tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Manama Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Manama Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Ham petrol ticaretinden elde ettiği kazanç sayesinde hızla modernleşen Manama, Orta Doğu’nun en çok ilgi uyandıran destinasyonlarından birini oluşturuyor. Antik dönemleri Dilmun kültürünün hâkimiyeti altında geçiren, Portekiz ve Pers egemenliği altında kendi halinde bir yerleşim bölgesi olarak varlığını sürdüren kent, şimdilerde konuklarına sunduğu harika fırsatlarla adından söz ettiriyor. Üstelik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu harika kente vize zorunluluğu olmadan kolayca seyahat edebiliyor.

Manama Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Bahreyn Krallığı
Bölge: Orta Doğu
Yüz ölçümü: 30 km²
Dil: Arapça
Ortalama sıcaklık: 26,2 °C
İklimi: Çöl
Bitki örtüsü: Çalı 
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +973
Para Birimi: Bahreyn Dinarı
Priz Tipi: Tip G


Manama Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Bahreyn Krallığı'nın başkenti ve en büyük yerleşimi konumundaki Manama, ülkenin kuzeydoğusundaki küçük bir yarımadada yer alıyor. Bahreyn’in diğer tüm yerleşimleri gibi bu şehir de düz ve kurak topraklar üzerinde yükseliyor. Mina Salman Limanı’na ev sahipliği yapan kentin en önemli komşuları ise Al-Muharrak, Jidd Hafs ve Madinat ‘Isa şeklinde sıralanıyor.

Manama’ya Ne Zaman Gidilir? 

Bölgedeki birçok şehir gibi Manama’da da yıl boyunca sıcak çöl ikliminin etkili olduğu gözlemleniyor. Bu durum, kenti dört mevsim seyahat edilebilecek tatil destinasyonlarından biri haline getiriyor. Ancak seyahat tarihini belirlerken yaz sıcaklık ortalamasının 45 ° civarında seyrettiğini ve kum fırtınalarını göz önünde bulundurmalısınız. Dolayısıyla bu döneme dair gezi programı hazırlarken kapalı alanlarda vakit geçirmeye öncelik vermeniz gerekiyor.

Kasım ve nisan ayları arasındaki uzun zaman dilimi, Bahreyn’in başkentinde tatil yapmak için en ideal dönem olarak görülüyor. Çünkü bu dönemde, hissedilen hava sıcaklıkları açık hava aktivitelerine odaklanmaya izin verecek seviyelere düşüyor. Yalnız kış aylarında nadiren de olsa yağmur yağabiliyor.

Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Manama'yı gezmek için 2-3 günlük tatil süresi yeterli olarak görülüyor.

Manama’daki Festivaller

Manama seyahatiniz için tarih belirlerken aşağıda sıralanan ve kentin havasını değiştiren dört önemli kültürel etkinliği göz önünde bulundurabilirsiniz. Zengin içerikleri ile dikkat çeken fuar ve festivallere ek olarak kent, dini bayramlarda da oldukça renkli görüntülere sahne oluyor.

 • Bahreyn Sonbahar Fuarı (Ocak)
 • Bahreyn Uluslararası Kitap Fuarı (Mart)
 • Bahreyn Yaz Festivali (Haziran)
 • Jewelery Arabia (Kasım)

Manama’ya Nasıl Gidilir?

Manama’ya seyahat için direkt uçak seferlerinden yararlanabilirsiniz. Kente kolayca ulaşmanızı sağlayacak seferler, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan başlayıp Bahreyn Uluslararası Havalimanı’nda sonlanıyor. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu, ortalama 2 saat 20 dakikada tamamlanıyor.

