tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Trabzon'da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Gezginlere doğa, kültür, tarih ve gurme lezzetleri bir arada sunan Trabzon, gezilecek yerler açısından hayli zengin. Siz de 4000 yıllık geçmişe sahip olan kentte kapsamlı bir gezi planı oluşturarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. İşte,Trabzon'un görülmeye değer gezi durakları…

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka İlçesi Altındere Vadisi sınırları içinde bulunan Sümela Manastırı, 1. yüzyılda inşa edilmiş dini bir yapı. Kayalıkların arasında yer alan bu muhteşem manastır, yeşilliklerle kucaklaşan enfes bir manzaraya sahip. Kapadokya kiliseleri stiline sahip manastırın freskleri ise mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

Ayasofya Müzesi

Komnesos ailesi tarafından 1250 ila 1260 yılları arasında yaptırılan Ayasofya, 1584 yılından itibaren camiye dönüştürülmüş. Geç Bizans dönemi mimarisinin göz alıcı niteliklerini bir arada sunan yapı, 1964 yılında müze halini alarak ziyaretçilere kapılarını açmış.

Atatürk Köşkü

1890 yılında Konstantin Kabayanidis tarafından inşa ettirilen yapı, şehre tepeden bakan manzarası ile görenlerde hayranlık uyandırıyor. 1923 yılında devlet mülkiyetine geçen yapı, Atatürk’ün şehri ziyaretinde konakladığı yer olmuş. Avrupa mimarisinden izler taşıyan bina, 1943 yılında müze haline dönüştürülmüş. Müzenin içerisinde dönemin mobilyaları ve Atatürk’e ait kişisel eşyaları görmek mümkün.

Bedesten Çarşısı

1512 yılında inşası tamamlanan Bedesten Çarşısı, Anadolu’da görülen tarihi çarşılarla benzer mimari özelliklere sahip. Kare plana sahip olan yapı, dört fil ayağı üzerine oturtulmuş olup toplam iki kattan oluşuyor. Çarşı içerisinde kente özgü yöresel eşyalar ve yiyecekler satılıyor.

Trabzon Kalesi

Kalecik Mahallesi sınırları içinde bulunan Trabzon Kalesi, Fatih Sultan Mehmet’in kenti fethetmesinden sonra inşa edilmiş. Üç bölümden oluşan tarihi kale, Bizans kalıntıları üzerine eklenen taşlarla oluşturulmuş. Kalenin içerisinde değişik dönemlere ait çok sayıda dini ve idari yapı bulunuyor.

Uzungöl

Trabzon Uzungöl

Çaykara İlçesi içerisinde yer alan Uzungöl, etkileyici manzarası ile ziyaretçilerin akınına uğruyor. Doğal SİT alanı ve tabiat parkı statüsünde bulunan yerleşim alanı, sakinlik ve huzur arayanların vazgeçilmez adresi. 

Vazelon Manastırı

Kiremitli köyünde çam ormanları arasında yer alan Vazelon Manastırı, göz alıcı freskleri ve yeşillikler içindeki görüntüsü ile hayranlık uyandıran bir görsellik sunuyor.

Yaylalar

Karadeniz demek, yayla kültürü demek. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz yaylalar Trabzon ve çevresinde de bir hayli fazla. Maçka ve Tonya ilçelerinde yoğunlaşan yaylalar doğa yürüyüşü, fotoğraf ve kampçılık gibi aktiviteler için son derece ideal. Düzköy, Sultanmurat ve Kadırga gibi başlıca yaylalarda huzurun ve doğanın tadını çıkarabilir, yeşile doyabilirsiniz.

Boztepe

Şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer alan Boztepe, şehri kuş bakışı görmek için en ideal noktalardan biri. Çay bahçesinde oturup zaman geçirebileceğiniz tepe, eşsiz manzara fotoğrafları çekmek isteyenlerin uğrak noktası.

Çal Mağarası

Düzköy ilçesi içinde bulunan Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası konumunda. 2003 yılında ziyarete açılan yeraltı nehri çevresinde çok sayıda restoran da bulunuyor.

Trabzon’da tarihi yerleri gezmeye devam etmek isteyenler aşağıdaki yerleri ziyaret edebilir.

 • Küçük Ayvasıl Kilisesi
 • Gülbahar Hatun Camii
 • Yeni Cuma Camii
 • Kaymaklı Manastırı

Bunlara ek olarak Trabzon’da gezilecek yerler olarak yaylalar var. Doğasıyla sizi mest edecek olan, birbirinden güzel Trabzon yaylaları hakkında okumak yapmak isterseniz sizi Pegasus Blog’a bekleriz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

Trabzon’da nereleri gezmeli?

Trabzon’da bulunan Uzungöl ve Hıdırnebi Yaylası, çevredeki yerleri ziyaret etmek için iyi bir başlangıç noktasıdır. Muhteşem manzaranın tadını çıkaracağınız ve buradaki önemli turistik mekânları ziyaret edeceğiniz Uzungöl’de yürüyüşe çıkabilirsiniz. Özellikle havanın ılıman ve güneşli olduğu mayıs ve temmuz ayları arasında büyüleyici doğa içerisinde dolaşmak ve kamp yapmak için harika bir yer.

Trabzon'da yapılacak önemli aktivitelerden biri Boztepe Parkı'nı ziyaret etmek. Burası şehrin en güzel eğlence ve dinlenme yerlerinden biri. Hatıra fotoğrafı çektirmek için de güzel bir manzaraya sahip.

Trabzon'un tarihi ve turistik yerleri nerelerdir?

Şehirde; Sultan Murat Yaylası, Çal Mağarası, tarihi Sümela Manastırı, Uzungöl gibi burayı önemli bir turizm merkezi hâline getiren birçok önemli mekân bulunuyor.

Trabzon doğal güzellikleri nelerdir?

Âdeta göller diyarı olan Trabzon’daki Uzungöl, Sera Gölü ve Balıklı Göl’de doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca Çal Mağarası’nı görebilir, Altındere Vadisi Milli Parkı ve Çamburnu Tabiat Parkı’nda piknik yapabilir ya da çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

Trabzon; doğal güzellikleri, tarihi ve kültürü yerinde görmek isteyenler için pek çok büyüleyici yer sunuyor. Gezi rotanızı oluşturduktan sonra bölgenin tarihi dokusunu keşfedebilir ve doğa ile iç içe zaman geçirebilirsiniz.

Trabzon'da gezilecek yer var mı?

Tarihi ve büyüleyici doğası ile karakterize olan Trabzon, bu özellikleri sayesinde yılın farklı zamanlarında pek çok yerden turist tarafından ziyaret ediliyor. Şehir merkezindeki bedestenden başlayarak müzeleri gezebilir, doğal güzellikler içinde huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca Trabzon'da hediyelik eşya ve yöresel ürünlerin satın alınabileceği çeşitli mağaza ve çarşılar bulunuyor.

Yukarı Yukarı