1981 yılından beri ise Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor.

 

Etnografya Müzesi

Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanan bina, Anıtkabir tamamlanana kadar Atatürk’ün naaşının ziyarete açıldığı yer olarak da bilinmekteydi. Geleneksel Türk sanatlarının örneklerinin ve Anadolu’dan derlenmiş çeşitli eserlerin sergilendiği müzenin bir de kütüphanesi bulunuyor.


Roma Hamamı

İmparator Karakalla dönemine tarihlenen hamam, kısmen restore edilmiş. Bugün hamamda, çeşitli kazılarda bulunan, Roma devrine ait yazıtlardan oluşan zengin bir koleksiyon sergileniyor.

Augustus Tapınağı

Şehrin İmparator Augustus’a bağlılığını ifade etmek için inşa edilmiş görkemli tapınakta, imparatorun hayatını anlatan yazıtlar Latince ve Yunanca olarak bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği

1925 yılında Atatürk’e armağan edilen bu arazi, kendisinin talimatlarıyla Türk tarımına öncülük etmek amacıyla kullanılmış. Bugün de Ankara’da gezilip görülebilecek keyifli bir mekan.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

1968 yılında Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü tarafından kurulan müzede Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren toplanmış çeşitli taş ve mineral örnekleri sergileniyor. Tabiat tarihi müzesi olarak önemli buluntulara yer vermekte. Fosiller ve eski insan ayak izi de oldukça ilginç.

Resim Heykel Müzesi

19. yüzyıldan günümüze önemli Türk resim ve heykel örneklerinin sergilendiği müzede amatör çalışmalar için atölyeler de var. Ayrıca üç ayrı galeride düzenli olarak sergiler gerçekleştiriliyor.

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’nın ilk sanayi müzesi, 2003-2005 yılları arasında restore edilen Çengelhan’da açılmış. Han, Kanuni döneminden günümüze kadar oldukça iyi korunmuş. Bugün taşımacılıktan, tıbba birçok endüstri alanına ait eşyalar sergileniyor.

Kocatepe Camisi

Hüsrev Tayla ve Fatih Uluengin’in projesiyle tasarlanmış olan cami, hem 16. yüzyıl estetiğini hem de 20. yüzyıl tekniklerini barındırması açısından değişik bir yapı.

Ahi Elvan Camisi

Sade dış görünüşüne rağmen Selçuklu işçiliğinin güzel örneklerini barındıran bu cami, 14. yüzyılın sonlarında yapılmışsa da esas olarak 1413 yılında büyük bir onarım görmüştür.

Alaaddin Camisi

Kaleiçi’nde bulunan 12. Yüzyıl yapısı olan bu camii özgünlüğüne dair birçok unsurunu kaybetse de Ankara’nın en eski camilerinden biri olarak görülmeye değer.

 

Pirinçhan

Bu han Kale Mahallesi’nde yenilenerek turizme açılmış. İçinde kafelerden sahaflara, hediyelik eşyacılara birçok dükkân bulunuyor. Biraz fazla turistik görünse de ahşap yapısıyla görülmeye değer. Eğer biraz şehir dışına çıkma fırsatı bulursanız…

Gordion

Ankara’ya 96km. mesafede Yassıhöyük köyünde bulunan Antik yerleşim bölgesi, birçok medeniyeti ağırlamıştır. Frigya’nın başkenti olması nedeniyle bu medeniyet ayrı bir önem taşır.

Beypazarı

El sanatları ve konaklarıyla ünlü Beypazarı adeta bir müze kent. Burayı gezerken Kent Tarihi Müzesi’ni de atlamayın. Ayrıca sokaklarında yürümek, alışveriş yapmak da çok zevkli. Gitmişken telkâri ustalarının tezgâhlarını atlamayın ve Beypazarı kurusu almayı da unutmayın.

Kızılcahamam Kaplıcaları

Oralara kadar gitmişken Kızılcahamam’ın şifa dolu sularına bedeninizi teslim etmek gerçekten bir keyif. Suyun farklı sıcaklık dereceleri var ve hepsi çeşitli amaçlar için kullanılıyor, ihtiyacınıza uygun olanı seçmek size kalmış.

 

Ankara Semtleri

 

Kale

Ankara’nın tarihi dokusunun hissedildiği semt, kale ve çevresinden oluşuyor. Adeta yeniden keşfedilmekte olan bölge, manzarası Çengelhan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’yle daha çok turistik amaçlı yenileniyor.

Kızılay

Meydanıyla meşhur semt Ankara’nın en canlı merkezi. Çok nezih olmasa da Ankara’nın gündelik hayatı daha çok burada akıyor.

GOP

Gaziosmanpaşa Mahallesi, Çankaya ilçesine bağlı köklü ve lüks bir semt. Ankara’nın gece hayatı daha çok burada. Üst gelir grubuna dahil Ankaralıların tercihi olan semt, her zaman hareketli.

Çayyolu

Gelişmekte olan bir semt. Daha çok lüks konut ve villalar inşa ediliyor. Park Caddesi de yeni lüks mekânların ve alışveriş hayatının taşınmaya başladığı bir cadde.  

 

Ankara'da gezilecek yerleri not ettiysen şimdi sıra Ankara uçak bileti almakta!

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ankara’da gezmeye nereye gidilir?

Ankara’da Anıtkabir, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Gordion Antik Kenti, Hacı Bayram-ı Veli Camii gibi pek çok yeri gezebilirsiniz.

Ankara'da bir gün ne yapılır?

Ankara, tarihî ve kültürel bir gezi yapmak isteyenlerin yanı sıra doğal güzellikleri görmek isteyenlerin tercih edebileceği bir rota sunuyor. Anıtkabir, Ankara Kalesi, Roma Hamamları gibi tarihî yerleri gezdikten sonra Eymir, Gölbaşı gibi doğa ile iç içe yerlere gidebilirsiniz.

Ankara günübirlik nereye gidilir?

Ankara’da günübirlik gezebileceğiniz yerler arasında Anıtkabir başta olmak üzere Ankara Kalesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi yerler bulunuyor. Bunun dışında merkezden uzakta Beypazarı gibi ilçeleri ya da Kızılcahamam’ı günübirlik gezebilirsiniz.

Ankara'da ailecek nereye gidilir?

Ankara’da ailenizle birlikte Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra Kuğulu Park’a gidebilir, Nallıhan Kuş Cenneti’ni görebilir, Elmadağ Kayak Merkezi’ne gidebilir ve müzeleri gezebilirsiniz.

Ankara gezisi ne zaman yapılmalıdır?

Şehirde karasal iklim hâkim olduğu için kış aylarının dışında bahar ayları ideal. En uygun zamanlar ise mayıs, eylül ve ekim ayları.

Ankara'da hangi müzeler var?

Ankara’daki müzeler arasında; Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, PTT Pul Müzesi, Resim Heykel Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Gordion Müzesi bulunuyor.

Yukarı Yukarı