Manama tatiliniz öncesinde tarih ve bütçe açısından kendiniz için en uygun seferleri belirlemek adına Bahreyn uçak bileti sayfası aracılığıyla sunduğu teklifleri inceleyebilir ve sadece birkaç dakikada rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Manama’da Ulaşım İmkânları – Toplu Taşıma

Manama, toplu taşıma açısından gezginlere oldukça kısıtlı imkânlar sunuyor. Yerel halkın konforundan ödün vermeye pek yanaşmaması ve yüksek alım gücüne sahip olması, bu durumun ortaya çıkmasındaki ana nedenleri oluşturuyor. Kentte toplu ulaşım adına yalnızca otobüslerle yolcu taşınıyor. Ancak araçlar, gün içerisinde çok az sefer yapıyor.

Taksi ise Manama’da iki nokta arasında ulaşım ihtiyacını gidermek isteyen kişilerin en sık tercih ettikleri seçenek olmayı sürdürüyor. Sempatik görünüme sahip beyaz taksiler vasıtasıyla kent merkezindeki birçok noktaya 5-6 dinar ödeyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Taksiler dışında mobil uygulamalar üzerinden özel transfer hizmeti almak da kentte tatil yapan gezginler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Dilerseniz flypgs.com aracılığıyla araç kiralama seçeneklerine yönelebilirsiniz. Böylece şehir içerisinde özgürce hareket edebilir ve kısıtlı tatil sürenizi daha efektif kullanma imkânına kavuşabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Manama Bahreyn Havalimanı’ndan Kent Merkezine Ulaşım

Bahreyn Uluslararası Havalimanı, kent merkezinin yalnızca 6 kilometre uzağında yer alıyor. Bölgenin hava yolu trafiğinde söz sahibi olan havalimanından kentin kalbine ulaşım için taksilere binebilir ya da bütçeniz doğrultusunda araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Seçim aşamasında taksilere yönelirseniz, mutlaka beyaz renkli ve Londra tipi araçlara binmeye özen gösterin. Çünkü şehirde yaygın görülen korsan taksiler, özellikle gezginlerden normal ücretin çok üzerinde meblağlar talep ediyor. Havalimanından kent merkezine ulaşım konusunda ayrıca Manama otellerinin sunduğu transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Başta 5 yıldızlı oteller olmak üzere şehirdeki birçok konaklama tesisi, bu konuda misafirlerine konforlu seçenekler sunabiliyor.

Manama’da Gezilecek Yerler

Uluslararası arenada Bahreyn’in modern yüzünü temsil eden kentte geçireceğiniz sürenin önemli bir kısmını popüler cazibe merkezlerini ve antik yerleşimleri ziyarete ayırabilirsiniz. Hatta bu esnada yerel kültürün ve gündelik yaşamın renkli yönlerini de tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Al-Fateh Camii

7.000 kişi kapasiteli cami, dünyanın en büyükleri arasında gösteriliyor. 2006 yılından itibaren Ulusal Kütüphane’ye ev sahipliği yapmaya başlayan görkemli dini yapı, dev boyutlu cam elyaf kubbesi ve duvar süslemeleri ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Al-Fateh Kordon Boyu

Kentin doğu sahilinde yer alan kordon boyu, gökdelenlerin oluşturduğu enfes manzarayı seyretmek ve fotoğraflamak isteyen gezginlerinden yoğun ilgi görüyor. Aynı zamanda çocuklar da gezinti alanı üzerindeki oyun alanlarında keyifli anlar yaşayabiliyor. Yetişkinlerse genelde deniz manzaralı nargile salonlarına yöneliyor.

İnci Avcılığı Müzesi

Petrol ticareti öncesinde kentin ana geçim kaynağı konumundaki inci avcılığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bu müzeyi Manama gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bir zamanlar Bahreyn Adliyesi’ne ev sahipliği yaptığından, müzenin binası tarihi açıdan da önemli kabul ediliyor.

Bahreyn Ulusal Müzesi

1988 yılında ziyaret açılan müze, Kral Faysal Otoyolu üzerinde yer alıyor. Kültürel tesis, ülkenin binlerce yıllık tarihi hakkında detaylı bilgiler edinmenizi sağlayacak harika koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Müzede sergilenen eserler arasından en yoğun ilgiyi Babil döneminden kalma Durand Taşı görüyor.

Bahreyn Kalesi

Dilmun yerleşiminin bulunduğu alana 14. yüzyılda inşa edilen kale, Bahreyn’in kuzeyinde ziyaret edilebilecek en değerli tarihi mekânların başında geliyor. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilen kudretli yapı, akşam ışıklandırmasının devreye girmesi ile bambaşka bir görünüme kavuşuyor.

Bin Matar Evi

Bahreyn’e özgü yerel mimariyi ve gündelik yaşamı merak ediyorsanız, gezi programınızda bu mekâna yer vererek birbirinden değerli bilgiler edinebilirsiniz. 1905 yılında inşa edilen yapı, geçmişte birçok farklı amaç için kullanılmış. Ancak yakın zamanda aslına uygun olarak onarılarak bir anı evi haline getirilmiş.

Yaşam Ağacı

Manama’ya 30 kilometre uzaklıktaki ağaç, acımasız çöl koşullarına tek başına direnerek ayakta kalmaya devam ediyor. Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sonucunda ağacın yakınında herhangi bir tatlı su kaynağının olmadığı belirlenmiş. Haliyle ağacın zaman içerisinde tuzlu suya adapte olduğuna inanılıyor.

Barbar Tapınağı

Antik dönemlerde bölgede varlığını sürdürmüş Dilmun medeniyetinden günümüze ulaşan izlerin peşine düşmek için rotanızı Barbar köyüne çevirebilirsiniz. Köyün sınırları içerisinde en eskisi M.Ö. 3000’li yıllarda inşa edildiği düşünülen üç tapınak kalıntısı bulunuyor. Tapınakların yapımında kullanılan kireçtaşlarının yakındaki bir başka adadan getirildiği düşünülüyor.

Al Dar Adası

Manama tatiliniz esnasında Basra Körfezi’nin kristal berraklığındaki sularında serinlemek için Al Dar Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Adaya ulaşım teknelerle sağlanıyor. Plajın hemen yanı başındaki tesis aracılığıyla gün boyunca ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Coral Beach Club

Deniz keyfi yapmak için dilerseniz Marina Beach Garden Park bünyesindeki bu mekâna da gidebilirsiniz. Oteller bölgesi ile tarihi alanlara oldukça yakın konumdaki beach club, aynı zamanda bir spor salonuna ve restorana ev sahipliği yapıyor.

Manama’da Nerede Kalınır?

Bahreyn’in başkentinde konaklama açısından zengin bir çeşitlilik sizi bekliyor. Bütçeniz doğrultusunda pansiyonlardan çeşitli yıldız kategorisindeki otellere, apartlardan tarihi dokuya sahip konuk evlerine kadar birçok farklı seçenek arasından tercihinizi yapıp dört dörtlük deneyimler yaşayabilirsiniz. Manama’ya yönelik otel arayışınızda öncelikle Hükümet Caddesi ve çevresindeki seçeneklere göz atabilirsiniz. Zira bölge, farklı bütçelere hitap eden çok sayıda tesise ev sahipliği yapıyor. Tabii konaklamaya yüksek bir bütçe ayırdıysanız, bir köprü vasıtasıyla ulaşımın sağlandığı Muharraq Adası ile Seef civarındaki oteller arasından da seçiminizi yapabilirsiniz. Her iki bölgede de ağırlıklı olarak 5 yıldızlı lüks konaklama tesisleri faaliyet gösteriyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

Manama’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Kentte nüfusun üçte birini yabancı uyruklu kişiler oluşturuyor. Özellikle Hint, İran, Afrika ve Avrupa kökenli nüfusun varlığı, kentteki yemek kültürünün bir hayli çeşitlilik kazanmasını sağlıyor. Bu sayede kentin dört bir yanında Akdeniz ve Lübnan mutfakları başta olmak üzere farklı yemek kültürlerine odaklı yeme-içme mekânlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Yerel lezzetleri tatmaya öncelik vermek istiyorsanız, Biryani ve Firga’a ile doyurucu başlangıçlar yapabilirsiniz. Bol miktarda pirinç içeren yöreye özgü tariflerden Mumawwash ve Mutabbaq Samak ise deniz ürünleriyle birlikte servis ediliyor. Yerel halkın severek tükettiği lezzetleri tatmadan önce neredeyse her tarifin yapımı esnasında bol baharat kullanıldığını unutmayın.

Yerel lezzetleri denemek için tercih edebileceğiniz popüler restoranlar:

 • Fakhrudin Restaurant
 • Haji Gahwa
 • Al-Abraaj

Manama’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Körfez civarındaki birçok üst düzey tatil destinasyonunda olduğu gibi Manama’da da alışveriş konusunda birbirinden cazip fırsatlarla bolca karşılaşabilirsiniz. Elektronikten değerli takılara, baharattan ünlü moda markalarının etiketlerini taşıyan ürünlere kadar hemen her şeyi lüks alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Hatta otantik hediyelikler için zamanınızın bir kısmını şehirde kurulan pazarları gezmeye ayırabilirsiniz. Şehirde faaliyet gösteren modern alışveriş merkezlerinden Moda Mall, dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bünyesinde barındırıyor. Seef Mall ve Al A’Ali ise marka çeşitliliğine ek olarak yerel mimariye vurgu yapan dekorasyonları ile dikkat çekiyor. Bu mekânlara ek olarak alışveriş tutkunu gezginler, tatil sürelerinin bir kısmını Manama Souq’da geçirmeden asla şehirden ayrılmıyor.

Manama Gece Hayatı

Körfez standartlarıyla kıyaslandığında Manama’da gayet renkli gece hayatı olanakları sizleri bekliyor. Çok sayıda expatın yaşadığı kentte özellikle Adliya, Hoora, Ticaret Bölgesi ve Juffair sınırları içerisinde kaliteli eğlence mekânları bulabilirsiniz. Bu bölgelerde en yoğun ilgiyi, Avustralya, İngiliz ve İrlanda tarzı pub'lar görüyor. Spor temalı bir pub'da sosyalleşmekten hoşlanıyorsanız, Digger’s tam da aradığınız seçenek olabilir. Filipinli bir grubun sahne aldığı Harvesters ise şehirdeki en popüler İngiliz stili pub olma özelliği taşıyor. Kentteki en büyük İrlanda pubı JJ’s ve Gulf Hotel bünyesindeki Sherlock Holmes de eğlence tutukunlarının uğrak mekânları arasında sayılıyor.

Manama’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Manama’ya gerçekleştireceğiniz tatil amaçlı seyahatler için Bahreyn vizesi almanız gerekmiyor.
 • Özelikle nisan ve ağustos ayları arasında şehirde bulunmayı planlıyorsanız, su tüketiminize dikkat etmelisiniz.
 • Gündelik yaşamda hoşgörü ön planda tutuluyor. Ancak yine de kadın erkek ilişkilerinde mesafeyi korumak gerekiyor.
 • Plajlar dışında gezginlerin vücut hatlarını belli eden kıyafetler giyerek şehirde gezmeleri hoş karşılanmıyor.
 • Manama güvenli bir şehir olarak tanınıyor. Ancak yine de gezginlere kent merkezi dışındaki alanlarda yalnız dolaşmamaları tavsiye ediliyor.

Önemli Telefonlar

 • Polis / İtfaiye: 999
 • Ambulans: 998
 • Uluslararası Acil Yardım: 112
 • Manama Büyükelçiliği: +973 17 533 448
 • Bahreyn Uluslararası Havalimanı: +973 8000 7777
Yukarı Yukarı